Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

LEONBERGER

Leonberger – cena, hodowla, zdrowie

pixabay.com/images/id-5527737/

Cześć! Planujesz wprowadzenie leonbergera do swojego domu? Jest to fantastyczny wybór dla osób poszukujących psa o imponującej prezencji, niezachwianej wierności i nieskończonej cierpliwości, idealnie wpisującego się w rytm rodzinnego życia. Decyzja o zakupie leonbergera z hodowli niesie za sobą konieczność zrozumienia potrzeb tej rasy. W tym artykule opisałem, jak wygląda pies tej rasy zgodnie z oficjalnym wzorcem, jaki jest jego charakter, zdrowie oraz potrzeby dietetyczne i pielęgnacyjne. Czytając do końca dowiesz się, jakie są zalety i wady psów tej rasy, cena szczeniąt z hodowli oraz ciekawostki.

Jeśli już jesteś opiekunem leonbergera, gorąco zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami i radami w komentarzach. Twoja wiedza może okazać się nieoceniona dla osób, które rozważają przygarnięcie psa tej rasy do swojego domu.

W artykule przeczytasz

Podstawowe informacje o rasie

🌅Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶Numer wzorca FCI

145

➡Waga

45-65 kg

❤Długość życia

9 – 12 lat

💢Charakter

Leonberger to niezwykle przyjacielski pies względem dzieci, nie jest lękliwy, ani agresywny.

Jak wygląda leonberger?

Leonberger to duży pies, dobrze umięśniony o wysokości w kłębie do długości ciała jak 9 do 10.

Głowa psa jest bardziej głęboka niż szeroka, z dobrze widocznym stopem i czarnym nosem. Jego kufa jest dość długa, o równomiernym grzbiecie, często z lekkim wysklepieniem. Oczy są średniej wielkości, od jasno do bardzo ciemno brązowych, owalne, ani za głęboko osadzone, ani wyłupiaste. Uszy są osadzone wysoko, wiszące, średniej wielkości, przylegające do głowy.

Szyja tej rasy jest raczej długa, lekko łukowata, płynnie przechodząca w łopatki, bez luźnej skóry. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, sięgająca co najmniej do łokcia, z owalnym kształtem. Tułów cechuje się wyraźnym kłębem, zwłaszcza u samców, mocnym, prostym grzbietem, szerokimi i mocnymi lędźwiami oraz szerokim, stosunkowo długim zadem, który ładnie zaokrągla się i płynnie przechodzi w nasadę ogona. Ogon jest bardzo dobrze owłosiony, zwisa luźno, gdy pies stoi, i delikatnie zagina się w ruchu, nie wznosząc się powyżej linii grzbietu. Kończyny leonbergera są mocne, a chody przestrzenne i harmonijne, z dobrym wykrokiem i mocnym napędem kończyn tylnych.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 72-80 cm

Suka: 65-75 cm

Waga

Pies: 55-65 kg

Suka: 45-55 kg

Szata

Leonberger ma sierść od miękkej do twardej, długą, przylegającą, prostą, a czasem lekko falistą z podszerstkiem.

Leonberger występuje w różnych rodzajach umaszczenia: lwim, czerwonym, brązowo czerwonym, piaskowym i odcieniami pośrednimi, zawsze z czerwoną maską.

Charakter i usposobienie

Leonberger to pies rodzinny, bardzo spokojny i łagodny wobec dzieci. Psy tej rasy, choć wyglądają na groźne, to są bardzo czułe, lojalne i oddane swojej rodzinie. Lubią się bawić, mimo swoich gabarytów. Leonberger to pies bardzo spokojny, który reaguje tylko w razie konieczności.

Psy tej rasy dobrze znoszą samotność, nie są zbyt szczekliwe ani nie wykazują skłonności do ucieczek czy niszczenia. To dobry wybór na psa stróżującego, który nada się również jako pierwszy pies w rodzinie.

W małym mieszkaniu leoś raczej się nie odnajdzie, to pies, który potrzebuje przestrzeni, oraz ruchu i ćwiczeń. Ten czworonożny olbrzym zaakceptuje zarówno kota, jak i innego psa. To dobry kompan zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych.  

Leonberger – charakter

pixabay.com/images/id-2691631/

Czy leonbergera to zdrowa rasa?

Leonberger to pies, który dzięki swojej szacie jest bardzo odporny na zimno, z drugiej strony źle znosi upały. Psy tej rasy mają bardzo duży apetyt i co za tym idzie skłonność do tycia. Leonberger cierpi jednak na choroby, charakterystyczne dla tej rasy.

Typowe choroby rasy

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Kardiomiopatia
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Zaćma
  • Polineuropatia
  • Osteosarcoma
  • Niedoczynność kory nadnerczy
  • Skręt żołądka

Jak karmić leonbergera?

Leonberger to bardzo łakomy pies, dlatego bardzo starannie należy obliczyć jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne i dopilnować, by nie jadł więcej, niż jest konieczne. Psy tej rasy warto suplementować od szczeniaka preparatami na stawy. Ponieważ jest to pies, który generalnie je dużo, to polecana jest dobrej jakości sucha karma albo dieta BARF. W przypadku tej drugiej należy ją prawidłowo bilansować.

Pamiętaj, by wprowadzić do żywienia psa rutynę i karmić go 3 razy dziennie o stałych porach, ale z 2-godzinnym odstępem przed i po aktywnym spacerze, by nie doprowadzić do rozszerzenia i/lub skrętu żołądka.

Jak pielęgnować leonbergera?

Pielęgnacja leonbergera, choć nie wymaga skomplikowanych procedur, musi być przeprowadzana systematycznie ze względu na jego obfitą sierść, która bez regularnego szczotkowania może łatwo ulec filcowaniu.

