Reklama

Wyżeł weimarski – cena, charakter, zdrowie

Facebook
Twitter
Wyżeł weimarski – cena, charakter, zdrowie

Wyżeł weimarski to pies myśliwski o dużej potrzebie ruchu. Mimo instynktu łowieckiego to bardzo rodzinna rasa, która ma nieco innych charakter niż psy do polowań.

Spis treści - kliknij

Wyżeł weimarski – historia rasy

Wyżeł weimarski uznawany jest za rasę niemiecką, chociaż francuzi mają odmienne zdanie i wskazują, że wyżły to psy pochodzące od szarych psów św. Ludwika, które we Francji popularne były aż do czasów panowania Ludwika XI. W Niemczech psy w typie wyżła uwiecznione zostały na obrazie Antoona van Dycka w 1631 roku.

Wątpliwości nie ma jednak co do tego, że na początku XIX wieku psy w typie wyżła weimarskiego żyły na dworze księcia Karola Augusta Weimarskiego, który pasjonował się wyżłami już w XVIII wieku. Książęce wyżły uczestniczyły w polowaniach, służyły również do pomocy w walce z kłusownikami. By poprawić krok, węch i wytrzymałość protoplastę wyżłów krzyżowano z psami tropiącymi w typie Leithund, a gdy zmalało zapotrzebowanie na psy tropiące wyżły zaczęto krzyżować z pointerami oraz bloodhoundami.

Planowa hodowla wyżła weimarskiego rozpoczęła się w 1890 roku, kiedy założono księgę hodowlaną. Pierwszy Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego powstał w 1897 roku. Na przełomie XIX i XX wieku obok wyżłów krótkowłosych zaczęły pojawiać się również pojedyncze wyżły długowłose. Od 1900 roku wyżeł weimarski hodowany jest w czystości rasy, co daje mu miano najstarszej niemieckiej rasy wyżłów hodowanych w ten sposób. Jeszcze w 1925 roku opracowano wzorzec rasy wyżeł weimarski.

Wyżeł weimarski został wpisany do rejestru FCI 23 VII 1963 r. pod numerem 99.

Wyżeł weimarski w Polsce

Pierwszy wyżeł weimarski w powojennej Polsce to krótkowłosy weimar BARON z Branickiej Lesovny, który urodził się 18 VI 1966 r. w czechosłowackiej hodowli, a jego właścicielem został Mieczysław Koput. BARON prawdopodobnie nie zostawił potomstwa. 

Jak wygląda wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski to mocny i muskularny pies myśliwski o harmonijnej budowie. Głowa jest proporcjonalna do wielkości psa, kufa wyżłów jest długa, nos wystaje ponad żuchwę. Wyżły mają oczy koloru od jasno- do ciemnobursztynowego, okrągłe, osadzone lekko skośnie. Uszy weimarów są szerokie, długie, wysoko osadzone. Szyja wygięta łukowato, kłąb wyraźnie zaznaczony, a grzbiet muskularny, nie opadający. Kończyny u wyżła weimarskiego są długie, proste, ustawione równolegle i dobrze umięśnione. Ogon osadzony pod linią grzbietu.

Wyżeł weimarski – charakterystyka rasy

Wyżeł weimarski – wysokość w kłębie

Psy: 59-70 cm

Suki: 57-65 cm

Wyżeł weimarski – waga

Psy: 30-40 kg

Suki: 25-35 kg

 

Szata wyżła weimarskiego

Wyżeł krótkowłosy ma krótką, mocną gładką i bardzo gęstą sierść oraz niewielką ilość podszerstka.

Wyżeł długowłosy ma długą, miękką, gładką lub lekko falującą sierść z lub bez podszerstka. Długość sierści po bokach od 3 do 5 cm.

Umaszczenie wyżeł weimarski ma srebrneszare, sarnioszare lub mysioszare wraz z odcieniami pośrednimi.

Kategoria wielkości: wyżeł weimarski to pies od średniej do dużej wielkości, w zależności od osobnika.

Ile żyje wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski żyje od 10 do 12 lat.

Wyżeł weimarski – charakter

Wyżeł weimarski – charakter

Wyżeł weimarski to pies myśliwski o silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. Wyżły te charakteryzują się wyważonym temperamentem oraz silnymi relacjami z opiekunem. Jest to pies czujny, wytrwały i pracowity, a jednocześnie łatwy w szkoleniu i posłuszny.

Dog weimarski lubi zabawy, szczególnie z dziećmi. Jest to pies o wielkim sercu, który przy zapewnieniu mu odpowiedniej dawki ruchu, będzie z chęcią odpoczywał w wygodnym miejscu na kanapie.

Wyżły weimarskie źle znoszą samotność, to psy rodzinne, które zostawiane na długo same mogą zacząć niszczyć przedmioty w domu. Wobec obcych pozostają nieufne.

Wyżeł weimarski nie jest przesadnie szczekliwy, mimo instynktu łowieckiego psy te nie mają skłonności do ucieczek. W szczeniak wyżła weimarskiego może być jednak nieco pobudliwy, co mija wraz z dorastaniem.

Wyżły potrzebują dużo ruchu. Jeden godzinny spacer dziennie, to absolutne minimum. Psy tej rasy nadają się do pracy myśliwskiej, a także uprawiania psich sportów, jak agility oraz dyscyplinach zaprzęgowych – canicross.

