Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SZNAUCER ŚREDNI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer miniaturowy oraz sznaucer olbrzym to rasa psów, która pochodzi od wiejskich psów, pracujących przy zaganianiu, stróżowaniu i tępieniu szczurów - pinczerów.

pixabay.com/photos/dog-pet-schnauzer-canine-animal-6361760/

Czy wiesz, że średni sznaucer to nie tylko elegancki wygląd, ale i niezwykła osobowość? Jeśli myślisz o dodaniu czworonożnego członka do rodziny, ale nie jesteś pewien, który pies będzie idealny, mamy dla ciebie odpowiedź: średni sznaucer! Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej niezwykłej rasie. Od historii i pochodzenia, przez charakterystykę i potrzeby, aż po pielęgnację i diety. Czy wiesz, że średni sznaucer może być doskonałym stróżem, a jednocześnie wiernym towarzyszem w aktywnościach na świeżym powietrzu?

Spis treści

Podstawowe informacje o sznaucerze średnim

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

182

➡ Waga

14-20 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Sznaucer średni to nieprzekupny stróż, aktywny, oddany i łagodny towarzysz.

Pochodzenie i historia rasy

Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer miniaturowy oraz sznaucer olbrzym to rasa psów, która pochodzi od wiejskich psów, pracujących przy zaganianiu, stróżowaniu i tępieniu szczurów – pinczerów. Średnią wielkość psa, szatę i temperament udało się uzyskać krzyżując pinczera prawdopodobnie ze szpicem wilczym i szorstkowłosym terierem. Sznaucer średni czarny powstał najprawdopodobniej po wprowadzeniu do reprodukcji black and tan teriera.

Usamodzielnienie się sznaucerów

Ważną datą w tworzeniu się samodzielnej rasy sznaucera jest rok 1836, kiedy to dr Ludwik Reichenbach dokonał podziału pinczerów na krótkowłose (doberman, pinczer średni, pinczer miniaturowy) i szorstkowłose, które już w 1842 roku, za sprawą Jeremiasa Gotthelfa, przemianowano na sznaucery.

W 1895 roku Josef Bert założył w Kolonii Zrzeszenie Hodowców Pinczera – Sznaucera. Po rozpadzie zrzeszenia w 1907 roku powstał Bawarski Klub Sznaucera.

Uznanie rasy przez FCI

Sznaucer został uznany przez FCI 13 lipca 1955 roku.

Sznaucer średni w Polsce

Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer miniaturowy został sprowadzony do Polski w latach 60. XX wieku za sprawą hodowczyni Elżbiety Chwalibóg.

Jak wygląda sznaucer średni?

Sznaucer średni to mocny pies krępej budowy. Na mocnej szyi bez fałd osadzona jest proporcjonalna głowa psa. Mózgoczaszka sznaucera średniego jest mocna i długa. Kufa ma kształt tępego klina. Prosty grzbiet nosa psa kończy zawsze czarna trufla. Czarne u psa są także wargi i pazury. Średniej wielkości oczy sznaucera są owalne, mają ciemną barwę i są pokryte przylegającymi powiekami. Wiszące złamane uszy psa są osadzone wysoko, mają kształt litery V. Górna linia tułowia psa lekko opada ku tyłowi, a sam grzbiet jest mocny, dobrze związany i krótki. Lekko zaokrąglony zad psa przechodzi w sierpowaty lub szablasty ogon. Krępe ciało psa dźwigają nogi, które nie mogą być ustawione blisko siebie. Kończyny sznaucera zakończone są okrągłą kocią łapą o zwartych palcach i krótkich, mocnych pazurach.

Charakterystyka rasy

Wysokość sznaucera w kłębie

Pies i suka: 45-50 cm

Sznaucer średni – waga

Pies i suka: 14-20 kg

Szata sznaucera średniego

Sznaucer średni powinien mieć twardą, szorstką i gęstą sierść, przylegającą do ciała oraz gęsty podszerstek. Na wierzchu głowy i uszach sierść psa jest krótka.

Umaszczenie sznaucera średniego może być czarne z czarnym podszerstkiem bądź pieprz i sól.

Kategoria wielkości sznaucera średniego

Sznaucer średni należy do psów ras średnich.

Ile żyje sznaucer średni?

Sznaucer średni żyje średni 12-14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Usposobienie i charakter

Sznaucer średni, według wzorca rasy, to pies, który charakteryzuje się łagodnością, chęcią zabawy i oddaniem, a jednocześnie żywiołowością. Ta ostatnia cecha pochodzi z czasów kształtowania się rasy, kiedy sznaucery musiały ciężko pracować. Jako psy użytkowe musiały być odporne na złe warunki atmosferyczne, wytrwałe i odważne. Pies od samego początku pracował przy przewodniku, stąd jego silne przywiązanie do człowieka.

Sznaucer średni to doskonały pies rodzinny, który kocha dzieci i doskonale czuje się przy koniach, jest nieprzekupny, lubi zabawy i wszelkie aktywności fizyczne. Sznaucer średni porusza się dziarsko, swobodnie i sprężyście. Pies ten nie może być hałaśliwym, agresywnym, nadmiernie podejrzliwym czy nerwowym.

Sznaucer jest inteligentny, szybko się uczy, jednak jest dosyć niezależny, a jego samodzielność może iść w parze z upartością, dlatego potrzebuje przewodnika, który będzie umieć odpowiednio go aktywizować, by pies nie zaczął się nudzić, podczas treningów.

Instynkt łowiecki sznaucera nie przejawia się współcześnie zbyt mocno. Pies pozostaje nieufny wobec obcych, nie ma skłonności do ucieczek czy niszczenia otoczenia. Poza tym psem odważnym, wytrzymałym i odporny na złą pogodę.

