Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

MALTAŃCZYK - cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
maltańczyk

pixabay.com/images/id-4820566/

Maltańczyk, znany również jako maltański piesek, to rasa, która od wieków zachwyca swoją urodą i szlachetnym charakterem. Te niewielkie, ale pełne wdzięku czworonogi są nie tylko uosobieniem elegancji, ale także niezwykle lojalnymi i inteligentnymi towarzyszami. W tym artykule przybliżymy Ci historię rasy maltańczyka, ich wyjątkowe cechy charakteru oraz to, jak najlepiej dbać o te małe, lecz pełne energii psy. Dowiesz się także, dlaczego maltańczyki są idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują nie tylko psa, ale prawdziwego przyjaciela na lata.

Spis treści

Podstawowe informacje o rasie psów

🌅Kraj pochodzenia

Włochy

🐶 Numer wzorca FCI

65

➡ Waga

3 – 4 kg

❤ Długość życia

12 – 15 lat

💢 Charakter

Towarzyski, odważny, szczekliwy, radosny

Pochodzenie i historia rasy

O maltańczykach wspominał już Arystoteles (384-322 p.n.e.). Ba, ich historia sięga czasów Ramzesa II (zm. 1213 r. p.n.e.). Z tamtego okresu pochodzi grobowiec, w którym odnaleziono statuetkę przypominającą psa o cechach maltańczyka. Bez wątpienia jest to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa, która żyje po dziś dzień. Nie oznacza to jednak, że maltańczyki służyły zawsze do zabawiania swoich opiekunów.

Maltańczyk nazwa rasy

Nazwa tej rasy psów z całą pewnością nie pochodzi od wyspy Malty. Wizerunek podobnego do maltańczyków psa odkryto na amforze sprzed 2500 lat, na której widnieje napis „Melitae” sugerujący, iż nazwa tych psów może pochodzić od adriatyckiej wyspy Melity, którą wzięto za Maltę. Dziś sugeruje się, że nazwa rasy pochodzi od semickiego słowa “Màlat”, oznaczającego przystań czy port. Pierwotnie psy tej rasy zamieszkiwały bowiem porty środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie służyły do polowań na szczury, choć już za czasów cesarza Klaudiusza maltańczyki trafiły na cesarki dwór. Warto jednak pamiętać, że psy tej rasy, to prawdziwi podróżnicy, którzy z Egiptu, przez Grecję i Rzym dotarły do Francji, gdzie zadomowiły się na królewskich dworach. Formalny początek hodowli maltańczyków w Europie wyznaczony został na 1800 rok.

Uznanie maltańczyka przez FCI

Wzorzec rasy zostało z kolei opracowany i zatwierdzony w 1955 roku przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Maltańczyk w Polsce

Maltańczyk cieszy się długą historią, pierwsze wzmianki o rasie pochodzą już z 1320 roku. Pierwsza krajowa wystawa, na której pokazano maltańczyka odbyła się w 1900 roku. Po II wojnie światowej rozpoczęto prace rekonstrukcyjne rasy, a jedną z najsłynniejszych polskich hodowli stała się „Biała Chryzantema”, która została założona w 1953 toku.

Jak wygląda maltańczyk?

Maltańczyk to niewielki piesek o głowie nieznacznie dłuższej niż kufa. Nosek maltańczyka zawsze jest czarny, okrągły, duży z rozwartymi nozdrzami. Czarne są też krawędzie warg i trzecia powieka. Oczy pieska żywe, z czarną obramówką, w kolorze ciemnej orchy, z niewidoczną białkówką. Na głowie widoczne wysoko osadzone uszy, kształtem zbliżone do trójkąta. Uszy noszone są blisko głowy, delikatnie uniesione. Grzbiet maltańczyka jest prosty, wieńczy go ogon osadzony na wysokości zadu. Małe ciałko noszą proste, ustawione równoległe kończyny o okrągłych łapkach. Włos prosty, bardzo długi i gęsty.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie maltańczyka    

  • Psy: 21-25 cm
  • Suki: 20-23 cm

 

Maltańczyk – waga    

  • Psy: 3-4 kg
  • Suki: 3-4 kg

 

Szata maltańczyka

Maltańczyk ma  gęsty, lśniący, błyszczący, prosty włos – bardzo długi na całym ciele

Maltańczyk powinien mieć białe umaszczenie

Ile żyje maltańczyk?

Długość życia maltańczyka waha się od 12 do 15 lat.

Kategoria wielkości maltańczyka

Maltańczyk to pies małej rasy.

