Reklama

Border collie - cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
border collie

Border collie to najinteligentniejsza rasa psów. Są stworzone do pracy pasterskiej, jednak równie dobrze radzą sobie w psich sportach.

Spis treści - kliknij strzałkę

Border collie - historia rasy

Border collie to jedna ze starszych ras psów. Powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania psów, które pozostawili po sobie rzymscy najeźdźcy za czasów podbojów prowadzonych przez cesarstwo z psami w typie szpiców, które po upadku cesarstwa dotarły na Wyspy Brytyjskie wraz z wikingami. Ze skrzyżowania tych ras powstały mniejsze i lżejsze psy, które uznać można za przodków ras pasterskich w tej części świata.

Geograficzne pochodzenie tej rasy psów zapisane jest w samej ich nazwie. „Collie” oznacza wszelkie owczarki szkockie, „border” natomiast geograficzny obszar na pograniczu Anglii i Szkocji. To właśnie na tym obszarze przez setki lat hodowane były psy, które pracowały przy wypasie owiec. Pierwsze wzmianki o psach pasterskich w typie border collie pochodzą z książki „Of English dogges” autorstwa Johannesa Caina z 1576 roku.

Planowa hodowla border collie rozpoczęła się w 1893 roku, kiedy urodził się pierwszy formalny przedstawiciel tej rasy pies „Old Hemp”, który posłużył również do stworzenia wzorca rasy. Już w 1906 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich (ISDS), którego jednym z głównych zadań było rozwijanie predyspozycji pasterskich psów tej rasy. Oficjalna nazwa border collie została użyta w 1915 roku przez Jamesa Reida, sekretarza ISDS. Standard rasy określono jednak dopiero w 1976 roku, uznając tym samy border collie jako samodzielną rasę, także wystawową.

Border collie w Polsce

Pierwsze border collie pojawiły się w Polsce w latach 90. XX wieku i od tamtego czasu systematycznie zyskują coraz większe grono pasjonatów tej rasy.

Jak wygląda border collie?

Border collie to pies o harmonijnej budowie ciała i mocnej sylwetce, która zapewnia psu odpowiednią wytrzymałość. Mózgoczaszka i kufa mają podobną długość; oczy szeroko rozstawione, owalne, średniej wielkości; uszy średniej wielkości, osadzone szeroko i stojące. Szyja border collie jest długa, mocna i dobrze umięśniona; tułów dosyć atletyczny; klatka piersiowa głęboka; ogon dość długi, nisko osadzony.

Border collie - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie border collie    

Psy: 50-55 cm

Suki: 48-52 cm

Border collie – waga   

Psy: 14-20 kg

Suki: 12-19 kg

Szata border collie

Włos okrywowy border collie jest gęsty zarówno w odmianie średnio-długiej, jak i krótkiej, podszerstek miękki i gęsty. Sierść średnio-długa tworzy grzywę, portki i pióro na ogonie. Na głowie, uszach, przednich nogach i tylnych, poniżej stawu skokowego sierść krótka i gładka.

Border collie może występować w różnych rodzajach umaszczenia.

Kategoria wielkości border collie

Border collie to rasa średniej wielkości.

Border collie żyje średnio od 12 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Border collie - charakter

Myśląc o border collie warto wiedzieć, że jest to jedna z najinteligentniejszych ras psów, jakie udało się wyhodować. Są to psy, które wymagają od właścicieli bardzo dużego zaangażowania w proces ćwiczeń umysłowych, do czego konieczna jest duża dawka wolnego czasu. Psy tej rasy mają dwa oblicza: pracując przy stadzie są w pełni oddane swojej pracy, spędzając czas z opiekunem są w pełni oddane właśnie jemu. Bordery są to przede wszystkim psy o bardzo wesołym usposobieniu, całkowicie oddane swojemu opiekunowi, co wynika z ich wrażliwości. Psy tej rasy ciężko znoszą samotność i bezczynność.

Ze względu na bardzo dużą inteligencję i potrzebę intelektualnego wysiłku psy tej rasy nie nadają się dla każdego. Border collie bardzo szybko wychwyci błędy wychowawcze swojego opiekuna, by wykorzystać je na swoją korzyść, co może doprowadzić do wykształcenia się u psa tej rasy złych nawyków. W skrajnych sytuacjach psy tej rasy trafiają do schronisk z winy samych opiekunów, którzy nie potrafią sobie poradzić z ich wychowaniem.

