Reklama

Retriever z Nowej Szkocji – Toller – opis rasy

Facebook
Twitter
Toller, a w zasadzie nova scotia duck tolling retriever to rasa psów, która powstała w Nowej Szkocji w Kanadzie na początku XIX wieku.

pixabay.com/images/id-5953909/

Toller to pies myśliwski, który coraz częściej widywany jest w roli psa domowego. Jak przystało na retrievera potrzebuje dużo aktywności i dostępu do wody.

Spis treści - kliknij

Retriever z Nowej Szkocji – historia rasy

Toller, a w zasadzie nova scotia duck tolling retriever to rasa psów, która powstała w Nowej Szkocji w Kanadzie na początku XIX wieku. Toller to pies na kaczki, którego zadaniem jest wypłaszanie i wyszukiwanie ptactwa wodnego.

Retriever z Nowej Szkocji powstał najprawdopodobniej na skutek krzyżowania kanadyjskich retrieverów i spanieli z rudymi psami, które do Kanady przywieźli ze sobą Europejczycy.

Nova scotia duck tolling retriever został uznany przez kanadyjskie stowarzyszenie hodowców psów w 1945 roku. Toller został wpisany na listę ras FCI w 1981 roku. Amerykański Kennel Club wpisał Tollera w 2003 roku na listę ras w grupie psów sportowych.

Nova scotia duck tolling retriever w Polsce

Toller to rasa, która w Polsce jest prawdziwą rzadkością. Pierwsze retrievery z Nowej Szkocji zaczęto hodować w 2000 roku w hodowli „Virgo Vestalis”. Do dzisiaj toller to bardzo mało znana rasa psów w Polsce.

Jak wygląda retriever z Nowej Szkocji?

Nova scotia duck tolling retriever to pies średniej wielkości, o dużej sile i zwrotności oraz harmonijnej budowie ciała. Toller ma głowę proporcjonalną do wielkości ciała, nieznacznie klinowatą; kufa zwęża się w prostej linii od stopu do nosa; nos powinien być czarny albo taki sam, jak umaszczenie; oczy Tollera są migdałowatego kształtu, średniej wielkości; uszy trójkątne, średniej wielkości, wysoko osadzone.

Retriever z Nowej Szkocji ma krótki i prosty grzbiet; klatka piersiowa jest głęboka, a żebra dobrze wysklepione; ogon tollera jest naturalnym przedłużeniem zadu, jest szeroki u nasady i zwęża się ku końcowi; kończyny proste.

Retriever z Nowej Szkocji – charakterystyka

Wysokość w kłębie retrievera z Nowej Szkocji

Pies: 48-51 cm

Suka: 45-48 cm

Toller – waga

Pies: 20-23 kg

Suka: 17-20 kg

Szata nova scotia duck tolling retrievera

Toller ma wodoodporną i dwuwarstwową okrywę włosową. Włos okrywowy psa jest średniej długości i twardości, może być lekko falowany.

Umaszczenie retreivera z Nowej Szkocji powinno być pomarańczowe z jaśniejszym piórem na spodniej stronie ogona lub w odcieniach czerwonego. Toller ma zwykle białe znaczenie na koniuszku ogona, na łapach, na przedpiersiu lub strzałkę na głowie.

Kategoria wielkości rasy Nova scotia duck tolling retriever

Toller to pies średniej wielkości.

Ile żyje retriever z Nowej Szkocji?

Toller żyje średnio od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Retriever z Nowej Szkocji – charakter

Toller, czyli Nova scotia duck tolling retriever to pies myśliwski, jednak coraz częściej psy tej rasy stają się towarzyszami rodziny. Teriever z Nowej Szkocji to bardzo czuła rasa, która mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest to rasa bardzo inteligentna, która szybko zrozumie, czego oczekuje opiekun.

Toller potrzebuje jednak dużej dawki aktywności. Jako psy użytkowe tollery doskonale sprawdzą się w psich sportach: agility, dogfrisbee czy flyballu. Godzina najdłuższego spaceru dziennie, to minimum dla szkockich retrieverów.

Retriever z Nowej Szkocji ma silny instynkt łowcy, dlatego może mieć skłonność do ucieczek, a niezaspokojone  potrzeby mogą skłaniać psa do niszczenia przedmiotów. Pies ten może pracować jako stróż posesji.