Charakter i usposobienie

Maltańczyki to jedne z najlepszych psów do towarzystwa. Ich rodzinny charakter powoduje, że będą doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi, choć należy uważać na sposób zabawy pomiędzy nimi a dziećmi. Mimo radosnego usposobienia i małych rozmiarów maltańczyki z całą pewnością nie powinny być traktowane, jak maskotki. Psy tej rasy lubią aktywność, potrzebują atencji, podczas zabaw oraz długich spacerów połączonych z aportowaniem. Ich wrodzona inteligencja powoduje, że jest to rasa dobrze przyswajająca sobie polecenia treningowe, chętnie ucząc się również sztuczek.

Maltańczyki bardzo mocno przywiązują się do opiekunów, dlatego mogą ciężko znosić samotność. Długa rozłąka może skłonić maltańczyka do zorganizowania sobie czasu, a opiekun po powrocie do domu może być mocno zaskoczony. Jest to rasa mocno uczuciowo, dlatego nie powinno się ich karcić.

Maltańczyki nie mają instynktu drapieżnika, co też powoduje, że dobrze znoszą towarzystwo innych zwierząt domowych, w tym kotów. W stosunku do obcych ludzi mogą być nieufne, jednak skończy się tylko na obszczekaniu.

Maltańczyki są dosyć szczekliwe. Wyjątkiem nie będą tutaj tylko i wyłącznie psy, które nie zostały nauczone pozostawania samemu w domu.

maltańczyk z zaciekami pod oczami

pixabay.com/images/id-5223097/

Zdrowie

Maltańczyki to rasa, która cieszy się ogólnie dobrym zdrowiem. Występują u niej jednak choroby charakterystyczne dla psów ras małych np. problemy z kamieniem nazębnym, który prowadzi do zapalenia dziąseł, a w skrajnych sytuacjach utraty zębów. Maltańczyki dosyć łatwo przybierają na wadze, co może przyczynić się do zwichnięć rzepki, problemów ze stawami – często występujących u psów ras małych. Innym często występującym problemem są zatykające się kanaliki łzowe oraz cukrzyca. Podrażnienia oczu mogą być wywoływane przez długie włosy. Maltańczyki to psy podatne na alergie.

Częste choroby maltańczyków

  • zwichnięcia rzepki, problemy ze stawami z powodu nadwagi
  • otyłość
  • kamień nazębny
  • zapalenia dziąseł
  • zatykanie kanalików łzowych
  • cukrzyca
  • alergie
  • obuoczny zez zbieżny

Czym karmić maltańczyka?

Dieta maltańczyków powinna być przestrzegana rygorystyczne przez opiekunów – należy stosować się do wielkości porcji określonych przez producenta. Do dziennej porcji należy też wliczać podawana pomiędzy posiłkami przekąski. Pies może być karmiony suchymi, jak i mokrymi karmami gotowymi, a także dietą BARF. W przypadków psów ras małych każdy dodatkowy kilogram masy ciała może być przyczynkiem do pojawienia się wielu chorób np. cukrzycy, problemów z sercem czy stawami. Warto pamiętać o tym, by karmić psa wysokiej jakości karmami z odpowiednią zawartością mięsa – z całą pewnością maltańczyki nie powinny być karmione tzw. karmami marketowymi.

Pielęgnacja maltańczyka

Pielęgnowanie maltańczyka jest bardzo czasochłonne i wymaga odpowiedniego przygotowania od opiekuna. Długi włos wymaga codziennego szczotkowania, by nie doszło do skołtunienia za pomocą szczotki z naturalnym włosiem, można też zastosować odżywki do rozczesywania sierści. Psa, który nie jest wystawowy można kąpać w miarę potrzeby, korzystając przy tym z szamponów dla psów o białej maści. Po każdej kąpiel maltańczyk powinien zostać dokładnie wysuszony suszarką.

Podczas pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na oczy. By uniknąć brudnych zacieków pod oczami należy te przestrzenie przemywać każdego dnia za pomocą wacików nasączonych np. borasolem. Systematycznie należy też myć zęby oraz usuwać włosy z wnętrza uszu. Raz na dwa tygodnie należy kontrolować długość pazurów – zwłaszcza u maltańczyków, które nie wychodzą na dłuższe spacery. 

Maltańczyk - szkolenie

Maltańczyki to bardzo inteligentna rasa, która szybko się uczy. Ze względu na ich dużą wrażliwość należy wykorzystywać pozytywne metody treningowe oraz unikać karcenia. Proces nauki posłuszeństwa najlepiej zacząć już w okresie szczenięctwa.

Ostrzyżony maltańczyk

pixabay.com/images/id-4828847/

Zalety i wady Maltańczyka

Zalety

  • Maltańczyki to bardzo rodzinne psy.
  • Są inteligentne i szybko się uczą.
  • Lubią zabawy, co sprawia, że są wspaniałymi towarzyszami.
  • Akceptują inne zwierzęta.

