Reklama

Papillon – spaniel kontynentalny – opis rasy

Facebook
Twitter
Papillon – spaniel kontynentalny – charakterystyka rasy

Piesek papillon to jedna z dwóch ras spaniela kontynentalnego, którą w szczególności upodobali sobie Francuzi i Belgowie. Skąd ich zamiłowanie do papillona?

Spis treści - kliknij

Papillon – historia rasy

Papillon to rasa psów, której historia sięga XVI wieku, chociaż pierwsze podobizny tych psów odnaleziono na freskach Giotto (1266-1337) w Asyżu, jednak w tym przypadku chodzi o starszą odmianę spaniela kontynentalnego o nazwie phalene (ćma), której cechą charakterystyczną są opadające uszy. Spaniel kontynentalny to zatem jedna z najstarszych europejskich ras psów. Papillon pojawił się najprawdopodobniej już w 1530 roku na dworze francuskim. Piesek papillon stał się ulubieńcem Henryka III – podobnie, jak bichon frise. Spaniel kontynentalny zadomowił się również na dworze Henryka IV, Ludwika XIII oraz Ludwika XIV i Marii Antoniny, której papillon towarzyszył podobno w drodze na ścięcie. Piesek papillon zabawiał arystokrację na dworach w Hiszpanii, Francji i Włoch, jednak to z tego ostatnie kraju przywędrował najprawdopodobniej na inne europejskie dwory.

Po rewolucji francuskiej wszystkie symbole burżuazji odeszły w niepamięć, a wraz z nimi spaniel kontynentalny. Rewolucja francuska doprowadziła praktycznie do wyginięcia tej rasy. By ratować miniaturowego spaniela skrzyżowano szpica miniaturowego z chihuahua i tak narodził się współczesny papillon. Papillon już w 1923 roku wystawiony został na wystawie psów rasowych w Londynie. Pierwszego skrzyżowania dokonano najprawdopodobniej w Belgii, gdzie w 1933 roku powstał belgijski klub papillona. Rok później ustalono wzorzec rasy papillon, a w 1937 FCI uznało rasę. W 1969 roku doszło do rozdzielenia spanieli miniaturowych na dwie rasy papillona i phalene – to od tej rasy wywodzą się prawdopodobnie papillony, które w przeciwieństwie do phalene mają stojące uszy.

Papillon hodowla w Polsce

Pierwsze hodowle psów rasy papillon pojawiły się w Polsce po zmianie ustrojowej na początku lat 90. XX wieku. Spaniel kontynentalny nie jest jednak bardzo popularną rasą w Polsce.

Jak wygląda papillon?

Papillon to mały, luksusowy piesek, to spaniel ozdobny o długiej szacie, umiarkowanie długiej kufie, która jest krótsza niż czaszka. Papillon to żywy, pełen wdzięku piesek. Zbudowany harmonijnie dumnie obnosi się w eleganckim ruchu. Długość ciała papillona przekracza nieznacznie jego wysokość.

Charakterystyka rasy papillon

Wysokość rasy papillon w kłębie

Zarówno pies, jak i suka od 26 do 30 cm

Papillon – waga

Zarówno pies, jak i suka od 1 do 5 kg

Szata rasy papillon

Sierść spaniela kontynentalnego jest bez podszerstka, lśniąca i falista oraz twarda w dotyku. Sierść papillon ma ułożoną płasko. Włos na łowie i kufie jest krótki. Na tułowiu średniej długości, a na szyi dłuższy. Na ogonie papillona włos może sięgać 15 cm długości, a w kłębie 7,5 cm.

Maść: papillon może mieć różne umaszczenie, jednak powinno ono być na białym tle. Na tułowiu i nogach musi według wzorca dominować biel. W przypadku głowy biel nie powinna być dominująca.

Kategoria wielkości: papillon to pies rasy miniaturowej

Ile żyje papillon?

Piesek papillon żyje średnio 13-15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Papillon – charakter

Jak inne małe pieski papillon to wyjątkowo wesoły i energiczny pies. To typowy przedstawiciel piesków do towarzystwa, który uwielbia być w centrum uwagi. Spaniel kontynentalny potrzebuje dużo czułość od swojego opiekuna, za którym podąża w ślad. Ze względu na silne przywiązanie papillon będzie źle znosił samotność. Dodatkowo te małe pieski potrafią być zazdrosne o swoich opiekunów, gdy Ci poświęcają uwagę komuś innemu.

Papillon jest psem bardzo czujnym, który potrafi być szczekliwy, zatem dobrze sprawdzi się jako pies ostrzegawczy. Ten miniaturowy spaniel doskonale dogada się z dziećmi, ponieważ lubi zabawę. Należy jednak pamiętać, że to miniaturowy piesek, które łatwo można uszkodzić, dlatego zabawa dzieci z papillonem powinna odbywać się pod okiem dorosłych.

