Reklama
Reklama

Szynszyle - hodowla, klatka, cena

Szynszyle to małe i urocze gryzonie, które dzięki swojemu pięknemu futerku zostały niemal całkowicie przetrzebione w środowisku naturalnym. W hodowlach rozmnażane są szynszyle małe.

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Jak wygląda szynszyla

Szynszyle to gryzonie wielkością zbliżone do królika. Mają duże uszy, jedwabiste futerko oraz bujny podkręcony ogon, którymi zjednały sobie sympatyków również w Polsce. Przednie łapy szynszyli są mniejsze, a gryzoń porusza się podobnie, jak kangur – dużymi skokami.

Gdzie żyją szynszyle

Szynszyla w swoim naturalnym środowisku żyje w północnym i środkowym Chile. Szynszyle zamieszkują skaliste zbocza gór, gdzie mogą znaleźć schronienie między skałami, jednak tereny te nie obfitują w duże ilości pokarmu. Szynszyle to gryzonie stadne, które żyją w koloniach liczących nawet kilkaset osobników.

Gatunki szynszyli

Wyróżnia się dwa gatunki szynszyli:

  • Szynszyla mała – Chinchilla lanigera
  • Szynszyla krótkoogonowa – Chinchilla chinchilla

Czy szynszyla dla dziecko to dobry pomysł?

Zacząć należy od tego, że jedna szynszyla w domy to za mało. Szynszyle to zwierzęta tworzące kolonie, a zatem czują się dobrze w większych gromadach, dlatego, podczas zakupu powinniśmy rozważyć wybór dwóch szynszyli. Z usposobienia szynszyla to kontaktowy gryzoń, jednak, jak przystało na gryzonie prowadzi głównie nocny tryb życia, śpiąc niemal przez cały dzień. Z tego względu zakup szynszyli dla dziecka nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. 

Czy szynszyla uczula?

Mimo, że szynszyla posiada gęste futro, to jest ono praktycznie pozbawione alergenów. Szynszyla uczula, ale w małym stopniu, głównie za sprawą złuszczonego naskórka, łez i moczu.

Koszt szynszyli

Cena szynszyli waha się od 100 do 150 zł. Za samca szynszyli zapłacisz ok. 100 zł.

Jak długo żyje szynszyla

Szynszyle żyją w naturalnym środowisku nawet do 15 lat, w domowej hodowli długość życia szynszyli może wynieść nawet 22 lata!

Jak opiekować się szynszylą

Szynszyle to bardzo skoczne gryzonie, dla których powinieneś zaopatrzyć się w wysoką wolierę albo klatkę – 100 cm wysokości, podstawa 40×70 cm to zupełne minimum. Oswojoną szynszylę można wypuścić do przygotowanego pomieszczenia w mieszkaniu. W klatce nie powinno zabraknąć poidła, paśnika, miski, budki dla szynszyli oraz zabawek, które pozwolą temu sympatycznemu gryzoniowi rozładować nadmiar energii. Szynszyle biorą również kąpiele piaskowe. Na ścianach klatki warto zawiesić półki, po których gryzoń będzie mógł swobodnie skakać.

Dieta szynszyli

Karmiąc szynszylę gotowymi produktami można sięgnąć po granulat dla szynszyli. W granulacie znajdują się różne składniki odżywcze, które szynszyla może dowolnie wybierać. Są w nim również włókna, które wspierają ścieranie zębów. Przy wyborze karmy dla szynszyli należy kierować się przede wszystkim składem. Im mniej zbóż, tym lepiej dla szynszyli. Poza podstawą z siana i gałęzi, aby dostarczyć niezbędne minerały i witaminy należy karmić szynszyle specjalnymi mieszankami karm, dostępnymi w sklepach zoologicznych.

Szynszyle ciekawostki

  • Futro szynszyli jest najdelikatniejszym wśród wszystkich ssaków
  • Szynszyla potrafi skoczyć nawet na 6 m. wysokości!
  • Szynszyle trawią dwa razy – zjadają wydalony pokarm do ponownego strawienia
Summary
Szynszyle | Zoonews.pl
Article Name
Szynszyle | Zoonews.pl
Description
Szynszyle to małe i urocze gryzonie, które dzięki swojemu pięknemu futerku zostały niemal całkowicie przetrzebione w środowisku naturalnym. W hodowlach rozmnażane są szynszyle małe.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl