Reklama

ZKwP – cele, historia, zadania – Związek Kynologiczny w Polsce

Facebook
Twitter
ZKwP, czyli Związek Kynologiczny w Polsce to najstarsza organizacja kynologiczna w Polsce, która zrzesza hodowców i pasjonatów ras psów.

pixabay.com/images/id-4957501/

ZKwP to pierwsze w Polsce stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym, które zrzesza hodowców i pasjonatów ras psów. Jakie są zadania ZKwP?

Spis treści - kliknij strzałkę

ZKwP – cele stowarzyszenia

ZKwP, czyli Związek Kynologiczny w Polsce to najstarsza organizacja kynologiczna w Polsce, która zrzesza hodowców i pasjonatów ras psów. Siedziba główna ZKwP mieści się w Warszawie, z kolei na terenie całej Polski działa 48. lokalnych oddziałów. 

Głównym celem związku, określonym w statucie jest „oparta na podstawach naukowych organizacja hodowli i szkolenia psów rasowych dla osiągnięcia jak najwyższego poziomu zarówno pod względem eksterierowym, jak i użytkowym oraz ochrona zwierząt”.

ZKwP – zadania stowarzyszenia

ZKwP realizuje powyższe cele poprzez szereg inicjatyw określonych w statucie ZKwP w Rozdziale II:

 1. Reprezentowanie interesów kynologii przed władzami i instytucjami w kraju i za granicą oraz organizacjami kynologicznymi krajowymi, międzynarodowymi i zagranicznymi,
 2. prowadzenie Polskiej Księgi Rodowodowej,
 3. organizowanie i uczestniczenie w imprezach kynologicznych (wystawach, pokazach, zawodach, konkursach, szkoleniach, kursach, egzaminach),
 4. rozwijanie i popieranie działalności propagandowej, wydawniczej i naukowo-badawczej w zakresie kynologii oraz ochrony zwierząt,
 5. współpracę w dziedzinie kynologii i ochrony zwierząt z zakładami naukowymi i naukowo-badawczymi w kraju i za granicą,
 6. organizowanie zebrań, kursów i wykładów,
 7. organizowanie szkolenia i doskonalenia sędziów, asystentów, instruktorów oraz treserów,
 8. czuwanie nad przestrzeganiem przepisów ustawy o ochronie zwierząt oraz ogólnych zasad etycznych przez członków Związku,
 9. czynne uczestnictwo w procesie legislacyjnym w zakresie kynologii i ochrony zwierząt,
 10. inicjowanie oraz przeprowadzanie kontroli i interwencji z udziałem organów administracji państwowej i samorządowej w przypadkach przewidzianych w Ustawie o ochronie zwierząt, a także we wskazanym zakresie, uczestniczenie w postępowaniach przed sądami powszechnymi i organami administracyjnymi zgodnie z treścią obowiązujących przepisów,
 11. podejmowanie innych czynności i środków działania związanych z realizacją celów Związku.

ZKwP – historia

Historia ZKwP sięga 1918 roku, kiedy Polska odzyskała państwowość po dekadach pod zaborami. W tym czasie na terenie Polski zaczęły powstawać liczne kluby miłośników i hodowców ras psów. W 1935 roku, z inicjatywy Maurycego Trybulskiego, 15 z nich powołało Międzyklubowy Komitet Kynologiczny, który rozpoczął prace nad utworzeniem ogólnokrajowej organizacji kynologicznej, czego efektem było powołanie Polskiego Kennel Klubu w 1938 roku. Rok później – 2 czerwca 1939 roku PKK został przyjęty do FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna).

Wraz z wybuchem wojny działalność PKK została zawieszona, a od 1948 roku reaktywowana przez ZKwP. W tym samym roku powstały pierwsze oddziały ZkwP w Warszawie, Poznaniu, Inowrocławiu, Katowicach i Bydgoszczy.

ZKwP – osiągnięcia

W ciągu dekad funkcjonowania ZKwP osiągnął wiele sukcesów w skali światowej. Za sprawą ZKwP wprowadzono do FCI pięć polskich ras psów, tj:

 1. Polski Owczarek Nizinny
 2. Polski Owczarek Podhalański
 3. Gończy Polski
 4. Ogar Polski
 5. Chart Polski

 

W 1969 roku Edward Mikulski (prezes ZKwP) został prezydentem FCI, a w Warszawie zorganizowano Kongres FCI. Pierwszy Euro Dog Show odbył się w 2000 roku w Poznaniu. Z kolei w 2006 roku w Polsce odbyła się najwyższej rangi w FCI Światowa Wystawa Psów Rasowych.

ZKwP – przewodniczący

Od 1938 roku pracami ZKwP kierowało 11. prezesów, tj:

1938

Bruno Olbrycht

1948–1953

Władysław Wolski

1953

Rudolf Kryspin

1953–1971

Edward Mikulski

1971–1990

Edwin Rozłubirski

1990–1993

Genowefa Ratajczak

1993–2013

Andrzej Mania

2013–2017

Jan Gajewski

2017–2019

Andrzej Kaźmierski

2019–2021

Iwona Magdziarska-Olesińska

2021–obecnie

Leszek Salamon

ZKwP – warto wiedzieć

ZKwP jako jedyna organizacja kynologiczna w Polsce jest członkiem FCI. Jako pierwszy związek o zasięgu ogólnokrajowym ZKwP przygotowało standardy prowadzeni hodowli psów – warunki jej zakładania i prowadzenia. Kupując psa z hodowli, która jest zarejestrowana w ZKwP możesz mieć pewność, że kupujesz psa rasowego z udokumentowaną historią.

Oddziały ZKwP

ZKwP Będzin, ZKwP Białystok, ZKwP Bielsko-Biała, ZKwP Bydgoszcz, ZKwP Bytom, ZKwP Chojnice, ZKwP Chorzów, ZKwP Częstochowa, ZKwP Gdynia, ZKwP Gorzów Wlkp, ZKwP Grudziądz, ZKwP Inowrocław, ZKwP Jelenia Góra, ZKwP Kalisz, ZKwP Katowice, ZKwP Kielce, ZKwP Koszalin, ZKwP Kraków, ZKwP Krosno, ZKwP Legionowo, ZKwP Legnica, ZKwP Leszno, ZKwP Lublin, ZKwP Łódź, ZKwP Nowy Sącz, ZKwP Nowy Targ, ZKwP Olsztyn, ZKwP Opole, ZKwP Piaseczno, ZKwP Płock, ZKwP Poznań, ZKwP Przemyśl, ZKwP Racibórz, ZKwP Radom, ZKwP Rybnik, ZKwP Rzeszów, ZKwP Słupsk, ZKwP Sopot, ZKwP Szczecin, ZKwP Toruń, ZKwP Wałbrzych, ZKwP Warszawa, ZKwP Wieliczka, ZKwP Włocławek, ZKwP Wrocław, ZKwP Zabrze, ZKwP Zakopane, ZKwP Zielona Góra.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
ZKwP – cele, historia, zadania – Związek Kynologiczny w Polsce | Zoonews.pl
Article Name
ZKwP – cele, historia, zadania – Związek Kynologiczny w Polsce | Zoonews.pl
Description
ZKwP to pierwsze w Polsce stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym, które zrzesza hodowców i pasjonatów ras psów. Jakie są zadania ZKwP?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 755

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x