Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

LABRADOR RETRIEVER – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Labrador retriever – wychowanie, charakter, zdrowie

Photo by Binyamin Mellish from Pexels

Labrador retriever to z założenia pies myśliwski, który wykorzystywany jest głównie do pracy po strzale i przede wszystkim, podczas polowań na ptactwo, chociaż może być również używany do tropienia po farbie lub jako płochacz.

Pies ten wykazuje się niezwykłą miłością do wody, niebywałym węchem oraz łatwością prowadzenia. Dzięki temu sprawdza się doskonale jako przewodnik osób niewidomych, pies ratowniczy, wykrywający narkotyki, a nawet ładunki wybuchowe.

Byłoby wielkim błędem opiekuna labradora zapomnieć, że pies ten został wyhodowany do wiedzenia życia pełnego aktywności, ciekawych zadań i zabaw.

Jakiej opieki potrzebuje labrador? Skąd pochodzi ta rasa? Czy ma jakieś typowe choroby, które ją dotykają? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym, niemal kompletnym opracowaniu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o labradorach

🌅 Kraj pochodzenia

Anglia

🐶 Numer wzorca FCI

122

➡ Waga

30 – 40 kg

❤ Długość życia

10 – 14 lat

💢 Charakter

Zrównoważony, inteligentny, rodzinny, uwielbia wodę

Pochodzenie i historia labradorów

Prawdziwe pochodzenie labradorów nie jest do końca znane. Wiadomo jednak, że Półwysep Labradorski w Ameryce Północnej został odkryty w 1501 roku przez Portugalczyków, ale pierwsze wzmianki o labradorach pochodzą dopiero z 1839 roku. Psy opisywane w tym czasie nie miały jeszcze zbliżonego eksterieru, a tym, co je łączyło było zamiłowanie do pracy w wodzie i pochodzenie: Nowa Fundlandia.

Gdy Anglicy zajęli wyspę pod koniec XVI wieku, psy pomagające rybakom już tam były. Anglicy sądzili, że są to psy Eskimosów, jednak trzeba pamiętać, że wszystkie psy północny mają stojące uszy i zakręcony nad grzbietem ogon. Zupełnie inaczej niż labradory. Bardziej prawdopodobne jest, że psy myśliwskie dotarły na wyspę znacznie wcześnie z samymi Anglikami, bądź podczas odkryć Portugalczyków i zostały odkryte kolejny raz.

Psy Nowej Fundlandii

Anglicy wyróżniali dwa typy psów, pracujących z rybakami w Nowej Fundlandii:

  1. Nowofundlandy – ciężkie, duże, długowłose psy, pracujące przy wyciąganiu łodzi oraz sieci rybacki z wody, a na lądzie zaprzęgane do wózków:
  2. Psy Św. Jana – mniejsze, bardziej ruchliwe i z krótką, gęstą i nieprzepuszczającą wody sierścią, które pracowały wyłącznie w wodzie. Ich nazwa wywodzi się od angielskiej osady, w której dzięki importowi psów z Nowej Fundlandii wyhodowany labradory, jakie znamy dzisiaj.

 

Obie odmiany psów miały czarne umaszczenie i dużą odporność na niskie temperatury.

Psy z Nowej Fundlandii w Anglii

Pierwsze psy z Nowej Fundlandii zostały sprowadzone do Anglii w XVIII wieku, były to nowofundlandy. Ich ojcem został George Cartwright, który w 1775 roku przywiózł psa do Anglii i nazwał go psem nowofundlandzkim. Oficjalną nazwę psów – nowofundlandy – nadał w 1870 roku gubernator Edwards. W XIX wieku poławiacze dorszy, dostrzegając zalety tych psów, zaczęli je importować na Wyspy Brytyjskie na masową skalę. Z psów sprowadzonych do Anglii, w osadzie Św. Jana wyhodowano takie labradory, jakie znamy dzisiaj.

Unikatowe zdolności psów z Nowej Fundlandii

Wodne psy z Nowej Fundlandii charakteryzowały się niezawodnym nosem, który prowadził do ptactwa przez bagna i knieje. Psy te doskonale wyczuwały postrzeloną zwierzynę, którą delikatnie przynosiły do myśliwego. Dzięki temu w XIX wieku tysiące nowofundlandów znalazło w Anglii swój nowy dom.

Początki hodowli labradorów

Wraz ze zmianami w prawie, jakie dokonały się w Anglii:

  • Ustawa o kwarantannie importowanych do Anglii ssaków;
  • Zwolnienie z podatku na suki na Nowej Fundlandii;

 

nastąpił zastój w hodowli, a Anglicy zostali zmuszeni do rozpoczęcia hodowli na psach, które sprowadzono wcześniej.

