Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KARELSKI PIES NA NIEDŹWIEDZIE – opis rasy

Przodkami karelskich psów na niedźwiedzie są psy komi oraz psy z Ładogi, Ołońca i rosyjskiej części Karelii.

pixabay.com/photos/dog-karelian-bear-dog-animal-winter-356738/

W artykule przeczytasz

Cześć! Rozważasz zakup karelskiego psa na niedźwiedzie? Ta rasa, choć może nie być tak rozpoznawalna jak inne, stanowi wyjątkowy wybór dla osób ceniących sobie niezależność, odwagę i doskonałe zdolności myśliwskie psa. Karelski pies, ze swoją silną osobowością i niezłomnym instynktem obronnym, idealnie nadaje się do roli stróża, a także wiernego towarzysza.

Decyzja o zakupie tego psa z hodowli wymaga odpowiedzialnego podejścia. W tym artykule przedstawiam informacje o wyglądzie psów tej rasy zgodnie z oficjalnym wzorcem, ich charakterystycznym temperamencie, zdrowiu oraz potrzebach żywieniowych i pielęgnacyjnych.

Jeśli jesteś już opiekunem karelskiego psa na niedźwiedzie, serdecznie zapraszam do dzielenia się swoimi doświadczeniami i poradami w komentarzach. Twoje spostrzeżenia mogą być niezwykle wartościowe dla osób, które myślą o wprowadzeniu tego odważnego psa do swojego domu.

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Finlandia

🐶 Numer wzorca FCI

48

➡ Waga

17 – 28 kg

❤ Długość życia

11 – 13 lat

💢 Charakter

Karelski pies na niedźwiedzie to pies bardzo niezależny, zrównoważony i odważny.

Jak wygląda karelski pies na niedźwiedzie?

Karelski pies na niedźwiedzie to średniej wielkości rasa psów o dużej sile i krzepkiej budowie.  

Na umięśnionej szyi osadzona jest trójkątna głowa psa. Jej najważniejszą proporcją jest długość czaszki, która mniej więcej równa jest szerokości i głębokości. Stop psa jest nieznacznie zaznaczony. Proporcja głębokiej kufy do czaszki wynosi 2:3. Prosty grzbiet nosa wieńczy duża trufla, która jest zawsze wybarwiona na czarno. Oczy psa są dość małe i mają nieco owalny kształt. Kolor oczu to zwykle odcienie brązu. Wysoko osadzone uszy są stojące i mają średnią wielkość.

Kłąb jest nieznacznie krótszy niż długość psa. Grzbiet jest prosty i umięśniony. Krótkie i umięśnione lędźwie kończą się nieco opadającym i szerokim zadem. Zad wieńczy wysoko osadzony ogon, który zwija się nad grzbietem, dotykając koniuszkiem grzbietu lub boku psa. Mocne ciało noszą proste, mocne, równoległe i umięśnione kończyny.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 57 cm +/- 3 cm

Suka: 52 cm +/- 3 cm

Waga

Pies: 25-28 kg

Suka: 17-20 kg

Szata

Karelskie psy na niedźwiedzie mają twardy i prosty włos okrywowy oraz gęsty i miękki podszerstek. Włos na szyi, grzbiecie i z tyłu uda jest dłuższy niż na reszcie ciała.

Umaszczenie psa powinno być czarne, może być z brązowymi odcieniami. U psów tej rasy występują białe znaczenia na głowie, szyi, klatce piersiowej oraz brzuchu i kończynach.

Charakter i usposobienie

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa psów, których przeznaczeniem są polowania na łosie i niedźwiedzie. To pies niezależny, o silnym instynkcie łowieckim, jednocześnie zdolny do współpracy, podczas polowań. Zadaniem psa jest wytropienie, osaczenie, zatrzymanie niedźwiedzia i przywołanie myśliwego głośnym szczekaniem. Pies porusza się z lekkością i z łatwością, bez wysiłku przechodzi od kłusu do galopu. Karelski pies w pracy jest wytrwały, pewny siebie i nie poddaje się bez walki. Pomimo średnich gabarytów jest psem silnym, krzepkiej budowy o bardzo mocnych szczękach. Poza tym ma silnie rozwinięty zmysł powonienia i bardzo dobrze orientuje się w przestrzeni.