Psy tej rasy poza przeznaczeniem pasterskim pracują również, jako zwierzęta ratownicze, wykrywające narkotyki oraz w dogoterapii. Są umiarkowanie szczekliwe, wykazują instynkt stróżujący, nie mają skłonności do ucieczek.

Border collie bardzo chętnie i z sukcesami biorą udział w zawodach psich sportów: frisbee, agility, flyball, obedience.

Mimo ich dużych zdolności przystosowawczych nie są to psy, które powinny być trzymane w mieszkaniach. Ich naturą jest wolność, praca w gospodarstwie i życie na zewnątrz.

Border collie dobrze reagują na dzieci, dogadają się z kotami i innymi psami jeśli były z nimi socjalizowane od szczenięctwa.

border collie

Border collie - zdrowie

Border collie to rasa ogólnie zdrowa, jednak występują u niej charakterystyczne wady genetyczne. Psy tej rasy dziedziczą choroby oczu (anomalia oka collie), zaburzenia metaboliczne synaps nerwowych (lipofuscynozę ceroidową) oraz chorobę szpiku kostnego (zespół uwięźniętych neutrofilów).

Najczęstsze choroby u border collie

 • dysplazje stawów biodrowych i łokciowych
 • zwichnięcia rzepki
 • zaćma i dysplazja siatkówki
 • cukrzyca
 • epilepsja

Border collie - żywienie

Ze względu na swoją wysoką aktywność psy tej rasy potrzebują pokarmów o odpowiedniej ilości składników odżywczych. Mogą to być np. gotowe karmy dla psów pracujących. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku diety dla border collie kluczowe są indywidualne cechy osobnika, takie jak wiek, płeć, waga czy ogólny stan zdrowia.

Border collie - pielęgnacja

Pielęgnacja boder collie nie jest zbyt czasochłonna. Psy wystarczy wyczesywać za pomocą grzebienia raz w tygodniu. W okresie linienia konieczne jest wyczesywanie każdego dnia. Kąpiele stosujemy w miarę potrzeby wykorzystując do tego celu szampony dedykowane rasie. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu, zębów i kontrolowaniu długości pazurów.

Border collie - szkolenie

Border collie powinny być socjalizowane od 4. tygodnia życia, ponieważ brak przyzwyczajenia do innych zwierząt i ludzi może prowadzić do lękliwości bądź nadmiernej agresji. Border collie uczą się chętnie i szybko, dlatego urozmaicone treningi powinny odbywać się nawet kilka razy dziennie. Po drugiej serii szczepień szczeniak może zostać zapisany do psiego przedszkola, gdzie pozna podstawowe zasady posłuszeństwa.

border collie

Zalety i wady psów rasy border collie

Zalety border collie

 • border collie są bardzo inteligentne
 • idealnie nadają się do sportów ze zwierzętami
 • to psy oddane swojemu opiekunowi

 

Wady border collie

 • psy tej rasy wymagają poświęcenia dużo czasu na treningi
 • border collie źle znoszą samotność
 • Collie są podatne na choroby genetyczne

Ciekawostki o rasie border collie

Border collie jako jedyna rasa została zatwierdzona w oparciu o zdolności psów do prowadzenia stada, a nie wygląd. Border collie i owczarek australijski to bardzo podobne do siebie, ale dwie różne rasy. Border collie, podczas pracy pasterskiej bardziej posługują się wzrokiem niż szczekaniem.

Border collie hodowla

Kupując border collie z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Border collie z hodowli - cena

Cena border collie z hodowli waha się od 3000 do 4000 zł.

Imię dla border collie

Ciekawe imię dla psa border collie: Einstein, Bystrzak, Oszust

Ciekawe imię dla suczki border collie: Ciri, Gracja, Jadzia

Dla kogo border collie będzie idealny?

Border collie to idealna rasa dla osób aktywnych, które będą w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę codziennej pracy fizycznej i umysłowej – same spacery to zbyt mało. Przewodnik powinien być doświadczony i cierpliwy oraz stanowczy, tylko wtedy border pokaże maksimum swoich umiejętności, np. podczas trenowania psich sportów.

Klasyfikacja FCI border collie

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 297

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Border collie - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Border collie - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Border collie to najinteligentniejsza rasa psów. Są stworzone do pracy pasterskiej, jednak równie dobrze radzą sobie w psich sportach.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1353

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x