Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SPANIEL KONTYNENTALNY | Papillon | opis rasy

Papillon – spaniel kontynentalny – charakterystyka rasy

pixabay.com/images/id-4641046/

Spis treści

Cześć! Jeśli zastanawiasz się nad zakupem spaniela kontynentalnego, to miejsce jest dla Ciebie idealne. W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej tej uroczej i eleganckiej rasie, bazując na jej oficjalnym standardzie. Spaniele kontynentalne charakteryzują się nie tylko swoją piękną sylwetką, ale i wyjątkową wrażliwością oraz zdolnościami adaptacyjnymi. Zajmiemy się również kwestiami zdrowotnymi, byś był w stanie zapewnić swojemu przyszłemu przyjacielowi jak najlepszą opiekę. Zaprezentujemy fascynującą historię tej rasy, jej główne zalety oraz potencjalne wyzwania, które mogą się pojawić w trakcie jej posiadania. Nie zapomnimy także o omówieniu kosztów związanych z zakupem szczenięcia. Serdecznie zapraszamy do dzielenia się własnymi obserwacjami i doświadczeniami na temat spanieli kontynentalnych w sekcji komentarzy!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia, Francja

🐶 Numer wzorca FCI

77

➡ Waga

1,5-5 kg

❤ Długość życia

13-15 lat

💢 Charakter

Papillon to wyjątkowo wesoły i energiczny pies. To typowy przedstawiciel piesków do towarzystwa.

Jak wygląda papillon?

Papillon to mały, luksusowy, ozdobny spaniel, zbudowany harmonijnie, o długiej szacie. Piesek jest żywy, pełen wdzięku i zarazem mocny. Głowa psa jest proporcjonalna względem tułowia; kufa jest krótsza niż czaszka; nos mały, czarny i okrągły; oczy dość duże, szeroko otwarte, migdałowatego kształtu; uszy dość delikatne, ale mocne, osadzone dość daleko w tyle głowy.

Głowa psa noszona jest na średniej długości szyi z nieco łukowatym karkiem. Klatka piersiowa psa jest szeroka i dość głęboka; lędźwie mocne i lekko wysklepione, a ogon osadzony wysoko, dość długi, z piórami.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Zarówno pies, jak i suka ok. 28 cm  

Waga

  • Psy i suki miniaturowe 1,5-2,5 kg
  • Psy małe od 2,5 do 4,5
  • Suki małe od 2,5 do 5 kg

Szata

Sierść spaniela kontynentalnego jest bez podszerstka, lśniąca i falista oraz twarda w dotyku. Sierść papillona jest ułożona płasko. Włos na głowie i kufie jest krótki. Na tułowiu średniej długości, a na szyi dłuższy. Na ogonie papillona włos może sięgać 15 cm długości, a w kłębie 7,5 cm.

Papillon może mieć różne umaszczenie, jednak powinno ono być na białym tle. Na tułowiu i nogach musi według wzorca dominować biel. W przypadku głowy biel nie powinna być dominująca.

Charakter i usposobienie

Jak inne małe pieski papillon to wyjątkowo wesoła i energiczna rasa. To typowy przedstawiciel piesków do towarzystwa, który uwielbia być w centrum uwagi. Spaniel kontynentalny potrzebuje dużo czułość od swojego opiekuna, za którym podąża w ślad. Ze względu na silne przywiązanie papillon będzie źle znosił samotność. Dodatkowo te małe pieski potrafią być zazdrosne o swoich opiekunów, gdy Ci poświęcają uwagę komuś innemu.

Jest to pies bardzo czujny, który potrafi być szczekliwy, zatem dobrze sprawdzi się jako pies ostrzegawczy. Ten miniaturowy spaniel doskonale dogada się z dziećmi, ponieważ lubi zabawę. Należy jednak pamiętać, że to miniaturowy piesek, którego łatwo można uszkodzić, dlatego zabawa dzieci z papillonem powinna odbywać się pod okiem dorosłych.