Pies tej rasy potrafi być czuły, jednocześnie jest nieco powściągliwy, on sam zdecyduje, kiedy czas na pieszczoty, a kiedy nie. W domu potrafi być spokojny, pod warunkiem, że w ciągu dnia zostały zaspokojone jego duże potrzeby co do aktywności fizycznej i intelektualnej. Z natury jest to pies zrównoważony bez oznak agresji wobec ludzi. Inaczej sprawy mają się wobec innych psów. Szczególnie samce mają silnie zakorzenionego ducha walki i mogą być agresywne w stosunku do innych psów.

Karelski pies na niedźwiedzie dobrze znosi samotność, z usposobienia jest niezależny i również z tego powodu jego szkolenie będzie stanowiło dla opiekuna wyzwanie. Ze względu na swoje przeznaczenie pies ten jest dosyć szczekliwy, wykazuje też silną tendencję do pogoni za tropem, więc musisz liczyć się z próbami pogoni psa. Nie jest to rasa wskazana na pierwszego psa w domu.

Nie jest to rasa psów, która powinna żyć w małym mieszkaniu. Może być psem stróżującym na dużych i otwartych terenach.

Pies tej rasy jest zapalonym łowcą o wyostrzonych zmysłach, dlatego opiekun będzie miał problem, by oswoić czworonoga z innymi psami czy kotami. Nie jest to rasa polecana do domu z małymi dziećmi, a już tym bardziej dla osób starszych do towarzystwa.

Czy karelski pies na niedźwiedzie to zdrowa rasa?

Karelskie psy na niedźwiedzie to bardzo zdrowa rasa psów – żyją nawet przez 13 lat. Dzięki swojej dwuwarstwowej okrywie włosowej bardzo dobrze znoszą zimno. W upalne dni lepiej jednak zapewnić im zacienione miejsce i dostęp świeżej wody.

Typowe choroby rasy

  • Karłowatość przysadkowa
  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • Zaćma

Jak karmić karelskiego psa na niedźwiedzie?

Karelski pies na niedźwiedzie, jeżeli jest psem pracującym, powinien żyć na diecie o podwyższonej kaloryczności. Oczywiście pies tej rasy może być karmiony komercyjną karmą suchą, jak i dietą BARF bądź samodzielnie gotowanymi posiłkami. Te dwie ostatnie metody żywienia powinny być jednak prawidłowo zbilansowane, by pies nie miał niedoborów.

Psa warto karmić 2-3 razy dziennie o stałych porach z odstępem 2 godzin przed i po intensywnym wysiłku, by nie doprowadzić do rozszerzenia i / lub skrętu żołądka.

Jak pielęgnować karelskiego psa na niedźwiedzie?

Pielęgnacja karelskiego psa na niedźwiedzie nie jest trudna. Jeżeli pies żyje przez cały rok na zewnątrz, to pielęgnacja powinna sprowadzać się do cotygodniowego przeglądu oczu, uszu i codziennego szczotkowania zębów. Pomóc psu w ograniczeniu odkładania się płytki nazębnej można poprzez odpowiednie gryzaki naturalne.

W przypadku psów, które przez cały rok żyją w domu konieczne będzie wyczesywanie psa raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia.

Psa należy kąpać tylko wtedy, gdy będzie już mocno ubrudzony. Nie należy kąpać psa częściej niż raz na kwartał.

W przypadku psów, które przez cały rok żyją w domu konieczne będzie wyczesywanie psa raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia.

Kąpać psa należy tylko wtedy, gdy będzie już mocno ubrudzony. Nie należy kąpać psa częściej niż raz na kwartał.

Szkolenie i wychowani – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Karelski pies na niedźwiedzie to niezwykle samodzielna rasa psów, której szkolenie jest bardzo trudne. Psa należy od szczeniaka socjalizować z ludźmi, rozmaitymi sytuacjami, ale przede wszystkim z innymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli pies będzie miał żyć pod jednym dachem z psami. Szkolenie w psim przedszkolu można zapewnić psu już po drugiej serii obowiązkowych szczepień szczeniaka.

Dorosły pies powinien być szkolony bez przerwy, jednak pod żadnym względem za pomocą przemocy. Agresja wobec psa może skutkować agresywnymi zachowaniami kareliana wobec opiekuna, obcych, jak i innych zwierząt.

Zalety i wady karelskiego psa na niedźwiedzie

Zalety

  • To idealny pies na polowania.
  • Psy tej rasy mogą stróżować na podwórku.
  • To bardzo zdrowa rasa.

