Reklama
Reklama

Buldog francuski - cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Buldog francuski to rasa psów, w żyłach której płynie krew molosów z Cesarstwa Rzymskiego i Epiru.

pixabay.com/images/id-3968041/

Buldog francuski to bardzo rodzinny pies, który uwielbia pieszczoty. Bulwy to typowe psy kanapowe, które cierpią niestety na wiele chorób.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o buldogu francuskim

🌅 Kraj pochodzenia

Francja

🐶 Numer wzorca FCI

101

➡ Waga

8 – 14 kg

❤ Długość życia

10 – 13 lat

💢 Charakter

Wesoły, rodzinny, kanapowiec

Buldog francuski - pochodzenie rasy

Buldog francuski to rasa psów, w żyłach której płynie krew molosów z Cesarstwa Rzymskiego i Epiru.

Wśród znawców buldogów nie ma zgodności co do tego, jakie rasy dały początek buldogom francuskim. Z dużym prawdopodobieństwem przyjąć można, że buldog francuski to rasa, która powstała w drugiej połowie XIX wieku na skutek skrzyżowania buldoga angielskiego z terierami, mopsami i pinczerami, kiedy te pierwsze trafiły do Francji razem z brytyjskimi tkaczami poszukującymi pracy.

Początkowo buldogi francuskie żyły w otoczeniu francuskich tragarzy, rzeźników i wozaków. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi bardzo szybko zyskały jednak względu u arystokratów – miłośnikiem buldogów francuskich był sam król Edward VII.

Uznanie rasy buldog francuski

Pierwszy klub miłośników buldogów powstał w 1880 roku w Paryżu, a już w 1898 roku ustanowiono we Francji wzorzec tej rasy. W kolejnych dekadach wzorzec rasy był wielokrotnie modyfikowany, a ostatni raz w 2012 roku przez komitet Klubu Buldoga Francuskiego.

Buldog francuski w Polsce

Buldog francuski pojawił się w polskich domach już w okresie międzywojennym. W latach 30. XX wieku buldogi francuskie miała księżna Olgierdowa Czartoryska, a w 1937 roku powstał pierwszy w Polsce Klub Buldoga Francuskiego. Prawdziwy rozkwit popularności na buldożki to jednak druga dekada XXI wieku.

Jak wygląda buldog francuski?

Buldog francuski to typowy mały molos. Buldogi są mocno zbudowane, krótkie i krępe oraz zwarte we wszystkich proporcjach. Buldog francuski ma gładką szatę, zadarty nos, duże stojące uszy oraz naturalnie krótki ogon.

Buldog francuski - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie buldoga francuskiego

 • Psy: 27-35 cm
 • Suki: 24-32 cm

 

Buldog francuski – waga      

 • Psy: 9-14 kg
 • Suki: 8-13 kg

 

Szata buldoga francuskiego

Buldog francuski ma krótką, gładką i przylegającą sierść, która jest miękka w dotyku i lśniąca

Buldog francuski powinien mieć umaszczenie jednolicie płowe, płowe z pręgami bądź z białymi znaczeniami

Kategoria wielkości buldoga francuskiego

Buldog francuski to pies rasy średniej.

Ile żyje buldog francuski?

Buldog francuski żyje średnio od 10 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Buldog francuski - usposobienie i charakter

Buldogi francuskie to wesołe i rodzinne z natury psy. Lubią bliskość i przywiązują się do właścicieli. To psy stworzone do zamieszkiwania w dużych rodzinach z dziećmi. Buldogi lubią zabawy jednak szybko się męczą. W zamian za przysmaki rozwiążą każdą treningową zagadkę. Są ciekawskie i zdecydowanie bardziej otwarte na kontakt z obcymi ludźmi niż psami innych ras. Potrafią być zaborcze, stanowcze i odważne. Zarówno samce, jak i samice buldoga francuskiego mogą prowokować bójki z psami innych ras oraz w obrębie własnej rasy. Jeżeli masz w domu kota, to buldog francuski nie tylko będzie go tolerował, ale również powinien się z nim dogadać – chyba, że kot nie będzie chciał.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie psów?

