Reklama

Rhodesian ridgeback – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Rhodesian ridgeback – cena, hodowla, opis rasy

Rhodesian ridgeback to pies z pręga na grzbiecie, gdzie włos rośnie w przeciwnym kierunku. Legendy afrykańskie głoszą, że pręgę tę rodezjan zyskał przez podrapanie przez lwie pazury.

Spis treści - kliknij

Pochodzenie rasy rhodesian ridgeback

Rhodesian ridgeback to jedna z najstarszych ras i najprawdopodobniej jego przodkami były psy koczowniczego plemienia pasterzy i myśliwych Hotentotów zamieszkujących Rodezję (dziś Zimbabwe). Lud ten już w 500 roku naszej ery z Afryki przemieścił się w okolice Przylądka Dobrej Nadziei wraz ze swymi psami. Misje kolonizatorskie Holendrów w XVI na tym terenie doprowadziły do uszlachetnienia rasy z zachowaniem cech osobniczych w tym charakterystycznej pręgi. XIX wiek przynosi kolejny przełom w rozwoju rasy i chęci opracowania wzorca rodezjana. W 1922 roku powstał pierwszy klub rasy rhodesian ridgeback i opracowano wzorzec, który z niewielkimi zmianami obowiązuje do dziś. Rasa rodezjana oficjalnie została uznana przez FCI w 1955 roku jako pies sklasyfikowany był w grupie aporterów i płochaczy.

Rhodesian ridgeback w Polsce

Pierwszy rhodesian ridgeback w Polsce pojawił się w 1994 roku, jego metryka również początkowo klasyfikowała go jako psa z grupy VIII.

Jak wygląda rhodesian ridgeback?

Rhodesian ridgeback to pies zbudowany harmonijnie o mocnej, muskularnej sylwetce, który jest bardzo wytrzymały i szybki. Cechą charakterystyczną rhodesiana jest pręga grzbietowa utworzona przez włos, który rośnie w przeciwnym kierunku niż pozostała część okrywy włosowej. Pręga – ridge – to wyróżnik tej rasy.

Charakterystyka psa rasy rhodesian ridgeback

Wielkość w kłębie psa rasy rhodesian ridgeback

Pies: 63-69 cm

Suka: 61-66 cm

Rhodesian ridgeback – waga

Pies i suka: 32- 36 kg

Szata rhodesian ridgebacka

Rodezjan ma barwę sierści od jasnoprzenicznej po czerwonopłową. Czarna maść u rodezjana jest niedopuszczana tak samo, jak obszerniejsze białe znaczenia.

Sierść rodezjana jest krótka, gęsta, gładka i błyszcząca.

Kategoria wielkości: rodezjan to pies dużej rasy.

Ile lat żyje rhodesian ridgeback?

Psy rhodesian ridgeback żyją od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Rhodesian ridgeback - charakter

Rhodesian ridgeback ma dwojaką naturę. Z jednej strony potrafi okazywać czułość i chce, by mu tę czułość okazywano, a z drugiej strony może okazywać dystans. Psy te potrafią dostosować swoje emocje do stanu emocjonalnego swej rodziny, wykazując wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Rodezjan pod względem charakteru jest psem zrównoważonym i łagodnym, który potrafi zachować spokój, moszcząc się w domowych pieleszach. Uwielbia zabawy z dziećmi, ale muszą się one zawsze odbywać pod kontrolą dorosłych. Rhodesiany ridgeback to psy wszechstronne, dobrze odnajdą się w roli myśliwych, stróżów posesji, jak i psów towarzyszących. Rodezjan nie ma w sobie grama strachu i nie wykazuje agresji bez wyraźniej przyczyny. Na zaufanie u rhodesiana ridgeback trzeba zapracować, wobec obcych pozostaje powściągliwy i ostrożny. Rodezjan dobrze radzi sobie z samotnością, ale długofalowa izolacja jest dla niego wyniszczająca. Ten szybki i mocno umięśniony pies ma duże zapotrzebowanie na ruch, chętnie uprawia jogging z opiekunem zarówno klasyczny, jak i rowerowy, coursing czy agility. Rodezjan wymaga bodźcowania dla dobra kondycji psycho-fizycznej, dlatego spacery muszą być atrakcyjne fizyczne, umysłowo, węchowo i społecznie.

