Reklama

Jamnik – zdrowie, cena, charakter

Facebook
Twitter
jamnik pies

Jamnik to żywiołowy i przyjazny pies na krótkich nóżkach, którego temperament oddaje nazwę hot-doga w 100%. Jamnika nie sposób pomylić z jakąkolwiek inną rasą psów. 

Spis treści - kliknij

Pochodzenie rasy jamnik

Jamniki to bardzo stara rasa psów, której początki sięgają średniowiecznych Niemiec. Jamniki ze względu na swą wydłużoną budowę były przysposabiane do polowań na borsuki, a więc sprawdzały się w norowaniu. Jednak to wyspecjalizowany węch jamników ceniony był wyżej nad rozmiar psa. Jamniki najlepiej sprawdzały się w tropieniu postrzelonej zwierzyny (posoka – krew zwierzyny). Obecny wygląd jamnika został ukształtowany w XIX wieku w wyniku krzyżowania jamnika z terrierami, pinczerami, spanielami oraz posokowcami i pointerami. W 1888 roku w Niemczech założono pierwszy Niemiecki Klub Jamnika. Popularność jamników nie spadła nawet po upowszechnieniu się rasy poza szlacheckimi dworami. Olbrzymią popularnością jamniki cieszyły się w Bawarii, a w latach 60. XX w. w samym Monachium jamników było ok 35 tysięcy.

Jamnik w Polsce

Pierwsze jamniki pojawiły się w Polsce w latach 70. XX w. i od tego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością.

Jak wygląda jamnik?

Jamnik wygląd

Jamnik to pies o długiej, zwartej sylwetce i krótkich nogach. Głowa jamnik jest wydłużona, kufa długa i szeroka, oczy średniej wielkości, migdałowe i szeroko rozstawione. Uszy jamnik ma osadzone wysoko, są one długie, sięgające kącika warg. Ogon noszony na linii grzbietu, lekko opadający.

Charakterystyka psa rasy jamnik

Wielkość w kłębie psa rasy jamnik

Pies: 17-25 cm

Suka: 17-25 cm

Waga psa rasy jamnik

Pies: 3-9 kg

Suka: 3-9 kg

Szata jamnika

Jamnik może występować w kilku odmianach ubarwienia:

 • jamnik jednokolorowy
 • jamnik dwukolorowy
 • jamniki marmurkowy (jamnik merle)

 

Sierść: jamnik krótkowłosy, jamnik długowłosy i jamnik szorstkowłosy, sierść bardzo krótka lub długa, gładka, błyszcząca

Kategoria wielkości: jamnik to pies rasy małej, który występuje w 3 wielkościach: jamnik standardowy, jamnik miniaturowy i najmniejszy jamnik króliczy

Ile żyje jamnik?

Jamniki żyją od 12 do 14 lat.

Charakter psa rasy jamnik

Jamniki są oddanymi członkami rodziny, a jedna z odmian jest wyjątkowo zaborcza o opiekuna – jamnik krótkowłosy. Rasa tych psów jest bardzo zrównoważona, nie ma tendencji do zależności wobec opiekuna ani przesadnej czułości. Jamniki szorstkowłose i długowłose są wyrozumiałe wobec dzieci czego nie można powiedzieć o stosunku, jaki ma jamnik wobec niewyrozumiałych dorosłych. Wobec obcych jamnik jest raczej zdystansowany i niestety będzie na nich szczekał. Zapanować nad energicznym charakterem atletycznego jamnika można tylko poprzez ruch. Brak aktywności sprawi, że jamnik nie będzie zachowywał się spokojnie, zacznie niszczyć przedmioty domowe z nudy i okaże się przy tym niezwykle zdeterminowany. Jamnik, którego potrzeby fizyczne, psychiczne i społeczne nie zostaną zabezpieczone czy spożytkowane szybko znajdzie jeszcze inne drogi rozładowywania frustracji – będzie uciekał. Ucieczka może być podyktowana naturą myśliwego, jamnik jest niestrudzonym tropicielem, a im ciekawszy trop tym dłuższa samowolna wycieczka. Jamnik jako pies myśliwski z chęcią odda się wszelkim zabawom węchowym, którymi można urozmaicać jego spacery.

Zdrowie rasy jamnik

Jamniki żyją dość długo i należą do grona ras wytrzymałych fizycznie. Jednak i one przez specyficzną wydłużoną sylwetkę i krótkie nóżki miewają problemy zdrowotne. Do chorób przypisanych rasie należy dyskopatia (porażenie jamnicze), zwapnienie kości, zwyrodnienie kręgosłupa oraz jego bóle, wynikające z długości i przeciążeń (przy nadwadze). Jamniki mogą również zapadać na nowotwory, choroby neurologiczne oraz serca. Dobrą profilaktyką problemów z kręgosłupem jest unikanie przez jamnika chodzenia po schodach i wszelkich skoków. Sporty wysiłkowe absolutnie nie są dla jamników.

Żywienie rasy jamnik

Niewłaściwie żywiony jamnik bardzo szybko utyje, co w konsekwencji może odbić się na kondycji zdrowotnej. Dla jamnika sprawdzi się każdy rodzaj karmy, jeśli jest odpowiednio zbilansowany do potrzeb psa. Przy suplementacji posiłków domowych warto uwzględnić aktywność psa, jego stan zdrowia i wiek. Jamniki powinny jeść kilka posiłków w ciągu dnia ze względu na małe żołądki, które nie są w stanie strawić dużych porcji. Stałe pory posiłków i odpowiednia porcja uchroni psa przed łakomstwem i zapewni energię do kolejnego karmienia.

