Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ENGLISH TOY TERRIER

English toy terrier – cena, charakter, opis rasy

By Svenska Mässan from Sweden – ENGLISH TOY TERRIER, NO JV-14 NO UCH X-Pected Dine Mites X-Factor, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878899

Spis treści

Cześć! Planujesz zakup english toy terriera? Świetnie trafiłeś! W tym artykule zaprezentujemy Ci kompleksowy obraz rasy, która pomimo niewielkich rozmiarów, jest pełna energii i charakteru. Zabierzemy Cię w podróż po świecie tej zwinnej i inteligentnej rasy, przybliżając jej charakterystyczne cechy, temperament oraz sposób bycia. English toy terrier to nie tylko uroczy towarzysz, ale także lojalny i czujny przyjaciel, którego historia i osobowość mogą Cię zaskoczyć. Omówimy również ważne aspekty dotyczące zdrowia, pielęgnacji i codziennego życia psów tej rasy, abyś mógł w pełni zrozumieć, co oznacza bycie opiekunem tak wyjątkowego psa. Nie omieszkamy wspomnieć o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą życie z przedstawicielem tej rasy. Zapraszamy do lektury, mając nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o zakupie psa. Podziel się z nami swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, gdy pies zagości już w Twoim domy – czekamy na Twoje komentarze!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

13

➡ Waga

2,7– 3,6 kg

❤ Długość życia

15 – 17 lat

💢 Charakter

English toy terrier, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem doskonale łączącym cechy terierów i psów towarzyszących, a więc być czujny, bystry i nigdy nadmiernie nerwowy.

Jak wygląda english toy terrier?

English toy terrier to eleganckiej budowy mały piesek o błyszczącej sierści.

Głowa psa osadzone jest na długiej, lekko łukowatej, pełnej wdzięku szyi. Wielkość głowy i długość nóg oddają harmonię i proporcje toy terriera. Głowa jest długa, wąska i klinowata z lekko zaznaczonym spotem. Małe, niewypukłe, migdałowate oczy powinny być barwy ciemnej do czarnej. Uszy psa są cienkie, frontalnie ustawione i wysoko osadzone, długie i przybierają kształt płomienia świecy. Wewnątrz uszu sierść jest podpalana. Nos psa jest wyłącznie czarny i kolor ten obejmuje też wierzch kufy. Brzegi warg są czarne. Uniesione i wypukłe lędźwie kończy gruby u nasady ogon.

Szyja jest długa i lekko łukowata, płynnie przechodząca w zwarty tułów z lekko wzniesionymi lędźwiami i głęboką, wąską klatką piersiową. Ogon, gruby u nasady i cieńszy ku końcowi, jest nisko osadzony i nie powinien być noszony zbyt wesoło. Kończyny przednie są proste z dobrze przylegającymi łokciami. Tylna część ciała charakteryzuje się zaokrąglonymi pośladkami i dobrze kątowanymi stawami, z niskimi stawami skokowymi. Ruch tego psa jest płynny i wydajny, z idealnymi, wyciągniętymi chodami przednich kończyn, przypominającymi koński kłus, oraz swobodną i płynną akcją kończyn tylnych. Sierść jest krótka, gęsta i lśniąca, z wyraźnie obrysowanymi, ściśle odgraniczonymi barwami czarną i podpalaną, co dodaje psu wyjątkowego uroku i elegancji.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies/suka:  25 – 30 cm

Waga

Pies/suka: 2,7 – 3,6 kg

Szata

Pies tej rasy ma sierść krótką, gęstą i mocną.

Angielski terier miniaturowy występuje wyłącznie w maści czarnej podpalanej. Czerń jest hebanowa i wyraźnie oddzielona od podpalania, które przypomina świeżego kasztana w ciepłej tonacji.