Rhodesian ridgeback charakter

Rhodesian ridgeback - zdrowie

Rhodesian ridgeback, choć nie jest psem długowiecznym, to nadrabia to wysoką odpornością na warunki pogodowe i wytrzymałością. Żadna pogoda nie jest mu straszna. Rodezjan dobrze się czuje zarówno w lecie, jak i zimą. Opiekun powinien pamiętać, by zapewnić psu komfortowe warunki: latem woda i cień, a zimą wytarcie mokrej sierści, odzież na mróz i ciepły kąt po aktywności. Choroby, które mogą pojawić się u rhdesiana ridgeback to: wrodzona głuchota, niedoczynność tarczycy, dysplazja, zaburzenia rozluźnienia mięśni po skurczu (miotonia) oraz wrodzona choroba skóry – zatoka skórzasta.

Rhodesian ridgeback - żywienie

Żywienie rodezjana powinno opierać się na wysokiej jakości karmie suchej lub posiłkach domowych, które odpowiednio zbilansuje lekarz weterynarii lub psi dietetyk. Zdrowie fizyczne psa zależy właśnie od właściwie zbilansowanej diety. Składniki odżywcze zawarte w pokarmie zapewnią rhodesienowi ridgeback właściwy rozwój, zdrowie i piękną, zrównoważoną sylwetkę sportowca. Szczeniak rodezjana powinien otrzymywać trzy posiłki dziennie, a pies dorosły dwa. Większą porcję serwuj rodezjanowi wieczorem, by poprawić trawienie i uniknąć skrętu żołądka. Rhodesian ridgeback jest łakomczuchem, dlatego nie wolno go przekarmiać, gdyż otyłość u tak dużego psa przeciąży stawy i doprowadzi do szeregu innych problemów zdrowotnych.

Rhodesian ridgeback - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne, którym musi być poddany rhodesian ridgeback, są bardzo proste. Sierść rodezjana jest krótka i potrzebuje jedynie szczotkowania rękawicą raz w tygodniu. Po mokrym spacerze pies wymaga wysuszenia i przetarcia sierści, gdyż nie znosi być mokry. Standardowo, jak każdy inny pies, rhodesian ridgaback potrzebuje, by skontrolować czystość i stan uszu, oczu, zębów i pazurów. Okres linienia psa nie jest uciążliwy, gdyż rodezjan linieje nieznacznie, ale włos jest twardy i mocno wbija się w tekstylia domowe.

Rhodesian ridgebacki - szkolenie

Rhodesian ridgeback to pies bardzo inteligentny i wszechstronny, o silnym instynkcie łowieckim, dlatego nie nadaje się dla osób niedoświadczonych. Rodezjan bywa uparty, a jego indywidualizm da o sobie znać, podczas nieumiejętnego prowadzonego szkolenia. Opiekun powinien wiedzieć, że nie jest to pies niezależny, gdyż woli polegać na opiekunie, lecz każda najdrobniejsza niekonsekwencja będzie wykorzystana przeciwko opiekunowi. Szkolenie i wychowanie musi się zacząć natychmiast po pojawieniu się w nowym domu. Psie przedszkole może być dla rhodesiana rigdback przydatne, ale nie może być jedyne. Wychowanie musi trwać nieprzerwanie do końca życia psa, być konsekwentne, regularne, łagodne, ale i poddane rygorowi egzekwowania zasad. Opiekun powinien być osobą cierpliwą i sumienną, któremu pies może zaufać jako przewodnikowi stada. Socjalizacja z innymi zwierzętami jest konieczna, gdyż rhodesian ridgeback może źle tolerować mniejsze zwierzęta domowe, traktując je jak potencjalną zdobycz.

