Reklama

Labrador retriever – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Labrador retriever – wychowanie, charakter, zdrowie

Photo by Binyamin Mellish from Pexels

Labrador retriever to inteligentny, pełen entuzjazmu i energii pies, który uwielbia zabawy w wodzie i częste, wymagające kontroli opiekuna uczty.

Spis treści - kliknij strzałkę

Labrador retriever - historia rasy

Labrador retriever to rasa psów, których przodkami są nowofunladzkie wodołazy o drobniejszej posturze, nazywane psami św. Jana. Psy te z powodzeniem sprawdzały się na kutrach rybackich czy przy polowaniach na ptactwo na wybrzeżach XVI-wiecznej Nowej Funlandii. Z czasem zyskały uznanie także w Anglii wśród rzeszy arystokracji, która z zamiłowaniem polowała na dzikie ptactwo. Nazwa rasy bardzo dobrze oddaje ich ówczesne przeznaczenie „retriever” znaczy aportować/przynosić. Celowa hodowla brytyjska labrador retrieverów rozpoczęła się z początkiem 1820 roku za sprawą lorda Earla Malmesbury i miała na celu uwydatnić pomocniczy charakter psów. W roku 1903 rasa został oficjalnie uznana w Wielkiej Brytanii.

Labrador retriever w Polsce

Labrador retriever trafił do Polski po raz pierwszy w 1986 roku za sprawą Tadeusza Chwaliboga. Swoją hodowlę – z Krywaldowej Koliby – otworzyli w tym samym czasie Państwo Marmajewscy.

Jak wygląda labrador retriever

Labrador retriever to pies o mocnej budowie ciała. Czaszka psa jest obszerna i wyraźnie zarysowana; oczy średniej wielkości; uszy lekko przylegające i osadzone raczej z tyłu głowy. Kufa labradora jest mocna, a nos szeroki. Górna linia grzbietu jest pozioma; klatka piersiowa szeroka i głęboka; ogon gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, opisywany jako „ogon wydry”. Kończyny dobrze zbudowane i proste.

Labrador retriever - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie labradora

Pies: 56-57 cm

Suka: 54-56 cm

Labrador waga

Pies: 35-40 kg

Suka: 30-35 kg

Szata: sierść labradora jest krótka, gęsta, szorstka z gęstym podszerstkiem

Maść: dopuszczalne umaszczenia to labrador biszkoptowy, labrador czarny i labrador brązowy (czekoladowy)

Kategoria wielkości labrador retrievera

Labrador retriever to duża rasa psów.

Labrador ile żyje

Labrador retriever żyje średnio 10-14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Labrador retriever - charakter

Labrador retriever, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies łagodny, ruchliwy, obdarzony świetnym węchem o wielkiej miłości do wody.

Labrador to pies ciężki, ale przy tym bardzo krzepki. Lubi zabawy i bardzo szybko się uczy. To inteligentne i łagodne zwierzę, które dzięki szkoleniu może zostać opiekunem osób zmagającymi się z różnymi dolegliwościami. Usposobienie psa jest bardzo przyjacielskie, chyba nie istnieje człowiek czy zwierzę, z którym nie mógłby się zaprzyjaźnić. Serdeczność bije z serca i z mądrych oczu tej rasy. Pieszczoty to dobry wstęp do pięknych przyjaźni.

Naturalna radość życia sprawia, że opieka nad labrador retrieverem to sama przyjemność. Labrador jest ufny i oddany człowiekowi, potrafi odczytywać emocje i się do nich dostosowywać. Otwartość na znajomości nie zawsze jest pożądana, lecz taka jest natura labradora – przyjaciel wszystkich, nawet tych „złych”. Strach, nieufność czy niezależność, to cechy niepasujące do tej rasy psów.

Labrador retriever jest oddanym kompanem i zrobi wszystko, by jego opiekun był z niego dumny.  Nie jest psem łatwo znoszącym samotność, lecz uczony od szczeniaka potrafi zachować spokój lub znaleźć zajęcie na czas nieobecności ludzkiej rodziny.

Jak szkolić labradora?

pixabay.com/images/id-5001860/

Labrador retrievera - zdrowie

Labradory są odpornymi psami na warunki pogodowe, zwłaszcza w chłodnych i wilgotnych okresach roku. Gruby podszerstek chroni i izoluje przed zimnem i pluchą. Latem dbaj, by pies się nie przegrzewał i korzystał z intensywniejszego ruchu wieczorami lub z samego rana. Pamiętaj, by zawsze pies miał gdzie się schronić przed żarem słonecznym i mógł swobodnie korzystać z wody.

Do chorób mogących dotykać labrador retrievera z pewnością należy nadwaga i otyłość, ale również konsekwencje nadwagi tj.: dysplazja bioder i łokci, zwichnięcia rzepki. Mogą pojawić się choroby narządu wzroku: dysplazja siatkówki, postępujący zanik siatkówki i katarakta (zmętnienie soczewki oka, zaćma). U labradora może wystąpić dziedziczna paraketaroza nosa (przewlekłe podrażnienia i zapalenia skóry nosa) oraz choroba mięśniowo-nerwowa będąca wstrząsem wysiłkowym.

Labrador retriever - żywienie

Labrador to prawdziwy  miłośnik jedzenia, który nie jest w stanie samodzielnie zapanować nad łaknieniem. Labrador zje wszystko i w dużych ilościach. Najważniejsze jest, by nauczyć psa jeść o wyznaczonych porach i zachowywać wstrzemięźliwość od zabaw przed i po posiłku (ok. 60 min). Dwa posiłki dzienne będą dla labradora odpowiednie.

