Reklama
Reklama

Polski spaniel myśliwski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Polski spaniel myśliwski – cena, charakter, hodowla, opis rasy

Zdjęcie: Marzena Piskorska, hodowla Dębowy Zagajnik FCI

Polskie spaniele myśliwskie należą do młodej rasy psów, której księga wstępna została otwarta w 2017 roku. Prace hodowlane rozpoczęły się w latach 90.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Polska

🐶 Numer wzorca FCI

➡ Waga

12 – 26 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Zrównoważony, opanowany, odważny, aktywny

Polski spaniel myśliwski – pochodzenie i historia

Już na przełomie XIX wieku spaniele wielu odmian pojawiły się na dawnych polskich Kresach Wschodnich. Były to psy użytkowe o szerokim zastosowaniu: polowały z pieszymi myśliwymi, bobrowały, aportowały, towarzyszyły w spacerach w polowaniu na upatrzonego.

Były to głównie psy importowane z Anglii i Francji przy okazji zakupu gończych: springer spaniele, cocker spaniele, sussex i field spaniele.

Spaniele hodowali na dalekiej Syberii członkowie rodu Koziełł-Poklewskich, którzy realizowali budowę kolei żelaznej. W Nowoukraince sussex spaniele hodował Emeryk Nowicki. Najbardziej znaną hodowlę pod przydomkiem „LWA” prowadziła księżna Izabella Radziwiłłowa, która importowała przede wszystkim springer spaniele. Były to przede wszystkim psy sprowadzane z Anglii.

Współczesne prace nad polskim spanielem myśliwskim

Początek planowej hodowli polskich spanieli ma związek ze wzrostem zainteresowania psami myśliwskimi małych ras w latach 80. XX wieku. W tym czasie stan drobnej zwierzyny łownej był wyjątkowo dobry. Swoją wiedzę oraz znajomości wykorzystał dr Andrzej Krzywiński, naukowiec, myśliwi i sędzia prób pracy psów myśliwskich, który podczas swoich wizyt na dawnych Kresach Wschodnich wykonał przegląd dawnych spanieli, które odpowiadały swoim wyglądem opisom przekazywanym z pokolenia na pokolenie wśród myśliwych.

Program hodowlany polskiego spaniela myśliwskiego

Dr Krzywiński rozpoczął program hodowlany w latach 90. XX wieku, a pierwszą suką hodowlaną była Pestka, pies o umaszczeniu brązowym z przesianiem, które stało się wiodącym dla przyszłych polskich spanieli myśliwskich. W miotach trafiały się jednak osobniki czarne-przesiane, jak i z podpalaniem.

Program hodowlany oparł Krzywiński na selekcji psów pod względem zdolności do pracy, temperamentu, wyglądu zewnętrznego oraz pasji łowieckiej.

Polski spaniel myśliwski na wystawach

Polskie spaniele myśliwskie pokazywane były przez Krzywińskiego na imprezach myśliwskich oraz na wystawie psów w Poznaniu już w latach 80.

Walory tych psów doceniono m.in. w Holandii, Rosji, Litwie, Estonii i Szwecji.

Popularyzacja rasy nabrał tempa dzięki obecności psów na II. i III. Festiwalu Psów Myśliwskich w Spale. Na Spalskim Hubertusie 2016 polskie spaniele myśliwskie były gośćmi głównymi. Pokazano wtedy aż 30 psów w wyrównanym typie i w różnym wieku, a w konkursie na najlepszą sforę na podium stanęły polskie spaniele myśliwskie Lulu i Leon z hodowli z Szerokiego Boru.

Pierwszy miot polskich spanieli myśliwskich przyszedł na świat w 1993 roku.

1 stycznia 2017 roku ZKwP otworzył księgę wstępną dla rasy, dopuszczając psy do udziału w wystawach mimo, że rasa nie była jeszcze uznana.

FCI, jak dotąd nie uznało rasy polski spaniel myśliwski.

Popularność polskiego spaniela myśliwskiego

Polski spaniel myśliwski to rasa, która nawet w samej Polsce wciąż jeszcze nie jest szeroko rozpropagowana nawet w środowisku myśliwych. Pojawiają się już jednak osobniki pracujące np. w dogoterapii.

