Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

POLSKI SPANIEL MYŚLIWSKI

Polski spaniel myśliwski – cena, charakter, hodowla, opis rasy

Zdjęcie: Marzena Piskorska, hodowla Dębowy Zagajnik FCI

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad zakupem polskiego spaniela myśliwskiego? Świetnie trafiłeś! W tym artykule skupimy się na cechach charakterystycznych dla tej rasy, zgodnie z oficjalnym wzorcem. Polski spaniel myśliwski to pies pełen energii i inteligencji, więc ważne jest, abyś dobrze poznał jego charakter i osobowość. To klucz do znalezienia idealnego czworonożnego towarzysza. Równie ważne jest zdrowie Twojego przyszłego psa, dlatego przedstawimy najczęstsze problemy zdrowotne występujące u tej rasy. Dowiesz się także o fascynującej historii polskiego spaniela myśliwskiego oraz jego zaletach i wyzwaniach, które mogą się pojawić, decydując się na tego psa. Przygotowaliśmy również informacje o cenach szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się dla Ciebie pomocny i interesujący. Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami o polskim spanielu myśliwskim w komentarzach!

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Polska

🐶 Numer wzorca FCI

➡ Waga

12 – 26 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Zrównoważony, opanowany, odważny, aktywny

Jak wygląda polski spaniel myśliwski?

Zgodnie z tymczasowym wzorcem rasy polski spaniel myśliwski to pies średniej wielkości o zwartej budowie ciała, dużej ruchliwości oraz odporności na trudne warunki pracy. Głowa psa jest proporcjonalna do ciała; kufa pełna, głęboka i tępo zakończona; nos czarny bądź brązowy o dużej trufli. Oczy psa są średniej wielkości, osadzone niezbyt głęboko o kształcie trójkątnym lub migdałowatym. Uszy psa zwisające, przylegające do policzków i sięgające do nosa, osadzone na wysokości bądź nieco powyżej zewnętrznego kąta oka. Szyja psów tej rasy jest średniej długości i muskularna. Grzbiet jest prosty; kłąb wyraźnie zaznaczony; klatka piersiowa głęboka; ogon średniej długości, osadzony niezbyt wysoko, sięga przynajmniej do stawu skokowego. Kończyny przednie i tylne proste.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 43-48 cm + – 2 cm

Suka: 39-44 cm + – 2 cm

Waga

Pies, jak i suka: 12-26 kg

Szata

Polski spaniel myśliwski ma włos średniej długości z podszerstkiem. Włos na głowie i tułowiu nie jest zbyt długi. Za to na uszach, zewnętrznych i tylnych stronach kończyn, przedpiersiu, dolnej stronie brzucha, fałdzie kolanowej i ogonie tworzy odpowiednio frędzle i pióra. Włos jest prosty i miękki i nie ma tendencji do skręcania.

Polski spaniel myśliwski może występować w umaszczeniu brązowym lub czarnym z przesianiem. Rzadziej spotykane są psy o przewadze białego tła z brązowymi lub czarnymi łatami. Od czasu do czasu występują również osobniki z płowym podpaleniem. Biała końcówka ogona jest charakterystyczna dla tej rasy psów.

Polski spaniel myśliwski – usposobienie i charakter

Zdjęcie: Marzena Piskorska, hodowla Dębowy Zagajnik FCI

Charakter i usposobienie

Polski spaniel myśliwski, zgodnie ze wstępnym wzorcem rasy, to pies zrównoważony i opanowany, odważny i bardzo aktywny.

PSM nadaje się zarówno do pracy z myśliwym, jak i do towarzystwa u boku kochającego psy opiekuna. Psy tej rasy nie potrzebują wielokilometrowych przebieżek. Wystarczy im spacer, aportowanie bądź tropienie.

To rasa psów o bardzo przyjacielskim usposobieniu, psy te nie są agresywne wobec ludzi, są jednak nieufne wobec obcych. Nadają się do domu z dziećmi, ponieważ wobec najmłodszych są wyrozumiałe i cierpliwe.

Spaniele mają jednak twardy charakter, potrafią dopiąć swego, są inteligentne i często mają swoje rozwiązanie w danej sytuacji – co jest bardzo dobrą cechą psa myśliwskiego, a niekoniecznie musi ułatwiać trening z psem dla laika.