To pies, który doskonale dostosowuje się do panujących w otoczeniu warunków. Nada się zarówno do domu, jak i mniejszego mieszkania. Dla osób aktywnych, którym dotrzyma kroku na spacerach, jak i dla domatorów.

Spaniel kontynentalny to pies, któremu nie można odmówić inteligencji. Jest to rasa, która podda się szkoleniu, sprawdzi w uprawianiu psich sportów, jak agility, jednocześnie to pies pokojowo nastawiony do innych zwierząt w domu.

Papillon pies

pixabay.com/images/id-1060964/

Czy spaniel kontynentalny to zdrowa rasa?

Papillon ze względu na brak podszerstka nie powinien przebywać zbyt długo na słońcu w upalne dni. Zimą spacery powinny odbywać się w ubranku dla psów. Papillony to długowieczna rasa psów mimo to nie jest wolna od typowych chorób dziedzicznych.

Typowe choroby rasy

  • PRA (postępujący zanik siatkówki)
  • wrodzoną głuchotę
  • zaćmę
  • zwichnięcia rzepki
  • zapadanie tchawicy
  • dysplazję mieszkową czarnych włosów

Czym karmić papillona?

Papillon powinien być karmiony karmą dla psów ras małych i miniaturowych. Ten mały piesek nie je zbyt dużo. Należy karmić go dwa razy dziennie. W tym celu możesz podać papillonowi suchą karmę z małymi krokietami, mokrą karmę dla psów bądź przygotowywać samodzielnie dietę BARF. Najważniejsze w diecie psa małego jest to, by dostosować ją do wieku, aktywności fizycznej psa oraz jego kondycji zdrowotnej.

Jak pielęgnować papillona?

Spaniel kontynentalny papillon nie jest zbyt wymagającą w pielęgnacji rasą. Jego jednowarstwowa szata nie linieje zbyt intensywnie. Psa należy wyczesywać szczotką włosianą 2-3 razy w tygodniu, uprzednio korzystając ze sprayu antystatycznego.

Częstotliwość kąpieli należy dostosować do brudzenia się psa, jednak na pewno nie należy papillona kąpać co dwa tygodnie, jak można przeczytać w niektórych internetowych źródłach.

Jak w przypadku innych małych piesków należy myć zęby papillona raz dziennie, ponieważ małe rasy mają skłonność do osadzania się płytki nazębnej. Raz w tygodniu sprawdzaj stan uszu, oczu i łap psa.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Papillon to bardzo inteligentny mały piesek, który ma swój charakter. Jeżeli nie zostanie ułożony od szczenięcia, to szybko wejdzie na głowę swojego opiekuna. To rasa bardzo czuła, dlatego szkolenie powinno odbywać się tylko poprzez metody pozytywne. Warto pamiętać o tym, by spaniel kontynentalny był socjalizowany z innymi zwierzętami już od szczeniaka, by nie wyrósł na psa tchórzliwego. Szkolenie psa warto zacząć od psiego przedszkola, do którego można zapić pupila już po drugiej serii obowiązkowych szczepień.

Zalety i wady papillona

Zalety

  • To doskonały pies dla rodziny.
  • To rasa długowieczna.
  • To pies łatwy w pielęgnacji.

Wady

  • To szczekliwy pies.
  • Może cierpieć na choroby dziedziczne.
  • Nie znosi samotności, nie można go zostawiać na długo w samotności.

