Reklama

Polski owczarek nizinny – cena, hodowla, opis

Facebook
Twitter
Polski owczarek nizinny to jedna z niewielu starych polskich ras psów, na temat której wzmianki pochodzą już z XVI wieku.

Polski owczarek nizinny to jedna ze starszych polskich ras psów. PON to dobry wybór na pierwszego psa do domu z dziećmi.

Spis treści - kliknij

Polski owczarek nizinny – historia rasy

Polski owczarek nizinny to jedna z niewielu starych polskich ras psów, na temat której wzmianki pochodzą już z XVI wieku. We współczesnej książce The Bearded Collie autorstwa G. O. Willison mowa jest o owczarkach nizinnych, które w 1514 roku przebywały na statku gdańskiego kupca Kazimierza Grabskiego, który wyruszył w podróż do Szkocji po stado owiec. Owczarki nizinne okazały się na tyle pomocne, że właściciel stada zdecydował się nabyć trzy psy, które stały się bazą genetyczną do wyhodowania rasy bearded collie. W ten sposób polski owczarek nizinny dodał swój genetyczny wkład do rozwoju światowej kynologii.

Polski owczarek nizinny był psem o proweniencji chłopskiej. W XVII i XVIII wieku PON pracował głównie przy owczarniach. Wraz ze spadającą liczbą stad owiec malała również liczba polskich owczarków nizinnych. Wkład w ratowanie rasy włożyli w 20-leciu międzywojennym księżna Zofia Czetwertyńska oraz hrabina Żółtowska. Przed wybuchem II wojny światowej hodowczynie planowały dokonać oficjalnej rejestracji rasy, jednak wojna zniweczyła te plany.

Po wojnie prace służące odtworzeniu rasy podjęła Maria Dubrowinowa, która, stojąc na czele bydgoskiego związku kynologicznego rozpoczęła poszukiwania psów w typie rasy. Swój udział w odbudowie rasy ma również Danuta Hryniewicz, które pies „Smok z Kordegardy” stał się wzorcem do opracowania standardu polskich owczarków nizinnych. Wzorzec rasy zarejestrowano w 1959 roku. Chów wsobny doprowadził do odbudowania rasy z kilkunastu osobników do ponad tysiąca.

Pierwszy wzorzec zakładał istnienie trzech wielkości polskiego owczarka nizinnego – w 1963 roku na wystawie w Poznaniu pokazano dużego polskiego owczarka nizinnego. Zmiany wprowadzone we wzorcu wyforowały typ średni, jako standard wzorca, a po nowelizacji w 1963 roku FCI wpisało PON do rejestrów ras.

Jak wygląda polski owczarek nizinny?

Polski owczarek nizinny to pies o krępej budowie ciała i długim oraz gęstym włosie. Głowa polskiego owczarka nizinnego jest proporcjonalna i średniej wielkości; kufa tępo ścięta; oczy średniej wielkości, owalne; uszy wiszące i osadzone wysoko. Polski owczarek nizinny ma prostokątny tułów; ogon krótki albo szczątkowy; kończy proste.

Polski owczarek nizinny – charakterystyka

Polski owczarek – wysokość w kłębie

Pies: 45-50 cm

Suka: 42-47 cm

Polski owczarek – waga

Zarówno pies, jak i suka: 15-20 kg

Szata polskiego owczarka nizinnego

Polski owczarek nizinny ma gęsty i prosty włos oraz miękki podszerstek.

Umaszczenie PON dopuszczalne jest we wszelkich kombinacjach.

Kategoria wielkości: polski owczarek nizinny to pies średniej wielkości

Ile żyje polski owczarek nizinny?

Polski owczarek nizinny żyje średnio od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Polski owczarek nizinny – charakter

Polski owczarek nizinny to obecnie pies bardziej do towarzystwa niż do pracy. Jest to bardzo czuła rasa, która mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Psy te lubią zabawy, są dosyć spokojne i bardzo inteligentne. PON nie wykazuje instynktu łowcy, jest dosyć wycofany względem obcych, dobrze znosi samotność.

PON może być szczekliwy, potrafi być łakomy, dobrze sprawdzi się jako pies stróżujący i doskonale nada się na pierwszego psa w domu.