Papillon to pies, który doskonale dostosowuje się do panujących w otoczeniu warunków. Nada się zarówno do domu, jak i mniejszego mieszkania. Dla osób aktywnych, którym dotrzyma kroku na spacerach, jak i dla domatorów.

Spaniel kontynentalny to pies, któremu nie można odmówić inteligencji. Jest to rasa, która podda się szkoleniu, sprawdzi w uprawianiu psich sportów, jak agility jednocześnie to pies pokojowo nastawiony do innych zwierząt w domu.

Papillon pies

Papillon - zdrowie

Papillon to długowieczna rasa psów mimo to nie jest wolna od typowych chorób dziedzicznych.

Papillon cierpieć może na:

 • PRA (postępujący zanik siatkówki)
 • wrodzoną głuchotę
 • zaćmę
 • zwichnięcia rzepki
 • zapadanie tchawicy
 • dysplazję mieszkową czarnych włosów

Ze względu na brak podszerstka papillon nie powinien przebywać zbyt długo na słońcu w upalne dni. Zimą spacery powinny odbywać się w ubranku dla psów.

Papillon – żywienie

Papillon powinien być karmiony karmą dla psów ras małych i miniaturowych. Ten mały piesek nie je zbyt dużo. Należy karmić go dwa razy dziennie. W tym celu możesz podać papillonowi suchą karmę z małymi krokietami, mokrą karmę dla psów bądź przygotowywać samodzielnie dietę BARF. Najważniejsze w diecie psa małego jest to, by dostosować ją do wieku, aktywności fizycznej psa oraz jego kondycji zdrowotnej.

Papillon - pielęgnacja

Spaniel kontynentalny papillon nie jest zbyt wymagającą w pielęgnacji rasą. Psa należy wyczesywać szczotką 2-3 razy w tygodniu, uprzednio korzystając ze sprayu antystatycznego. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do brudzenia się psa, jednak na pewno nie należy papillona kąpać co dwa tygodnie, jak można przeczytać w niektórych internetowych źródłach. Dlaczego? Przeczytaj w poradniku:

Jak w przypadku innych małych piesków należy myć zęby papillona raz dziennie, ponieważ małe rasy mają skłonność do osadzania się płytki nazębnej. Raz w tygodniu sprawdzaj stano uszu i oczu.

Papillon - szkolenie

Papillon to bardzo inteligentny mały piesek, który ma swój charakter. Jeżeli nie zostanie ułożony od szczenięcia, to szybko wejdzie na głowę swojego opiekuna. To rasa bardzo czuła, dlatego szkolenie powinno odbywać się tylko poprzez metody pozytywne. Warto pamiętać o tym, by papillon był socjalizowany z innymi zwierzętami już od szczeniaka, by nie wyrósł na psa tchórzliwego.

Zalety i wady psów rasy papillon

Zalety rasy papillon

 • papillon to doskonały pies dla rodziny
 • spaniel kontynentalny to rasa długowieczna
 • jest to pies łatwy w pielęgnacji

 

Wady rasy papillon

 • papillon to szczekliwy pies
 • spaniel kontynentalny może cierpieć na poważne choroby dziedziczne
 • papillon nie znosi samotności, nie można go zostawiać na długo w samotności

Ciekawostki o rasie papillon

 • Słowo papillon to z francuskiego motyl, co nawiązuje do stojących, pokrytych długim włosem uszu papillonów
 • Od 1969 roki FCI uznaje dwie rasy miniaturowych spanieli kontynentalnych: papillon oraz phalene
papillon pies

Papillon hodowla

Decydują się na zakup papillona z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje papillon?

Jeżeli planujesz zakupić spaniela kontynentalnego z hodowli to papillon kosztuje między 3000 a 6000 zł.

Imię dla papillona

Ciekawe imię dla psa papillona: charlie, Filo, Leo

Ciekawe imię dla suki papillona: Ines, Bella, Coco

Dla kogo papillon będzie idealny?

Papillon to idealny mały piesek do domu dziećmi oraz innymi zwierzętami, z którymi świetnie się dogada.

Klasyfikacja FCI rasy papillon

Grupa 9: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 9: karłowate spaniele kontynentalne

Numer wzorca: 77

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Papillon – spaniel kontynentalny – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Papillon – spaniel kontynentalny – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Piesek papillon to jedna z dwóch ras spaniela kontynentalnego, którą w szczególności upodobali sobie Francuzi i Belgowie. Skąd ich zamiłowanie do papillona?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 890

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x