Reklama

Mastif angielski – wychowanie, charakter, zdrowie - pies na niedźwiedzie

Facebook
Twitter
Charakter mastifa

Mastif angielski to masywny pies o czułym usposobieniem i olbrzymim przywiązaniu do rodziny. Ze względu na swoją wagę rasa ta cierpi na wiele problemów zdrowotnych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Mastif angielski - pochodzenie i historia rasy psów

Mastif angielski to rasa psów, której pochodzenia należy doszukiwać się w starożytności. Prawdopodobnie mastify pochodzą od dogów asyryjskich, które z kolei wywodzą się od dogów tybetańskich.

Pierwsze znane zapiski o mastifach pochodzą z glinianych sumeryjskich tabliczek. W późniejszym okresie opisywał się również Arystoteles.

Przeznaczenie mastifa angielskiego

Przodków mastifów angielskich częściej można było spotkać w szeregach armii lub na arenach, podczas walk z innymi dużymi zwierzętami, niż w przydomowych gospodarstwach.  Olbrzymy te trafiły do Europy za sprawą Fenicjan i szybko zyskały uznanie Rzymian. Legiony Cezara wcieliły psy do armii i ruszyły z nimi na podbój Brytanii. Na Wyspach mastify skradły serca koronowanych głów: Ryszarda Lwie Serce, Henryka VIII i V czy królowej Elżbiety I. Królowa Elżbieta posiadała nawet ich hodowlę. Mastify towarzyszyły podczas polowań na wilki, byki, a nawet do walk z niedźwiedziami.

W 1599 roku barbarzyńskie zabawy zostały zakazane przez Cromwella. Mimo to po jego śmierci widowiska, na których walczyły mastify wróciły do łask. Dopiero w 1835 brytyjski parlament zakazał walk z udziałem zwierząt. Decyzja ta doprowadziła do drastycznego spadku popularności tych dużych psów.

Mastif angielski w czasach współczesnych

Mimo powołania w 1872 roku angielskiego klubu mastifa rasa została zdziesiątkowana, podczas dwóch wojen światowych. Tuż po II wojnie światowej w Anglii żyło zaledwie 8 zarejestrowanych psów rasy mastif, które nadawały się do rozrodu. Psy te wraz z parą mastifów z Kanady i kilkunastoma psami z USA posłużyły do odbudowania rasy.

Mastif angielski w Polsce

Mastify angielskie nie są zbyt popularne w Polsce. Pierwsze psy zostały sprowadzone do hodowli na początku lat 90. XX wieku.

Jak wygląda mastif angielski?

Mastif angielski, według wzorca rasy, to duży pies o harmonijnej budowie ciała. Głowa mastifa jest kanciasta; kufa krótka i szeroka aż do nosa; nos szeroki. Oczy mastifa są małe i szeroko rozstawione; uszy również małe i osadzone szeroko, przylegają płasko do policzków. Grzbiet psa jest szeroki i dobrze umięśniony; klatka piersiowa szeroka i głęboka; ogon wysoko osadzony, szeroki u nasady, wiszący. Kończyny mocne i proste.

Mastif angielski - charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie mastfia angielskiego

Pies: 75-85 cm

Suka: 66-75 cm

Mastif angielski waga

Suka: 65-80 kg

Pies: 85-100 kg

Szata mastifa angielskiego

Sierść mastifa angielskiego jest krótka, przylegająca, gęstsza na tułowiu i karku.

Mastif angielski może występować w umaszczeniu brzoskwiniowym, srebrzystym, płowym i ciemno pręgowanym z czarną maską, obejmującą oczy i uszy.

Długość życia mastifa wynosi średnio 10-11 lat.

Kategoria wielkości mastifa angielskiego

Mastif angielski to pies rasy olbrzymiej.

Charakter mastifa powoduje, że jest to pies spokojny

pixabay.com/images/id-489184/

Mastif angielski charakter

Mastif angielski to masywny pies o czułym usposobieniu i olbrzymim przywiązaniu do rodziny. Z psa bojowego nie pozostało zbyt wiele. To pełen uczuć olbrzym, który uwielbia pieszczoty.

Mastif potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Doskonale sprawdzi się jako pies do zabawy z dziećmi. Mastif mimo swojego wyglądu dogada się zarówno z innymi psami, jak i kotami.

Charakter mastifa powoduje, że jest to pies spokojny, reaguje powoli, lecz w chwili zagrożenia jest skłonny bronić swej ludzkiej rodziny. Często sam widok tego olbrzyma wystarcza, by skutecznie odstraszyć potencjalnych agresorów.

Co ciekawe mastify w okresie szczenięcym bywają lękliwe. Mimo, że pies dorasta szybko do swojej finalnej masy, to dojrzałość psychiczną osiąga dopiero w wielu 3 lat. W tym czasie bardzo ważna jest prawidłowa edukacja psa.

Zdrowie rasy mastif angielski

Mastif angielski to zdrowy pies, lecz  zmaga się z chorobami typowymi dla ras olbrzymich:

 • dysplazje stawów biodrowy i łokciowy
 • podatność na zerwanie więzadeł krzyżowych
 • liczne problemy ortopedyczne

Do często występujących chorób mastifa zalicza się także

 • raka kości
 • skręt żołądka
 • nadczynność tarczycy
 • niewydolność nerek
 • kardiomiopatię
 • choroby oczu (entropia, retinopatia wieloogniskowa)

Latem zapewnij psu schronienia przed upałem. Spacery planuj z samego rana i późnym wieczorem. Zapewnij psu stały dostęp do świeżej i chłodnej wody.