Psy tej rasy potrzebują zajęcia, jeżeli nie będą mogły realizować swoich naturalnych potrzeb pracy może okazać się, że zaczną niszczyć domowe przedmioty.

Czy polski spaniel myśliwski to zdrowa rasa?

Polski spaniel myśliwski to bardzo młoda rasa psów, co do której nie ma jeszcze pewnych informacji o typowych dla rasy chorobach. Są to psy zdrowe, ich szata pozwala im mieszkać przez cały rok w dobrze izolowanej budzie – nie jest to jednak wskazane. Należy pamiętać, że długie uszy u spanieli są zwykle przyczyną infekcji.

Jak karmić polskiego spaniela myśliwskiego?

Psy pracujące powinny być karmione dietą o zwiększonej kaloryczności. Polski spaniel myśliwski nie ma jednak innych specjalnych wymagań dietetycznych. Pies może być karmiony komercyjnymi suchymi karmami dla psów oraz karmami mokrymi. Dopuszczalna jest równie dieta łączona.

PSM może być karmiony dietą BARF oraz samodzielnie przygotowywanymi posiłkami zgodnie z przepisem psiego dietetyka.

Tak, jak w przypadku innych ras psów dieta powinna być dostosowana do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych psów tej rasy.

Jak pielęgnować polskiego spaniela myśliwskiego?

Spaniele myśliwskie nie są trudne w pielęgnacji, wystarczy je wyczesywać miękką szczotką raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia.
Psy tej rasy uwielbiają wodę i nie odpuszczą żadnej kałuży, podczas spacerów. Trzeba brać to pod uwagę, jeżeli cenisz sobie czystość w domu.

Psy tej rasy powinny być kąpane tylko wtedy, gdy będą już mocno zabrudzone. Nie ma potrzeby, by zmywać sebum ze skóry psa częstymi kąpielami.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd uszu i oczu, które mogą być narażone na kontuzje, w wyniku przedzierania się psa przez leśne gęstwiny. Zęby psa warto szczotkować raz dziennie, by zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Polski spaniel myśliwski to bardzo inteligentny pies wyhodowany do pracy z myśliwym. Psy te podejmują zwykle decyzje samodzielnie i charakteryzują się dużą inicjatywą. Mimo to PSM jest łatwy w szkoleniu, które wręcz lubi, dlatego nie powinien sprawić problemów wychowawczych nawet początkującym opiekunom psów.

Spaniela należy zacząć socjalizować już w hodowli. Po drugiej serii szczepień warto zapisać psa do psiego przedszkola. Psy pracujące u boku myśliwego powinny być od szczeniaka zapoznawane z zapachami i odgłosami lasu. Szkolenie psów pracujących odbywa się zwykle przy wsparciu bardziej doświadczonego psa trenera.

Historia rasy

Już na przełomie XIX wieku spaniele wielu odmian pojawiły się na dawnych polskich Kresach Wschodnich. Były to psy użytkowe o szerokim zastosowaniu: polowały z pieszymi myśliwymi, bobrowały, aportowały, towarzyszyły w spacerach w polowaniu na upatrzonego. Były to głównie psy importowane z Anglii i Francji przy okazji zakupu gończych: springer spaniele, cocker spaniele, sussex spaniele i field spaniele.

Spaniele hodowali na dalekiej Syberii członkowie rodu Koziełł-Poklewskich, którzy realizowali budowę kolei żelaznej. W Nowoukraince sussex spaniele hodował Emeryk Nowicki. Najbardziej znaną hodowlę pod przydomkiem „LWA” prowadziła księżna Izabella Radziwiłłowa, która importowała przede wszystkim springer spaniele. Były to przede wszystkim psy sprowadzane z Anglii.

Współczesne prace nad polskim spanielem myśliwskim

Początek planowej hodowli polskich spanieli ma związek ze wzrostem zainteresowania psami myśliwskimi małych ras w latach 80. XX wieku. W tym czasie stan drobnej zwierzyny łownej był wyjątkowo dobry. Swoją wiedzę oraz znajomości wykorzystał dr Andrzej Krzywiński, naukowiec, myśliwi i sędzia prób pracy psów myśliwskich, który podczas swoich wizyt na dawnych Kresach Wschodnich wykonał przegląd dawnych spanieli, które odpowiadały swoim wyglądem opisom przekazywanym z pokolenia na pokolenie wśród myśliwych.

