Reklama

Bernardyn - cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Charakterystyka rasy bernardyn

pixabay.com/images/id-5005615/

Bernardyn to rasa, która doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący. Ze względu na swoją wielkość bernardyny miewają problemy ze stawami o czym warto wiedzieć.

Spis treści - kliknij strzałkę

Bernardyn - pochodzenie i historia rasy

Bernardyny pochodzą prawdopodobnie od starożytnych dogów tybetańskich – psów bojowych, żyjących na terenach Rzymu. Psy wraz z ekspansją wojsk dotarły przez Alpy do Szwajcarii, gdzie krzyżowano je z miejscowymi rasami. Z krzyżówek wyodrębniono rasy pasterskie i ciężkie psy, które posłużyły do wyhodowania bernardynów.

Około 1050 roku Bernard z Menthon założył w Alpach klasztor. Nie zachowały się jednak dokumenty, które wskazałyby, kiedy dokładnie bernardyny dotarły do klasztoru. Wiadomo na pewno, że w XVII wieku duże psy przyuczane były do ratowania wędrowców. Zakonnicy dostrzegli wyjątkowe cechy tych psów: doskonałą pamięć i orientację w terenie. Umiejętności bernardynów zaczęto wykorzystywać do poszukiwań zaginionych pielgrzymów i przewodnictwa górskiego.

Dzięki brawurowym akcjom ratowniczym psy tej rasy stały się popularne w całej Europie. Do historii przeszedł bernardyn Barry, który uratował 41 wędrowców. Na jego cześć w 1900 roku na Cimetiere des Chiens wzniesiono pomnik z jego podobizną.

W XIX wieku bernardyny zostały zdziesiątkowane na skutek wielu klęsk. Mnisi, by ratować rasę i poprawić jej zdrowie skrzyżowali psy z nowofundlandami. Do hodowli włączona również psy pirenejskie. W ten sposób wyhodowano bernardyna długowłosego. Okazało się jednak, że jego długa sierść staje się bardzo ciężka przez przylegający śnieg i utrudnia psom pracę. Z tego względu mnisi do pracy w górach hodowali bernardyny krótkowłose. Z kolei bernardyny długowłose wykorzystywane były jako psy stróżujące.

W 1850 roku oficjalnie psy hodowlane nazwano psami św. Bernarda, a w 1887 roku zatwierdzono pierwszy wzorzec rasy.

Psy św. Bernarda w Polsce

Do Polskie bernardyny trafiły już w 1925 roku. Wybuch II wojny światowej zahamował prace hodowlane. Po wojnie sprowadzono do Polski kilka psów z najsłynniejszej na świecie hodowli tej rasy – dell Soccorso.

Jak wygląda bernardyn?

Bernardyn to pies o imponującym wyglądzie. Odznacza się harmonijną, mocną i muskularną budową ciała. Głowa bernardyna jest bardzo duża i wyrazista; kufa jest jednakowo szeroka na całej długości; nos jest czarny; oczy średniej wielkości o ciemno brązowej barwie. Uszy psów tej rasy są średniej wielkości i wysoko osadzone. Grzbiet psa jest szeroki i mocny; klatka piersiowa głęboka, a ogon mocny i szeroki u nasady, w spoczynku zwisa prosto.

Bernardyn - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie bernardyna

Pies: 70-90cm

Suka: 65-80cm

Waga bernardyna

Pies: 55-90kg

Suka: 50-75kg

Szata bernardyna

Podstawą umaszczenia bernardynów jest kolor biały z większymi bądź mniejszymi rudo brązowymi łatami.

pixabay.com/images/id-5005614/

Bernardyn krótkowłosy

Psy tej odmiany mają gęsty, prosty, przylegający i twardy włos. Podszerstek jest obfity. Krótkowłose bernardyny mają niewielkie portki oraz gęsto porośnięty ogon.

Bernardyn długowłosy

Psy tej odmiany mają prosty włos okrywowy o średniej długości oraz obfity podszerstek. Włosy na głowie i kufie jest krótki, a na zadzie i udach falowany. Portki są wyraźne, a ogon dobrze owłosiony.

