Reklama

Pinczer miniaturowy – ratlerek – opis rasy

Facebook
Twitter
Pinczer miniaturowy – ratlerek – opis rasy

Pinczer miniaturowy to wielki pies w małym ciele. Zminiaturyzowana wersja dobermana, czy to możliwe? Tak, to ratlerek!

Spis treści - kliknij

Pochodzenie rasy pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to rasa psów wyhodowana w Niemczech jako zmniejszona odmiana pinczera średniego. Przodka ratlerka można dostrzec na obrazie „Chłopska rodzina” wystawionym w Luwrze, obraz pochodzi z 1640 roku. Hodowcy chcąc usystematyzować rasę zadbali także, by mniejsza wersja pinczera nie miała tak wielu problemów zdrowotnych, co inne zminiaturyzowane rasy. Swej wszechstronnej użyteczności te małe pieski dowiodły zarówno przy chłopskim domostwie, gdzie tępiły gryzonie, jak i na salonach niemieckiej arystokracji, gdzie dotrzymywały towarzystwa damom. Lata świetności pinczera miniaturowego przypadają na XIX i XX wiek, ale jak wszystkie mody tak i ta przeminęła na rzecz innych małych ras psów. Wzorca rasy pinczer miniaturowy doczekał się dzięki Josefowi Bertowi, który dzięki determinacji rozwiną rasę na tyle, by została ona uznana za samodzielną. Rasa pinczer miniaturowy oficjalnie została uznana 1938 roku w Niemczech.

Pinczer miniaturowy w Polsce

W Polsce pinczer miniaturowy był bardzo pożądany tuż po zakończeniu wojny, a więc wcześniej niż w Anglii i Francji, gdzie ratlerek został spopularyzowany w latach 50. XX wieku.

Jak wygląda ratlerek?

Pinczer miniaturowy to pomniejszona wersja pinczera niemieckiego bez cech karłowatości. To pies o bardzo eleganckiej, zwartej budowie ciała.

Pinczer miniaturowy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie ratlerka

Pies i suka: 25-30 cm

Pinczer miniaturowy – waga

Pies i suka: 3-6 kg

Szata ratlerka

Pinczer miniaturowy ma jednolite umaszczenie (czerwono rude, jasno- i ciemno rude) oraz czarne podpalane

Ratlerek ma sierść lśniącą, krótką, gęstą i mocno przylegającą

Kategoria wielkości

Pinczer miniaturowy należy do najmniejszych ras psów. Wyróżnia się dwie kategorie wielkości pinczerów, poza miniaturowymi są też pinczery średnie.

Ile lat żyje pinczer miniaturowy?

Psy rasy pinczer miniaturowy żyją od 12 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pinczer miniaturowy - charakter

Pinczer miniaturowy to bardzo oddana rasa, przyjaźnie nastawiona do wszystkich członków rodziny jednak na swojego opiekuna wybierają jedną osobę z rodziny. Ten mały pies o właściciela bywa zazdrosny. Wesoła natura ratlerka przejawia się w energicznych zabawach, które zresztą bardzo lubi. Pinczer miniaturka do obcych podchodzi z dużą rezerwą, brakuje mu w ich otoczeniu pewności, dlatego głośnym szczekaniem próbuje ich odstraszyć. Pinczery miniaturowe to psy o mocnym charakterze, uparte i niezależne. Na spacerach u pinczera może obudzić się zmysł łowcy, dlatego zawsze wyprowadzaj psa na smyczy. Za tropem mały ratlerek pójdzie w las- dosłownie i w przenośni. Pozbawione zainteresowania opiekuna staje się bardzo głośny i zdewastuje wszystko, co będzie w stanie zniszczyć. Nuda także jest czynnikiem uaktywniającym zapędy niszczycielskie pinczera miniaturowego. Towarzystwo kocie lub psie nie jest pożądane w domu ratlerka, zazdrość o opiekuna może doprowadzić go do wywoływania konfliktów oraz złośliwości czy podgryzania.

Pinczer miniaturowy - zdrowie

Pinczer miniaturowy - zdrowie

Pinczer miniaturowy cieszy się dobrym zdrowiem, ale źle znosi zmiany temperatur. Spacery zimą nie są mu straszne, musi być na nie tylko odpowiednio ubrany. Ratlerka w ekstremalnie ciepłe dni chrońmy przed przegrzaniem- wystarczy ograniczyć wyjścia na bezpośrednim słońcu. Najczęstszymi dolegliwościami zdrowotnymi u pinczera miniaturowego są dolegliwości wynikające z nadwagi: cukrzyca, choroby stawów i zwichnięcia rzepki. Kości ratlerka są słabe, a dźwiganie dodatkowych gramów może skończyć się poważną kontuzją. Pojawia się także kamica pęcherza moczowego oraz częste choroby przyzębia. Zbilansowane żywienie i właściwie dozowana aktywność (umysłowa i fizyczna) pozwolą zachować psu smukłą sylwetkę i zdrowie emocjonalne.