 • buldogi francuskie ciężko znoszą samotność
 • bulwy uwielbiają być nagradzane przekąskami
 • buldog francuski nie jest zbyt hałaśliwe
 • buldogi francuskie potrzebują krótkich, ale intensywnych spacerów
 • buldożki są typem psów kanapowych
Jeżeli masz w domu kota, to buldog francuski nie tylko będzie go tolerował, ale również powinien się z nim dogadać – chyba, że kot nie będzie chciał

pxfuel.com/es/free-photo-elwzf

Buldog francuski - zdrowie

Jak wszystkie psy ras brachycefalicznych (kwadratowa czaszka z mocno spłaszczoną kufą) buldogi francuskie mają problemy z oddychaniem – mają świszczący oddech i chrapią podczas snu; ciężko znoszą wysokie temperatury; mogą mieć również problemy z alergiami pokarmowymi oraz skórnymi.

Przeczytaj: Jak rozpoznać i leczyć atopowe zapalenie skóry u psa?
 • Buldogi francuskie mają również problemy z oczami. Często pojawiają się u nich problemy z trzecią powieką (wiśniowe oko), zaczerwienienia i ropienie oczu.
 • buldogi francuskie, ze względu na uwarunkowania genetyczne  cierpią na poważne problemy kręgosłupa – bardzo często występuje u tej rasy dyskopatia, która bez interwencji chirurgicznej może doprowadzić nawet do paraliżu. Problem ten może występować u buldoga francuskiego wielokrotnie, kończąc się za każdy razem koniecznością usunięcia krążka międzykręgowego.

Najczęstsze problemy zdrowotne buldogów francuskich

 • zespół ras brachycefalicznych
 • dysplazja stawów biodrowych
 • dysplazja stawów łokciowych
 • mielopatia zwyrodnieniowa
 • choroby serca – zwężenie tętnicy płucnej
 • entropium
 • dysplazja siatkówki
 • zaćma młodzieńcza
 • zapalenie trzeciej powieki
 • dyskopatia
 • hot spot
 • alergie pokarmowa
 • atopowe zapalenie skóry
 • alergiczne zapalenie skóry

Buldog francuski - żywienie

Buldog francuski to pies, któremu apetyty nigdy się nie kończy. Ze względu na  łakomstwo buldogi mogą mieć tendencje do tycia. Buldog z nadwagą może być bardziej podatny na urazy kręgosłupa. Zaleca się podawanie gotowych karmy bezzbożowych czy z kategorii hipoalergicznych. Psom z problemami z wątrobą zaleca się podawanie mniejszych posiłków ale w większej częstotliwości, np. 4 razy dziennie. Chcąc uniknąć problemów z gazami, które często występują u buldogów francuskich można podnieść wyżej miski z wodą i jedzeniem, co zniweluje łykanie powietrza. Dla zachowania dobrej kondycji zębów dobrze sprawdzą się naturalne gryzaki z poroża jelenia. Buldogi, jak inne rasy psów powinny mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Buldog francuski - pielęgnacja

Buldog francuski nie jest psem kłopotliwym w pielęgnacji. Linienie u buldogów odbywa się dwa razy do roku: wiosną i jesienią. W czasie linienia podawaj psu preparaty witaminowe, które poprawią kondycję sierści. Każdego dnia należy wyczesać psa np. gumową rękawicą.

Buldog francuski powinien być kąpany wtedy, gdy jest już mocno zabrudzony. Zbyt częste kąpiele powodują, że sierść traci sebum. Jest to naturalna warstwa ochronna, które brak może prowadzić do podrażnień skóry. Zwiększa się również podatność psa na alergie kontaktowe. Do kąpieli warto stosować szampony dedykowane tej rasie bądź, w przypadku buldogów z alergiami skórnymi, szampony z chlorheksydyną.

Raz dziennie należy przemywać fałdy skórne na pysku – można do tego celu stosować waciki nawilżone borasolem.

Raz w tygodniu warto spojrzeć do uszu, ponieważ buldogi potrafią mieć z nimi problemy zdrowotne. Uszy można czyścić naparstkami nasączonymi substancjami czyszczącymi, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Podczas wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii warto również zlecić czyszczenie gruczołów okołoodbytowych i skrócenie pazurów.

Buldog francuski - wychowanie

Buldogi francuskie potrzebują właściciela, który nie pozwoli się zdominować. Dobre efekty przynosi konsekwentny trening buldoga, wzmacniający pożądane zachowania pozytywnymi bodźcami. Z całą pewnością buldożka nie zmusisz do niczego siłą.