Ze względu na swój charakter Toller dobrze dogada się z innymi psami i kotami pod jednym dachem. To doskonały wybór na pierwszego psa dla rodziny z dziećmi, które pies będzie traktował uczuciowo.

Toller, czyli Nova scotia duck tolling retriever to pies myśliwski, jednak coraz częściej psy tej rasy stają się towarzyszami rodziny.

pixabay.com/images/id-5953883/

Retriever z Nowej Szkocji – zdrowie

Toller to pies długowieczny, który żyje nawet powyżej 13 lat.

Gruba sierść nova scotia duck tolling retrievera powoduje, że psy te bardzo dobrze znoszą zimno. Niska temperatura nie przeszkadza tollerowi nawet w pływaniu w zimnej wodzie. W upały, ta wrodzona skłonność do pływania świetnie chłodzi psa.

Niestety, jak w przypadku innych retrieverów toller lubi jeść i ma skłonności do tycia.

Wśród chorób genetycznych, na które cierpią psy tej rasy należy wskazać:

 • Postępujący zanik siatkówki (PRA)
 • Dysplazję stawów biodrowych i łokciowych
 • Niedoczynność tarczycy
 • Dwurzędowość rzęs
 • Zaćmę
 • Głuchotę
 • Choroby autoimmunologiczne

Toller – żywienie

Żywienie retrievera w Nowej Szkocji nie powinno nastręczyć problemów. Retrievery lubią jeść, jednak to od nas zależy, czy dieta psa będzie prawidłowa. Jeżeli toller pracuje, to należy obliczyć jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne i na tej podstawie dobrać właściwą karmę dla psów. Możesz również podjąć się przygotowania diety BARF z odpowiednią suplementacją – w tym przypadku warto zasięgnąć rady dietetyka.

Pamiętaj również, że na każdym etapie życia pies ma inne wymagania żywieniowe i sposób karmienia będzie inny dla szczeniaka, psa dorosłego oraz starszego.

Nova scotia duck tolling retriever – pielęgnacja

Toller to pies, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Sierść wyczesuj raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Raz w tygodniu wykonaj przegląd uszu, oczu, łap oraz zębów.

Retriever z Nowej Szkocji – szkolenie

Toller nie będzie sprawiał problemów wychowawczych, to posłuszny pies, który szybko się uczy i chętnie współpracuje ze swoim opiekunem. Głównym celem szkolenia powinno być nauczenie psa, by kontrolował swoje impulsywne zachowania. Warto zacząć to robić już w okresie szczenięcym, podczas socjalizacji, a następnie w psim przedszkolu.

Zalety i wady retrievera z Nowej Szkocji

Zalety tollera

 • Toller to bardzo inteligentny pies, który doskonale sprawdzi się w psich sportach, jako pies stróżujący no i oczywiście, podczas polowań na ptactwo wodne
 • Retriever z Nowej Szkocji to rasa bardzo rodzinna rasa psów
 • Nova scotia duck tolling retriever dogada się w domu z innymi zwierzętami

 

Wady Tollera

 • Toller potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu

Ciekawostki o retrieverze z Nowej Szkocji

 • Little river duck dog to nazwa jaką kiedyś określany był toller
 • Kanadyjski Kennel Club uznał Retrievera z Nowej Szkocji w 1945 roku
Cena Tollera z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł.

pixabay.com/images/id-5953894/

Retriever z Nowej Szkocji hodowla

Kupując tollera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta retrievera z Nowej Szkocji oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Retriever z Nowej Szkocji cena

Cena Tollera z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł.

Imię dla tollera

Ciekawe imię dla psa tollera: Goldi, Bursztyn, Orzech

Ciekawe imię dla suczki tollera: Amber, Kaira, Santa

Dla kogo retriever z Nowej Szkocji będzie idealny?

Toller to pies dla osób aktywnych, które lubią spędzać czas np. uprawiając sporty. Retriever z Nowej Szkocji doskonale nada się do domu z dziećmi, jako pierwszy pies w rodzinie.

Klasyfikacja FCI rasy nova scotia duck tolling retriever

Grupa VIII: aportery, płochacze i psy wodne

Sekcja 1: aportery

Numer wzorca: 312

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Retriever z Nowej Szkocji – Toller – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Retriever z Nowej Szkocji – Toller – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Toller to pies myśliwski, który coraz częściej widywany jest w roli psa domowego. Jak przystało na retrievera potrzebuje dużo aktywności i dostępu do wody.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1476

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x