Jak wygląda polski spaniel myśliwski?

Zgodnie z tymczasowym wzorcem rasy polski spaniel myśliwski to pies średniej wielkości o zwartej budowie ciała, dużej ruchliwości oraz odporności na trudne warunki pracy. Głowa psa jest proporcjonalna do ciała; kufa pełna, głęboka i tępo zakończona; nos czarny bądź brązowy o dużej trufli. Oczy psa są średniej wielkości, osadzone niezbyt głęboko o kształcie trójkątnym lub migdałowatym. Uszy psa zwisające, przylegające do policzków i sięgające do nosa, osadzone na wysokości bądź nieco powyżej zewnętrznego kąta oka. Szyja psów tej rasy jest średniej długości i muskularna. Grzbiet jest prosty; kłąb wyraźnie zaznaczony; klatka piersiowa głęboka; ogon średniej długości, osadzony niezbyt wysoko, sięga przynajmniej do stawu skokowego. Kończyny przednie i tylne proste.

Polski spaniel myśliwski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie PSM

Pies: 43-48 cm + – 2 cm

Suka: 39-44 cm + – 2 cm

Polski spaniel myśliwski – waga

Pies, jak i suka: 12-26 kg

Szata polskiego spaniela myśliwskiego

Polski spaniel myśliwski ma włos średniej długości z podszerstkiem. Włos na głowie i tułowiu nie jest zbyt długi. Za to na uszach, zewnętrznych i tylnych stronach kończyn, przedpiersiu, dolnej stronie brzucha, fałdzie kolanowej i ogonie tworzy odpowiednio frędzle i pióra. Włos jest prosty i miękki i nie ma tendencji do skręcania.

Polski spaniel myśliwski może występować w umaszczeniu brązowym lub czarnym z przesianiem. Rzadziej spotykane są psy o przewadze białego tła z brązowymi lub czarnymi łatami. Od czasu do czasu występują również osobniki z płowym podpaleniem. Biała końcówka ogona jest charakterystyczna dla tej rasy psów.

Ile żyje polski spaniel myśliwski?

Średnia długość życia polskich spanieli myśliwskich wynosi od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości polskiego spaniela myśliwskiego

Polski spaniel myśliwski należy do ras psów średniej wielkości.

Polski spaniel myśliwski – usposobienie i charakter

Zdjęcie: Marzena Piskorska, hodowla Dębowy Zagajnik FCI

Polski spaniel myśliwski – usposobienie i charakter

Polski spaniel myśliwski, zgodnie ze wstępnym wzorcem rasy, to pies zrównoważony i opanowany, odważny i bardzo aktywny.

PSM nadaje się zarówno do pracy z myśliwym, jak i do towarzystwa u boku kochającego psy opiekuna. Psy tej rasy nie potrzebują wielokilometrowych przebieżek. Wystarczy im spacer, aportowanie bądź tropienie.

To rasa psów o bardzo przyjacielskim usposobieniu, psy te nie są agresywne wobec ludzi, są jednak nieufne wobec obcych. Nadają się do domu z dziećmi, ponieważ wobec najmłodszych są wyrozumiałe i cierpliwe.

Spaniele mają jednak twardy charakter, potrafią dopiąć swego, są inteligentne i często mają swoje rozwiązanie w danej sytuacji – co jest bardzo dobrą cechą psa myśliwskiego, a niekoniecznie musi ułatwiać trening z psem dla laika.

Psy tej rasy potrzebują zajęcia, jeżeli nie będą mogły realizować swoich naturalnych potrzeb pracy może okazać się, że zaczną niszczyć domowe przedmioty.

Polski spaniel myśliwski – zdrowie

Polski spaniel myśliwski to bardzo młoda rasa psów, co do której nie ma jeszcze pewnych informacji o typowych dla rasy chorobach. Są to psy zdrowe, ich szata pozwala im mieszkać przez cały rok w dobrze izolowanej budzie – nie jest to jednak wskazane. Należy pamiętać, że długie uszy u spanieli są zwykle przyczyną infekcji.