Pierwsze wpisy retrieverów do Ksiąg Rodowodowych Brytyjskiego Kennel Clubu realizowano na przełomie XIX i XX wieku. Do 1916 roku wszystkie retrievery traktowano jako jedną rasę, umożliwiając dowolne krzyżowanie. Od samego początku rodziły się też psy czarne, żółte oraz czekoladowe. Klub biszkoptowych labradorów powstał w 1925 roku.

W 1916 roku labrador retriever został uznany za odrębną rasę. W tym samym roku powstał Labrador Club, który opracował pierwszy standard rasy. Standard ten w niezmienionej formie pozostał do 1950 roku. Kolejne zmiany w standardzie dokonywane były w 1950. 1982 i 1986 roku.

American Kennel Club uznał tą rasę psów w 1920 roku.

Uznanie rasy przez FCI

Labrador został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 24 grudnia 1954 roku.

Labrador retriever w Polsce

Labrador retriever trafił do Polski po raz pierwszy w 1986 roku za sprawą Tadeusza Chwaliboga. Swoją hodowlę – z Krywaldowej Koliby – otworzyli w tym samym czasie Państwo Marmajewscy.

Jak wygląda labrador?

Labrador retriever, według wzorca rasy, to pies mocnej budowy, zwarty i aktywny. Czaszka psa jest obszerna i wyraźnie zarysowana; oczy średniej wielkości; uszy lekko przylegające i osadzone raczej z tyłu głowy. Kufa labradora jest mocna, a nos szeroki. Górna linia grzbietu jest pozioma; klatka piersiowa szeroka i głęboka; ogon gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, opisywany jako „ogon wydry”. Kończyny dobrze zbudowane i proste.

Chód psa jest swobodny, z dobrym wykrokiem; kończyny poruszają się równolegle do osi ciała.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie labradora

Pies: 56-57 cm

Suka: 54-56 cm

Labrador waga

Pies: 35-40 kg

Suka: 30-35 kg

Szata: sierść labradora jest krótka, gęsta, szorstka z gęstym podszerstkiem

Maść: dopuszczalne umaszczenia to labrador biszkoptowy, labrador czarny i labrador brązowy (czekoladowy)

Kategoria wielkości labrador retrievera

Labrador retriever to duża rasa psów.

Labrador retriever żyje średnio 10-14 lat.

Usposobienie i charakter

Labrador retriever, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies łagodny, ruchliwy, obdarzony świetnym węchem o wielkiej miłości do wody.

Labrador to pies ciężki, ale przy tym bardzo krzepki. Lubi zabawy i bardzo szybko się uczy. To inteligentne i łagodne zwierzę, które dzięki szkoleniu może zostać opiekunem osób zmagającymi się z różnymi dolegliwościami. Usposobienie psa jest bardzo przyjacielskie, chyba nie istnieje człowiek czy zwierzę, z którym nie mógłby się zaprzyjaźnić. Serdeczność bije z serca i z mądrych oczu tej rasy. Pieszczoty to dobry wstęp do pięknych przyjaźni.

Naturalna radość życia sprawia, że opieka nad labrador retrieverem to sama przyjemność. Labrador jest ufny i oddany człowiekowi, potrafi odczytywać emocje i się do nich dostosowywać. Otwartość na znajomości nie zawsze jest pożądana, lecz taka jest natura labradora – przyjaciel wszystkich, nawet tych „złych”. Strach, nieufność czy niezależność, to cechy niepasujące do tej rasy psów.

Labrador retriever jest oddanym kompanem i zrobi wszystko, by jego opiekun był z niego dumny.  Nie jest psem łatwo znoszącym samotność, lecz uczony od szczeniaka potrafi zachować spokój lub znaleźć zajęcie na czas nieobecności ludzkiej rodziny.

Jak szkolić labradora?

pixabay.com/images/id-5001860/

Zdrowie

Labradory są odpornymi psami na warunki pogodowe, zwłaszcza w chłodnych i wilgotnych okresach roku. Gruby podszerstek chroni i izoluje przed zimnem i pluchą. Latem dbaj, by pies się nie przegrzewał i korzystał z intensywniejszego ruchu wieczorami lub z samego rana. Pamiętaj, by zawsze pies miał gdzie się schronić przed żarem słonecznym i mógł swobodnie korzystać z wody.

