Reklama

Najpopularniejsze rasy psów

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Już tysiące lat temu ludzie udomowili psy i zajęli się ich hodowlą. Głównym celem było wyhodowanie przyjaznego i posłusznego zwierzęcia, które pomoże w codziennych obowiązkach. Chodziło np. o wypas bydła i owiec, asystę w polowaniach czy ostrzeganie przed niebezpieczeństwem. W konsekwencji pojawiło się wiele rodzajów tych czworonogów, które mogą bardzo różnić się między sobą cechami charakteru. Mamy psy małe, duże, krótkowłose i długowłose, z natury spokojne lub bardziej agresywne. Wyróżników jest mnóstwo i tym samym pewne rasy zdobyły większą popularność niż pozostałe. Skorzystaj z informacji dostępnych na stronie i poznaj najpopularniejsze rasy tych zwierzaków!

Czym jest rasa?

Na początek warto jednak wyjaśnić, czym właściwie jest rasa psa. Pojęcie to oznacza wyhodowaną przez człowieka grupę osobników, które należą do tego samego gatunku. Łączą je te same cechy fizjologiczne, anatomiczne oraz psychiczne – dziedziczone po przodkach, więc zwierzęta mają identyczny genotyp. Bardzo ważne jest utrzymanie „czystości” krwi, przez co kojarzy się przedstawicieli tego samego pochodzenia. O przynależności do danego rodzaju decyduje szereg wyróżników, które są zawarte w specjalnym wzorcu tworzonym przez stowarzyszenia kynologiczne. Zwykle opisuje on wymagany rozmiar, maść, rozmieszczenie włosia, a także szczegóły anatomiczne głowy i szyi pieska. Jeśli masz więc do czynienia z rasowym czworonogiem, to możesz być pewny, że jego atrybuty odpowiadają założonemu wzorcowi i ma on udokumentowane pochodzenie.

Rasy psów – ile ich jest?

Najbardziej znana organizacja zajmująca się tym tematem to Międzynarodowa Federacja Kynologiczna. Klasyfikuje ona obecnie około 400 ras psów. Trzeba jednak podkreślić, że wiele grup czworonogów nie jest przez nią uznawanych. Chodzi np. o pitbulteriera amerykańskiego, buldoga hiszpańskiego czy polskiego spaniela myśliwskiego. Mimo, że dużo z nich istnieje już dziesiątki albo setki lat, to ich wygląd i cechy ulegają stopniowej zmianie. Dzieje się tak, m.in. z powodu zmian w sposobie życia człowieka. Dlatego wiele z ras piesków już wymarło, ale na ich miejsce pojawiają się ciągle nowe.

Małe, średnie i duże rasy psów

Jak wspomniano wcześniej, poszczególne rasy psów różnią się między innymi wielkością. Niewielkie pieski to np. chihuahua, mopsy, jack russell terriery albo szpice miniaturowe. Najczęściej są one dość żywiołowe i charakterne. Do średnich zalicza się m.in. buldoga francuskiego, pinczera czy beagla. Zwierzęta z tej podgrupy bywają bardzo różnorodne pod kątem usposobienia. Z kolei do największych zaliczyć trzeba owczarka niemieckiego, labradora, boksera czy entlebuchera. Czworonogi o sporym rozmiarze często budzą respekt, przez co często szkoli się je w celach obronnych. Jednak wbrew pozorom wiele z nich wyróżnia się wyjątkowo łagodnym charakterem.

Wybór rasy psa – czym się kierować?

Trzeba podkreślić, że każda rasa ma swoje upodobania i wymaga odpowiedniego podejścia. Przy wyborze tej odpowiedniej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze są to możliwości finansowe. Chodzi tu o utrzymanie czworonoga, zadbanie o jego dietę i zdrowie. Poza tym należy rzetelnie oceń warunki mieszkaniowe. Duży pies na pewno będzie czuł się źle w małym mieszkaniu w bloku. Warto też dowiedzieć się, jak dane osobniki podchodzą do obecności dzieci i innych zwierząt. Jedne są bardziej przyjazne, inne niezależne i mniej towarzyskie. Niektóre źle też znoszą okresy samotności. Pamiętaj również, że istnieją rasy wymagające czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nade wszystko, zawsze wybieraj pieski pochodzące ze sprawdzonych i dobrych hodowli.

Najchętniej wybierane rasy psów w Polsce

Od lat pewne grupy piesków cieszą się w Polsce wyjątkowo dużą popularnością. Na samym szczycie tego swoistego rankingu jest owczarek niemiecki – niezwykle wierny i oddany swojemu właścicielowi. Ten pies jest urodzonym tropicielem, dlatego często zasila szeregi różnych służb, ale chętnie wybiera się go również na przewodnika niepełnosprawnych. Polacy często wybierają labradory retriever, czyli psy bardzo inteligentne, nastawione na współpracę i przyjazne dzieciom. Z kolei wśród mniejszych ras króluje energiczny yorkshire terrier. Często spotykane są też berneńskie pasterskie, west highland white teriery oraz american staffordshire teriery zwane potocznie amstaffami.