Labrador retriever nie jest wybredny, nada się dla niego zarówno karma mokra, sucha czy przygotowywana w domu surowa dieta BARF. Zawsze dieta powinna bazować na wysokiej jakości karmie mięsnej o odpowiedniej kaloryce. Jeśli podajemy psu, podczas ćwiczeń smakołyki, to należy ich wartość kaloryczną odliczyć od głównego pokarmu.

Labrador retriever - pielęgnacja

Pielęgnacja labradora jest bardzo prosta. Ze względu na krótką sierść wystarczy go regularnie przeczesywać, by włos zachował czystość.

Jako miłośnik wody labrador nie odmówi kąpieli, należy po niej bardzo dobrze go osuszyć, by uchronić psa przed przeziębieniem.

Kąpiel w domu labradora: tak, ale gdy pies naprawdę jej potrzebuje, gdyż nie będzie czuł się dobrze w wannie.

Raz w tygodniu wykonaj kontrolę obwisłych uszu labradora, stanu oczu czy zębów. Pamiętaj o regularnym szczepieniu i zabezpieczeniu psa przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Labrador intensywnie linieje – niestety jego jest gęsta.  By nad tym zapanować warto w okresie lata i zimy szczotkować psa codziennie.

Cena labradora

Photo by Kyle Stehling from Pexels

Szkolenie labradora

Szkolenie labradora powinno nastąpić od najwcześniejszego okresu i być oparte na zabawie. Labrador retriever uczy się chętnie, ale nie łatwo. Konsekwentne i zrównoważone szkolenie psa przyniesie niesamowite efekty. To niezwykle pojętny uczeń, chętny do pracy i przy tym wytrwały, by móc swoim zaangażowaniem sprawić radość swojemu opiekunowi. Zabawa i praca, z której czerpie satysfakcję jest niemalże wszystkim czego potrzeba labradorowi. Poczucie bycia potrzebnym jest dla tych psów niezwykle ważne. To rasa stworzona do aportowania, a tym samym idealnie współpracuje, podczas polowań. Labradory bardzo dobrze radzą sobie na zawodach sportowych, podczas których wykorzystują naturalne instynkty łowieckie. Polecane aktywności to: cani-cross, cani-rando, nauka sztuczek, aportowanie, agility, tropienie i wiele innych. 

Zalety i wady psa rasy labrador retriever

Zalety labradora

 • labrador jest łagodny, przyjazny, pogodny,
 • retriever uwielbia sporty wodne i jest niezrównanym aporterem
 • labrador retriever do powierzonych zadań podchodzi z pełnym entuzjazmem
 • rasa ta nadaje się na asystenta osoby niewidomej, profesjonalnego tropiciela oraz pomocnika służb ratunkowych. Świetny partner w terapii chorób depresji czy nowotworów
 • labrador nie jest szczekliwy
 • labrador jest idealny na pierwszego psa oraz psa dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami (warunkiem jest nauka zasad postępowania z psem oraz właściwa socjalizacja z nowymi zwierzęcymi domownikami)
 • pies ten dobrze adaptuje się do różnych sytuacji (podróże, zmiany otoczenia, odwiedziny)

 

Wady labradora

 • labrador może uciekać, gdy jego potrzeby kontaktu z ludźmi i zwierzętami oraz wyzwania intelektualne nie są zaspokajane, ruch i ćwiczenia to podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego tych zwierząt
 • labrador pozostawiony sam sobie może zmienić dom w pobojowisko, brak uwagi ze strony opiekuna również może mieć konsekwencje w niszczycielskich zapędach
 • labrador to łakomczuch z dużą skłonnością do nadwagi
 • labrador retriever nie nadaje się na psa stróżującego, ale umiejętność wyczuwania emocji i potrzeby ochrony rodziny może czasem wziąć górę i skutecznie odstraszyć intruza
 • labradory nie są to psy kanapowe
 • rasa ta nie nadaje się dla osób mało aktywnych i starszych
 • szczeniaki labradora są dość uciążliwe, roznosi je energia i mieszkanie w bloku nie jest dobrym wyborem zarówno dla młodych, jak i starszych labradorów, dom z ogrodem jest najlepszym rozwiązaniem
 • rasa wymaga konsekwentnej tresury

Ciekawostki na temat labradorów

 • w opinii hodowców, trenerów i właścicieli labradory czekoladowe są bardziej żywiołowe od pozostałych
 • za czasów pierwszych hodowli szkockich i angielskich, maść żółta i czekoladowa nie była uznawana, uważano ją wręcz za błąd w hodowli. Największe znaczenie miały labradory o maści czarnej
 • w USA labrador retriever w rankingu najpopularniejszych ras wgrywa co roku od 20 lat!

Labrador retriever hodowla

Kupując labradora z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta labradora oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Labrador cena

Cena labradorów z hodowli waha się od 3000 do nawet 10.000 zł za psy przeznaczone do pracy.

Imię dla labradora

Ciekawe imię dla psa labradora: Benek, Brutus, Pływak

Ciekawe imię dla suczki labradora: Lika, Mika, Tina

Dla kogo labrador będzie idealny?

Labrador to pies rodzinny, który doskonale sprawdzi się w domu pełnym dzieci, jednak u boku dorosłych opiekunów, którzy zapewnią psu odpowiednią dawkę ruchu i zabaw nad wodą każdego dnia. Pies ten wymaga bardzo restrykcyjnego prowadzenia jego diety.

Klasyfikacja FCI labrador retrievera

Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 1: aportery

Numer wzorca: 122

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Labrador retriever - cena, hodowola, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Labrador retriever - cena, hodowola, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Labrador retriever to inteligentny, pełen entuzjazmu i energii pies, który uwielbia zabawy w wodzie i częste, wymagające kontroli opiekuna uczty.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1271

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x