Reklama

Cocker spaniel angielski – cena, charakter, zdrowie, opis rasy

Facebook
Twitter
Pochodzenie rasy cocker spaniel

pixabay.com/images/id-3981587/

Cocker spaniel angielski to myśliwski pies o żywiołowym temperamencie. Spaniele angielskie są dzisiaj przede wszystkim rodzinnymi psami do towarzystwa.

Spis treści - kliknij strzałkę

Cocker spaniel angielski - pochodzenie i historia rasy

Spaniele to psy, które od stuleci wykorzystywane były do polowań sokolników i z użyciem sieci. Zadaniem psów było zwietrzenie i wypłaszanie ptaków, a z czasem przynoszenie zdobyczy myśliwemu. Czworonogi w typie spaniela pojawiały się w opisach iberyjskich wypraw krzyżowych na przełomie VII i VIII wieku. Wzmianki o tych psach natrafić można w wydanym w VIII w. dziele „Lex Bajuvariorium”. W 948 roku spaniele wymieniono w zbiorze praw dotyczących polowań, ustanowionym przez księcia Walii Hywela Dda.

Zróżnicowanie spanieli

Z Hiszpanii spaniele trafiły do wielu krajów Europy. Początkowo traktowano je jako jedną rasę psów, różniącą się wagą i zastosowaniem, podczas polowań.

Już w 1621 roku Gervase Markham dokonał podziału spanieli na psy wodne i lądowe. W Anglii, uznanej za ojczyznę spanieli, dokonano podziału psów lądowych na springer spaniele – większe i wykorzystywane do polowań z sokołami oraz sitting spaniele – mniejsze i wykorzystywane do polowań z sieciami.

Przełom XIX i XX wieku to czas kształtowania wielu odmian spanieli. W 1885 roku założono angielski Spaniel Club, który doprowadził do wyodrębnienia odmian nazywanych od miejscowości pochodzenia: Sussex Spaniel, Clumber Spaniel.

Historia cocker spaniela angielskiego

Cocker spaniel angielski powstał w 1879 roku z krycia suczki Betty przez psa Franka. Czarny cocker spaniel angielski o imieniu Obo został uznany z protoplastę rasy. Potomkiem Obo był m. in. Ted Obo, który występuje prawie we wszystkich rodowodach angielskich cocker spanieli.

Oficjalne użycie nazwy cocker spaniel miało miejsce w 1893 roku, kiedy zarejestrowano pierwsze psy w księgach rodowodowych brytyjskiego Kennel Clubu.

Nazwa rasy cocker spaniel nawiązuje do ptactwa, na które myśliwi najczęściej zabierali psy: woodcock (słonki, bekasy, koguty).

W 1902 roku powstał klub rasy cocker spaniel angielski, który opracował wzorzec rasy. Jego wytyczne po minimalnych zmianach obowiązują hodowców do dziś. W 1940 roku brytyjski Kennel Club dokonał podziału na cocker spaniela angielskiego i cocker spaniela amerykańskiego, który za sprawą amerykańskich hodowców zaczął odchodzić od wzorca brytyjskiego. W 1946 roku American Kennel Club uznał istnienie dwóch oddzielnych ras psów.  W 1993 roku na Europejskim Kongresie Spaniela w Nothingham uznano umaszczenie sobolowe.

Wielki podział spanieli

W 1980 roku brytyjski Kennel Club dokonał rozróżnienia odmian spanieli wyodrębniając następujące:

 • Cocker spaniel angielski
 • Cocker spaniel amerykański
 • Sussex spaniel
 • Field spaniel
 • Clumber spaniel
 • Springer spaniel angielski
 • Springer spaniel walijski
 • Irlandzki spaniel dowodny

Cocker spaniel angielski w Polsce

Pierwsze hodowle cocker spanieli w Polsce prowadzono już w latach 20. XX wieku. II wojna światowa zdziesiątkowała populację tych psów, a podstawą do odbudowy były hodowle Royal i Abenis, które wsławiły się pięknymi psami w międzywojniu.

W 1950 roku ZKwP otrzymało w prezencie od angielskiego pułkownika cocker spaniela o imieniu Colinwood Gay Soldier. W 1958 roku do Polski sprowadzono dwie suczki z hodowli z Niemiec. Mimo to jeszcze w latach 70. polskie hodowle przede wszystkim importowały psy z Anglii.

Jak wygląda cocker spaniel angielski?

Cocker spaniel angielski to pies o mocnej budowie, harmonijny i zwarty. Czaszka psa jest dobrze rozwinięta; stop wyraźny; kufa kwadratowa, a nos szeroki. Oczy cocker spaniela są pełne, mogą występować w wielu odcieniach brązu. Uszy psa są osadzone nisko i sięgają wierzchołka nosa. Szyja psa jest średniej długości. Tułów mocny – grzbiet poziomy; klatka piersiowa głęboka. Ogon cocker spaniela powinien być osadzony poniżej linii grzbietu.