Częste choroby u labradorów

  • nadwaga i otyłość
  • dysplazja stawów biodrowych 
  • dysplazja stawów łokciowych
  • zwichnięcia rzepki
  • dysplazja siatkówki
  • postępujący zanik siatkówki
  • katarakta (zmętnienie soczewki oka, zaćma)
  • dziedziczna paraketaroza nosa (przewlekłe podrażnienia i zapalenia skóry nosa)
  • choroba mięśniowo-nerwowa będąca wstrząsem wysiłkowym

Czym i jak karmić labradora

Labrador to prawdziwy  miłośnik jedzenia, który nie jest w stanie samodzielnie zapanować nad łaknieniem. Labrador zje wszystko i w dużych ilościach. Najważniejsze jest, by nauczyć psa jeść o wyznaczonych porach i zachowywać wstrzemięźliwość od zabaw przed i po posiłku (ok. 60 min). Dwa posiłki dzienne będą dla labradora odpowiednie.

Labrador retriever nie jest wybredny, nada się dla niego zarówno karma mokra, sucha czy przygotowywana w domu surowa dieta BARF. Zawsze dieta powinna bazować na wysokiej jakości karmie mięsnej o odpowiedniej kaloryce. Jeśli podajemy psu, podczas ćwiczeń smakołyki, to należy ich wartość kaloryczną odliczyć od głównego pokarmu.

Pielęgnacja

Pielęgnacja labradora jest bardzo prosta. Ze względu na krótką sierść wystarczy go regularnie przeczesywać, by włos zachował czystość.

Jako miłośnik wody labrador nie odmówi kąpieli, należy po niej bardzo dobrze go osuszyć, by uchronić psa przed przeziębieniem.

Kąpiel w domu labradora: tak, ale gdy pies naprawdę jej potrzebuje, gdyż nie będzie czuł się dobrze w wannie.

Raz w tygodniu wykonaj kontrolę obwisłych uszu labradora, stanu oczu czy zębów. Pamiętaj o regularnym szczepieniu i zabezpieczeniu psa przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Labrador intensywnie linieje – niestety jego jest gęsta.  By nad tym zapanować warto w okresie lata i zimy szczotkować psa codziennie.

Cena labradora

Photo by Kyle Stehling from Pexels

Szkolenie labradora

Szkolenie labradora powinno nastąpić od najwcześniejszego okresu i być oparte na zabawie. Labrador retriever uczy się chętnie, ale nie łatwo. Konsekwentne i zrównoważone szkolenie psa przyniesie niesamowite efekty. To niezwykle pojętny uczeń, chętny do pracy i przy tym wytrwały, by móc swoim zaangażowaniem sprawić radość swojemu opiekunowi. Zabawa i praca, z której czerpie satysfakcję jest niemalże wszystkim czego potrzeba labradorowi. Poczucie bycia potrzebnym jest dla tych psów niezwykle ważne. To rasa stworzona do aportowania, a tym samym idealnie współpracuje, podczas polowań. Labradory bardzo dobrze radzą sobie na zawodach sportowych, podczas których wykorzystują naturalne instynkty łowieckie. Polecane aktywności to: cani-cross, cani-rando, nauka sztuczek, aportowanie, agility, tropienie i wiele innych. 

Zalety i wady psa rasy labrador retriever

Zalety labradora

  • labrador jest łagodny, przyjazny, pogodny,
  • retriever uwielbia sporty wodne i jest niezrównanym aporterem
  • labrador retriever do powierzonych zadań podchodzi z pełnym entuzjazmem
  • rasa ta nadaje się na asystenta osoby niewidomej, profesjonalnego tropiciela oraz pomocnika służb ratunkowych. Świetny partner w terapii chorób depresji czy nowotworów
  • labrador nie jest szczekliwy
  • labrador jest idealny na pierwszego psa oraz psa dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami (warunkiem jest nauka zasad postępowania z psem oraz właściwa socjalizacja z nowymi zwierzęcymi domownikami)
  • pies ten dobrze adaptuje się do różnych sytuacji (podróże, zmiany otoczenia, odwiedziny)

