Reklama
Reklama

Najpopularniejsze rasy kotów

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Choć już w starożytnych cywilizacjach traktowano je z czcią, to dopiero nieco ponad 100 lat temu, zaczęto poprzez hodowlę kota domowego wykształcać różne rasy. Potem zdarzały się krzyżówki zwierząt hodowlanych z dzikimi, dochodziło także do kontynuacji przypadkowej mutacji genów, z której powstały nowe rodzaje czworonogów. Nie ulega jednak wątpliwości, że poszczególne rodzaje kotów są do siebie stosunkowo podobne i nie różnią się tak bardzo budową, jak psy. Najpopularniejsze z nich możesz poznać już teraz, korzystając z informacji zawartych na naszej stronie!

Co sprawia, że kot jest rasowy?

Tylko około 3% obecnie żyjących kotów można określić jako rasowe. Aby zostały za takie uznane, muszą spełnić wszystkie cechy określone dla danego rodzaju. Istnieją różne organizacje, które to poświadczają i rejestrują, a najbardziej znaną z nich jest World Cat Congress. Stosowny dokument, czyli tzw. rodowód, potwierdza, że zwierzę jest potomkiem odpowiednio hodowanej rodziny. Wiele stowarzyszeń dokonuje też grupowania ras do kategorii, uwzględniając np. długość sierści czy pochodzenie naturalne bądź zmutowane. Drugi wspomniany proces ma miejsce, gdy dojdzie do samoistnej zmiany materiału genetycznego komórki. W ten sposób powstały np. bezwłose osobniki rodzaju Sfinks.

Rasy kotów – ile ich jest?

Przyjmuje się, że wszystkie żyjące obecnie osobniki pochodzą od wspólnego przodka, czyli kota nubijskiego, który jest afrykańskim podgatunkiem żbika. Prawdopodobnie w średniowieczu te zwierzęta domowe zaczęły się różnicować, pojawiały się koty inaczej umaszczone i z długim futrem. Jak wspomniano, niedawno zaczęto prace hodowlane, które polegają w dużej mierze na tym, aby rasy kotów zachowały pierwotne cechy. Poszczególne organizacje wyróżniają różną liczbę rodzajów tych czworonogów – zwykle kilkadziesiąt, a niekiedy nawet około setki. Klub FIFe (Fédération Internationale Féline) uznaje ich 48, z kolei World Cat Federation 68. Zamieszanie potęguje na dodatek fakt, że często występuje niespójne nazewnictwo poszczególnych grup kotków.

Kotki długowłose i krótkowłose

Jednym z bardzo ogólnych podziałów jest ten obejmujący rasy długowłose i krótkowłose. Kot należący do pierwszej grupy często jest marzeniem wielu osób. Pięknie się prezentuje oraz niezwykle miło się go przytula i głaska. Jednak takie zwierzaki wymagają bardzo czasochłonnej pielęgnacji, często z wykorzystaniem specjalnych kosmetyków. Do tej grupy zaliczyć można kota perskiego, syberyjskiego, nebelung czy norweskiego leśnego. Kotki o krótszym futrze nie wymagają tak częstych zabiegów. Są za to niezwykle różnorodne pod względem wyglądu m.in. umaszczenia i wielkości. Potrafią też intensywnie wyrażać przywiązanie do właściciela. Chodzi np. koty syjamskie, bengalskie bądź brytyjskie krótkowłose.

Wybór rasy kota – czym się kierować?

Wiele osób przy wyborze rasy kota zwraca uwagę głównie na jego wygląd. Rzecz jasna jest to ważny czynnik, ale są też inne, równie istotne kryteria. Zastanów się przede wszystkim, czy będziesz w stanie zapewnić czworonogowi odpowiednią opiekę. Niektóre rodzaje np. długowłose i hybrydowe wymagają szczególnej troski i praktycznie codziennych zabiegów dotyczących pielęgnacji futra. Duże znaczenie ma też fakt środowiska, w jakim znajdzie się zwierzę. Czy jest to spokojny dom zamieszkiwany przez seniora lub osobę samotną, czy może „hałaśliwe” mieszkanie rodziny z małymi dziećmi? Istnieją osobniki, które lubią zabawy, towarzystwo i są żywiołowe, inne znów chadzają swoimi ścieżkami i wolą leżenie na kanapie niż bieganie z piłeczką. Dlatego warto przeanalizować ogólny charakter rasy. Pamiętaj również, że to decyzja mająca długotrwałe konsekwencje, ponieważ są koty żyjące nawet 20 lat.

Najchętniej wybierane rasy kotów w Polsce

Na przestrzeni lat jedna rasa kota może zdobyć dużą popularność, a inną ją stracić. Są jednak takie grupy czworonogów, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem. W naszym kraju dotyczy to np. kota brytyjskiego krótkowłosego. Uwodzi on miękkim futerkiem i umiarkowanie aktywnym trybem życia. Równie często Polacy sięgają po rasę syberyjską o naturalnym, dzikim wyglądzie, a także maine coon, czyli łagodne olbrzymy. W wielu domach królują też osobniki z rodzaju bengalskiego oraz czworonogi syjamskie i perskie, które należą do klasyki, bo są przyjacielskie i lubią towarzystwo człowieka.