Reklama

Chart perski – saluki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Chart perski to jedna z najstarszych ras psów na świecie, która od tysiącleci wykorzystywana jest w krajach arabskich, podczas polowań.

Chart perski saluki to jednak z najstarszych ras psów na świecie, która dzięki arabskim ludom zyskała bardzo zmienny typ rasy – bardzo pożądany w ich przypadku.

Spis treści - kliknij

Chart perski – historia rasy

Chart perski to jedna z najstarszych ras psów na świecie, która od tysiącleci wykorzystywana jest w krajach arabskich, podczas polowań. Jedne z najstarszych śladów o chartach perskich pochodzą od Sumerów, gdzie powstały ponad 7 lat p. n. e. na płaskorzeźbach.  W Egipcie były to psy hodowane dla faraonów. W przeszłości każde plemię miało swojego saluki, który wyspecjalizowany był w polowaniach na dany typ zwierzyny, występujący na określonym terytorium. Charty saluki polowały zatem na gazele, lisy czy drobniejszą zwierzynę.

Saluki to nazwa charta perskiego, która pochodzi od miasta Saluki, położonego w południowej Arabii. Charty perskie obejmowały zasięgiem swojego występowania olbrzymie terytoria już w przeszłości – występowały od Afryki Zachodniej po Etiopię,  Bliski Wschód oraz dalsze regiony środkowoazjatyckie aż pod Indie.

Charty perskie zajmują szczególne miejsce w kulturze arabskiej. Mimo, że Arabowie uznają psy za zwierzęta nieczyste, to zdaniem Beduinów saluki jest saluki, a nie psem. O ich randze nie świadczy fakt, że miały prawo spać pod jednym dachem ze swoim właścicielem. Muzułmanie nauczyli saluki, by nie zabijały swoich ofiar, ponieważ mięso ze zwierząt musiało pochodzić z uboju rytualnego, którego dokonać mógł tylko myśliwy.

Arabowie nie sprzedawali swoich saluki. Mogły zostać przekazane kolejnemu właścicieli tylko i wyłącznie w darze. Mimo, że pierwsze charty perskie dotarły do Europy już w średniowieczu to jednak planowa hodowla zaczęła się stosunkowo niedawno. W 1897 roku dwa charty perskie przywiózł do Anglii pułkownik Jennings-Bradley. W 1910 roku swoje podarowane charty perskie zaczęła hodować Lady Florence Amhrest.

Saluki uzyskał wzorzec rasy w 1923 roku w Anglii, tego samego roku angielski Kennel Club uznał rasę. W 1927 roku rasę uznał również amerykański Kennel Club.

Chart perski w Polsce

Pierwsze charty perskie dotarły do Polski w latach 70. XX wieku. Zmiana przepisów, zakazująca polowań z chartami spowodowała jednak, że rasa ta nie zdążyła w pełni zyskać popularności w naszym kraju. Dzisiaj są to psy hodowane na najwyższym poziomie przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i USA, skąd kupują je sami szejkowie.

Jak wygląda chart perski?

Chart perski cechuje się wdziękiem i harmonijnymi kształtami. Głowa charta saluki jest długa i wąska o szlachetnym wyrazie; nos bywa czarny bądź brązowy; oczy duże i owalne, a uszy długie i porośnięte jedwabistym włosem, opadające po bokach czaszki. Grzbiet charta perskiego jest szeroki; klatka piersiowa wysoka, długa i umiarkowanie wąska; ogon długi, nisko osadzony, noszony naturalnie zakręcony.

Chart perski saluki – charakterystyka

Wysokość w kłębie charta perskiego

Pies: 58-71 cm

Suka: 51-69 cm

Chart perski – waga

Pies oraz suka: 23-27 kg

Szata charta perskiego

Chart perski saluki ma gładki włos z frędzlami na tylnej stronie kończyn o miękkiej i jedwabistej strukturze.

Umaszczenie chartów saluki może występować we wszystkich kolorach i ich kombinacjach.

Kategoria wielkości saluki

Chart perski to pies rasy średniej.

Ile żyje chart perski?

Długość życia charta perskiego waha się od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Chart perski – charakter

Chart saluki został wychowany w taki sposób, by być psem lojalnym i czułym wobec rodziny, a do obcych podchodzić z nieufnością. Psy te polowały zwykle w stadach od 2 do 6 osobników i również dzisiaj najlepiej czują się w większych sforach.