Cocker spaniel

pixabay.com/images/id-5937751/

Cocker spaniel angielski - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie cocker spaniela angielskiego

Pies: 39-41 cm

Suka: 38-39 cm

Waga psa rasy cocker spaniel

Pies i suka: 13-14 kg

Szata cocker spaniela

Cocker spaniel angielski może występować w umaszczeniu jednolitym: cocker spaniel czarny, rudy, złoty, czekoladowy, czarny podpalany, czekoladowy i czekoladowy podpalany. Pies poza białą plamką na piersi nie powinien mieć białych znaczeń.

Dwubarwne cocker spaniele angielskie występują w umaszczeniu biało-czarnym; biało-pomarańczowym; biało-czekoladowym; biało-cytrynowym z nakrapianiem lub bez.

Cocker spaniel angielski tricolor może występować w umaszczeniu biało-czarnym i biało-czekoladowym z podpalaniem.

Występują również psy w umaszczeniu przesianym: niebieskie, pomarańczowe, cytrynowe, czekoladowe, niebieskie z podpalaniem, czekoladowe z podpalaniem.

Sierść cocker spaniela jest półdługa, przylegająca i jedwabista.

Ile lat żyje cocker spaniel?

Cocker spaniel angielski żyje zwykle od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości spaniela angielskiego

Cocker spaniel angielski to pies średniej wielkości.

Cocker spaniel angielski - charakter i usposobienie

Cocker spaniele to rasa psów żywiołowych, uwielbiających zabawy, zwłaszcza związane z wodą lub tropieniem. Spaniel jest wspaniałym towarzyszem gotowym do każdego wyzwania. Inteligencja tych psów sprawia, że w mig zrozumieją wymagania opiekuna.

Cocker spaniel to pies rodzinny, który wymaga intensywnych relacji z człowiekiem. Pozostawiany w samotności na długie godziny może nabawić się lęku separacyjnego i zacząć niszczyć otoczenie. Spaniele angielskie potrzebują uwagi. Jej brak mogą sygnalizować intensywnym szczekaniem.

Cocker spaniel angielski zdecydowanie nie nadaje się na stróża. Choć bywa hałaśliwy, to ze względu na bardzo przyjacielski charakter, entuzjastycznie przywita każdego intruza. Stosunek względem ludzi zależny jest od umaszczenia tych psów. Jednolite cocker spaniele wykazują bardziej zaborczy stosunek do bliskich i z rezerwą podchodzą do obcych. Przeciwieństwem są osobniki wielobarwne. Właściwie zsocjalizowany szczeniak cocker spaniela dogada się zarówno z kotami, jak i psami.

Cocker spaniel angielski - zdrowie

Cocker spaniele to zdrowe i odporne psy. Dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe i nie mają problemu z aktywnościami na dworze w czasie chłodniejszych, jak i letnich pór roku. Spaniel uwielbia pracować nawet w upały, lecz nie powinien być wystawiany na ekstremalne warunki. Cocker spaniel to wyjątkowy łasuch. Choć raczej nie spotyka się otyłych psów tej rasy, to bardzo szybko nabierają masy.

Najczęściej pojawiające się choroby u cocker spanieli angielskich

 • katarakta
 • postępujący zanik siatkówki (PRA)
 • podwinięcie powieki
 • dziedziczna nefropatia (FN)
 • alergie pokarmowe i kontaktowe

 

Rzadziej może pojawić się dysplazja stawów biodrowych.

Dobre praktyki w ochronie zdrowia cocker spaniela

Dobry hodowca wraz ze szczeniakami dostarczy potwierdzenie badań genetycznych na nosicielstwo PRA oraz FN.

Cocker spaniel angielski - żywienie

Żywienie cocker spaniela angielskiego nie powinno nastręczać trudności. Jeżeli spaniel myśliwski pracuje jako pies myśliwski, to warto podawać mu karmę dla psów pracujących o podwyższonej kaloryczności i zwiększonej przyswajalności. Generalna zasada przy żywieniu psów jest taka, że karma powinna być dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz występujących chorób.

Dorosły cocker spaniel angielski powinien być karmiony dwa razy dziennie, zachowując dwie godziny postu przed i po wysiłku. Spaniel angielski może jeść komercyjną suchą karmę dla psów, karmę mokrą, dietę BARF oraz pożywienie gotowane samodzielnie przez opiekuna. W dwóch ostatnich przypadkach warto zasięgnąć pomocy u psiego dietetyka.

Cocker spaniele angielskie to żywiołowe psy zarówno podczas zabaw, jak i konsumpcji. Szybko pochłonięty posiłek może na długo nie zabawić w żołądku psa, dlatego zaleca się stosowanie nakładek spowalniających jedzenie i odpoczynek po jedzeniu.

Karma dla cocker spaniela

pixabay.com/images/id-5937760/

Pielęgnacja cocker spaniela

Sierść cocker spanieli musi być regularnie szczotkowana, by zachowała blask i jedwabistą gładkość. Pielęgnacja psów wystawowych jest zdecydowanie bardziej wymagająca. Przygotowanie powinno odbywać się pod okiem profesjonalnego groomera. Psy tej rasy intensywnie linieją dwa razy do roku. Wymagają wtedy szczotkowanie codziennie. Pielęgnacja cocker spaniela polega także na regularnym czesaniu i strzyżeniu.