Sznaucer średni dogada się pod jednym dachem zarówno z kotami, jak i innymi psami. Może być psem stróżującym w domu. Nadaje się na pierwszego psa, pod warunkiem, że przewodnik zapewni psu szkolenia z posłuszeństwa. To dobry kompan dla dzieci, jak i osób starszych.

Sznaucer średni, według wzorca rasy, to pies, który charakteryzuje się łagodnością, chęcią zabawy i oddaniem, a jednocześnie żywiołowością.

pixabay.com/photos/schnauzer-dog-mascot-animal-friend-1150228/

Zdrowie

Sznaucer średnie to pies długowieczny, dobrze znosi niskie temperatury, jednak gorzej radzi sobie w upalne dni. Mało aktywny sznaucer może mieć skłonność do nadmiernego przybierania na wadze.

Sznaucery zapadają dosyć często na choroby skóry, mogą być one spowodowane alergią skórną bądź przebiałkowaniem, na skutek niewłaściwej diety.

Najczęściej występujące choroby u sznaucera

  • Sezonowe łysienie boków ciała
  • Bielactwo
  • Torbiele mieszków włosowych
  • Guzy skóry: czerniak, czerniak palców, czerniak rąbka rogówki
  • Reakcje polekowe: sulfonamidy, złoto, szampony
  • Ośrodkowa moczówka prosta
  • Zapalenie rogówki i spojówki suche
  • Zaćma tylna, jądrowa/korowa
  • Kamica krzemianowa

Czym karmić sznaucera?

Dieta sznaucera średniego powinna od samego początku przyjąć skład, jak dla psa alergika. W ten sposób od samczego szczeniaka zminimalizujesz ryzyko pojawianie się alergii skórnych. Sznaucer średni może być karmiony komercyjnymi suchymi karmami dla psów średniej wielkości, karmą mokrą oraz odpowiednio zbilansowaną i suplementowaną dietą BARF.

Pielęgnacja sznaucera średniego

Szorstkowłosy sznaucer średni wymaga trymowania 3-4 razy w ciągu roku. Psa należy wyczesywać ras w tygodniu, by sierść na brodzie, brzuchu i kończynach nie zaczęła się filcować. Zbita sierść zaparza skórę, co może prowadzić do stanów zapalnych. Sznaucery nie linieją, ale na bieżąco muszą pozbywać się martwego włosa, który wypada, robiąc miejsce nowym. Włosa nigdy nie należy czesać na sucho, dla ras szorstkowłosych polecane są odżywki, które nie zmiękczają włosa. Wycięty powinien być włos pod pachami i na końcu prącia. Właściwie dobrane kosmetyki do kąpieli psa nie zniszczą włosa, ale muszą być przeznaczone dla zwierząt i dobrane do odpowiedniej struktura włosa.

Położone uszy należy kontrolować raz w tygodniu, podobnie jak oczy oraz przyrosty pazurów. Zęby sznaucerowi średniemu należy szczotkować codziennie po ostatnim posiłku.

Sznaucer średni – szkolenie

Sznaucer średni szybko się uczy, ale bywa uparty, dlatego wymaga żelaznej dyscypliny i konsekwentnego opiekuna, który będzie stosował pozytywne metody wzmocnień. Odpowiednio motywowany sznaucer szybko nabiera chęci do treningów.

Szkolenie należy zacząć od socjalizacji psa, najlepiej już od 4. tygodnia życia. Na dalszym etapie warto zapisać szczeniaka do psiego przedszkola, co można zrobić już po drugich szczepieniach. W codziennym szkoleniu należy unikać rutyny, by pies nie wykonywał poleceń automatycznie.

Zalety i wady sznaucer średniego

Zalety

  • Sznaucer średni to doskonały pies dla rodziny
  • Psy tej rasy są inteligentne, szybko się uczą i chętnie podejmują się aktywności fizycznych
  • Sznaucer średni może być domowym stróżem

 

Wady

  • Sznaucer średni może okazywać nadmierną niezależność
  • Pies tej rasy wymaga nieco większej wiedzy na temat pielęgnacji

Ciekawostki o sznaucerach średnich

  • Sznaucery średnie potrafią wykrywać nowotwory u ludzi.
  • Sznaucery średnie, dzięki ich znakomitemu węchowi, wykorzystywane są do pracy w ratownictwie oraz straży granicznej.
  • Nazwa schnauzer oznacza z niemieckiego „pysk”.
Cena sznaucera średniego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

pixabay.com/photos/dog-show-miniature-schnauzer-dog-6466990/

Sznaucer średni hodowla

Kupując sznaucera średniego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Sznaucer średni cena

Cena sznaucera średniego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

Imię dla sznaucera średniego

Ciekawe imię dla psa sznaucera: Maksiu, Codi, Argo

Ciekawe imię dla suczki sznaucera: Suzi, Nes, Mady

Dla kogo sznaucer średni będzie idealny?

Sznaucer średni to doskonały pies dla rodzin z dziećmi, które uwielbiają spędzać czas w sposób aktywny. Sznaucer, pod nieobecność domowników, może pełnić rolę stróża. Pies tej rasy nada się również do towarzystwa dla aktywnych starszych osób.

Klasyfikacja FCI rasy sznaucer średni

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła

Sekcja 1: pinczery

Numer wzorca: 182

Redakcja

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/182.pdf

fci.be/en/nomenclature/SCHNAUZER-182.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
SZNAUCER ŚREDNI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SZNAUCER ŚREDNI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Sznaucer średni to potomek pinczerów stajennych, psów pracujących, który współcześnie najlepiej sprawdza się jako pies rodzinny do towarzystwa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x