Wady labradora

  • labrador może uciekać, gdy jego potrzeby kontaktu z ludźmi i zwierzętami oraz wyzwania intelektualne nie są zaspokajane, ruch i ćwiczenia to podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego tych zwierząt
  • labrador pozostawiony sam sobie może zmienić dom w pobojowisko, brak uwagi ze strony opiekuna również może mieć konsekwencje w niszczycielskich zapędach
  • labrador to łakomczuch z dużą skłonnością do nadwagi
  • labrador retriever nie nadaje się na psa stróżującego, ale umiejętność wyczuwania emocji i potrzeby ochrony rodziny może czasem wziąć górę i skutecznie odstraszyć intruza
  • labradory nie są to psy kanapowe
  • rasa ta nie nadaje się dla osób mało aktywnych i starszych
  • szczeniaki labradora są dość uciążliwe, roznosi je energia i mieszkanie w bloku nie jest dobrym wyborem zarówno dla młodych, jak i starszych labradorów, dom z ogrodem jest najlepszym rozwiązaniem
  • rasa wymaga konsekwentnej tresury

Ciekawostki na temat labradorów

  • W opinii hodowców, trenerów i właścicieli labradory czekoladowe są bardziej żywiołowe od pozostałych.
  • Za czasów pierwszych hodowli szkockich i angielskich, maść żółta i czekoladowa nie była uznawana, uważano ją wręcz za błąd w hodowli. Największe znaczenie miały labradory o maści czarnej.
  • W USA labrador retriever w rankingu najpopularniejszych ras wgrywa co roku od 20 lat!
szczeniak labradora

pixabay.com/images/id-954520/

Labrador retriever hodowla

Kupując labradora z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta labradora oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Labrador cena

Cena labradorów z hodowli waha się od 3000 do nawet 10.000 zł za psy przeznaczone do pracy.

Imię dla labradora

Ciekawe imię dla psa labradora: Benek, Brutus, Pływak

Ciekawe imię dla suczki labradora: Lika, Mika, Tina

Dla kogo labrador będzie idealny?

Labrador to pies rodzinny, który doskonale sprawdzi się w domu pełnym dzieci, jednak u boku dorosłych opiekunów, którzy zapewnią psu odpowiednią dawkę ruchu i zabaw nad wodą każdego dnia. Pies ten wymaga bardzo restrykcyjnego prowadzenia jego diety.

Klasyfikacja FCI labrador retrievera

Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 1: aportery

Numer wzorca: 122

Pytania czytelników

Czy labrador może ugryźć człowieka?

Każdy pies, nawet tak spokojny i przyjacielski może ugryźć człowieka. Dlatego ważne jest, aby zawsze szanować psa i traktować go z szacunkiem, a także uczyć dzieci, jak poprawnie zachowywać się w obecności psów. Warto również pamiętać, że każdy pies, niezależnie od rasy, potrzebuje odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, aby nauczyć go, jak zachowywać się w różnych sytuacjach.

Czy labrador przywiązuje się do właściciela?

Labrador retriever to bardzo przyjacielski i rodzinny pies, który bezwzględnie potrzebuje towarzystwa człowieka. Labradory są idealnymi towarzyszami dla osób, które lubią spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i chętnie zabierają swojego psa na spacery czy wycieczki. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim zaspokajaniu potrzeb labradora i spędzaniu z nim wystarczająco dużo czasu, aby mógł się w pełni zintegrować z rodziną i cieszyć z bliskiej relacji z właścicielami.

Czy labrador może zostać sam w domu?

Dobrze wychowany labrador może zostawać w domu samemu na kilka godzin. Warto jednak wybrać się z psem na nieco dłuższy spacer i zostawić mu ulubioną zabawkę. Jeżeli pies nie zaspokoił swoich podstawowych potrzeb, to zostawienie labradora samego w domu przez długi czas, szczególnie gdy jest to często praktykowane, może być dla niego stresujące i nieodpowiednie. Labrador pozostawiony sam sobie może zmienić dom w pobojowisko, brak uwagi ze strony opiekuna również może mieć konsekwencje w niszczycielskich zapędach.

Czy labrador lubi dzieci?

Tak, labradory to doskonałe psy rodzinne, które uwielbiają kontakt z dziećmi. Labradory są również zazwyczaj bardzo łagodne i tolerancyjne, co sprawia, że są dobrymi psami do rodzin z dziećmi. Warto również pamiętać, że labradory są dużymi psami i mogą nieświadomie zranić dziecko, jeśli nie są odpowiednio nadzorowane.

Redakcja

Bibliografia

B. Radomska, Labrador i inne retrievery, A.W. Egros, Warszawa.

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/122.pdf

fci.be/en/nomenclature/LABRADOR-RETRIEVER-122.html

 

Poznaj inne rasy psów

Summary
Labrador retriever 🐶 cena, hodowola, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Labrador retriever 🐶 cena, hodowola, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Labrador retriever to inteligentny, pełen entuzjazmu i energii pies, który uwielbia zabawy w wodzie i częste, wymagające kontroli opiekuna uczty.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x