Saluki to psy niezależne, pewne siebie i uparte. Wykazują bardzo silny instynkt łowcy, mają skłonność do ucieczek, zwłaszcza kiedy ich potrzeba ruchu nie jest właściwie zaspokajana.

Mimo, że chart saluki jest podatny na szkolenie nie jest to rasa psa dla osoby bez doświadczenia. Ze względu na swoje usposobienie chart saluki może żyć w domu z innymi zwierzętami, pod warunkiem, że został z nimi prawidłowo zsocjalizowany.

Saluki to psy niezależne, pewne siebie i uparte.

Chart perski – zdrowie

Chart perski to bardzo stara i żywotna rasa psów. Psy saluki dobrze znoszą wysokie temperatury, jednak w przypadku niskich temperatur saluki powinien być ubrany w specjalne ubranko dla psa.

Saluki miewają problemy z zaćmą i zanikiem siatkówki, a także z dysplazją stawów biodrowych.

Saluki – żywienie

Chart perski nie ma skłonności do przejadania się i nadwagi bądź otyłości. Mimo wszystko saluki powinien mieć dietę dopasowaną do dziennego zapotrzebowania energetycznego. Saluki może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów bądź mokrą karmą. Jeżeli potrafisz możesz karmić psa odpowiednio suplementowaną dietą BARF.

Saluki – pielęgnacja

Saluki to rasa, która linieje w sposób umiarkowany. Pióra wymagają regularnego szczotkowania. Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i łap. Żeby warto myć psu raz dziennie. Można też skorzystać z naturalnych gryzaków dla psów bądź dodatków do wody, które zminimalizują odkładanie się płytki nazębnej.

Chart perski – szkolenie

Chart perski wymaga szkolenia od szczeniaka. Najlepiej zacząć od socjalizacji saluki już między 4 a 12 tygodniem życia. Do 5 miesiąca życia saluki powinien trenować pod okien instruktora np. w psim przedszkolu. Treningi dorosłego psa powinny odbywać się systematycznie do końca życia. Chart perski nie znosi monotonnych zadań treningowych. Saluki nie zmusisz do posłuszeństwa ani siłą, ani krzykiem. Jest to pies bardzo delikatny, który wymaga pozytywnych metod szkoleniowych.

Zalety i wady charta perskiego

Zalety psa saluki

 • Chart perski to bardzo zdrowa rasa psów
 • Chart saluki nie wymaga uciążliwej pielęgnacji
 • Saluki może mieszkać nawet w mniejszym mieszkaniu
 • Pies saluki przywiązuje się mocno do swojego opiekuna

 

Wady psa saluki

 • Chart perski wywmaga doświadczonego opiekuna
 • Saluki mają skłonność do ucieczek
 • Chart saluki jest psem dosyć niezależnym i upartym
 • Saluki potrzebuje dużej dawki ruchu

Ciekawostki o chartach perskich

 • Nazwa saluki pochodzi od nazwy miasta Saluki w południowej Arabii
 • Pierwsze saluki dotarły do Europu prawdopodobnie z powracającymi wyprawami krzyżowymi
 • Saluki otrzymuje się w podarunku, psów tej rasy nie powinno się kupować – taka jest arabska tradycja
 • Chart saluki żył wśród Sumerów ponad 7000 lat p. n. e.
Cena charta perskiego z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł.

Chart perski hodowla

Kupując charta perskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta saluki oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Chart perski cena

Cena charta perskiego z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł.

Imię dla charta perskiego

Ciekawe imię dla psa saluki: Strzała, Piorun, Faraon

Ciekawe imię dla suczki saluki: Mia, Siri, Dama

Dla kogo chart perski będzie idealny?

Charty saluki to dzisiaj przede wszystkim psy wystawowe oraz do towarzystwa dla doświadczonych miłośników zwierząt. Saluki może żyć w średniej wielkości mieszkaniu, w domu z dziećmi bądź u boku osoby starszej pod warunkiem, że każdego dnia pies będzie mógł spożytkować swoją energie czy to podczas biegania czy treningów z elementami zabawy.

Klasyfikacja FCI charta perskiego

Grupa X: charty

Sekcja 1: charty długowłose lub z piórek

Numer wzorca: 269

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Chart perski – saluki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Chart perski – saluki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chart perski saluki to jednak z najstarszych ras psów na świecie, która dzięki arabskim ludom zyskała bardzo zmienny typ rasy – bardzo pożądany w ich przypadku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 809

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x