Wady

  • Maltańczyk jest dosyć szczekliwy.
  • Wymaga czasochłonnej pielęgnacji.
  • Źle znosi samotność.

Ciekawostki o maltańczykach

  • Maltańczyki nie linieją, ponieważ ich okrywa to włosy, a nie sierść. Dobrze nadają się dla osób z alergią.
  • W przeszłości wierzono, że biały maltańczyk położony w nogach łóżka może uleczyć reumatyzm.
  • Maltańczyk miniaturka nie istnieje, to wymysł pseudohodowców, który na trendzie miniaturyzacji chcą zwiększyć sprzedaż psów.

Maltańczyk hodowla

Kupując maltańczyka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Maltańczyk cena

Ceny maltańczyka z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Imię dla maltańczyka

Imię dla psa

  1. Biały – Maltańczyki są znane ze swojej śnieżnobiałej sierści, więc to imię doskonale podkreśla ich charakterystyczną cechę.
  2. Frodo – W nawiązaniu do postaci Frodo z „Władcy Pierścieni”, która, podobnie jak Maltańczyki, jest mała, ale pełna odwagi i serca.
  3. Miko – Krótkie, łatwe do wypowiedzenia imię, które jest miłe i przyjazne, pasujące do towarzyskiego charakteru Maltańczyka.
  4. Leo – Krótkie i energiczne, idealnie pasuje do żywiołowego i pełnego życia charakteru Maltańczyka.
  5. Oliver – Eleganckie i klasyczne, dobrze oddaje szlachetny wygląd i zachowanie Maltańczyków.

Imię dla suczki

  1. Bella – Popularne i klasyczne, doskonale odzwierciedla piękno i elegancję maltańskiej suczki.
  2. Daisy – Urocze i delikatne, idealnie pasuje do słodkiego wyglądu i miłego charakteru maltańskiej suczki.
  3. Lily – Podobnie jak Daisy, nawiązuje do delikatności i piękna, co doskonale pasuje do tych małych, eleganckich psów.
  4. Sophie – Eleganckie i wytworne, idealnie pasuje do maltańskiej suczki, która często bywa postrzegana jako psia „dama”.
  5. Mia – Krótkie i słodkie, łatwe do wypowiedzenia, podkreśla uroczy charakter maltańskiej suczki.

Dla kogo maltańczyk będzie idealny?

Maltańczyk to pies, który doskonale nada się dla rodzin z młodszymi dziećmi, jak i dla osób starszych, które lubią spędzać czas aktywnie.

Klasyfikacja FCI rasy maltańczyk

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1: Biszony i rasy pokrewne

Nr wzorca: 65

FAQ na temat maltańczyków

Jakie są wady maltańczyków?

Największą wadą psów rasy maltańczyk jest żarłoczność i bardzo szybkie przybieranie na wadze. Poza tym maltańczyki są psami szczekliwymi.

Czego nie lubią maltańczyki?

Maltańczyk jest psem wybitnie wrażliwym na rozłąkę z opiekunami oraz wszelkie negatywne emocje, jakie kieruje się na psa. Maltańczyk nie lubi zatem karcenia i pozostawania samemu z dala od opiekunów.

Czy maltańczyk może zostać sam w domu?

Tak, może. Maltańczyka należy stopniowo przyzwyczajać do pozostawania samemu w domu. Warto zapewnić psu dłuższy spacer przed planowaną kilkugodzinną nieobecnością oraz zapewnić akcesoria zabawowe.

Czy maltańczyk potrzebuje dużo ruchu?

Maltańczyk jest żywym i ruchliwym pieskiem, który uwielbia aktywne zabawy i długie spacery. Nie jest to piesek nadaktywny, wymagający bardzo intensywnego ruchu.

Czy maltańczyki płaczą?

Dosłownie nie, lecz maltańczyki mają kanaliki łzowe produkujące łzy, których zadaniem jest nawilżanie oczu. Maltańczyki mogą mieć problem z zapchaniem kanalików łzowych.

Ile razy trzeba wychodzić z maltańczykiem?

Maltańczyk powinien wychodzić na spacer 3 razy dziennie, o stałych porach.

Redakcja

Źródła

zkwp.pl/wzorce/65.pdf

fci.be/en/nomenclature/MALTESE-65.html

Summary
MALTAŃCZYK - kompendium wiedzy | Zoonews.pl
Article Name
MALTAŃCZYK - kompendium wiedzy | Zoonews.pl
Description
Maltańczyki to jedne z najbardziej rodzinnych psów, które doskonale nadają się na pierwszego psa w domu. To również jedna z najstarszych ras towarzyszących.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x