Polski spaniel myśliwski – żywienie

Psy pracujące powinny być karmione dietą o zwiększonej kaloryczności. Polski spaniel myśliwski nie ma jednak innych specjalnych wymagań dietetycznych. Pies może być karmiony komercyjnymi suchymi karmami dla psów oraz karmami mokrymi. Dopuszczalna jest równie dieta łączona.

PSM może być karmiony dietą BARF oraz samodzielnie przygotowywanymi posiłkami zgodnie z przepisem psiego dietetyka.

Tak, jak w przypadku innych ras psów dieta powinna być dostosowana do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych psów tej rasy.

Polski spaniel myśliwski – pielęgnacja

Spaniele myśliwskie nie są trudne w pielęgnacji, wystarczy je wyczesywać miękką szczotką raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia.
Psy tej rasy uwielbiają wodę i nie odpuszczą żadnej kałuży, podczas spacerów. Trzeba brać to pod uwagę, jeżeli cenisz sobie czystość w domu.

Psy tej rasy powinny być kąpane tylko wtedy, gdy będą już mocno zabrudzone. Nie ma potrzeby, by zmywać sebum ze skóry psa częstymi kąpielami.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd uszu i oczu, które mogą być narażone na kontuzje, w wyniku przedzierania się psa przez leśne gęstwiny. Zęby psa warto szczotkować raz dziennie, by zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej.

Polski spaniel myśliwski – szkolenie

Polski spaniel myśliwski to bardzo inteligentny pies wyhodowany do pracy z myśliwym. Psy te podejmują zwykle decyzje samodzielnie i charakteryzują się dużą inicjatywą. Mimo to PSM jest łatwy w szkoleniu, które wręcz lubi, dlatego nie powinien sprawić problemów wychowawczych nawet początkującym opiekunom psów.

Spaniela należy zacząć socjalizować już w hodowli. Po drugiej serii szczepień warto zapisać psa do psiego przedszkola. Psy pracujące u boku myśliwego powinny być od szczeniaka zapoznawane z zapachami i odgłosami lasu. Szkolenie psów pracujących odbywa się zwykle przy wsparciu bardziej doświadczonego psa trenera.

Zalety i wady polskich spanieli myśliwskich

Zalety polskiego spaniela myśliwskiego

  • Polski spaniel myśliwski to bardzo łagodna i przyjacielska rasa psów
  • Psy tej rasy chętnie poddają się treningowi posłuszeństwa
  • PSM mogą uprawiać psie sporty

Wady spaniela myśliwskiego

  • To wciąż bardzo trudno dostępna w hodowlach rasa psów
  • Psy tej rasy bywają uparte
  • Mogą niszczyć w domu jeżeli nie zapewni się im codziennej dawki aktywności

Ciekawostki o polskich spanielach myśliwskich

  • W 2017 roku populacja polskich spanieli myśliwskich liczyła ok 250 psów.
Polski spaniel myśliwski cena

Zdjęcie: Marzena Piskorska, hodowla Dębowy Zagajnik FCI

Polski spaniel myśliwski hodowla

Kupując polskiego spaniela myśliwskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta spanieli oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę.

Polski spaniel myśliwski cena

Cena polskiego spaniela myśliwskiego z hodowla waha się od 2500 do 4000 zł.

Imię dla polskiego spaniela myśliwskiego

Ciekawe imię dla psa PSM: San, Jukon, Nogat

Ciekawe imię dla suczki PSM: Łata, Tama, Morwa

Dla kogo polski spaniel myśliwski będzie idealny?

Psy tej rasy mogą żyć jako psy do towarzystwa w domu z dziećmi. Najlepiej będą się jednak czuły u boku myśliwego, podczas polowań.

Klasyfikacja FCI polskiego spaniela myśliwskiego – propozycja (wzorzec tymczasowy)

Summary
Polski spaniel myśliwski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Polski spaniel myśliwski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Polskie spaniele myśliwskie należą do młodej rasy psów, której księga wstępna została otwarta w 2017 roku. Prace hodowlane rozpoczęły się w latach 90.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 115

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x