Program hodowlany polskiego spaniela myśliwskiego

Dr Krzywiński rozpoczął program hodowlany w latach 90. XX wieku, a pierwszą suką hodowlaną była Pestka, pies o umaszczeniu brązowym z przesianiem, które stało się wiodącym dla przyszłych polskich spanieli myśliwskich. W miotach trafiały się jednak osobniki czarne-przesiane, jak i z podpalaniem.

Program hodowlany oparł Krzywiński na selekcji psów pod względem zdolności do pracy, temperamentu, wyglądu zewnętrznego oraz pasji łowieckiej.

Polski spaniel myśliwski na wystawach

Polskie spaniele myśliwskie pokazywane były przez Krzywińskiego na imprezach myśliwskich oraz na wystawie psów w Poznaniu już w latach 80.

Walory tych psów doceniono m.in. w Holandii, Rosji, Litwie, Estonii i Szwecji.

Popularyzacja rasy nabrał tempa dzięki obecności psów na II. i III. Festiwalu Psów Myśliwskich w Spale. Na Spalskim Hubertusie 2016 polskie spaniele myśliwskie były gośćmi głównymi. Pokazano wtedy aż 30 psów w wyrównanym typie i w różnym wieku, a w konkursie na najlepszą sforę na podium stanęły polskie spaniele myśliwskie Lulu i Leon z hodowli z Szerokiego Boru.

Pierwszy miot polskich spanieli myśliwskich przyszedł na świat w 1993 roku.

1 stycznia 2017 roku ZKwP otworzył księgę wstępną dla rasy, dopuszczając psy do udziału w wystawach mimo, że rasa nie była jeszcze uznana.

FCI, jak dotąd nie uznało rasy polski spaniel myśliwski.

Popularność polskiego spaniela myśliwskiego

Polski spaniel myśliwski to rasa, która nawet w samej Polsce wciąż jeszcze nie jest szeroko rozpropagowana nawet w środowisku myśliwych. Pojawiają się już jednak osobniki pracujące np. w dogoterapii.

Zalety i wady polskiego spaniela myśliwskiego

Zalety

  • To bardzo łagodna i przyjacielska rasa psów.
  • Psy tej rasy chętnie poddają się treningowi posłuszeństwa.
  • PSM mogą uprawiać psie sporty.

Wady

  • Wciąż trudno dostępna w hodowlach rasa psów.
  • Psy tej rasy bywają uparte.
  • Mogą niszczyć w domu, jeżeli nie zapewni się im codziennej dawki aktywności.

Ciekawostki o polskich spanielach myśliwskich

  • W 2017 roku populacja polskich spanieli myśliwskich liczyła ok 250 psów.
Polski spaniel myśliwski cena

Zdjęcie: Marzena Piskorska, hodowla Dębowy Zagajnik FCI

Polski spaniel myśliwski hodowla

Kupując polskiego spaniela myśliwskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta spanieli oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę.

Ile kosztuje polski spaniel myśliwski?

Cena polskiego spaniela myśliwskiego z hodowla waha się od 2500 do 4000 zł.

Jakie imię dla polskiego spaniela myśliwskiego

Imię dla psa: San, Jukon, Nogat

Imię dla suczki: Łata, Tama, Morwa

Dla kogo polski spaniel myśliwski będzie idealny?

Psy tej rasy mogą żyć jako psy do towarzystwa w domu z dziećmi. Najlepiej będą się jednak czuły u boku myśliwego, podczas polowań.

FAQ na temat polskiego spaniela myśliwskiego

Ile żyje polski spaniel myśliwski?

Średnia długość życia polskich spanieli myśliwskich wynosi od 12 do 14 lat.

Źródło

zkwp.pl/wzorce/1002_PL.pdf

Facebook
Twitter

Poznaj inne rasy psów

Summary
POLSKI SPANIEL MYŚLIWSKI – cena, charakter, opis rasy
Article Name
POLSKI SPANIEL MYŚLIWSKI – cena, charakter, opis rasy
Description
Polski spaniel myśliwski to kolejna polska rasa psów, które księgę wstępną otwarto w w017 roku. Obecnie czekamy na jej wpisanie na listę ras uznanych przez FCI.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x