Pinczer miniaturowy - żywienie

Pinczer miniaturowy jest łakomczuchem i zadowoli się zarówno zbilansowanym pokarmem przygotowywanym w domu, jak i gotowymi karmami dla małych ras psów. Posiłki dla ratlerka powinny być podawane o stałych porach, zawsze w porcjach adekwatnych do wagi psa. Wystrzegać się należy przekarmiania pinczera miniaturowego, zbyt wysoki bilans kaloryczny szybko odbije się na ich zdrowiu, zwłaszcza delikatnym kośćcu. Smakołyki wykorzystujmy wyłącznie podczas szkolenia tego małego pieska.

Pinczer miniaturowy - pielęgnacja

Pinczer miniaturowy jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy małego pieska przeczesywać raz w tygodniu miękką szczotką lub przecierać zwilżoną irchą by sierść zachowała swój blask. Przyszli opiekunowie zapewne ucieszą się z faktu, że ratlerek grubi znikome ilości sierści w okresach linienia. Standardem pielęgnacyjnym wszystkich psów musi być kontrola czystości uszu i jamy ustnej oraz monitoring stanu oczu i skracanie pazurów w zależności od potrzeb. Ze względu na niską odporność na zmiany atmosferyczne warto wyposażyć je w ciepłe ubranka na chłodniejsze pory roku.

Pinczer miniaturowy - szkolenie

Ratlerek jest inteligentnym psem, który uczy się szybko i chętnie, ale wymaga to odpowiedniej motywacji. Z drugiej jednak strony jest dość uparty, dlatego szkolenie może się nieco przeciągnąć w czasie. Absolutnie nie można stawiać wobec pinczera karłowatego zbyt wysokich wymagań-to zupełnie nie przyspieszy szkolenia, wręcz przeciwnie. Warto w szkoleniu ratlerka wykorzystać względy, jakimi darzy opiekuna, a już samo poświęcenie uwagi, wspólna zabawa w ramach wykonania poleceń oraz oczywiście przysmaki mogą w połączeniu przynieść wspaniałe efekty. Unikaj w wychowaniu ratlerka wszelkich form surowości, twoje opanowanie, konsekwencja i stanowcze egzekwowanie zasad w zupełności wystarczą. Socjalizacje ratlerka trzeba zacząć jak najwcześniej. Nie chroń ratlerka przed kontaktami ze współbraćmi. Kontakty z innymi psami umożliwią pinczerowi miniaturowemu poznanie otoczenia i nawiązanie z nimi przyjacielskich relacji. Dzięki takim zabiegom ratlerek wyrośnie na psa bezkonfliktowego. Pinczer miniaturowy jest bardzo skupiony na zadaniu i dobrze się sprawdzi uprawiając psi sport agility.

Zalety i wady rasy pinczer miniaturowy

Zalety ratlerka

 • pinczer miniaturowy jest pieskiem aktywnym i energicznym
 • ratlerek ma pogodne usposobienie, wesoły
 • psy te szybko i chętnie się uczą
 • pinczer miniaturowy nadaje się dla osób starszych
 • ratlerek nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
 • rasa ta jest tania w utrzymaniu

 

Wady ratlerka

 • ratlerek potrafi być zazdrosny o opiekuna
 • piesek ten jest hałaśliwy, reaktywny na hałas
 • pinczer miniaturowy nie nadaje się do domu z małymi dziećmi
 • ratlerek źle znosi samotne przebywanie w domu, potrzebuje uwagi opiekuna
 • rasa ta nie nadaje się na towarzysza innych domowych zwierząt (zazdrość o opiekuna)

Ciekawostki o rasie pinczer miniaturowy

 • Pinczera miniaturowego często nazywa się sarenką. Nazwa ta wywodzi się od pierwotnego przeznaczenia tych psów, wykorzystywanych do norowania w lasach Nadrenii. Nazywano go wtedy jelonkiem z Nadrenii lub potocznie ratlerkiem, od ratte, czyli szczur, bo na nie głównie polował.
 • Pinczer w języku niemieckim oznacza „szczypacza”.
Pinczer miniaturowy hodowla

Pinczer miniaturowy cena

Cena pinczera miniaturowego z hodowli sięga 2000 zł.

Pinczer miniaturowy hodowla

Decydując się na zakup ratlerka z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla ratlerka

Ciekawe imię dla psa ratlerka: Alik, As, Bafi

Ciekawe imię dla suczki ratlerka: Abi, Arisa, Tinka

Dla kogo ratlerek będzie idealny?

Ratlerek to idealny pies dla rodzin z większymi dziećmi, a także dla osób starszych. Pinczer miniaturowy to pies, który nada się do mniejszego mieszkania.

Klasyfikacja FCI pinczera miniaturowego

Grupa II: Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła

Sekcja 1: pinczery i sznaucery

Numer wzorca: 185

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Pinczer miniaturowy – ratlerek – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pinczer miniaturowy – ratlerek – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pinczer miniaturowy to wielki pies w małym ciele. Zminiaturyzowana wersja dobermana, czy to możliwe? Tak, to ratlerek!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 989

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x