Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

RHODESIAN RIDGEBACK – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Rhodesian ridgeback – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/photos/dog-rhodesian-ridgeback-animal-2061187/

Rhodesian ridgeback to pies z pręgą na grzbiecie, gdzie włos rośnie w przeciwnym kierunku. Legendy głoszą, że pręgę tę rodezjan zyskał przez lwie pazury.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie rhodesian ridgeback

🌅 Kraj pochodzenia

Afryka Południowa

🐶 Numer wzorca FCI

146

➡ Waga

32-36 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Rhodesian ridgeback to dumny, inteligentny pies, który zachowuje się z rezerwą wobec obcych, ale nie jest agresywny ani lękliwy.

Rhodesian ridgeback – pochodzenie i historia rasy

Rhodesian ridgeback to jedna z najstarszych ras psów, której przodkami były prawdopodobnie psy koczowniczego plemienia pasterzy i myśliwych Hotentotów zamieszkujących południową część Egiptu. Plemię to w ok. 500 r. wyruszyło w wędrówkę, przez Tanzanię, Zambię i Rodezję do Przylądka Dobrej Nadziei. Zadaniami psów w tym typie była wtedy ochrona stad bydła, z którymi wędrowali Hotentoci, przed atakami drapieżników.

Rozwój rasy rodezjan ridgeback

Mimo, że psy z pręgą na grzbiecie znane były w Afryce od stuleci, to pierwsze europejskie wzmianki o nich pochodzą z XVI wieku z czasów misji kolonizatorskich Holendrów. W XVII wieku, wraz z napływem misjonarzy, którzy dotarli do Afryki ze swoimi psami: bloodhoundami, miastifami, buldogami, rasy te zaczęto krzyżować z psami z pręga na grzbiecie. Już w XIX wieku udało się wyhodować psy, zbliżone w typie do dzisiejszych rhodesian ridgebacków, które służyły białym osadnikom. Dla rozwoju rasy kluczową datą był jednak 1870 rok, gdy misję rodezyjską odwiedził Cornelius van Rooyen. To właśnie jego psy myśliwskie zostały skrzyżowane z psami z pręgą na grzbiecie tamtejszych mieszkańców.

Cel hodowli rhodesianów

Celem stworzenia nowej rasy psów była pomoc myśliwym, którzy przybywali z Europy do Afryki na polowania. Rhodesiany polowały zwykle w grupach 2-3 psów, ścigając zwierzynę – także lwy. Dzięki dużej zręczności potrafiły one również utrzymywać zwierzynę na miejscu aż do przybycia myśliwego.

Uznanie rasy rhodesian ridgeback

Prace van Rooyen`a zakończyły się powstanie nowej rasy – rhodesian ridgeback, na cześć kraju ich pochodzenie – Rodezji i pręgi na grzbiecie – ridge. W 1922 roku powstał pierwszy klub rasy rhodesian ridgeback, a F. R. Barnes opracował pierwszy wzorzec rasy, wzorowany na wzorcu dalmatyńczyka. Wzorzec ten został przyjęty w 1926 roku przez Związek Kynologiczny Południowej Afryki. FCI wpisało rhodesiana na listę ras uznanych przez organizację 21 lutego 1955 roku.

Rhodesian ridgeback w Polsce

Pierwszy rhodesian ridgeback w Polsce pojawił się w 1994 roku, a jego metryka początkowo klasyfikowała go jako psa z grupy VIII. W 2006 roku powstał klub rasy, a obecnie nie ma problemu, by kupić psa tej rasy z hodowli.

Jak wygląda rhodesian ridgeback?

Rhodesian ridgeback to pies zbudowany harmonijnie o mocnej, muskularnej sylwetce, który jest bardzo wytrzymały i szybki. Cechą charakterystyczną rhodesiana jest pręga grzbietowa utworzona przez włos, który rośnie w przeciwnym kierunku niż pozostała część okrywy włosowej.

Czaszka psa powinna być długa, płaska i szeroka między uszami; stop powinien być wyraźnie zaznaczony. Kufa rodezjana powinna być długa, głęboka i mocna oraz zakończona czarnym lub brązowym nosem. Oczy psów tej rasy są umiarkowanie rozstawione i okrągłe; uszy osadzone wysoko, średniej wielkości, noszone płasko przy głowie.

Szyja psa powinna być długa i mocna; grzbiet również mocny; klatka piersiowa głęboka i pojemna; ogon mocny u nasady, zwężający się ku końcowi, średniej długości, noszony lekko zagięty ku górze.

Rhodesian ridgeback w ruchu powinien poruszać się swobodnie i energicznie.

