Reklama

Maltańczyk - cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
maltańczyk

pixabay.com/images/id-4820566/

Maltańczyki to jedne z najbardziej rodzinnych psów, które doskonale nadają się na pierwszego psa w domu. To również jedna z najstarszych ras towarzyszących, jaka przetrwała do dzisiaj.

Spis treści - kliknij

Maltańczyk - historia rasy

O maltańczykach wspominał już Arystoteles (384-322 p.n.e.). Ba, ich historia sięga czasów Ramzesa II (zm. 1213 r. p.n.e.). Z tamtego okresu pochodzi grobowiec, w którym odnaleziono statuetkę przypominającą psa o cechach maltańczyka. Bez wątpienia jest to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa, która żyje po dziś dzień. Nie oznacza to jednak, że maltańczyki służyły zawsze do zabawiania swoich opiekunów. Nazwa rasy z całą pewnością nie pochodzi od wyspy Malty. Wizerunek podobnego do maltańczyków psa odkryto na amforze sprzed 2500 lat, na której widnieje napis „Melitae”, sugerujący iż nazwa tych psów może pochodzić od adriatyckiej wyspy Melity, którą wzięto za Maltę. Dziś sugeruje się, że nazwa rasy pochodzi od semickiego słowa “Màlat”, oznaczającego przystań czy port. Pierwotnie psy tej rasy zamieszkiwały bowiem porty środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie służyły do polowań na szczury, choć już za czasów cesarza Klaudiusza maltańczyki trafiły na cesarki dwór. Warto jednak pamiętać, że psy tej rasy, to prawdziwi podróżnicy, którzy z Egiptu, przez Grecję i Rzym dotarły do Francji, gdzie zadomowiły się na królewskich dworach. Formalny początek hodowli maltańczyków w Europie wyznaczony został na 1800 rok. Wzorzec rasy zostało z kolei opracowany i zatwierdzony w 1955 roku przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Maltańczyk w Polsce

Maltańczyk cieszy się długą historią, pierwsze wzmianki o rasie pochodzą już z 1320 roku. Pierwsza krajowa wystawa, na której pokazano maltańczyka odbyła się w 1900 roku. Po II wojnie światowej rozpoczęto prace rekonstrukcyjne rasy, a jedną z najsłynniejszych polskich hodowli stała się „Biała Chryzantema”, która została założona w 1953 toku.

Jak wygląda maltańczyk?

Maltańczyk to niewielkich gabarytów biały piesek, o wydłużonym ciele i długiej szacie. Maltańczyk ma szeroką głowę, kufę krótszą niż połowa długości głowy; okrągłe oczy; uszy prawie trójkątne. Maltańczyk jest dłuższy w stosunku do wysokości w kłębie, ma ogon osadzony na poziomie zadu, kończymy proste.

Charakterystyka rasy maltańczyk

Wysokość w kłębie maltańczyka    

 • Psy: 21-25 cm
 • Suki: 20-23 cm

 

Maltańczyk – waga    

 • Psy: 3-4 kg
 • Suki: 3-4 kg

 

Szata maltańczyka

Maltańczyk ma  gęsty, lśniący, błyszczący, prosty włos – bardzo długi na całym ciele

Maltańczyk powinien mieć białe umaszczenie

Kategoria wielkości: maltańczyk to pies rasy małej

Ile żyje maltańczyk?

Długość życia maltańczyka waha się od 12 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Maltańczyk - charakter

Maltańczyki to jedne z najlepszych psów do towarzystwa. Ich rodzinny charakter powoduje, że będą doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi, choć należy uważać na sposób zabawy pomiędzy nimi a dziećmi. Mimo radosnego usposobienia i małych rozmiarów maltańczyki z całą pewnością nie powinny być traktowane, jak maskotki. Psy tej rasy lubią aktywność, potrzebują atencji, podczas zabaw oraz długich spacerów połączonych z aportowaniem. Ich wrodzona inteligencja powoduje, że jest to rasa dobrze przyswajająca sobie polecenia treningowe, chętnie ucząc się również sztuczek.

Maltańczyki bardzo mocno przywiązują się do opiekunów, dlatego mogą ciężko znosić samotność. Długa rozłąka może skłonić maltańczyka do zorganizowania sobie czasu, a opiekun po powrocie do domu może być mocno zaskoczony. Jest to rasa mocno uczuciowo, dlatego nie powinno się ich karcić.

Maltańczyki nie mają instynktu drapieżnika, co też powoduje, że dobrze znoszą towarzystwo innych zwierząt domowych, w tym kotów. W stosunku do obcych ludzi mogą być nieufne, jednak skończy się tylko na obszczekaniu.