Wyżeł weimarski może żyć w mieszkaniu, jednak tylko wtedy, gdy ma zapewnioną codzienną porcję ruchu. Dobrze zsocjalizowany pies dogada się z innymi psami oraz kotami pod jednym dachem.

Wyżeł to doskonały pies dla rodzin z dziećmi, jednak jest zbyt energiczny jako towarzysz osób starszych.

Poznaj kolejną rasę psów

Wyżeł weimarski – zdrowie

Wyżeł weimarski to pies, który praktycznie nie ma podszerstka, przez co źle znosi zarówno zimno, jak i upały. Pies pozbawiony ruchu potrafi szybko przybrać na wadze, co może obciążyć jego stawy. W okresie wzrostu warto suplementować szczeniaki wyżła weimarskiego preparatami na stawy.

Wyżeł weimarski może cierpieć na całkiem długo listę chorób:

 • Jak wszystkie duże rasy psów wyżeł jest podatny na skręt żołądka
 • Wyżeł weimarski może mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych
 • Dwurzędowość rzęs może doprowadzić u wyżła do podrażnienia rogówki i spojówki
 • U szczeniąt wyżła weimarskiego wystąpić może trądzik przewlekły
 • Wyżły cierpią na przepuklinę pępkową
 • Nowotwory takie, jak tłuszczak czy mastocytoma również występują u wyżłów
 • Niewydolność zwieracza cewki moczowej
 • Dystrofii Wobblera

Żywienie rasy wyżeł weimarski

Szczenięta wyżła weimarskiego potrzebują wysokokalorycznej karmy, która pozwoli im prawidłowo się rozwinąć. Nie jest to pies wybredny, dlatego może być karmioną dietą BARF oraz komercyjną mokrą i suchą karmą dla psa. Wyżła należy karmić dwa razy dziennie. Godzinę przed i po wysiłku należy unikać podawania pokarmów, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Pielęgnacja wyżła weimarskiego

Wyżeł weimarski nie jest psem trudnym w pielęgnacji. Brak podszerstka powoduje, że psy te nie gubią aż tak dużo sierści. Szczotkowanie wyżła zaleca się przeprowadzać raz w tygodniu w przypadku wyżłów krótkowłosych i dwa, trzy razy w tygodniu w przypadku wyżłów długowłosych.

Należy pamiętać o cotygodniowej kontroli stanu uszu, oczu i zębów.

Wyżeł weimarski – szkolenie

Wyżeł weimarski – szkolenie

Szczeniaki wyżła mogą być pobudliwe i mieć problemy z koncentracją i wykonywaniem poleceń, dlatego opiekun powinien wykazywać się cierpliwością. To inteligentna i pojętna rasa, która przy zastosowaniu pozytywnych metod szkoleniowych szybko przyswoi komendy.

Socjalizacja wyżła od szczeniaka i intensywna stymulacja umysłowa są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju tej rasy.

W przypadku wyżłów warto pomyśleć o połączeniu szkolenia z treningiem wybranego psiego sportu.

Zalety i wady rasy wyżeł weimarski

Zalety rasy wyżeł weimarski

 • Wyżeł to bardzo wrażliwy pies, który silnie przywiązuje się do rodziny
 • Wyżły są łatwe w pielęgnacji
 • Wyżeł weimarski nie ma specjalnych potrzeb żywieniowych

 

Wady rasy wyżeł weimarski

 • Opiekun będzie musiał poświęcić wyżłowi dużo czasu na codzienne spacery
 • Szczeniaki wyżła mogą mieć problem z pobudliwością

Ciekawostki o rasie wyżeł weimarski

 • Wilhelm I wydał dekret, na mocy którego właścicielem wyżła weimarskiego mógł zostać szlachcic z udokumentowanym szlachectwem do czterech pokoleń wstecz
 • Szczenięta wyżła weimarskiego rodzą się z niebieskimi oczami, które zmieniają kolor na bursztynowy wraz z dojrzewaniem

Wyżeł weimarski hodowla

Kupując wyżła weimarskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

zdrowie wyżła weimarskiego

Ile kosztuje wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski z hodowli kosztuje od 3000 do 6000 zł.

Imię dla psa rasy wyżeł weimarski

Ciekawe imię dla psa wyżła weimarskiego: Orzyc, Wulkan, Niko

Ciekawe imię dla suki wyżła weimarskiego: Bzura, Zadra, Tara

Dla kogo wyżeł weimarski będzie idealny

Wyżeł weimarski będzie idealnym psem dla osób aktywnych, które lubią sporty biegowe. Weimar to pies, który nada się doskonale dla rodziny z dziećmi oraz jako pies u boku myśliwego.

Klasyfikacja FCI rasy wyżeł weimarski

Grupa VII: wyżły

Sekcja 7.1: wyżły kontynentalne

Numer wzorca: 99

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Wyżeł weimarski – cena, charakter, zdrowie | Zoonews.pl
Article Name
Wyżeł weimarski – cena, charakter, zdrowie | Zoonews.pl
Description
Wyżeł weimarski to pies myśliwski o dużej potrzebie ruchu. Mimo instynktu łowieckiego to bardzo rodzinna rasa, która ma nieco innych charakter niż psy do polowań.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 952

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x