Wady

  • Jest bardzo wymagający podczas szkolenia.
  • Może być agresywny wobec innych psów.
  • Może mieć skłonność do ucieczek za tropem.

Ciekawostki o karelskim psie na niedźwiedzie

  • W Polsce w latach 60. Po śmierci reproduktora, którego PZŁ otrzymał od Finów, by uniknąć chowu wsobnego, zdecydowano się na sprowadzenie z Rosji psa rasy łajka rosyjsko-europejska, który jest blisko spokrewniony z karelskim psem.
  • W USA karelskie psy na niedźwiedzie pracując w parkach narodowych, a ich praca polega na utrzymywaniu populacji niedźwiedzi na wyznaczonych trenach.
Cena karelskiego psa na niedźwiedzie z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

pixabay.com/photos/animals-dog-pets-black-and-white-1056412/

Historia rasy

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa psów o niezwykle interesującej historii, choć bardzo krótkiej. Przodkami karelskich psów są psy komi (lub psy Zyrian) oraz psy z Ładogi, Ołońca i rosyjskiej części Karelii. Pierwotnie karelski pies pracował podczas polowań na jelenie, łosie, żbiki, wilki oraz właśnie na niedźwiedzie.

Pierwsze wzmianki o psach w typie karelskich psów pochodzą z lat 80. XIX wieku z Rosji. Psy te trafiły do Finlandii wraz w migrantami, uciekającymi z Rosji carskiej przed bolszewikami. Walory psów docenili Finowie, którzy wykorzystywali już wcześniej duże psy w typie szpica do polowań na grubą zwierzynę.

Pierwsza zorganizowana hodowla karelskiego psa na niedźwiedzie została utworzona w Finlandii w 1920 roku. Już w 1936 roku psy tej rasy zaprezentowano na wystawie w Helsinkach rejestrując ją jednocześnie w rodzimym Kennel Klubie. Wybuch II wojny światowej zdziesiątkował rasę, a jej odbudowę Finowie rozpoczęli w 1945 roku od stworzenia wzorca rasy.

Popularność karelskich psów na niedźwiedzie w Finlandii załamała się w latach 60. XX wieku, jednak w tym okresie rasa stała się bardzo lubiana w Szwecji. Obecnie psy tej rasy, poza krajami skandynawskimi, spotkać można np. w Polsce, Rosji i Czechach w pracy ratowników czy psów zaprzęgowych.

FCI wpisało karelskiego psa na niedźwiedzie na swoją listę ras 2 sierpnia 1954 roku.

Karelskie psy na niedźwiedzie zostały sprowadzone do Polski w czasach fińskiego załamania hodowli – w latach 60. XX wieku. PZŁ otrzymał parę psów (psa Metsämichen Halli i sukę o imieniu Tupu) w roku 1961, co dało początek oficjalnej hodowli w Polsce.

Hodowla

Kupując karelskiego psa na niedźwiedzie z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Ile kosztuje karelski pies na niedźwiedzie?

Cena karelskiego psa na niedźwiedzie z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla karelskiego psa na niedźwiedzie?

Imię dla psa

  • Jaspis, Beer, Strzała

Imię dla suczki

  • Bryza, Trufla, Suri

Dla kogo karelski pies na niedźwiedzie będzie idealny?

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa dla myśliwych, której celem jest praca, podczas polowań. Dobrym opiekunem będzie też osoba aktywna, lubiąca długie wędrówki, biegi, która podczas nich zaktywizuje psa węchowo. To psy samodzielne, potrzebujące dużej dawki ruchu oraz zabaw węchowych. Pies, który nie może realizować tych potrzeb może zacząć wykazywać problemy behawioralne.

FAQ

Ile żyje karelski pies na niedźwiedzie?

Długość życia karelskich psów na niedźwiedzie waha się od 11 do 13 lat.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

https://www.zkwp.pl/wzorce/48.pdf

https://www.fci.be/en/nomenclature/KARELIAN-BEAR-DOG-48.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
KARELSKI PIES NA NIEDŹWIEDZIE – opis rasy
Article Name
KARELSKI PIES NA NIEDŹWIEDZIE – opis rasy
Description
Karelski pies na niedźwiedzie to rasa psów myśliwskich, doskonale sprawdzająca się, podczas polowań na grubą zwierzynę – łosie i niedźwiedzie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x