Reklama

Australian cattle dog – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Australian cattle dog powstał z potrzeby farmerów, którzy potrzebowali psa odpornego na suchy australijski klimat i do przeganiania bydła.

Australian cattle dog to pies stworzony do pracy na australijskich farmach, gdzie pogoda nie rozpieszcza, a rasy europejskie nie podołały wymaganiom farmerów.

Spis treści - kliknij

Australian cattle dog – historia rasy

Australian cattle dog powstał z potrzeby farmerów, którzy potrzebowali psa odpornego na suchy australijski klimat i do przeganiania bydła. Europejskie rasy nie sprostały tym wymaganiom, dlatego w połowie XIX wieku zaczęto je krzyżować z australijskim dingo, collie, dalmatyńczykiem czy australijskim kelpie. Tak powstał australijski pies pasterski, rasa kochająca pracę i do niej właśnie stworzona.

Australian cattle dog w Polsce

W Polsce australian cattle dog jest bardzo mało znaną rasa psów.

Jak wygląda australian cattle dog

Austaralian cattle dog ma zwartą, proporcjonalną i dobrze umięśnioną sylwetkę. Głowa psa jest szeroka z delikatnym, choć wyraźnym stopem. Nos czarny, oczy owalne, średniej wielkości, w kolorze ciemnobrązowym. Głowę psa wieńczą stojące, szerokie u podstawy uszy. Zad wieńczy nisko osadzony ogon, który sięga do stawu skokowego.

Australian cattle dog – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy australian cattle dog

Pies: 46-50 cm

Suka: 43-48 cm

Austarlian cattle dog – waga

Pies/suka: 16-20 kg

Szata austaralian cattle dog

Australian cattle dog ma sierść twardą, szorstką, krótką, przylegającą z gęstym podszerstkiem.

Austarlian cattle dog może występować w odmianie błękitnej dereszczowej i rudej dereszowatej. Dopuszczalne są znaczenia rude lub czarne na głowie, najlepiej by były symetryczne. Łaty na ciele są niepożądane.

Kategoria wielkości australian cattle dog

Australian cattle dog jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje australian cattle dog?

Australian cattle dog żyje od 14 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Australian cattle dog– charakter

Australian cattle dog to oddany towarzysz rodziny, jednak obcych traktuje dość ozięble, lecz nigdy agresywnie. Uwielbia się bawić z dziećmi, a najlepszymi zabawami, jakie można psu zaproponować to ćwiczenia na inteligencję.

Aktywność australijskiego psa pasterskiego jest bardzo duża, pies ten jest zawsze w gotowy do akcji. Jego wysoki poziom czujności sprawia, że zawsze stanie w obronie rodziny. Jest bardzo lojalny, zwłaszcza wobec osoby, za którą warto podążać.

Od opiekuna cattle doga wymagana jest stanowczość i konsekwencja. Pies musi czuć się potrzebny i nie może być izolowany od rodziny, co jest największą karą. Pozostawiony sam na wiele godzin bez zajęcia szybko wypełni nudę własną kreatywnością. Pilnowanie domostwa będzie dla niego dobrym rozwiązaniem, lecz nie można zapomnieć o codziennych spacerach, zanim pozostawimy dom pod opieką psa pasterskiego.

Aktywność australijskiego psa pasterskiego jest bardzo duża, pies ten jest zawsze w gotowy do akcji.

Australian cattle dog – zdrowie

W pracy australijskiemu psu pasterskiemu nie przeszkadza żadna pogoda, to pies wytrzymałym i odpornym na zmienne warunki atmosferyczne. Psu pracującemu w żaden sposób nie zagrażają nadprogramowe kilogramy, a dodatkowe przysmaki warto wykorzystać podczas treningu – zachęcą psa do posłuszeństwa i stanowią świetną formę nagrody za dobrze wykonane zadanie. Jedynym schorzeniem typowym dla rasy australian cattle dog jest głuchota, która związana jest z białym umaszczeniem szczeniąt.

Australian cattle dog – żywienie

Żywienie australian cattle dog powinno opierać się na wysokiej jakości karmach pełnoporcjowych oferowanych przez sklepy zoologiczne. Kupując suchą karmę dla psa unikaj zbożowych i zawsze zwracaj uwagę na skład, w którym mięso powinno być na pierwszym miejscu. Dieta BARF dla psa powinna być właściwie zbilansowana pod kątem kaloryczności i składników odżywczych oraz poziomu aktywności psa pracującego. Dietę australijskiego psa pasterskiego warto skonsultować z psim dietetykiem.