Jeżeli leonberger mieszka cały rok w domu, to trzeba liczyć się z ciągłym gubieniem sierści, a dwa razy do roku z mocniejszym linieniem. W tym okresie należy szczotkować psa każdego dnia. Pomiędzy linieniem może zdarzyć się konieczność, by czesać psa częściej niż raz w tygodniu, ponieważ jego sierść może się kołtunić – zwłaszcza ogon, portki i uszy. Ważne jest, aby przed szczotkowaniem spryskać sierść odżywką antystatyczną, która ułatwi rozczesywanie i zapobiegnie plątaniu.

Kąpiele są zalecane raz na kwartał, najlepiej w ciepłe dni na zewnątrz, z uwagi na trudność z umieszczeniem psa w wannie i długo schnącą sierść. Przed kąpielą sierść należy dokładnie rozczesać, a podczas mycia upewnić się, że woda dotarła aż do skóry. Ważne jest także dokładne spłukanie szamponu i użycie odżywki, by sierść była odporna na plątanie.

Raz w tygodniu sprawdź stan oczu, uszu i łap psa. Czyszczenie zębów powinno być realizowane codziennie. Użycie specjalnych preparatów do wody, które pomagają zmniejszyć osadzanie się kamienia nazębnego, znacząco przyczyni się do utrzymania zdrowia jamy ustnej psa.

Szkolenie i wychowanie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Leonberger to pies inteligentny, który szybko się uczy i nie powinien nastręczyć opiekunowi problemów wychowawczych. Młodego psa należy zacząć socjalizować, tak szybko, jak jest to możliwe. Naukę posłuszeństwa warto zacząć od psiego przedszkola, a ponieważ pies jest łasy na jedzenie, to metody pozytywne z nagradzaniem przekąskami będą bardzo pomocne.

Zalety i wady leonbergera

Zalety

  • To pies bardzo rodzinny.
  • Rasa została wyhodowana do stróżowania.
  • Pies tej rasy toleruje inne zwierzęta w domu.
  • Jest bardzo pojętny i szybko się uczy.

Wady

  • Linieje w zasadzie przez cały rok, jeśli mieszka w domu.
  • To kosztowny w utrzymaniu pies.
  • Może być uparty.

Ciekawostki o leonbergerach

  • Leonbergery to doskonali pływacy.
  • Posiadaczem leonbergera był m.in. kompozytor Ryszard Wagner czy Otto von Bismarck.
leonberger pies

pixabay.com/images/id-2225642/

Historia rasy

Leonberger to duża rasa psów w typie górskich molosów. Wśród teorii wyjaśniających pochodzenie leonbergerów prym wiodą dwie. Według pierwszej z nich leonbergery to psy, które pochodzą od mastifów tybetańskich, które występowały w Alpach już w średniowieczu. Leonbergery miały być psami o okazałej posturze, z dużymi głowami i opadającymi uszami, które wykorzystywane były przez chłopów do pracy przy pasieniu i stróżowaniu. Psa w typie leonbergera posiadała podobno w XVII wieku książęca rodzina Metternichów. Druga z teorii zakłada, że do stworzenia tej rasy, na przełomie lat 30. i 40. XIX przyczynił się radny miasta Leonberg Heinrich Essig, który zaplanował wyhodować psa podobnego do lwa, który rozsławiłby Leonberg. Essig skrzyżował podobno czarną sukę nowofundlanda z „Barrym” – psem pochodzącym z klasztoru na Przełęczy Św. Bernarda. W kolejnych kojarzeniach wykorzystano pirenejskie psy górskie.

Pierwszy leonberger urodził się w 1846 roku i łączył najlepsze cechy ras, wykorzystanych do kojarzeń.  W 1865 roku leonberger została pokazany na wystawie w Monachium. W 1895 roku powołano Klub Leonbergera w Stuttgarcie i wtedy też opublikowano pierwszy wzorzec rasy. W 1901 roku znowelizowano wzorzec rasy. Wojny światowe przyczyniły się do upadku leonbergerów. Po roku 1945 przystąpiono do odbudowy rasy, a już w latach 60. XX wieku żyło w Niemczech ok. 4 tys. psów tej rasy.

Leonberger został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 17 lutego 1955 roku.

Pierwszym powojennym leonbergerem w Polsce była suczka Bessy, przywieziona do naszego kraju w 1985 roku z Niemiec przez Irenę Hudecką.

Ile kosztuje leonberger?

Cena leonbergera z hodowli waha się od 4000 do 8000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Hodowla

Kupując leonbergera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Jakie imię dla leonbergera?

Imię dla psa

  • Bary, Hektor, Cezar

Imię dla suczki

  • Arja, Bajra, Carmen

Dla kogo leonberger będzie idealny?

Leonberger to idealny pies dla ludzi, którzy mają większy dom albo żyją na wsi. Pies ten akceptuje inne zwierzęta, jest spokojny, dlatego nada się dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych.

FAQs

Ile żyje leonberger?

Długość życia leonbergera wynosi od 9 do 12 lat.

Czy leonberger jest agresywny?

Wręcz przeciwnie, leonberger to symbol spokoju i przyjacielskiego nastawienia do rodziny.

Czy leonberger może żyć na dworze?

Tak, leonberger może mieszkać całorocznie w kojcu na dworze.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/145.pdf

fci.be/en/nomenclature/LEONBERGER-145.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
LEONBERGER – cena, charakter, opis rasy
Article Name
LEONBERGER – cena, charakter, opis rasy
Description
Leonberger to duży pies stróżujący o łagodnym usposobieniu, który nada się doskonale dla rodzin z dziećmi, nawet jako pierwszy pies w rodzinie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x