Reklama

Karelski pies na niedźwiedzie – opis rasy

Facebook
Twitter
Przodkami karelskich psów na niedźwiedzie są psy komi oraz psy z Ładogi, Ołońca i rosyjskiej części Karelii.

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa psów myśliwskich, doskonale sprawdzająca się, podczas polowań na grubą zwierzynę: dziki, niedźwiedzie.

Spis treści - kliknij

Karelski pies na niedźwiedzie – historia rasy

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa psów o niezwykle interesującej historii, choć bardzo krótkiej. Przodkami karelskich psów na niedźwiedzie są psy komi oraz psy z Ładogi, Ołońca i rosyjskiej części Karelii. Pierwotnie karelski pies na niedźwiedzie pracował podczas polowań na jelenie, żbiki, wilki oraz właśnie na niedźwiedzie.

Pierwsze wzmianki o psach w typie karelskich psów na niedźwiedzie pochodzą z lat 80. XIX wieku z Rosji. Psy te trafiły do Finlandii wraz w migrantami, uciekającymi z Rosji Carskiej przed bolszewikami. Walory psów docenili Finowie, którzy wykorzystywali już wcześniej duże psy w typie szpica do polowań na grubą zwierzynę.

Pierwsza zorganizowana hodowla karelskiego psa na niedźwiedzie została utworzona w Finlandii w 1920 roku. Już w 1936 roku psy tej rasy zaprezentowano na wystawie w Helsinkach rejestrując ją jednocześnie w rodzimym Kennel Klubie.

Wybuch II wojny światowej zdziesiątkował rasę, a jej odbudowę Finowie rozpoczęli w 1945 roku od stworzenia wzorca rasy. Już w 1946 roku FCI wpisało karelskiego psa na niedźwiedzie na swoją listę ras.

Popularność karelskich psów na niedźwiedzie w Finlandii załamała się w latach 60. XX wieku, jednak w tym okresie rasa stała się bardzo lubiana w Szwecji. Obecnie psy tej rasy, poza krajami skandynawskimi, spotkać można np. w Polsce, Rosji i Czechach.

Karelski pies na niedźwiedzie w Polsce

Karelskie psy na niedźwiedzie zostały sprowadzone do Polski w czasach fińskiego załamania hodowli – w latach 60. XX wieku. PZŁ otrzymał parę psów (psa Metsämichen Halli i sukę o imieniu Tupu) w roku 1961, co dało początek oficjalnej hodowli w Polsce.

Jak wygląda karelski pies na niedźwiedzie?

Karelski pies na niedźwiedzie to zwierzę średniej wielkości o dużej sile i krzepkiej budowie. Głowa psa ma trójkątny kształt; kufa jest głęboka i zwęża się ku nosowi, które ma czarną truflę. Czy psa są małe i owalne, a uszy osadzone wysoko, średniej wielkości i stojące. Klatka piersiowa psa jest długa i niezbyt szeroka; gon wysoko osadzony, średniej długości i wywinięty na grzbietem; kończy proste.

Karelski pies na niedźwiedzie – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie karelskiego psa na niedźwiedzie

Pies: 57 cm

Suka: 52 cm

Karelski pies na niedźwiedzie – waga

Pies: 25-28 kg

Suka: 17-20 kg

Umaszczenie karelskiego psa na niedźwiedzie

Karelskie psy na niedźwiedzie mają twardy i prosty włos okrywowy oraz gęsty podszerstek.

Umaszczenie karelskiego psa powinno być czarne, może być z brązowymi odcieniami. U psów tej rasy występują białe znaczenia na głowie, szyi, klatce piersiowej oraz brzuchu i kończynach.

Kategoria wielkości karelskiego psa na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa średniej/dużej wielkości.

Ile żyje karelski pies na niedźwiedzie?

Długość życia karelskich psów na niedźwiedzie waha się od 11 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Karelski pies na niedźwiedzie – charakter

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa psów, których przeznaczeniem są polowania na łosie i niedźwiedzie. To pies niezależny, o silnym instynkcie łowieckim, jednocześnie zdolny do współpracy, podczas polowań. Zadaniem psa karelskiego psa jest osaczenie niedźwiedzia i przywołanie myśliwego głośnym szczekaniem.

Karelski pies na niedźwiedzie potrafi być czuły, jednocześnie nie będzie to pies przytulanka, on sam zdecyduje, kiedy czas na pieszczoty, a kiedy nie. W domu pies karelski potrafi być spokojny, pod warunkiem, że w ciągu dnia zostały zaspokojone jego duże potrzeby co do aktywności fizycznej i intelektualnej.

Karelski pies na niedźwiedzie dobrze znosi samotność, z usposobienia jest niezależny i również z tego powodu jego szkolenie będzie stanowiło dla opiekuna wyzwanie. Ze względu na swoje przeznaczenie w pracy pies ten jest dosyć szczekliwy, wykazuje też silną tendencje do pogoni za tropem, więc możesz liczyć się z próbami ucieczek psa. Nie jest to rasa wskazana na pierwszego psa w domu.