PON to rasa bardzo aktywna, która potrzebuje dużej dawki codziennego ruchu. Jego żywiołowość powoduje, że pies tej rasy powinien być szkolony od szczenięcia.

Polski owczarek nizinny zaakceptuje inne psy oraz koty. Nada się do domu z dziećmi, jak i dla osób starszych.

Polski owczarek nizinny – zdrowie

PON to bardzo zdrowa rasa psów mimo, że historia odtworzenia rasy ma charakter chow wsobnego. Wśród częstych problemów PON wskazuje się:

 • Zapalenie uszu
 • Cukrzycę
 • Alergie
 • Otyłość
 • Dysplazję stawów biodrowych
 • Niedoczynność tarczycy

 

Dużym problemem polskiego owczarka nizinnego są choroby oczu – centralny zanik siatkówki oraz dystrofia barwnikowa nabłonka siatkówki.

Polski owczarek nizinny – żywienie

PON to łasuch, którego nie wolno przekarmiać, ponieważ będzie jadł bez opamiętania. W związku z tym psy tej rasy miewają problem z nadwagą, co może prowadzić do dysplazji stawów biodrowych.

Polskie owczarek nizinny zje zarówno suchą karmę dla psów, jak i mokrą, bez problemu pochłonie BARF.

Polskie owczarek nizinny – pielęgnacja

Długa grupa sierść i obfity podszerstek u polskiego owczarka nizinnego mogą być utrapienie zwłaszcza w okresie linienia psa. Psa należy czesać przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie linienie każdego dnia. Do czesania PON najlepsza będzie szczotka do rozczesywania oraz metalowy grzebień do formowania włosów.

PON powinien być kąpany tylko wtedy, gdy będzie to już niezbędne. Każdego dnia należy jednak pielęgnować jego wąsy na brodzie, gdzie mogą gromadzić się resztki jedzenia.

Raz w tygodniu należy przeprowadzić u polskiego owczarka nizinnego przegląd uszu, zębów i oczu.

Polskie owczarek nizinny – szkolenie

Owczarki to bardzo inteligentne psy, które chętnie się uczą. Przychodzi im to szczególnie łatwo, gdy proces edukacji połączony zostanie z zabawą. Współpraca powinna opierać się na szacunku do psa i delikatności, zalecane są pozytywne metody treningowe.

Psa należy socjalizować z innymi zwierzętami od szczeniaka.

Zalety i wady polskiego owczarka nizinnego

Zalety PON

 • PON to pies o bardzo przyjacielskim usposobieniu
 • Psy tej rasy są bardzo inteligentne
 • Polski owczarek nizinny nada się na pierwszego psa w domu

 

Wady PON

 • Polski owczarek nizinny to dosyć szczekliwa rasa
 • PON potrzebuje bardzo dużo ruchu
 • PON mocno linieje

Ciekawostki o polskim owczarku nizinnym

 • Polski owczarek nizinny mógł być jedną z ras, z które wywodzi się bearded collie
 • Niektóre PON rodzą się praktycznie bez ogona – co jest dopuszczalne we wzorcu
• Polski owczarek nizinny mógł być jedną z ras, z które wywodzi się bearded collie

Polski owczarek nizinny hodowla

Kupując polskiego owczarka nizinnego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Polski owczarek nizinny cena

Cena polskiego owczarka nizinnego z hodowli waha się od 4000 do 5000 zł.

Imię dla polskiego owczarka nizinnego

Ciekawe imię dla psa PON: Baca, Charlie, Aron

Ciekawe imię dla suczki PON: Aza, Astra, Kora

Dla kogo polski owczarek nizinny będzie idealny?

PON to pies, który doskonale nada się na pierwsze zwierzę w domu z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że rasa ta potrzebuje bardzo dużo ruchu.

Klasyfikacja FCI polskiego owczarka nizinnego

Grupa I: owczarki i psy pasterskie

Sekcja 1: owczarki

Numer wzorca: 251

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Polski owczarek nizinny – cena, hodowla, opis | Zoonews.pl
Article Name
Polski owczarek nizinny – cena, hodowla, opis | Zoonews.pl
Description
Polski owczarek nizinny to jedna ze starszych polskich ras psów. PON to dobry wybór na pierwszego psa do domu z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1649

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x