Reklama

Leonberger – cena, hodowla, zdrowie

Facebook
Twitter
Leonberger – cena, hodowla, zdrowie

Leonberger to duży pies stróżujący o łagodnym usposobieniu, który nada się doskonale dla rodzin z dziećmi, nawet jako pierwszy pies w rodzinie.

Spis treści - kliknij

Leonberger – historia rasy

Leonberger to duża rasa psów w typie górskich molosów. Wśród teorii wyjaśniających pochodzenie leonbergerów prym wiodą dwie. Według pierwszej z nich leonbergery to psy, które pochodzą od mastifów tybetańskich, które występowały w Alpach już w średniowieczu. Leonbergery miały być psami o okazałej posturze, z dużymi głowami i opadającymi uszami, które wykorzystywane były do pracy przy pasieniu i stróżowaniu przez chłopów. Psa w typie leonbergera posiadała podobno w XVII wieku książęca rodzina Metternichów. Druga z teorii zakłada, że do stworzenia tej rasy, na przełomie lat 30. I 40 XIX przyczynił się radny miasta Leonberg Heinrich Essig, który zaplanował wyhodować psa podobnego do lwa, który rozsławiłby Leonberg. Essig skrzyżował podobno czarną sukę nowofundlanda z „Barrym” – psem pochodzącym z klasztoru na Przełęczy Św. Bernarda. W kolejnych kojarzeniach wykorzystano pirenejskie psy górskie. Pierwszy leonberger urodził się w 1846 roku. W 1865 roku leonberger została pokazany na wystawie w Monachium. W 1895 roku powołano Klub Leonbergera w Stuttgarcie, a w 1901 roku znowelizowano wzorzec rasy. Wojny światowe przyczyniły się do upadku leonbergerów, a rasę rozpoczęto odbudowywać w latach 60. XX wieku.

Leonberger w Polsce

Pierwszym powojennym leonbergerem była suczka Bessy, przywieziona do Polski w 1985 roku.

Jak wygląda leonberger?

Leonberger to duży pies, dobrze umięśniony, z harmonijną budową ciała. Głowa leonbergera jest bardziej głęboka niż szeroka; kufa długa i nigdy spiczasta; nos czarny; oczy owalne; uszy osadzone wysoko, wiszące, średniej wielkości. Grzbiet leonbergera jest mocny, prosty i szeroki; ogon dobrze owłosiony; kończyny przednie i tylne proste.

Leonberger charakterystyka rasy

Wysokość leonbergera w kłębie

Pies: 72-80 cm

Suka: 65-75 cm

Leonberger – waga

Pies: 55-65 kg

Suka: 45-55 kg

Szata leonbergera

Leonberger ma sierść od miękkej do twardej, długą, przylegającą, prostą, a czasem lekko falistą z podszerstkiem.

Leonberger występuje w różnych rodzajach umaszczenia: lwim, czerwonym, brązowo czerwonym, piaskowym i odcieniami pośrednimi, zawsze z czerwoną maską.

Kategoria wielkości: leonberger to pies rasy dużej

Ile żyje leonberger?

Długość życia leonbergera wynosi od 9 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Leonberger – charakter

Leonberger to pies rodzinny, bardzo spokojny i łagodny wobec dzieci. Psy tej rasy, choć wyglądają na groźne, to są bardzo czułe, lojalne i oddane swojej rodzinie. Lubią się bawić, mimo swoich gabarytów. Leonberger to pies bardzo spokojny, który reaguje tylko w razie konieczności.

Psy tej rasy dobrze znoszą samotność, nie są zbyt szczekliwe ani nie wykazują skłonności do ucieczek czy niszczenia. Leonberger to dobry wybór na psa stróżującego, który nada się również jako pierwszy pies w rodzinie.

W małym mieszkaniu leonberger raczej się nie odnajdzie, to pies, który potrzebuje przestrzeni, oraz ruchu i ćwiczeń. Leonberger zaakceptuje zarówno kota, jak i innego psa. To dobry kompan zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych.  

Leonberger – charakter

Leonberger – zdrowie

Leonberger to pies, który dzięki swojej szacie jest bardzo odporny na zimno, z drugiej strony źle znosi upały. Psy tej rasy mają bardzo duży apetyty i co za tym idzie skłonności do tycia. Leonberger cierpi jednak na choroby, charakterystyczne dla tej rasy:

 • Leonbergerowi może przytrafić się dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • Problemy z sercem – kardiomiopatia
 • Postępujący zanik siatkówki
 • Leonberger może dostać skrętu żoładka
 • Polineuropatia
 • Osteosarcoma

Leonberger – żywienie

Leonberger to bardzo łakomy pies, dlatego bardzo starannie należy obliczyć jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne i dopilnować, by nie jadł więcej, niż jest konieczne. Psy tej rasy warto suplementować od szczeniaka preparatami na stawy. Ponieważ jest to pies, który generalnie je dużo, to polecana jest dobrej jakości sucha karma dla psa albo dieta BARF.

Leonberger – pielęgnacja

Jeżeli leonberger mieszka cały rok w domu, to trzeba liczyć się z ciągłym gubieniem sierści, a dwa razy do roku z mocniejszym linieniem. W tym okresie należy czesać psa każdego dnia. Pomiędzy linieniem może zdarzyć się konieczność, by czesać psa częściej niż raz w tygodniu, ponieważ jego sierść może się kołtunić – zwłaszcza ogon, portki i uszy.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i zębów.

Leonberger – szkolenie

Leonberger to pies inteligentny, który szybko się uczy i nie powinien nastręczyć opiekunowi problemów wychowawczych. Młode psa należy zacząć socjalizować, jak szybko jest to możliwe. Naukę posłuszeństwa warto zacząć od psiego przedszkola, a ponieważ pies jest łasy na jedzenie, to metody pozytywne z nagradzaniem przekąskami będą bardzo pomocne.

Zalety i wady rasy leonberger

Zalety leonbergera

 • Leonberger to pies bardzo rodzinny
 • Leonbergery zostały stworzone do stróżowania
 • Pies tej rasy toleruje inne zwierzęta w domu
 • Leonberger jest bardzo pojętny i szybko się uczy

 

Wady leonbergera

 • Leonberger linieje w zasadzie przez cały rok, jeśli mieszka w domu
 • Jest to pies drogi w utrzymaniu – dużo je

Ciekawostki o leonbergerach

 • Leonbergery to doskonali pływacy
 • Posiadaczem leonbergera był m.in. kompozytor Ryszard Wagner czy Otto von Bismarck
leonberger pies

Leonberger cena

Cena leonbergera z hodowli waha się od 5000 do 6000 zł.

Leonberger hodowla

Kupując leonbergera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla leonbergera

Ciekawe imię dla psa leonbergera: Bary, Hektor, Cezar

Ciekawe imię dla suczki leonbergera: Arja, Bajra, Carmen

Dla kogo leonberger będzie idealny?

Leonberger to idealny pies dla ludzi, którzy mają większy dom albo żyją na wsi. Pies ten akceptuje inne zwierzęta, jest spokojny, dlatego nada się dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych.

Klasyfikacja FCI rasy leonberger

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.2: Molosy typu górskiego

Numer wzorca: 145

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Leonberger – cena, hodowla, zdrowie | Zoonews.pl
Article Name
Leonberger – cena, hodowla, zdrowie | Zoonews.pl
Description
Leonberger to duży pies stróżujący o łagodnym usposobieniu, który nada się doskonale dla rodzin z dziećmi, nawet jako pierwszy pies w rodzinie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1648

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x