Buldog francuski powinien być socjalizowany od szczeniaka. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w psim przedszkolu, gdzie bulwa nauczy się podstawowych zasad posłuszeństwa. Szkolenie buldoga francuskiego trwa tak naprawdę przez całe życie psa.

Cena buldoga francuskiego z renomowanej hodowli mogą sięgać nawet 5000-6000 zł.

pixabay.com/images/id-4243953/

Zalety i wady rasy buldog francuski

Zalety buldoga francuskiego

 • buldogi francuskie to bardzo rodzinne psy
 • psy tej rasy są łagodne wobec ludzi
 • buldog francuski jest łatwy w pielęgnacji
 • bulwy to psy kanapowe – nadają się do małych mieszkań

Wady buldogów francuskich

 • buldogi są podatne na wiele chorób
 • psy te bywają agresywne wobec innych ras psów
 • buldog francuski jest bardzo wybredny – potrafi szybko stracić apetyt do jednego rodzaju karmy

Ciekawostki o buldogach

Chrumkanie buldogów może być przyczyną międzyrasowych zwad. Inne psy mogą odebrać te dźwięki jako przejaw agresji (warczenie). Decydując się na zamieszkanie pod jednym dachem z buldogiem musimy liczyć się z bąkami, które puszczają buldogi. Problem ten można jednak zniwelować podwyższając pozycję misek z wodą i jedzeniem.

Buldog francuski hodowla

Decydując się na zakup buldoga francuskiego  z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Buldog francuski cena

Cena buldoga francuskiego z renomowanej hodowli mogą sięgać nawet 5000-6000 zł.

Imię dla buldoga

Ciekawe imię dla psa buldoga francuskiego: Elvis, Ferdek, Pako

Ciekawe imię dla suczki buldoga francuskiego: Daisy, Nela, Basta

Dla kogo buldog francuski będzie idealny?

Buldog francuski to prawdziwa przylepa, pies kanapowy, których kocha dzieci, jak i całą rodzinę.

Klasyfikacja FCI rasy buldog francuski

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 11: Małe molosowate

Numer wzorca: 101

Buldog francuski - pytania czytelników

Czy buldog francuski puszcza bąki?

Buldog francuski pierdzi zwykle wtedy, gdy jego miska jest ustawiona jest zbyt nisko. Buldożek łyka wtedy więcej powietrza, co kończy się bąkami.

Czy buldog francuski chrapie?

Tak, buldożki francuskie to psy, które chrapią. Chrapanie to wynik krótkiej kufy i problemów z podniebieniem.

Ile waży buldog francuski?

Buldog francuski może ważyć od 10 do nawet 20 kg.

Buldog francuski czy mops?

Buldog francuski i mops. Najlepszy wybór to psy obydwu tych ras.

Boston terrier czy buldog francuski?

pixabay.com/images/id-4352765/

Gdzie kupić buldoga francuskiego?

Buldoga francuskiego powinno się kupować w hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Zwiększa to szanse, że pies nie będzie dziedziczył chorób genetycznych po rodzicach.

Ile powinien jeść buldog francuski?

Buldog francuski powinien być karmiony 2 razy dziennie. Jeżeli buldog ma problemy z wątrobą, to lekarz może zalecić karmienie mniejszymi porcjami nawet 3-5 razy dziennie. Ilość karmy zależy od jej kaloryczności i podana jest zawsze na opakowaniu produktu.

Co jedzą buldogi francuskie?

Buldogi francuskie mogą jeść komercyjną suchą i mokrą karmę dla psów, a także dietę BARF oraz domową dietę gotowaną.

Czym smarować suchy nos buldożka francuskiego?

Suchy nos buldoga francuskiego możesz smarować wazeliną albo specjalnymi maściami do nosów dla psów, które można kupić w sklepach zoologicznych.

Buldog francuski ma sierść czy włosy?

Buldog francuski to pies z sierścią.

Boston terrier czy buldog francuski?

Wybór pomiędzy buldogiem francuskim a boston terrierem to indywidualny wybór każdego opiekuna.

Ile trwa ciąża u buldoga francuskiego?

Ciąża u buldoga francuskiego trwa około 60 dni.

Jak oduczyć buldoga francuskiego gryzienia?

Jeżeli chcesz oduczyć psa gryzienia, to przeczytaj nasz poradnik: Jak oduczyć szczeniaka gryzienia

Czy buldog francuski umie pływać?