Mastif angielski lekkie zimy powinien dobrze znieść mieszkając w kojcu zewnętrznym, lecz musi mieć stały kontakt z domownikami dla zachowania zdrowia psychicznego.

Żywienie mastifa angielskiego

Ze względu na bardzo szybki wzrost szczeniąt mastifa opiekun powinien zadbać o zdrowie stawów psa. Szczeniak powinien otrzymywać suplementy na prawidłowy rozwój stawów i ich dobrą kondycję np. chondroitynę i glukozaminę.

Mastif angielski jest zagrożony skrętem żołądka, dlatego pies nie powinien być karmiony na dwie godziny przed i po wysiłku.

Tak duży pies może być karmiony dwa razy dziennie. Miski powinny być umieszczone wyżej, by pies nie łykał powietrza w czasie jedzenia karmy.

Ze względu na duży rozmiar psa jego zapotrzebowanie na pokarm jest duże. Psy te ekonomicznie jest karmić komercyjną suchą karmą dla psów. Karma mokra może służyć jako przekąska. Dla mastifa doskonale nada się dieta BARF bądź pokarm gotowany samodzielnie w oparciu o przepis dietetyka. 

Żywienie mastifa powinno być dopasowane do etapu życia psa, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja rasy mastif angielski

Pielęgnacja psa rasy mastif nie powinna przysporzyć problemów. Mastif chętnie podda się czesaniu w zamian za pieszczoty.

Pies linieje intensywniej dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią i wtedy należy wyczesywać go każdego dnia. W pozostałym okresie wystarczy przeczesać psa raz w tygodniu.

Przeglądy oczu, uszu, łap i zębów należy wykonywać raz w tygodniu. Kąpiele psa należy wykonywać tylko wtedy, gdy będzie już mocno zabrudzony.

Szkolenie mastifa angielskiego

Tak duży pies powinien być szkolony w chodzeniu na luźnej smyczy od szczeniaka. Podstawą szkolenia powinna być cierpliwość i spokój opiekuna. Mastif jest psem inteligentnym, który szybko się uczy i nie ma tendencji do dominowania.

Mastif nie jest świadomy swej masy i z pewnością nie ma wpływu na swoją niezgrabność w poruszaniu się. Nie nadaje się on do uprawiania psich sportów po medale. Oczywiście rekreacyjne agility nie jest zabronione. 

Mimo swoich rozmiarów mastif nie powinien być poddawany szkoleniu obronnemu. Mastif angielski jest bardzo spokojnym psem, lecz jego cierpliwość nie powinna być wystawiana na próby. W jego genach zapisany jest wysoki poziom agresji, która na szczęście uwidacznia się tylko w momencie zagrożenia. 

Zalety i wady rasy mastif angielski

Zalety mastifa

 • mastif angielski to zrównoważony, łagodny i czuły pies
 • jest czujny, nadaje się na stróża
 • mastif nie jest szczekliwy
 • pies tej rasy uwielbia pieszczoty
 • jest łatwy w pielęgnacji

Wady mastifa

 • mastif nie  jest polecany osobom starszym
 • nie przepada za pozostawaniem w samotności
 • mastif to łakomczuch
 • pies tej rasy potrzebuje dużo miejsca i nie nadaje się do małych mieszkań (najlepiej dom parterowy ze względu na obciążenia stawów)
 • mastif angielski nie nadaje się do uprawiania psich sportów i intensywnego wysiłku
 • pies tej rasy nie lubi zmian otoczenia
 • jest trudny w transporcie

Ciekawostki o rasie mastif angielski

 • Mastif angielski to jeden z największych psów świata. W pierwszej trójce znajduje się również dog niemiecki i bernardyn.
 • Umaszczenie białe mastifa angielskiego dopuszczane jest przez Amerykański Kennel Club. FCI nie uznaje tego umaszczenia.
 • Roczne szczenię mastifa może ważyć 80 kg. Mastif angielski w pełni rozwija się do drugiego roku życia. Największy mastif angielski osiągnął wagę 155 kg i uznany został za największego psa na świecie, wabił się Aicama Zorba of La Susa.
 • Bohaterem książki Henryka Sienkiewicza jest nie tylko Nel i Staś Tarkowscy, ale i Saba, pies rasy mastif. W obu ekranizacjach powieści (1973 r, 2001 r) w rolę Saby wcieliły się dogi niemieckie.
Mastif angielski hodowla

pixabay.com/images/id-489185/

Mastif angielski hodowla

Kupując mastifa angielskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Mastif angielski cena

Mastif angielski z hodowli kosztuje od 3000 zł do 4000 zł.

Imię dla mastifa angielskiego

Ciekawe imię dla psa mastifa: Barry, Spike, Harry, Brutus

Ciekawe imię dla suczki mastifa: Bella, Fiona, Luna

Dla kogo mastif angielski będzie idealny?

Mastif angielski to pies dla domatora. Doskonale sprawdzi się u boku osoby, która będzie mogła poświęcić mu każdego dnia długie godziny na towarzystwo. Wystarczy, by pies mógł położyć się na podłodze obok swojego opiekuna. Mastif powinien trafić pod opiekę zrównoważonego, doświadczonego i spokojnego opiekuna. Wysoki poziom agresji psa powinien być skutecznie blokowany.

Klasyfikacja FCI

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy górskie i do bydła

Sekcja 2: molosowate

Numer wzorca: 264

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Mastif angielski - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Mastif angielski - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Mastif angielski to masywny pies o czułym usposobieniem i olbrzymim przywiązaniu do rodziny. Ze względu na swoją wagę rasa ta cierpi na wiele problemów zdrowotnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1105

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x