Reklama

Chart polski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Chart polski to rasa psów, która pochodzi od chartów perskich w typie saluki.

Photo by form PxHere

Chart polski to pies myśliwski, który obecnie pełni rolę psa wystawowego, sportowego lub do towarzystwa. Ten temperamenty pies nie jest odpowiedni dla każdego.

Spis treści - kliknij

Chart polski – historia rasy

Chart polski to rasa psów, która pochodzi od chartów perskich w typie saluki. Psy te dotarły do Europy prawdopodobnie z plemionami Scytów, którzy wykorzystywali psy w tym typie do konnych polowań na zające.  Szczegółowe opisy charta polskiego zostały sporządzone już w XIII wieku w zapiskach sądów grodzkich i ziemskich Wielkopolski. Podobieństwo opisów i grafik chartów polskich wskazuje, że rasa ta zachowała swój pierwotny wzorzec aż do końca XIX wieku.

Chart polski stał się pupilem szlachty polskiej, a o jego popularności świadczy ponad 300 określeń, których używano już w XIII wieku wobec chartów. Charty brały udział w polowaniach na zające, lisy, sarny i ptactwo do początków XX wieku. Jednak ich popularność znaczenie zmalała już w XIX wieku, gdy wielkie posiadłości ziemskie zaczęły się intensywnie kurczyć, a polowania przestały być uprawiane na szerszą skalę.

II wojna światowa doprowadziła do zdziesiątkowania populacji chartów polskich, jednak najtrudniejszy okres dla rasy przypada na czasy powojenne. W Polsce socjalistycznej władza skrzętnie tępiła charty polskie, jako rasę klasy wyższej. Charty z południowej polski, które trafiły w ręce kłusowników były zabijane przez myśliwych, milicję i służbę leśną.

Próby odbudowania rasy podjęto w latach 70. XX wieku, sprowadzając trzy pierwsze psy. Księgę Wstępną otworzono w 1981 roku, a w 1989 roku chart polski został wpisany na listę ras FCI, jako czwarta polska rasa psów.

Chart polski wymaga zezwolenia

Jeżeli chcesz posiadać, hodować lub utrzymywać charta rasowego lub mieszańca musisz wystąpić o zezwolenie do starosty.  

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2016.23 j.t. z późn. Zm.),Art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz.U.2015.2168 z późn. Zm.),Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie warunków i sposobu hodowania i utrzymywania chartów rasowych oraz ich mieszańców (Dz.U. 2010.135.909),Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.2016.1827).

Jak wygląda chart polski?

Chart polski to muskularny pies, mocniejszy od innych chartów krótkowłosych. Chart polski ma wiele wspólnych cech z chartem perskim, zwłaszcza w umaszczeniu. Głowa charta jest sucha i długa; linia boczna czaszki przechodzi płynnie w linię boczną kufy, która zwęża się w kierunku nosa, sprawiając wrażenie spiczastej. Nos powinien być czarny lub ciemny, duży i wystający poza wargi; oczy duże, ukośnie ustawione; uszy średniej wielkości, wąskie; szyja długa i mocna. Klatka piersiowa charta polskiego jest pojemna i głęboka; ogon długi, noszony nisko; zakończony pierścieniem.

Chart polski – charakterystyka

Wysokość w kłębie charta polskiego

Pies: 70-80 cm

Suka: 68-75 cm

Chart polski – waga

Pies i suka: 35-45 kg

Szata charta polskiego

Chart polski ma krótki włos, twardy, sprężysty w dotyku, niejednakowej długości na tułowiu.

Chart polskie może występować we wszystkich typach umaszczenia.

Kategoria wielkości charta polskiego

Chart polski to pies rasy dużej.

Ile żyje chart polski?

Długość życia charta polskiego waha się od  13 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Chart polski – charakter

Chart polski to pies o bardzo silnym charakterze i instynkcie łowieckim. To pies bardzo samodzielny, który podczas polowań sam namierzał i chwytał ofiary. Charty zabijały swoje ofiary nie czekając na komendę myśliwego.

Obecnie polowania z chartami są w Polsce zabronione, a chart polski stał się przede wszystkim psem wystawowym, sportowym i do towarzystwa.

Chart jako pies do towarzystwa nie będzie raczej okazywał nadmiernej czułości. To spokojny i opanowany pies, który nie będzie krzątał się po domu bez celu. Na spacerach chart chętnie podejmie zabawy oparte na aktywności biegowej. Psy ten potrzebują dużej, codziennej dawki ruchu. Należy jednak pamiętać, że mają silny instynkt łowiecki i puszczone luzem mogą ruszyć za poruszającym się obiektem, a jeżeli będzie to zwierzę, to mogą je upolować.

Chart polski jest niezależny, dobrze znosi pozostawienie na kilka godzin w samotności. Pies może pełnić rolę stróża domu, ale nie jest zbyt szczekliwy. Nie wykazuje również skłonności do niszczenia.