Pielęgnacja rasy jamnik

Jamnik nie jest trudny w pielęgnacji, co ucieszy wielu potencjalnych opiekunów. Tylko jamnika długowłosego trzeba wyczesywać regularnie, by włos nie zaczął się plątać. Szczególną uwagę zwracać należy na włos pod szelkami. Jamnika szorstkowłosego raz na 6 miesięcy warto oddać w ręce groomera, który przystrzyże twardy, przylegający na całym ciele włos. Kąpiele jamnikom nie są potrzebne zbyt często i jeśli nie są bezwzględnie koniecznie to raz na kwartał jamnik może ich zażyć. Jamniki szorstkowłose i długowłose linieją całorocznie w ilości umiarkowanej. Zawsze kontroli powinny podlegać zęby, pazury, oczy oraz duże oklapnięte uszy. Gorsza wentylacja uszu może być przyczyną częstszych stanów zapalnych. Bezwzględnie po wycieczkach po lesie czy buszowaniu w zaroślach sprawdź czy jamnik nie zabrał do domu pasożytów na gapę.

Szkolenie rasy jamnik

Szkolenie rasy jamnik

Jamnik jest uparty i nieustępliwy, co zdecydowanie utrudnia szkolenie. Jeśli opiekun nie zacznie nauki wcześnie nie wróży to dobrze na przyszłość. Psy te są inteligentne i podejmą się zadań bardzo chętnie, jeśli mają dla nich sens. Opiekun podczas nauki musi być stanowczy, gdyż brak konsekwencji czy nadmierna pobłażliwość zostaną przez jamnika wykorzystane przeciwko nam. W szkoleniu młodego jamnika nie wolno zaniedbać sfery społecznej. Pewność siebie przy nieświadomości rozmiaru może napytać jamnikom biedy w kontaktach z większymi psami, dlatego im więcej pozytywnych relacji z psami, tym kod komunikacyjny będzie lepiej przyswojony.

Zalety i wady rasy jamnik

Zalety rasy jamnik

 • jamnik jest psem odważnym, ciekawskim i zdeterminowanym
 • psy tej rasy są żywiołowe i wesołe
 • jamnik właściwie ułożony jest świetnym towarzyszem rodziny z dziećmi
 • psy te dobrze dogadują się w innymi psami

 

Wady rasy jamnik

 • jamnik potrzebuje dużej dawki ruchu, jeśli nie bierze udziału w polowaniach
 • rasa ta bywa złośliwa i potrafi działać na przekór opiekunowi
 • jamnik jest zawzięty
 • psy te mają tendencję do niszczenia tego, co wyjątkowo im się spodoba
 • jamnik wymaga odpowiedniego szkolenia
 • rasa tych psów jest bardzo żarłoczna
 • jamnik krótkowłosy powinien w chłodnych porach roku być ubierany w ubranka dla psów

Ciekawostki o rasie jamnik

 • Jamnik długowłosy jest najłagodniejszą i najspokojniejszą odmianą jamnika. Jamniki długowłose powstały w wyniku krzyżówki ze spanielami. Natomiast jamniki szorstkowłose to krzyżówka jamnika m.in. ze sznaucerem.
 • Jamnik to pies wybrany na pierwszą pluszową maskotkę XX. letnich igrzysk olimpijskich, które odbyły się w 1972 roku w Monachium. Kolorowemu, pasiastemu jamnikowi nadano imię Waldi. Muskularna sylwetka jamnika, upór, wytrwałość i zwinność miała tu pierwszorzędne znaczenie dla cech, którymi powinien charakteryzować się każdy sportowiec.
 • Jamniki to także pierwowzory nazwy dla popularnej kiełbaski w bułce. Nazwa hot-dog wyparła wcześniejszą „dachshund”, która oznacza „borsuczego psa”, czyli właśnie jamnika.

Jamnik hodowla

Jamnik z hodowli

Kupując jamnika z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje jamnik?

Cena jamnika z hodowli oscyluje między 1500 zł a 3500 zł.

Imię dla jamnika

Ciekawe imię dla psa jamnika: Ryjek, Timon, Borys

Ciekawe imię dla suczki jamnika: Coco, Nala, Gloria

Dla kogo jamnik będzie idealny?

Jamnik to idealna rasa dla spacerowiczów. Sprawdzi się również w domu z dziećmi. Opiekun jamnika powinien mieć jednak pewną podstawową wiedzę o nauce posłuszeństwa psa, ponieważ jamniki, zwłaszcza krótkowłose potrafią być uparte.

Klasyfikacja FCI jamnika

Grupa IV: Jamniki

Sekcja 1: jamniki

Numer wzorca: 148

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Jamnik – zdrowie, cena, charakter | Zoonews.pl
Article Name
Jamnik – zdrowie, cena, charakter | Zoonews.pl
Description
Jamnik to żywiołowy i przyjazny pies na krótkich nogach, którego temperament oddaje nazwę hot-doga w 100%. Jamnika nie sposób pomylić z żadną inną rasą psów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1435

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x