Jak wygląda english toy terrier

pixabay.com/images/id-6255341/

Charakter i usposobienie

English toy terrier, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem doskonale łączącym cechy terierów i psów towarzyszących, a więc być czujny, bystry i nigdy nadmiernie nerwowy.

W domu pozostaje spokojnym towarzyszem mimo energicznej natury. W zabawie jest zwinny i szybki. Przeważnie pozostaje blisko człowieka i nie przejawia większych skłonności do ucieczek. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż dżemie w nim silny instynkt łowcy.

Wobec rodziny jest czuły i zawsze chętnie oddaje się wspólnym zabawom, pieszczotom czy długim spacerom. Niestety jest też mocno uzależniony od człowieka, nie przepada za zostawaniem samotnie. Niewłaściwie przeprowadzony proces nauki może skutkować lękiem separacyjnym, niszczeniem otoczenia i nadmierną szczekliwością.

Czy english toy terrier to zdrowa rasa?

Drobna postura english toy terriera może sugerować kruche zdrowie, ale tak nie jest. Mimo powierzchownej delikatności jest to pies wytrzymały i zdrowy. Filigranowa sylwetka pieska niestety jest powodem kontuzji, powstających przez nieuwagę i roztargnienie opiekunów. Na english toy terriera po prostu trzeba wyjątkowo uważać, czy to w zabawie, czy w kontaktach z innymi zwierzętami. Latem na spacery trzeba wybierać miejsca zacienione, a zimą ubierać teriera w ubranko, by zbyt szybko się nie wychłodził.

Typowe choroby rasy

  • Zwichnięcie rzepki i wszelkiego rodzaju urazy
  • Tendencja do osadzania się kamienia nazębnego

Jak karmić english toy terriera?

Zdrowy english toy terrier powinien być żywiony dobrej jakości karmą przeznaczoną dla małych ras psów. Karma sucha, moka czy BARF jest dla teriera odpowiednia. Ze względu na niewielkie rozmiary psa, musi on przyjmować pokarm częściej, ale w mniejszych porcjach. Ilość pokarmu dostosuj do wagi czworonoga – sugerowane porcje znajdują się na etykiecie produktu.

Pamiętaj, by dopasować dietę psa do jego wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak pielęgnować english toy terriera?

Mały terier nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Psu wystarczy wyczesywanie raz w tygodniu za pomocą włosianej szczotki o krótkim włosiu. W okresie linienia należy robić to częściej.

Kąpiele, jeśli pies nie brudzi się zbyt mocno, wystarczą raz na trzy miesiące.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i pazurów. Regularne sprawdzanie uszu psa pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych infekcji lub zanieczyszczeń. Długie pazury mogą się łamać lub powodować dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia, dlatego powinny być przycinane. Zęby należy szczotkować psu przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

English toy terrier musi być wychowywany i szkolony tak, jak wszystkie inne rasy psów o standardowych rozmiarach. Bardzo często dzieje się jednak tak, że opiekunowie bardzo pobieżnie traktują wprowadzanie zasad małym pieskom. Jest to błąd, który skutkować będzie zaburzeniami zachowania, w tym nadmierną lękliwością czy agresją. English toy terrier powinien być też wyprowadzany na smyczy, ze względów jego bezpieczeństwa. Ryzyko pogoni za wiewiórką, jest spore, a potencjalne zagubienie może skończyć się tragedią. Ta mała rasa psów musi przejść proces socjalizacji z innymi psami, ich kontakty powinny być kontrolowane, by większy pies nie zrobił toy terrierowi przez przypadek krzywdy.

Zalety i wady english toy terriera

Zalety

  • Jest łatwy w transporcie i pielęgnacji.
  • Ten mały piesek jest doskonałym wyborem dla osób starszych.
  • Jest łatwy w ułożeniu, to inteligentny pies.
  • Ma umiarkowaną potrzebę ruchu i łatwo rozładować jego energię, może uprawiać mini agility.
  • Rasa ta jest czułym pieszczochem, przyjaznym wobec dorosłych i dzieci.

