Reklama

Sznaucer średni – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer miniaturowy oraz sznaucer olbrzym to rasa psów, która pochodzi od wiejskich psów, pracujących przy zaganianiu, stróżowaniu i tępieniu szczurów - pinczerów.

Sznaucer średni to potomek pinczerów stajennych, psów pracujących, który współcześnie najlepiej sprawdza się jako pies rodzinny do towarzystwa.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Sznaucer średni – historia rasy

Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer miniaturowy oraz sznaucer olbrzym to rasa psów, która pochodzi od wiejskich psów, pracujących przy zaganianiu, stróżowaniu i tępieniu szczurów – pinczerów. Średnią wielkość psa, szatę i temperament udało się uzyskać krzyżując pinczera prawdopodobnie ze szpicem wilczym i szorstkowłosym terierem. Sznaucer średni czarny powstał najprawdopodobniej po wprowadzeniu do reprodukcji black and tan teriera.

Ważną datą w tworzeniu się samodzielnej rasy sznaucera jest rok 1836, kiedy to dr Ludwik Reichenbach dokonał podziału pinczerów na krótkowłose (doberman, pinczer średni, pinczer miniaturowy) i szorstkowłose, które już w 1842 roku, za sprawą Jeremiasa Gotthelfa, przemianowano na sznaucery.

W 1895 roku Josef Bert założył w Kolonii Zrzeszenie Hodowców Pinczera – Sznaucera. Po rozpadzie zrzeszenia w 1907 roku powstał Bawarski Klub Sznaucera.

Sznaucer średni w Polsce

Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer miniaturowy został sprowadzony do Polski w latach 60. XX wieku za sprawą hodowczyni Elżbiety Chwalibóg.

Jak wygląda sznaucer średni?

Sznaucer średni to mocny pies krępej budowy. Mózgoczaszka sznaucera średniego jest mocna i długa. Kufa ma kształt tępego klina; trufla zawsze czarna; oczy średniej wielkości, owalne; uszy osadzone wysoko, w kształcie litery V. Głowa proporcjonalna do rozmiarów sznaucera.

Szyja psa jest mocna i dobrze umięśniona. Grzbiet mocny i krótki; klatka piersiowa umiarkowanie szeroka; ogon sierpowaty lub szablasty; kończyny proste.

Sznaucer średni – charakterystyka rasy

Wysokość sznaucera w kłębie

Pies i suka: 45-50 cm

Sznaucer średni – waga

Pies i suka: 14-20 kg

Szata sznaucera średniego

Sznaucer średni powinien mieć twardą, szorstką i gęstą sierść, przylegającą do ciała oraz gęsty podszerstek.

Umaszczenie sznaucera średniego może być czarne bądź pieprz i sól.

Kategoria wielkości sznaucera średniego

Sznaucer średni należy do psów ras średnich.

Ile żyje sznaucer średni?

Sznaucer średni żyje średni 12-14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Sznaucer średni – charakter

Sznaucer średni, według wzorca rasy, to pies, który charakteryzuje się łagodnością, chęcią zabawy i oddaniem, a jednocześnie żywiołowością. Ta ostatnia cecha pochodzi z czasów kształtowania się rasy, kiedy sznaucery musiały ciężko pracować. Jako psy użytkowe musiały być odporne na złe warunki atmosferyczne, wytrwałe i odważne. Pies od samego początku pracował przy przewodniku, stąd jego silne przywiązanie do człowieka.

Sznaucer średni to doskonały pies rodzinny, który kocha dzieci, jest nieprzekupny, lubi zabawy i wszelkie aktywności fizyczne – nie jest to typ kanapowca.

Sznaucer jest inteligentny, szybko się uczy, jednak jest dosyć niezależny, a jego samodzielność może iść w parze z upartością, dlatego potrzebuje przewodnika, który będzie potrafił odpowiednio go aktywizować, by pies nie zaczął się nudzić, podczas treningów.

Instynkt łowiecki sznaucera nie przejawia się współcześnie zbyt mocno. Pies pozostaje nieufny wobec obcych, nie ma skłonności do ucieczek, jest średnio hałaśliwy, nie ma też skłonności do niszczenia.