Zalety i wady rasy rhodesian ridgeback

Zalety rhodesian ridgebacka

 • rodezjan jest bardzo inteligentnym psem
 • psy te uwielbiają zabawę
 • rhodesian ridgeback sprawdzi się jako stróż i pies myśliwski
 • rodezjany dobrze znoszą samotność
 • rasa ta nie jest hałaśliwa ani agresywna bez powodu
 • rodesian ridgaback silnie przywiązuje się do rodziny, jeśli trzeba jest jej zaciekłym obrońcom, jest odważny
 • rodezjan jest łatwy w pielęgnacji
 • psy te są tolerancyjne i cierpliwe wobec dzieci

 

Wady rhodesian ridgebacka

 • rodezjan wykazuje silny instynkt łowiecki, może być uciekinierem z tego powodu
 • rhodesian ridgeback nie może być izolowany od człowieka, dlatego nie może być stróżem na „pełen etat” (izolacja wpływa niegatywnie na psychikę psa)
 • nie nadaje się na pierwszego psa
 • rhodesina ridgeback wymaga doświadczonego, aktywnego opiekuna i długofalowego szkolenia
 • rasa ta wykazuje skłonności niszczycielskie z nudy lub długiej nieobecności rodziny
 • rhodesian ridgebak wymaga aktywizowania dla zachowania prawidłowego rozwoju (kilka spacerów poza domem nie wystarcza)
 • życie w mieszkaniu nie jest ideałem, rodezjan bardzo doceni życie na wsi z ogrodem

Ciekawostki o rasie rhodesian ridgeback

 • Rodezjan afrykański niegdyś służył jako pies myśliwski na lwy, psy polowały w grupach. Rodezjan nie miał z nim walczyć, ale wytropić, osaczyć i zasygnalizować łowczym jej obecność.
 • Charakterystyczna pręga na grzbiecie rhodesiana ridgeback występuje u osobników hodowanych wyłącznie w Tajlandii i Afryce Południowej. Wyróżnia się dwie rasy rodezjanów: ridgeback rodezyjski i ridgeback tajski (thai ridgeback).
 • Pręga na grzbiecie rhodesiana ridgeback ma określony standard: szerokość do 5 cm, symetryczna, wyraźna, zaczyna się za łopatkami w postaci korony z dwoma symetrycznymi wicherkami. Korona nie może przekroczyć 1/3 całej pręgi i zwęża się ku zadowi, kończąc się na wysokości bioder psa. Pręgę może przybierać kształt sztyletu lub miecza, skrzypiec lub liścia. Pręga rodezjana się nie wydłuża wraz z wiekiem.
Rhodesian ridgeback cena

Rhodesian ridgeback - hodowla

Decydując się na zakup psa z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Rhodesian ridgeback cena

Cena za rhodesian ridgebacka waha się od 4 do 7 tys. zł. Kwota za rodezjana rośnie w zależności od pochodzenia, płci i wieku psa. Na cenę wpływa także nieliczna liczba polskich hodowli rodezjanów.

Imię dla rodezjana

Ciekawe imię dla psa rhodesiana: Karmel, Dexter, Fado

Ciekawe imię dla suczki rhdesiana: Abi, Carmen, Dżadża

Dla kogo rhodesian będzie idealny?

Rhodesian ridgeback to nie pies dla każdego. Na pewno ta rasa psów potrzebuje doświadczonego opiekuna, a dodatkowo najlepiej by była to osoba aktywna, która będzie uprawiała z psem psie sporty.

Klasyfikacja FCI rodesian ridgeback

Grupa VI: Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja 3: rasy pokrewne

Numer wzorca: 146

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Rhodesian ridgeback – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Rhodesian ridgeback – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Rhodesian ridgeback to pies z pręga na grzbiecie, gdzie włos rośnie w przeciwnym kierunku. Legendy afrykańskie głoszą, że pręgę tę rodezjan zyskał przez podrapanie przez lwie pazury.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1607

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x