Nie jest to rasa psów, która powinna żyć w małym mieszkaniu. To pies stróżujący na dużych i otwartych terenach.

Karelski pies na niedźwiedzie ma silny instynkt drapieżnika, dlatego opiekun będzie miał problem, by oswoić psa z innymi psami i kotami. Nie jest to rasa polecana do domu z małymi dziećmi, a już tym bardziej dla osób starszych do towarzystwa.

Karelski pies na niedźwiedzie – zdrowie

Karelskie psy na niedźwiedzie to bardzo zdrowa rasa psów – dożywają nawet 13 lat. Dzięki swojej dwuwarstwowej okrywie włosowe bardzo dobrze znoszą zimno. W upalne dni lepiej jednak zapewnić im zacienione miejsce i dopływ świeżej wody.

Wśród chorób, na której może zachorować karelski pies na niedźwiedzie wystąpić może dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, sporadycznie karłowatość przysadkowa.

Karelski pies na niedźwiedzie – żywienie

Karelski pies na niedźwiedzie powinien być karmiony dietą BARF, ewentualnie suchą karmą dla psów (komercyjną). Pies pracujący powinien mieć wyliczone dzienne zapotrzebowanie na energię (DER) i na tej podstawie ułożony przez dietetyka plan żywieniowy.

Karelski pies na niedźwiedzie – pielęgnacja

Pielęgnacja karelskiego psa na niedźwiedzie nie jest trudna. Jeżeli pies żyje przez cały rok na podwórku, to pielęgnacja powinna sprowadzać się do cotygodniowego przeglądu oczu, uszu i zębów. Pomóc psu w ograniczeniu odkładania się płytki nazębnej można poprzez odpowiednie gryzaki naturalne.

W przypadku psów, które przez cały rok żyją w domu konieczne będzie wyczesywanie psa raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia.

Kąpać psa należy tylko wtedy, gdy będzie już mocno ubrudzony. Nie należy kąpać psa częściej niż raz na kwartał.

Karelski pies na niedźwiedzie – szkolenie

Karelski pies na niedźwiedzie to niezwykle samodzielna rasa psów, której szkolenie jest bardzo trudne. Psa należy od szczeniaka socjalizować z ludźmi, rozmaitymi sytuacjami, ale przede wszystkim z innymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli pies będzie miał żyć pod jednym dachem z psami. Szkolenie w psim przedszkolu można zapewnić psu już po drugiej serii obowiązkowych szczepień szczeniaka.

Dorosły pies powinien być szkolony bez przerwy, jednak pod żadnym pozorem za pomocą przemocy. Agresja wobec psa może skutkować agresywnymi zachowaniami kareliana wobec opiekuna, obcych, jak i innych zwierząt.

Zalety i wady karelskiego psa na niedźwiedzie

Zalety karelskiego psa

  • Karelski pies na niedźwiedzie do idealny pies na polowania
  • Psy tej rasy mogą stróżować na podwórku
  • To bardzo zdrowy pies

 

Wady karelskiego psa

  • Karelski pies na niedźwiedzie jest bardzo wymagający, podczas szkolenia
  • Pies ten może być agresywny
  • Karelski pies ma tendencję do ucieczek

Karelski pies na niedźwiedzie – ciekawostki

  • W Polsce w latach 60. Po śmierci reproduktora, którego PZŁ otrzymał od Finów, by uniknąć chowu wsobnego, zdecydowano się na sprowadzenie z Rosji psa rasy łajka rosyjsko-europejska, który jest blisko spokrewniony z karelskim psem.
  • W USA karelskie psy na niedźwiedzie pracując w parkach narodowych, a ich praca polega na utrzymywaniu populacji niedźwiedzi na wyznaczonych trenach.
Cena karelskiego psa na niedźwiedzie z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Karelski pies na niedźwiedzie hodowla

Kupując karelskiego psa na niedźwiedzie z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta psa karelskiego oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Karelski pies na niedźwiedzie cena

Cena karelskiego psa na niedźwiedzie z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Imię dla karelskiego psa na niedźwiedzie

Ciekawe imię dla samca karelskiego psa na niedźwiedzie: Jaspis, Bluszcz, Strzała

Ciekawe imię dla suczki karelskiego psa na niedźwiedzie: Bryza, Trufla, Surmia

Dla kogo karelski pies na niedźwiedzie będzie idealny?

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa dla myśliwych, której celem jest praca, podczas polowań. To psy samodzielne, potrzebujące dużej dawki ruchu oraz zabaw węchowych. Pies, który nie może realizować tych potrzeb może zacząć wykazywać problemy behawioralne.

Klasyfikacja FCI karelskiego psa na niedźwiedzie

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 2: Nordyckie psy myśliwskie

Numer wzorca: 48

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Karelski pies na niedźwiedzie – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Karelski pies na niedźwiedzie – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Karelski pies na niedźwiedzie to rasa psów myśliwskich, doskonale sprawdzająca się, podczas polowań na grubą zwierzynę: dziki, niedźwiedzie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1392

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x