Reklama

Owczarek niemiecki – wychowanie, charakter, zdrowie

Facebook
Twitter
Owczarki niemieckie to bardzo inteligentne psy szybko przyswajające treningowe polecenia.

Dog photo created by wirestock – www.freepik.com

Owczarek niemiecki to bardzo karny pies, który szybko przyswaja treningowe polecenia. Z tego względu rasa ta chętnie wykorzystywana jest do pracy w służbach.

Spis treści - kliknij

Owczarek niemiecki - historia rasy

Owczarek niemiecki to rasa psów dawnego pochodzenia.  Wzmianki o praprzodkach owczarka pochodzą już z VII wieku z terenu Niemiec, gdzie psy zbliżone cechami do owczarków wykorzystywane były do strzeżenia owiec. Według znawców rasy przodkowie owczarków niemieckich, to psy, które na terenach średniowiecznych Niemiec służyły do ochrony dobytku ziemian.

Wraz z postępującą industrializacją rola zwierząt pasterskich w Niemczech zaczęła maleć. By ocalić rasy pasterskie miłośnicy tych zwierząt postanowili stworzyć rasę o określonych cechach.

Historia owczarka niemieckiego ma swój początek w 1871 roku, kiedy Max von Stephanitz rozpoczął hodowlę rasy, krzyżując owczarka wirtemberskiego z owczarkiem turyńskim. Pierwszy związek skupiający miłośników owczarków niemieckich został powołany w Berlinie w 1891 roku. Rasa została uznana w 1899 roku, a pierwszym psem wpisanym do księgi hodowlanej „Stowarzyszenia Owczarka Niemieckiego” został pies o imieniu „Horand von Grafratha”, będący własnością Maxa Stephanitza.

Planowana hodowla owczarka niemieckiego rozpoczęła się w 1899 roku, a jej celem było uzyskanie doskonałego psa użytkowego z cechami takimi, jak wytrwałość, posłuszeństwo, odwaga i wytrzymałość. Ze względu na jego cechy owczarek niemiecki bardzo szybko uznany zostało za doskonałego psa do pracy w służbach. Już w 1910 roku powstał pierwszy ośrodek szkolenia tej rasy na potrzeby policji.

Owczarek niemiecki, ze względu na uosobienie cnót niemieckich został symbolem ideologii narodowosocjalistycznej, co doprowadziło do tego, że brytyjski klub kynologiczny zmienił nazwę rasy tak, by nie kojarzyła się z Niemcami na Alsatian Wolf Dog. Pierwotną nazwę przywrócono owczarkowi niemieckiemu dopiero w 1977 roku.

Owczarek niemiecki w Polsce

Owczarek niemiecki pojawił się w Polsce już w latach 60. XX wieku. Do dzisiaj jest to jedna z najpopularniejszych ras psów w naszym kraju.

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki to duży pies o wydłużonej ale zwartej sylwetce. Głowa owczarka jest klinowata łącznie z kufą; nos psa ma czarną truflę; oczy średniej wielkości migdałowate; uszy średniej wielkości, stojące i spiczasto zakończone. Grzbiet przechodzi do lekko opadającego zadu; klatka piersiowa jest umiarkowanie szeroka; ogon sięga co najmniej do stawu skokowego, noszony szablasto; kończyny równoległe. 

Owczarek niemiecki - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie owczarka niemieckiego

Psy: 60-65 cm

Suki: 55-60 cm

Owczarek niemiecki – waga      

Psy: 30-40 kg

Suki: 22-32 kg

Szata owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki krótkowłosy ma włos okrywowy gęsty, twardy i przylegający z gęstym podszerstkiem.

Owczarek niemieckie długowłosy ma włos okrywowy dłuższy, miękki, nieprzylegający z gęstym podszerstkiem.

Umaszczenie owczarka niemieckiego jest czarne z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. Maść może  być też jednolicie czarna, szara, śniada, czaprakowa.

Kategoria wielkości owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki to pies rasy dużej.

Owczarek niemiecki żyje średni od 10 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek niemiecki - charakter

Owczarek niemiecki to pies, który bardzo mocno przywiązują się do wszystkich członków rodziny. Nie wykazuje niezależności, wręcz przeciwnie preferuje obecność opiekuna. Psy tej rasy źle znoszą samotność. Lubią zabawy, zwłaszcza te, które pozwalają im zwiększyć aktywność ruchową np. dogtrekking. Mimo swojego spokojnego usposobienia owczarki niemieckie sprowokowane w sytuacji zagrożenia będą bronić terytorium i opiekuna. Wybierając się na spacer z rodziną z małymi dziećmi należy mieć na uwadze, że pies może bronić dzieci przed obcymi osobami.

Owczarki niemieckie to bardzo inteligentne psy, szybko przyswajające treningowe polecenia. Sprawdzą się jako wsparcie osób niepełnosprawnych, psy tropiące i poszukiwawcze.