Tak, buldogi francuskie potrafią pływać i lubią zabawy w wodzie. Psy te bawią się intensywnie, ale krótko.

Buldog francuski pies czy suczka?

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Suczka buldoga francuskiego potrafi być bardzo opiekuńcza. Jeżeli masz w domu małe dzieci, to będzie ich bronić, jak swoich. Psy buldogi są z kolei zadziorne i bardziej terytorialne.

Umaszczenie buldoga francuskiego

pixabay.com/images/id-277255/

Czym czyścić uszy buldoga francuskiego?

Uszy buldoga francuskiego warto przemywać wacikiem nasączonym wodą raz w tygodniu. Wnętrze ucha nie powinno być czyszczone zbyt często, gdyż można narazić psa na infekcje. Ucho we wnętrzu można zakropić kroplami do uszu, a następnie wyczyścić specjalnymi dużymi patyczkami do uszu psów.

Czym czesać buldoga francuskiego?

Buldoga francuskiego warto czesać raz w tygodniu szczotką z miękkiego włosia albo rękawicą.

Czy buldog francuski się ślini?

Niektóre buldogi francuskie, które mają problem ze zgryzem, albo nie mają już zębów ślinią się mocniej. Zwykle jednak buldogi się nie ślinią.

Buldog francuski rasa mała czy średnia?

Buldog francuski to średnia rasa psów.

Ile kosztuje utrzymanie buldoga francuskiego?

Jeżeli buldog francuski nie wykazuje problemów zdrowotnych, to jego utrzymanie kosztuje tyle, co karma. Karmiąc buldoga mokrą i suchą karmą wysokiej jakości trzeba liczyć się z wydatkiem 200-300 zł na jedzenie.

Czy buldogi francuskie mają ogony?

Tak buldogi francuskie mają ogony, ale zwykle bardzo krótkie, ok. 4-5 cm. Niektóre buldogi mają bardzo krótki ogon, ok. 1-2 cm.

Alergia pokarmowa u buldoga francuskiego objawy?

Najczęstsze objawy alergii u buldoga to zaczerwienienie w przestrzeniach pomiędzy palcami łap. Buldogi francuskie z alergią mają również zaczerwienione uszy. Często występuje u nich biegunka.

Czy buldogi francuskie gubią sierść?

Buldog francuski linieje dwa razy do roku i wtedy gubi bardzo dużo sierści. W ciągu roku buldog francuski traci naturalnie niewielkie ilości swojej twardej sierści, która jest kłopotliwa w sprzątaniu.

Buldog francuski linieje dwa razy do roku i wtedy gubi bardzo dużo sierści.

pixabay.com/images/id-4278114/

Czy buldogi francuskie śmierdzą?

To mit. Buldogi francuskie nie śmierdzą. Mają wspaniały psi zapach, a ich łapki pachną popcornem.

Jaka sucha karma najlepsza dla buldoga francuskiego?

Karma dla buldoga powinna być monobiałkowa oraz bezzbożowa. Im krótszy skład tym lepiej. Buldogi to psi alergicy, dlatego karma hipoalergiczna może być najlepszym rozwiązaniem.

Jak długo trwa cieczka u buldoga francuskiego?

Cieczka u buldoga francuskiego trwa zwykle 3-4 tygodnie.

Jakie szelki dla buldoga francuskiego?

Wybierając szelki dla buldoga francuskiego najlepiej przymierzyć je na ciało psa bezpośrednio w sklepie. Buldogi mają masywną klatkę piersiową, dlatego mogą potrzebować większego rozmiaru psich szelek.

Czy buldog francuski ma problemy z kręgosłupem?

Buldogi francuskie miewają genetyczną skłonność do dyskopatii. Choroba przejawia się wapnieniem krążków międzykręgowych, które naciskają na rdzeń kręgowy. Problemy z dyskami mogą prowadzić do paraliżu.

Jak nauczyć buldoga francuskiego sikać na dworze?

Buldog francuski od szczeniaka powinien być wyprowadzany na dwór kilkanaście razy w ciągu dnia, dopóki nie zacznie rozumieć, że jest to właściwe miejsce na sikanie. Psa warto nagradzać pochwałami słownymi.

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Buldog francuski - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Buldog francuski - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Buldogi francuskie to rodzinne z natury psy. Lubią bliskość i przywiązują się do właścicieli. To psy stworzone do zamieszkiwania w dużych rodzinach z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2325

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x