Umaszczenie bernardyna

Podstawą umaszczenia bernardynów jest kolor biały z większymi bądź mniejszymi rudo brązowymi łatami. Płaszcz może być również przerywany bielą. Dopuszczalne są pręgowania na rudo brązowym tle. Na głowie pożądane są ciemniejsze odcienie.

Białe znaczenia muszą pojawić się na klatce piersiowej, łapach, końcu ogona i kufie. Wymagana jest również strzałka na głowie i plama na szyi.

Pożądany jest również biały kołnierz.

Ile żyje bernardyn?

Bernardyny żyją od 8 do 10 lat.

Kategoria wielkości bernardyna

Bernardyny to rasa psów olbrzymich.

Bernardyn - charakter i usposobienie

Bernardyny to rasa psów o muskularnej budowie, w których kryje się łagodna dusza. Kochają człowieka i nie wykazują wobec ludzi zachowań agresywnych. Bardzo trudno wyprowadzić bernardyna z równowagi, choć nie jest to niemożliwe. Charakter bernardyna powoduje, że częściej przyjmuje postawę dezaprobaty wobec zaczepek, aniżeli postawę kontrataku. Olbrzym ten lubi zabawę na równi z czułościami, których potrzebuje do budowania silnej więzi z opiekunami. Bernardyna nie trzeba namawiać do aktywności, lecz nie wolno też do niej zmuszać. Bernardyn jest inteligentny i szybko przyswaja nowe umiejętności, które może wykorzystywać jako stróż lub opiekun innych zwierząt i ludzi. Psy tej rasy do obcych podchodzą zachowawczo, ale bez strachu.

Stan zdrowia bernardyna

needpix.com/photo/1793886/

Bernardyn - zdrowie

Bernardyny to rasa psów, która ma tendencję do chorób układu pokarmowego. Dieta psów powinna być właściwe zbilansowana pod kątem indywidualnych potrzeb.

Aktywność fizyczna jest wskazana, lecz pies nie może być przeciążany. To może źle wpływać na kondycję jego stawów.

Bernardyny ze względu na grubą sierść dobrze znoszą niskie temperatury, lecz okres letni im zdecydowanie nie służy. W cieplejsze dni zaleca się spacery wczesnym rankiem i późnym wieczorem, by uniknąć przegrzania i udaru cieplnego.

Najczęstsze choroby bernardynów to:

 • dysplazja stawów biodrowych
 • osteochondroza stawu ramiennego
 • skręt jelit i rozszerzenie żołądka
 • stany zapalne trzeciej powiek

 

Zwyrodnienia stawów i kręgosłupa występują u bernardynów częściej w podeszłym wieku. Ogólnie są to psy cieszące się dobrym zdrowiem.

Bernardyn - żywienie

Bernardyn je dużo i niestety jest też łakomczuchem. Karmienie bernardyna powinno odbywać się o stałych porach, najlepiej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Karma dla młodego psa powinna być wzbogacana o chondroitynę i glukozaminę – niezbędne dla wsparcia kości i stawów.

Dorosły bernardyn może jeść komercyjną suchą karmę dla psów. Mokra karma będzie bardzo dużym wydatkiem. Psa można również karmić pokarmem gotowanym zgodnie z przepisem dietetyka. Bernardyny mogą jeść również dietę BARF.

Należy pamiętać, że karma powinna być dopasowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów ze zdrowiem.

Warto pamiętać o ustawieniu misek na wysokości pyska psa, by nie obciążać kręgosłupa nadmiernym schylaniem.

Pielęgnacja bernardyna

Pielęgnacja bernardyna nie jest zbyt czasochłonna. Wyczesywanie powinno odbywać się regularnie: minimum raz w tygodniu. W okresie linienia czynność tę należy wykonywać codziennie. Tylko w ten sposób pomożesz psu w szybkim pozbyciu się martwego włosa. Linienie u bernardynów jest umiarkowane.

Raz w tygodni należy wykonać przegląd oczu, uszu i łap. Zęby warto myć każdego dnia. Psa należy kąpać tylko wtedy, gdy będzie już mocno zabrudzony.