Sierść cocker spaniela może się kołtunić, najczęściej w pachwinach i na uszach. Raz w tygodniu należy sprawdzać stan uszu, oczu, zębów i łap psa. Monitoruj stan oczu zwłaszcza pod kątem tendencji do atrofii czy zapalenia spojówek.

czesanie cocker spaniela

Photo by Gustavo Fring from Pexels

Szkolenie rasy cocker spaniel

Spaniel angielski jest inteligentnym psem, który poddaje się nauce, lecz trzeba ją zacząć, jak najwcześniej. Utrwalenie niewłaściwych nawyków przez spaniela nie jest trudne. Psie przedszkole może być dobrą bazą do dalszej nauki. Szczeniaki cocker spaniela należy traktować stanowczo, ale łagodnie. Psy te bywają uparte, dlatego całkowite posłuszeństwo nie jest im pisane. Cocker spaniele chętnie pływają i nurkują, więc zapewnienie psu takiej rozrywki sprawi mu wiele przyjemności. Jako że psy te nie są zbyt duże, bez problemu można je trzymać w domu. Spaniel cocker jest doskonałym towarzyszem dla całej rodziny.

Zalety i wady cocker spaniela

Zalety cocker spaniela

 • cocker spaniel jest przyjazny i towarzyski
 • to pies oddany rodzinie
 • cocker spaniel nie ma skłonności do ucieczek
 • psy te są idealnymi towarzyszami sportowców i aktywnych rodzin z dziećmi
 • cocker spaniel może uprawiać psie sporty (m.in. mantrailingu, nosework, agility, flyball, obediance)

Wady cocker spaniela

 • cocker spaniel jest psem żywiołowym i potrzebuje dużej dawki ruchu
 • rasa ta źle znosi samotność
 • cocker spaniel nie może żyć na dworze
 • psy te są szczekliwe

Ciekawostki o rasie cocker spaniel

 • Suczka cocker spaniela o imieniu Lady była główna bohaterką filmu animowanego dla dzieci „Zakochany kundel”.
 • Zainteresowanie rasą spanieli za oceanem zaowocowało zmianami w hodowli, co przyczyniło się do wyodrębnienia amerykańskiej odmiany – cocker spaniel amerykański.
 • Wielu ludzi używa nazwy kokiel spaniel, lecz jest ona niepoprawna.

Cocker spaniel angielski hodowla

Kupując spaniela angielskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę spanieli ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Cocker spaniel angielski cena

Cena cocker spaniela angielskiego waha się od 4 do 6 tys. zł.

Imię dla spaniela angielskiego

Ciekawe imię dla psa spaniela: Lucky, Woody, Dexter

Ciekawe imię dla suczki spaniela: Lucy, Szujka, Amber

Dla kogo cocker spaniel angielski będzie idealny?

Cocker spaniel angielski to rodzinny pies z genami psa myśliwskiego na ptactwo. Oznacza to, że spaniel potrzebuje dużej dawki ruchu oraz bliskich relacji z człowiekiem, u boku którego będzie mógł wykonywać pracę. Spaniel angielski może być dobrym kandydatem do uprawiania psich sportów. Będzie to dobry wybór na pierwszego psa do domu z dziećmi i na długie spacery dla osób, które lubią aktywność na świeżym powietrzu.

Klasyfikacja FCI cocker spaniel angielski

Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 3: psy wodne

Numer wzorca: 5

Pytania czytelników

Na co chorują cocker spaniele?

Spaniel angielski to rasa, która cierpi najczęściej na choroby oczu: postępujący zanik siatkówki, katarakta, podwinięcie powieki, zapalenie spojówek.

Ile kosztuje cocker spaniel?

Średnia cena szczeniaka spaniela angielskiego wynosi 5000 zł.

Jak duże są spaniele angielskie?

Cocker spaniel waży zwykle 13-14 kg, to pies średniej wielkości w jej dolnych granicach.

Do którego miesiąca życia rośnie cocker spaniel?

Cocker spaniele rosną do około 12 miesiąca życia.

Czy cocker spaniel może być na dworze?

Całoroczne życie na dworze nie jest wskazane. Psy tej rasy potrzebują bliskości człowieka. Obecnie są one hodowane z przeznaczeniem na psy rodzinne i do towarzystwa.

Czego nie może jeść cocker spaniel?

Psy nie powinny być karmione resztkami ze stołu, ani żadnym przetworzonym jedzeniem dla ludzi.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Cocker spaniel angielski – charakter, zdrowie, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Cocker spaniel angielski – charakter, zdrowie, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Cocker spaniel angielski to myśliwski pies o żywiołowym temperamencie. Spaniele angielskie są dzisiaj przede wszystkim rodzinnymi psami do towarzystwa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1045

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x