Sznaucer średni dogada się pod jednym dachem zarówno z kotami, jak i innymi psami. Może być psem stróżującym w domu. Nadaje się na pierwszego psa w domu, pod warunkiem, że przewodnik zapewni psu szkolenia z posłuszeństwa. To dobry kompan dla dzieci, jak i osób starszych.

Sznaucer średni, według wzorca rasy, to pies, który charakteryzuje się łagodnością, chęcią zabawy i oddaniem, a jednocześnie żywiołowością.

Sznaucer średni – zdrowie

Sznaucer średnie to pies długowieczny, dobrze znosi niskie temperatury, jednak gorzej radzi sobie w upalne dni. Mało aktywny sznaucer może mieć skłonność do nadmiernego przybierania na wadze.

Sznaucery zapadają dosyć często na choroby skóry, mogą być one spowodowane alergią skórną bądź przebiałkowaniem, na skutek niewłaściwej diety. Zaćma i postępujący zanik siatkówki, to choroby oczu, na które mogą zapadać sznaucery średnie. Starszym psom mogą przydarzyć się nowotwory.

Sznaucer średni – żywienie

Dieta sznaucera średniego powinna od samego początku przyjąć skład, jak dla psa alergika. W ten sposób od samczego szczeniaka zminimalizujesz ryzyko pojawianie się alergii skórnych. Sznaucer średni może być karmiony komercyjnymi suchymi karmami dla psów średniej wielkości, karmą mokrą oraz odpowiednio zbilansowaną i suplementowaną dietą BARF.

Sznaucer średni – pielęgnacja

Szorstkowłosy sznaucer średni wymaga trymowania 3-4 razy w ciągu roku. Psa należy wyczesywać ras w tygodniu, by sierść na brodzie, brzuchu i kończynach nie zaczęła się kołtunić.

Położone uszy należy kontrolować raz w tygodniu, podobnie jak oczy, żeby i łapy.

Sznaucer średni – szkolenie

Sznaucer średni szybko się uczy, ale bywa uparty, dlatego wymaga żelaznej dyscypliny i konsekwentnego opiekuna, który będzie stosował pozytywne metody wzmocnień. Odpowiednio motywowany sznaucer szybko nabiera chęci do treningów.

Szkolenie należy zacząć od socjalizacji psa, najlepiej już od 4. tygodnia życia. Na dalszym etapie warto zapisać szczeniaka do psiego przedszkola, co można zrobić już po drugich szczepieniach. W codziennym szkoleniu należy unikać rutyny, by pies nie wykonywał poleceń automatycznie.

Zalety i wady sznaucer średniego

Zalety sznaucera średniego

  • Sznaucer średni to doskonały pies dla rodziny
  • Psy tej rasy są inteligentne, szybko się uczą i chętnie podejmują się aktywności fizycznych
  • Sznaucer średni może być domowym stróżem

 

Wady sznaucera średniego

  • Sznaucer średni może okazywać nadmierną niezależność
  • Pies tej rasy wymaga nieco większej wiedzy na temat pielęgnacji

Ciekawostki o sznaucerach średnich

  • Sznaucery średnie potrafią wykrywać nowotwory u ludzi.
  • Sznaucery średnie, dzięki ich znakomitemu węchowi, wykorzystywane są do pracy w ratownictwie oraz straży granicznej.
  • Nazwa schnauzer oznacza z niemieckiego „pysk”.
Cena sznaucera średniego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

Sznaucer średni hodowla

Kupując sznaucera średniego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Sznaucer średni cena

Cena sznaucera średniego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

Imię dla sznaucera średniego

Ciekawe imię dla psa sznaucera: Maksiu, Codi, Argo

Ciekawe imię dla suczki sznaucera: Suzi, Nes, Mady

Dla kogo sznaucer średni będzie idealny?

Sznaucer średni to doskonały pies dla rodzin z dziećmi, które uwielbiają spędzać czas w sposób aktywny. Sznaucer, pod nieobecność domowników, może pełnić rolę stróża. Pies tej rasy nada się również do towarzystwa dla aktywnych starszych osób.

Klasyfikacja FCI rasy sznaucer średni

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła

Sekcja 1: pinczery

Numer wzorca: 182

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Sznaucer średni – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Sznaucer średni – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Sznaucer średni to potomek pinczerów stajennych, psów pracujących, który współcześnie najlepiej sprawdza się jako pies rodzinny do towarzystwa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 743

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x