Wady

  • Może cierpieć na lęk separacyjny.
  • Nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi.
  • Ma silny instynkt łowiecki.

Ciekawostki o english toy terrierze

  • W czasach wiktoriańskiej Anglii bardzo popularne były zawody w ringu z udziałem english toy terrierów. Polegały one na tym, by piesek zabił w najkrótszym możliwym czasie jak najwięcej szczurów. Niepokonanym mini terrierem był Tiny the Wonder (Malutki Wspaniały), który w 1848 roku uśmiercił 200 gryzoni w czasie poniżej 60 min.
  • Z uwagi na to, że corocznie na całym świecie rodzi się około 100 english toy terrierów, rasa ta została wpisana na listę brytyjskiego Kennel Clubu jako wrażliwa. 
English toy terrier cena

By Lil Shepherd – Flickr: Foresquare Draco, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20313335

Historia rasy

English toy terrier pochodzi od manchester terriera i staroangielskiego black and tan terriera. Dzięki swej zwinności i szybkości psy te wykorzystywano do tępienia gryzoni w wiktoriańskiej Anglii. Były one tak popularne, że organizowano dla nich zawody ringowe w tej dyscyplinie. Na szczęście w XIX wieku zawodów zakazano, a psy trafiły ze szczurzego ringu na wystawy. Teriery doceniono nie tylko za szybkość i zwinność, ale za elegancką sylwetkę.

Miniaturowy black and tan terrier po raz pierwszy został zarejestrowany w brytyjskim Kennel Clubie w 1903 roku, kiedy dokonano podziału wagowego piesków. Obecnie używana nazwa english toy terrier wprowadzona została w 1960 roku.

FCI oficjalnie uznało rasę 17 września 1963 roku.

English toy terrier nie jest popularną rasą w naszym kraju. Psy najczęściej pochodzą z hodowli zagranicznych. Na świecie małych terrierów rodzi się zaledwie 100.

Hodowla

Wybór szczenięcia english toy terriera nie powinien być przypadkowy. Odpowiedzialny opiekun powinien sprawdzić pochodzenie psa. W oddziale Związku Kynologicznego można uzyskać informacje dotyczące wartościowych miotów, z których warto wybierać. Wybierając 3-4. miesięczne szczenię można już z większym prawdopodobieństwem przewidzieć jego urodę. Należy pamiętać, że szczenięta przed wydaniem przechodzą przegląd hodowlany, z którego sporządzany jest protokół. Na tej podstawie hodowca może wydać metrykę szczeniaka, która posłuży opiekunowi do wyrobieniu rodowodu dla psa.

Ile kosztuje english toy terrier?

Cena english toy terriera z hodowli waha się od 4000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla english toy terriera?

Imię dla psa

  • Tiny, Stu, Reggi

Imię dla suczki

  • Poli, Mania, Samba

Dla kogo english toy terrier będzie idealny?

English toy terrier jest idealnym wyborem na pierwszego psa, ale trzeba pamiętać o tym, by nie traktować psa jak maskotkę. Nadaje się na kompana osób starszych i niezapracowanych singli, mieszkających w małych mieszkaniach. Domy z małymi dziećmi nie są dla niego polecane.

FAQ na temat english toy terriera

Ile żyje english toy terrier?

Jest to rasa długowieczna – średnia długość życia english toy terriera wynosi od 15 do 17 lat.

Źródła

zkwp.pl/wzorce/13.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/ENGLISH-TOY-TERRIER-BLACK-TAN-13.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
ENGLISH TOY TERRIER – cena, charakter, opis rasy
Article Name
ENGLISH TOY TERRIER – cena, charakter, opis rasy
Description
English toy terrier to pies łączący cechy teriera i małego psa towarzyszącego, w przeszłości doskonale radzący sobie w walce na arenie ze szczurami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x