Ciekawostki o papillonie

  • Słowo papillon to z francuskiego motyl, co nawiązuje do stojących, pokrytych długim włosem uszu papillonów.
  • Od 1969 roku FCI uznaje dwie odmiany miniaturowych spanieli kontynentalnych: papillon oraz phalene.
papillon pies

pixabay.com/images/id-3184921/

Historia rasy

Papillon to rasa psów, której historia sięga XVI wieku, chociaż pierwsze podobizny tych psów odnaleziono na freskach Giotto (1266-1337) w Asyżu, jednak w tym przypadku chodzi o starszą odmianę spaniela kontynentalnego o nazwie phalene (ćma), której cechą charakterystyczną są opadające uszy. Spaniel kontynentalny to zatem jedna z najstarszych europejskich ras psów. Papillon pojawił się najprawdopodobniej już w 1530 roku na dworze francuskim. Piesek ten stał się ulubieńcem Henryka III – podobnie, jak bichon frise. Spaniel kontynentalny zadomowił się również na dworze Henryka IV, Ludwika XIII oraz Ludwika XIV i Marii Antoniny, której pies towarzyszył podobno w drodze na ścięcie. Papillon zabawiał arystokrację na dworach w Hiszpanii, Francji i Włoch, jednak to z tego ostatniego kraju przywędrował najprawdopodobniej na inne europejskie dwory.

Epagneul nain Continental, bo tak brzmi pełna nazwa psa tej rasy zmyliła nieco kynologów, dokumentujących pochodzenie spanieli kontynentalnych. Epagneul to nazwa, której używano do określania płochaczy, ale jednocześnie oznaczała ona dosłownie hiszpańskiego psa. Dlatego początkowo sądzono, że rasa ta pochodzi właśnie z Hiszpanii. W istocie to miniaturyzacja myśliwskich spanieli we Francji i Belgii przyczyniała się do jej powstania.

W przeszłości większość spanieli kontynentalnych miała opadające uszy. Psy te nazwano phalene. Z kolei w XIX wieku pojawiła się odmiana ze stojącymi uszami – papillon.

Po rewolucji francuskiej wszystkie symbole burżuazji odeszły w niepamięć, a wraz z nimi spaniel kontynentalny. Rewolucja francuska doprowadziła praktycznie do wyginięcia tej rasy. By ratować miniaturowego spaniela skrzyżowano szpica miniaturowego z chihuahua i tak narodził się współczesny papillon.

Spaniele kontynentalne zostały pokazane po raz pierwszy na wystawie w Londynie w 1923 roku. Wzorzec papillona określono w 1934 roku, a phalene w 1937 roku. 1 stycznia 1954 FCI zaakceptowało wzorzec rasy spaniela kontynentalnego.

Pierwsze hodowle psów tej rasy pojawiły się w Polsce po zmianie ustrojowej na początku lat 90. XX wieku. Spaniel kontynentalny nie jest jednak bardzo popularną rasą w Polsce.

Hodowla

Decydują się na zakup papillona z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje papillon?

Cena papillona z hodowli waha się od 2000 do 7000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla papillona?

Imię dla psa

  • charlie, Filo, Leo

Imię dla suki

  • Ines, Bella, Coco

Dla kogo papillon będzie idealny?

Papillon to idealny mały piesek do domu dziećmi oraz innymi zwierzętami, z którymi świetnie się dogada. Sprawdzi się także, jako towarzysz osoby samotnej.

FAQ na temat papillona

Ile żyje papillon?

Spaniel kontynentalny żyje średnio 13-15 lat.

Czy papillon jest agresywny?

Wręcz przeciwnie, spaniel kontynentalny to bardzo przyjacielski pies, a wszelkie przejawy agresji uznawane są za wady dyskwalifikujące psa tej rasy z dalszej hodowli.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/77.pdf

fci.be/en/nomenclature/CONTINENTAL-TOY-SPANIEL-77.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
SPANIEL KONTYNENTALNY | Papillon | opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SPANIEL KONTYNENTALNY | Papillon | opis rasy | Zoonews.pl
Description
Papillon to jedna z dwóch ras spaniela kontynentalnego, którą w szczególności upodobali sobie Francuzi i Belgowie. Skąd ich zamiłowanie do tej rasy psów?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x