Nie jest to pies do małego mieszkania w bloku. Dłuższe podróże w samochodzie mogą być problematyczne. Jeżeli chart nie był socjalizowany z domowymi psami i kotami, to może je potraktować jak zdobycz. Pies ten nadaje się do domu z dziećmi, pod warunkiem, że będzie miał jednego przewodnika w stadzie.

Chart polski – zdrowie

Chart polski to rasa długowieczna, która dożywa nawet 15 lat. U chartów nie stwierdzono żadnych typowych chorób genetycznych. Pies dobrze znosi zimno, podczas aktywności fizycznej, jednak w spoczynku wymaga życia w ciepłym miejscu, ponieważ szybko się wychładza przez silnie unaczyniona skórę z cienką warstwo tłuszczu.

W okresie silnego wzrostu, do 2 roku życia, psy nie powinny uprawiać sportów.

Chart polski – żywienie

Chart polski w okresie szczenięcym i młodości powinien być żywiony dedykowaną karmą dla młodych psów dużych ras. Karmę można dodatkowo suplementować na stawy. Psy dorosłe, biorące udział w zawodach sportowych powinny mieć przygotowywaną dietę, najlepiej ręcznie robioną dietę BARF, skonsultowaną z dietetykiem.

Chart polski – pielęgnacja

Pielęgnacja charta polskiego nie jest czasochłonna, ani skomplikowana. Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu, sprawdzając mu również stan uszu, oczu, zębów i łap.

Chart polski – szkolenie

Chart polski to pies niezależny o silnym charakterze, który zna swoje możliwości i może okazywać to względem opiekuna. Pies ten może być zagrożeniem dla innych zwierząt, dlatego od szczeniaka wymagana jest bezwzględna socjalizacja, którą najlepiej zacząć już od 4 tygodnia życia psa. Wtedy to psy zaczynają przyswajać najwięcej bodźców. Pies powinien być uczony podstawowych zasad posłuszeństwa już od szczeniaka, wsparciem dla opiekuna może być psie przedszkole, do którego możesz zapisać charta polskiego już po drugim komplecie szczepień. Chart osiąga dojrzałość psychiczną i fizyczną w wieku około 3 lat.

Dorosły chart powinien podlegać cały czas szkoleniom. Opiekun powinien być stanowczy, ale spokojny i konsekwentny. Chart polski to inteligentny pies, który szybko się uczy, jednak nie będzie tolerował metod opartych na przemocy fizycznej czy też słownej. Wymuszanie posłuszeństwa na nic się zda. Cechą chartów jest skłonność do dominacji nad opiekunem.

Zalety i wady charta polskiego

Zalety charta polskiego

  • Chart polski to doskonały pies do towarzystwa dla osób uprawiających sporty biegowe
  • Pies ten może spełniać się jako pies stróżujący
  • Chart polski to bardzo zdrowa rasa; psy żyją nawet 15 lat
  • Nie jest to pies trudny w pielęgnacji

 

Wady charta polskiego

  • Chart polski ma silny instynkt łowcy – może w każdej chwili ruszyć za ofiarą
  • To pies niezależny, który może dominować nad opiekunek

Ciekawostki o charcie polskim

  • Chart polski jako jeden z niewielu chartów: charta szkockiego, charta rosyjskiego i wilczarza irlandzkiego polował na wilki.
  • Chart polski bierze udział w wyścigach torowych oraz coursingu.
  • W Polsce na posiadanie i hodowanie lub utrzymywania chartów rasowych lub mieszańców należy uzyskać zezwolenie – https://bip.poznan.pl/bip/sprawy/zezwolenie-na-posiadanie-i-hodowanie-lub-utrzymywanie-chartow-rasowych-lub-ich-mieszancow-koronawirus,466100/
Cena charta polskiego z hodowli waha się od 2000 do 3500 zł.
Autorstwa I, Lilly M, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3426530

Chart polski hodowla

Kupując charta polskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta charta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Chart polski cena

Cena charta polskiego z hodowli waha się od 2000 do 3500 zł.

Imię dla charta polskiego

Ciekawe imię dla psa charta polskiego: Borys, Sokół, Wako

Ciekawe imię dla suczki charta polskiego: Saba, Wanda, Kora

Dla kogo chart polski będzie idealny?

Chart polski to pies dla doświadczonych opiekunów, którzy uprawiają jogging, jazdę konną czy inne sporty na otwartym powietrzu, w których również może towarzyszyć pies. Chart polski może być oczywiście psem do towarzystwa, jednak nie dla rodzin, które uprawiają kanapowy tryb życia. Warto pamiętać, że chart może nie zaakceptować innych zwierząt pod jednym dachem – wszystko zależy od socjalizacji na etapie szczenięcym charta.

Klasyfikacja FCI charta polskiego

Grupa X: charty

Sekcja 3: charty krótkowłose

Numer wzorca: 333

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Chart polski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Chart polski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chart polski to pies myśliwski, który obecnie pełni rolę psa wystawowego, sportowego lub do towarzystwa. Ten temperamenty pies nie jest odpowiedni dla każdego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 950

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x