Charakterystyka psa rasy rhodesian ridgeback

Wielkość w kłębie psa rasy rhodesian ridgeback

Pies: 63-69 cm

Suka: 61-66 cm

Rhodesian ridgeback – waga

Pies i suka: 32- 36 kg

Szata rhodesian ridgebacka

Rodezjan ma barwę sierści od jasnoprzenicznej po czerwonopłową. Czarna maść u rodezjana jest niedopuszczana tak samo, jak obszerniejsze białe znaczenia.

Sierść rodezjana jest krótka, gęsta, gładka i błyszcząca.

Kategoria wielkości rhodesian ridgebacka

Rodezjan to pies dużej rasy.

Ile lat żyje rhodesian ridgeback?

Psy rhodesian ridgeback żyją od 10 do 12 lat.

Charakter rhodesian ridgebacka i usposobienie

Rhodesian ridgeback ma dwojaką naturę. Z jednej strony potrafi okazywać czułość i chce, by mu tę czułość okazywano, a z drugiej strony może okazywać dystans. Psy te potrafią dostosować swoje emocje do stanu emocjonalnego swej rodziny, wykazując wysoki poziom inteligencji emocjonalnej.

Rodezjan pod względem charakteru jest psem zrównoważonym i łagodnym, który potrafi zachować spokój, moszcząc się w domowych pieleszach. Uwielbia zabawy z dziećmi, ale muszą się one zawsze odbywać pod kontrolą dorosłych.

Rhodesian ridgebacki to psy wszechstronne, dobrze odnajdą się w roli myśliwych, stróżów posesji, jak i psów towarzyszących. Rodezjan nie ma w sobie grama strachu i nie wykazuje agresji bez wyraźniej przyczyny. Na zaufanie u rhodesian ridgebacka trzeba zapracować. Wobec obcych pozostaje powściągliwy i ostrożny.

Rodezjan dobrze radzi sobie z samotnością, ale długotrwała izolacja jest dla niego wyniszczająca. Ten szybki i mocno umięśniony pies ma duże zapotrzebowanie na ruch, chętnie uprawia jogging z opiekunem, zarówno klasyczny, jak i rowerowy, coursing czy agility. Rodezjan wymaga bodźcowania dla dobra kondycji psycho-fizycznej, dlatego spacery muszą być atrakcyjne fizyczne, umysłowo, węchowo i społecznie.

Rhodesian ridgeback charakter

pixabay.com/photos/rhodesian-ridgeback-dog-guard-dog-2727035/

Rhodesian ridgeback - zdrowie

Rhodesian ridgeback, choć nie jest psem długowiecznym, to nadrabia to wysoką odpornością na warunki pogodowe i wytrzymałością. Żadna pogoda nie jest mu straszna. Rodezjan dobrze czuje się zarówno w lecie, jak i zimą. Opiekun powinien pamiętać, by zapewnić psu komfortowe warunki: latem woda i cień, a zimą wytarcie mokrej sierści, odzież na mróz i ciepły kąt po aktywności.

Typowe choroby rhodesian ridgebacka

  • Dermatoza reagują na cynk
  • Rozjaśnienie koloru i zwyrodnienie móżdżku
  • Torbiele skórzaste
  • Onychodystrofia
  • Wrodzona głuchota
  • Torbiele podpajęczynówkowe
  • Zatoka skórzasta
  • Entropium
  • Wynicowanie chrząstki trzeciej powieki
  • Zaćma

Rhodesian ridgeback - żywienie

Żywienie rodezjana powinno opierać się na wysokiej jakości karmie suchej lub posiłkach domowych, które odpowiednio zbilansuje lekarz weterynarii lub psi dietetyk. Zdrowie fizyczne psa zależy od właściwie zbilansowanej diety. Składniki odżywcze zawarte w pokarmie zapewnią rhodesian ridgebackowi właściwy rozwój, zdrowie i piękną sylwetkę sportowca. Szczeniak rodezjana powinien otrzymywać trzy posiłki dziennie, a pies dorosły dwa. Większą porcję podawaj rodezjanowi wieczorem, by poprawić trawienie i uniknąć skrętu żołądka. Rhodesian ridgeback jest łakomczuchem, dlatego nie wolno go przekarmiać, gdyż otyłość u tak dużego psa przeciąży stawy i doprowadzi do szeregu innych problemów zdrowotnych.

Rhodesian ridgeback - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne, którym musi być poddany rhodesian ridgeback, są bardzo proste. Sierść rodezjana jest krótka i potrzebuje jedynie szczotkowania rękawicą raz w tygodniu. Po mokrym spacerze pies wymaga wysuszenia i przetarcia sierści, gdyż nie znosi być mokry. Standardowo, jak każdy inny pies, rhodesian ridgaback potrzebuje, by skontrolować czystość i stan uszu, oczu, zębów i pazurów. Okres linienia psa nie jest uciążliwy, gdyż rodezjan linieje nieznacznie, ale włos jest twardy i mocno wbija się w tekstylia domowe.