Psy tej rasy są dosyć szczekliwe. Ze względu na charakter rasy psy nerwowe bądź agresywne nie powinny być reprodukowane. Ze względu na silny instynkt stróżujący niewłaściwa socjalizacja bądź jej brak może doprowadzić do pojawienia się przejawów agresji.

Prawidłowo ułożony owczarek niemiecki zaakceptuje w domu inne zwierzęta pod warunkiem, że został z nimi wychowany.

charakter owczarka niemieckiego

pixabay.com/images/id-4357790/

Owczarek niemiecki - zdrowie

Do najczęstszych problemów zdrowotnych wilczurów należy dysplazja stawu biodrowego, łokciowego oraz zespół ogona końskiego, który może prowadzić do paraliżu. Innymi problemami, które występują u owczarków niemieckich są zapalenia uszu, spojówek, skręt żołądka oraz problemy z kręgosłupem (u starszych psów) i alergiami.

Owczarki niemieckie, to ogólnie zdrowa rasa odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Nie mają problemów zarówno ze znoszeniem letnich dni, jak i ciężkich zim.

Owczarek niemiecki - żywienie

Owczarki niemieckie wykazują skłonność do otyłości, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ze stawami, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie psom tej rasy prawidłowej diety – dobrze zbilansowanej, bogatej w składniki odżywcze i witaminy.

Ze względu na możliwość wystąpienia skrętu żołądka u psa należy karmić go nie szybciej niż 2 godziny przed i po wysiłku.

Owczarek niemiecki może być karmiony gotową suchą karmą dla psa, jak i mokrą bądź dietą BARF.

Owczarek niemiecki - pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka niemieckiego nie jest czasochłonna. Sprowadza się do systematycznego wyczesywania raz na tydzień u psów długowłosych, a u krótkowłosych w okresie linienia. Kąpiele wykonuj w zależności od potrzeb szamponami dedykowanymi do rodzaju okrywy włosowej.

W ramach działań profilaktycznych należy kontrolować stan oczu, uszu oraz uzębienia psa raz na tydzień. Koniecznie należy również pamiętać o systematycznym odrobaczaniu.

Owczarek niemiecki - szkolenie

Szczenięta owczarka niemieckiego należy zacząć socjalizować jeszcze przed ukończeniem czwartego miesiąca życia. W procesie tym wilczury powinny nauczyć się zachowania wśród ludzi, jak i innych psów. Od szczenięcia warto uczyć owczarki podstawowych komend. Od właściciela wymagana jest konsekwencja w układaniu psa, zachowanie odpowiedniego rygoru, ale bez elementów brutalności. Psy motywuj, podczas treningów za pomocą metod z pozytywnymi wzmocnieniami.

W szkoleniu pomocne może być zapisanie owczarka niemieckiego do psiego przedszkola.

Owczarek niemiecki

pixabay.com/images/id-2386814/

Zalety i wady rasy owczarek niemiecki

Zalety owczarka niemieckiego

  • Owczarek niemiecki mocno przywiązuje się do rodziny
  • to pies łatwy w pielęgnacji
  • inteligentny (szybko się uczy)
  • owczarki niemieckie są bardzo karne

 

Wady owczarka niemieckiego

  • owczarek niemieckie jest podatny na choroby stawów
  • pies tej rasy wymaga intensywnej pracy treningowej
  • owczarek dosyć mocno linieje

Ciekawostki o owczarkach niemieckich

Owczarki długowłose uznane zostały za zgodne ze wzorcem rasy dopiero w 2011 roku. Do dzisiaj owczarki niemieckie wykonują zajęcie, do którego zostały wyhodowane – zaganiają owce. 

Decydując się na zakup owczarka niemieckiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek niemiecki cena

Cena owczarka niemieckiego z hodowli o dobrej renomie to koszt nawet 3500 zł.

Imię dla owczarka niemieckiego

Ciekawe imię dla psa owczarka niemieckiego: Max, Bruno, Szarik

Ciekawe imię dla suczki owczarka niemieckiego: Greta, Zoja, Wega

Dla kogo owczarek niemiecki będzie idealny?

Owczarek niemiecki to rasa psów, która doskonale sprawdzi się do pracy w służbach, jako towarzysz osoby aktywnej oraz jako pies dla rodziny z dziećmi. Jest to rasa bardzo posłuszna, wymaga jednak doświadczonego opiekuna, która ułoży odpowiednio psa.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek niemiecki

Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: Psy pasterskie

Numer wzorca: 166

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Owczarek niemiecki - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek niemiecki - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek niemiecki to bardzo karny pies, który szybko przyswaja treningowe polecenia. Z tego względu rasa ta chętnie wykorzystywana jest do pracy w służbach.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1504

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x