Maltańczyki są dosyć szczekliwe. Wyjątkiem nie będą tutaj tylko i wyłącznie psy, które nie zostały nauczone pozostawania samemu w domu.

maltańczyk z zaciekami pod oczami

Maltańczyk - zdrowie

Maltańczyki to rasa, która cieszy się ogólnie dobrym zdrowiem. Występują u niej jednak choroby charakterystyczne dla psów ras małych np. problemy z kamieniem nazębnym, który prowadzi do zapalenia dziąseł, a w skrajnych sytuacjach utraty zębów. Maltańczyki dosyć łatwo przybierają na wadze, co może przyczynić się do zwichnięć rzepki, problemów ze stawami – często występujących u psów ras małych. Innym często występującym problemem są zatykające się kanaliki łzowe oraz cukrzyca. Podrażnienia oczu mogą być wywoływane przez długie włosy. Maltańczyki to psy podatne na alergie.

Maltańczyk - żywienie

Dieta maltańczyków powinna być przestrzegana rygorystyczne przez opiekunów – należy stosować się do wielkości porcji określonych przez producenta. Do dziennej porcji należy też wliczać podawana pomiędzy posiłkami przekąski. Pies może być karmiony suchymi, jak i mokrymi karmami gotowymi, a także dietą BARF. W przypadków psów ras małych każdy dodatkowy kilogram masy ciała może być przyczynkiem do pojawienia się wielu chorób np. cukrzycy, problemów z sercem czy stawami. Warto pamiętać o tym, by karmić psa wysokiej jakości karmami z odpowiednią zawartością mięsa – z całą pewnością maltańczyki nie powinny być karmione tzw. karmami marketowymi.

Maltańczyk - pielęgancja

Pielęgnowanie maltańczyka jest bardzo czasochłonne i wymaga odpowiedniego przygotowania od opiekuna. Długi włos wymaga codziennego szczotkowania, by nie doszło do skołtunienia za pomocą szczotki z naturalnym włosiem, można też zastosować odżywki do rozczesywania sierści. Psa, który nie jest wystawowy można kąpać w miarę potrzeby, korzystając przy tym z szamponów dla psów o białej maści. Po każdej kąpiel maltańczyk powinien zostać dokładnie wysuszony suszarką.

Podczas pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na oczy. By uniknąć brudnych zacieków pod oczami należy te przestrzenie przemywać każdego dnia za pomocą wacików nasączonych np. borasolem. Systematycznie należy też myć zęby oraz usuwać włosy z wnętrza uszu. Raz na dwa tygodnie należy kontrolować długość pazurów – zwłaszcza u maltańczyków, które nie wychodzą na dłuższe spacery. 

Maltańczyk - szkolenie

Maltańczyki to bardzo inteligentna rasa, która szybko się uczy. Ze względu na ich dużą wrażliwość należy wykorzystywać pozytywne metody treningowe oraz unikać karcenia. Proces nauki posłuszeństwa najlepiej zacząć już w okresie szczenięctwa.

Ostrzyżony maltańczyk

Zalety i wady psów rasy maltańczyk

Zalety maltańczyka

 • maltańczyki to bardzo rodzinne psy
 • maltańczyk jest inteligentny (szybko się uczy)
 • to rasa psów, która lubi zabawy
 • maltańczyk akceptuje inne zwierzęta

Wady maltańczyka

 • maltańczyk jest dosyć szczekliwy
 • wymaga czasochłonnej pielęgnacji
 • maltańczyk źle znosi samotność

Ciekawostki o maltańczykach

 • Maltańczyki nie linieją, ponieważ ich okrywa to włosy, a nie sierść. Dobrze nadają się dla osób z alergią.
 • W przeszłości wierzono, że biały maltańczyk położony w nogach łóżka może uleczyć reumatyzm.
 • Maltańczyk miniaturka nie istnieje, to wymysł pseudohodowców, który na trendzie miniaturyzacji chcą zwiększyć sprzedaż psów.

Maltańczyk cena

Ceny maltańczyka z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Maltańczyk hodowla

Kupując maltańczyka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla maltańczyka

Ciekawe imię dla psa maltańczyka: kuleczka, puszek, rocki

Ciekawe imię dla suczki maltańczyka: śnieżka, lilly, furia

Dla kogo maltańczyk będzie idealny?

Maltańczyk to pies, który doskonale nada się dla rodzin z młodszymi dziećmi, jak i dla osób starszych, które lubią spędzać czas aktywnie.

Klasyfikacja FCI rasy maltańczyk

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1: Biszony i rasy pokrewne

Nr wzorca: 65

 

Redakcja

Summary
Maltańczyk - wychowanie, charakter, zdrowie
Article Name
Maltańczyk - wychowanie, charakter, zdrowie
Description
Maltańczyki to jedne z najbardziej rodzinnych psów, które doskonale nadają się na pierwszego psa w domu. To również jedna z najstarszych ras towarzyszących.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1945

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x