Rhodesian ridgebacki - szkolenie

Rhodesian ridgeback to pies bardzo inteligentny i wszechstronny, o silnym instynkcie łowieckim, dlatego nie nadaje się dla osób niedoświadczonych. Rodezjan bywa uparty, a jego indywidualizm da o sobie znać, podczas nieumiejętnego prowadzonego szkolenia. Opiekun powinien wiedzieć, że nie jest to pies niezależny, gdyż woli polegać na człowieku, lecz każda najdrobniejsza niekonsekwencja będzie wykorzystana przeciwko opiekunowi. Szkolenie i wychowanie musi się zacząć natychmiast po pojawieniu się szczeniaka w nowym domu. Psie przedszkole może być dla rhodesian rigdbacka przydatne, ale nie może być jedynym miejscem treningu. Wychowanie musi trwać nieprzerwanie do końca życia psa, być konsekwentne, regularne, łagodne, ale i poddane rygorowi egzekwowania zasad. Opiekun powinien być osobą cierpliwą i sumienną, której pies może zaufać jako przewodnikowi stada. Socjalizacja z innymi zwierzętami jest konieczna, gdyż rhodesian ridgeback może źle tolerować mniejsze zwierzęta domowe, traktując je jak potencjalną zdobycz.

Zalety i wady rasy rhodesian ridgeback

Zalety rhodesian ridgebacka

  • rodezjan jest bardzo inteligentnym psem
  • psy te uwielbiają zabawę
  • rhodesian ridgeback sprawdzi się jako stróż i pies myśliwski
  • rasa ta nie jest hałaśliwa ani agresywna bez powodu
  • rhodesian ridgeback silnie przywiązuje się do rodziny
  • rodezjan jest łatwy w pielęgnacji
  • psy te są tolerancyjne i cierpliwe wobec dzieci

Wady rhodesian ridgebacka

  • rodezjan wykazuje silny instynkt łowiecki, może być z tego powodu uciekinierem
  • rhodesian ridgeback nie może być izolowany od człowieka, dlatego nie może być stróżem na „pełen etat” (izolacja wpływa negatywnie na psychikę psa)
  • nie nadaje się na pierwszego psa
  • rasa ta wykazuje skłonności niszczycielskie z nudy lub długiej nieobecności rodziny

Ciekawostki o rasie rhodesian ridgeback

  • Rodezjan afrykański niegdyś służył jako pies myśliwski na lwy, psy polowały w grupach. Rodezjan nie miał z nimi walczyć, ale wytropić, osaczyć i zasygnalizować łowczym ich obecność.
  • Charakterystyczna pręga na grzbiecie rhodesian ridgebacka występuje u osobników hodowanych wyłącznie w Tajlandii i Afryce Południowej. Wyróżnia się dwie rasy rodezjanów: ridgeback rodezyjski i ridgeback tajski (thai ridgeback).
  • Pręga na grzbiecie rhodesian ridgebacka ma określony standard: szerokość do 5 cm, symetryczna, wyraźna, zaczyna się za łopatkami w postaci korony z dwoma symetrycznymi wicherkami. Korona nie może przekroczyć 1/3 całej pręgi i zwęża się ku zadowi, kończąc się na wysokości bioder psa. Pręga może przybierać kształt sztyletu lub miecza, skrzypiec lub liścia. Pręga rodezjana nie wydłuża się wraz z wiekiem.
Rhodesian ridgeback cena

pixabay.com/photos/dog-by-the-pool-rhodesian-ridgeback-5332686/

Rhodesian ridgeback - hodowla

Decydując się na zakup psa z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Rhodesian ridgeback cena

Cena za rhodesian ridgebacka z hodowli waha się od 4000 do 11000 zł. Kwota za rodezjana rośnie w zależności od pochodzenia, płci i wieku psa. Na cenę wpływa także nieliczna liczba polskich hodowli rodezjanów.

Imię dla rodezjana

Ciekawe imię dla psa rhodesiana: Karmel, Dexter, Fado

Ciekawe imię dla suczki rhdesiana: Abi, Carmen, Dżadża

Dla kogo rhodesian będzie idealny?

Rhodesian ridgeback to nie pies dla każdego. Na pewno ta rasa psów potrzebuje doświadczonego opiekuna, a dodatkowo najlepiej by była to osoba aktywna, która będzie uprawiała z psem psie sporty.

Klasyfikacja FCI rodesian ridgeback

Grupa VI: Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja 3: rasy pokrewne

Numer wzorca: 146

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/146.pdf

fci.be/en/nomenclature/RHODESIAN-RIDGEBACK-146.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Rhodesian ridgeback – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Rhodesian ridgeback – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Rhodesian ridgeback to pies z pręgą na grzbiecie, gdzie włos rośnie w przeciwnym kierunku. Legendy głoszą, że pręgę tę rodezjan zyskał przez lwie pazury.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x