Australian cattle dog – pielęgnacja

Pielęgnacja australijskiego psa pasterskiego jest bardzo prosta. Psa wystarczy wyczesać raz na dwa tygodnie i przy okazji skontrolować czystość zębów, uszów i oczu, a jeśli pazury tego wymagają – skrócić je. Australian cattle dog linieje umiarkowanie i w okresie wymiany okrywy na wiosnę i jesień trzeba wspomóc psa częstszym szczotkowaniem.

Australian cattle dog – szkolenie

Australian cattle dog to niezwykle inteligentne zwierzę i im szybciej skierujemy psa na dobre tory, tym lepiej, dlatego należy zacząć od wczesnej socjalizacji i psiego przedszkola.

Niestety bez właściwie prowadzonego szkolenia i wychowania inteligencja psa może obrócić się przeciw opiekunowi. Bez zasad i codziennego intensywnego wysiłku australijski pies pasterski wywróci życie do góry nogami, testując, na co może sobie pozwolić i zwyczajnie nas zdominuje. Pies ten jest stworzony do pilnowania dobytku, ludzki i inwentarza. Przewodnikiem psa powinna być osoba mająca doświadczenie w wychowaniu psów.

Australian cattle dog nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia.

Zalety i wady rasy australian cattle dog

Zalety australian cattle dog

 • austalijski pies pasterski jest odporny i wytrzymały
 • australian cattle dog jest bardzo inteligentny
 • australian cattle dog jest odważny, czujny o silnym instynkcie stróżowania i obrony
 • australian cattle dog nie ma instynktu myśliwskiego, nie jest agresywny

 

Wady australian cattle dog

 • australian cattle dog absolutnie nie nadaje się do życia w mieście, wymaga przestrzeni i swobody
 • australijski pies pasterski wymaga bardzo dużej dawki ruchu, może uprawiać wiele sportów kynologicznych
 • samiec australian cattle doga ma trudności komunikacyjne z psami tej samej płci
 • austarlian cattle dog nie nadaje się dla osób niedoświadczonych i osób starszych

Ciekawostki o rasie australian cattle dog

 • Najdłużej żyjącym psem rasy australian cattle dog był samiec o imieniu Bluey. Pies żył 29 lat i 5 miesięcy.
 • Szczenięta australian cattle doga rodzą się białe, dopiero z czasem włos psa wybarwia się na rudo lub niebiesko.
 • Australian cattle dog wystąpił u boku tytułowego Mad Maxa w drugiej części filmu z 1981 roku.

Australian cattle dog hodowla

Australian cattle dog nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki australian cattle doga powinny być przebadane metodą BAER pod kątem głuchoty związanej z początkowym białym umaszczeniem. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca australian cattle doga musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby australian cattle dog mógł rozwijać się prawidło.

Australian cattle dog cena

Australian cattle dog kosztuje 3 tysiące złotych. Najlepsze osobniki mogą kosztować więcej, do 5 tysięcy złotych.

Imię dla australian cattle dog

Ciekawe imię dla psa australian cattle dog: Suny, Blu, (Mad) Max

Ciekawe imię dla suczki rasy australian cattle dog: Kate, Łatka, Blu

Dla kogo australian cattle dog będzie idealny?

Australian cattle dog będzie idealnym mieszkańcem gospodarstwa, w którym odda się pasji, jaką jest praca z bydłem. Jeśli pies nie pracuje w gospodarstwie, to koniecznie powinien uprawiać sport (agility, flyball, canicross, treiball, tropienie, IPO- posłuszeństwo, tropienie, obrona), a towarzyszyć mu powinien nastawiony na aktywny tryb życia opiekun.

Klasyfikacja FCI rasy australian cattle dog

Grupa I: owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 2: psy zaganiające

Nr wzorca: 287

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Australian cattle dog – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Australian cattle dog – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Australian cattle dog to pies stworzony do pracy na australijskich farmach, gdzie pogoda nie rozpieszcza, a rasy europejskie nie podołały wymaganiom farmerów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 789

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x