Bernardyn - wychowanie

Szkolenie bernardyna nie jest trudne. Jednak przy tak dużym psie wychowanie od szczenięcia (zwłaszcza podstawowego posłuszeństwa) będzie kluczowe. Bernardyny mogą wykazywać się niezależnością, którą poskromić można nauką zasad posłuszeństwa.

Psy tej rasy lubią kontakt z człowiekiem oraz zabawę i jeśli tylko wykorzystasz potencjał bernardyna, to odwdzięczy się oddaniem i posłuszeństwem.

Zalety i wady rasy bernardyn

Zalety bernardynów

 • bernardyn szczeka tylko w celu odstraszenia intruzów
 • psy tej rasy nie mają zapędów niszczycielskich
 • bernardyn jest czuły, oddany, troskliwy wobec zwierząt i ludzi, wykazuje wiele cech opiekuńczych
 • to łatwa w pielęgnacji rasa psów

Wady bernardynów

 • bernardyn nie nadaje się do życia w samotności i źle ją znosi
 • to pies drogi w utrzymaniu
 • mocno się ślini
 • nie jest polecany na pierwszego psa (nie ze względu na charakter, lecz na olbrzymią masę psa)
 • nie nadaje się do życia w małej przestrzeni, mieszkanie w bloku absolutnie nie wchodzi w grę
 • bernardyny mają duże skłonności do tycia

Ciekawostki o bernardynach

 • Warczenie bernardyna przypomina ryk lwa i jest skutecznym sposobem na zniechęcenie nieproszonych gości do wtargnięcia na jego teren. Już sam jego wygląd budzi respekt, a w połączeniu ze szczekaniem czy warczeniem budzi wręcz grozę.
 • Bernardyn to najszybciej przybierający na masie pies. Ze szczenięcia ważącego 0,5 kg w ciągu 24 miesięcy zmieni się w dużego psa, ważącego nawet 90 kg.
 • Bernardyny długowłose są większe niż bernardyny krótkowłose.
 • Bernardyny niegdyś były szkolone na psy pracujące w ratownictwie górskim w czym się z zamiłowaniem spełniały. Ze względu na masę ciała dziś wykorzystuje się rasy lżejsze i sprawniejsze.
 • Najsłynniejszym psim ratownikiem był bernardyn Barry, którego pomnik postawiono na cmentarzu zwierząt we Francji – Cimetière des Chiens. Barry jest też psem, który stał się pierwowzorem wizerunku bernardynów z beczułką rumu na szyi.

Bernardyn hodowla

Bernardyn hodowla

pixabay.com/images/id-5005626/

Kupując bernardyna z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Bernardyn cena

Cena bernardyna z hodowli waha się od 3000 zł do 5000 zł.

Imię dla bernardyna

Ciekawe imię dla psa bernardyna: Barry, Bethoven, Brutus
Ciekawe imię dla suczki bernardyna: Betty, Fiona, Diva

Dla kogo bernardyn będzie idealny?

Bernardyny to rasa psów, która doskonale nada się do stróżowania dużej posesji. Są to psy rodzinne, które doskonale odnajdą się u boku rodziny z dziećmi. Psy te pracują również w górskich schroniskach.

Klasyfikacja FCI

Grupa 2: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2: molosy typu górskiego

Numer wzorca: 61

Pytania czytelników

Czy bernardyn jest niebezpieczny?

Bernardyn do pies o spokojnym usposobieniu. Jest jednak psem stróżującym, który bez wahania zareaguje na obecność obcych na jego terenie.

Czy bernardyn się ślini?

Tak, bernardyny to psy, które ślinią się dosyć mocno.

Ile kosztuje pies rasy bernardyn?

Bernardyny z hodowli zrzeszonych w ZKwP kosztują od 3000 do 5000 zł. W niektórych przypadkach, gdy rodzice są utytułowani pies może kosztować do 8000 zł.

Czy bernardyn może być na dworze?

Tak, bernardyny mogą żyć przez cały rok na dworze. Obecnie jest to jednak często pies do towarzystwa i żyję w domy razem z rodziną.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Bernardyn - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bernardyn - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bernardyn to rasa, która doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący. Ze względu na swoją wielkość bernardyny miewają problemy ze stawami o czym warto wiedzieć.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 972

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x