Reklama

Owczarek kaukaski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek kaukaski – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-6154868/

Owczarek kaukaski to siła, odwaga, krzepkość i niezależność. Piękny czy bestia? Jaki naprawdę jest owczarek kaukaski?

Spis treści - kliknij

Owczarek kaukaski – historia rasy

Owczarek kaukaski to rasa psów, której pochodzenie jest dość mgliste ze względu na fakt, iż krajem, z którego pochodzą owczarki kaukaskie jest były Związek Radziecki, mocno ograniczający dostęp do wszelkiej wiedzy nie tylko o hodowli psów. Obecnie jest trochę łatwiej, a kaukazy są bardziej powszechne, lecz i tak brakuje pełnej wiedzy na ich temat. Kaukascy pasterze tak skutecznie chronili swe zwierzęta przed obcą ingerencją, że swego czasu owczarki kaukaskie występowały tylko w rejonie gór Kaukazu oraz Uralu i nigdzie indziej o nich nie słyszano. Owczarek kaukaski był psem pasterskim, a jego zadaniem była samodzielna ochrona trzody przed drapieżnikami. Dziś nadal kaukazy cenione za tę umiejętność, odnajdując się w roli stróża terenu. Przypuszczalnie przodkiem owczarka kaukaskiego był mastif tybetański. Pierwsze osobniki trafiły do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) i służyły milicji i wojsku do patrolowania Muru Berlińskiego. Dopiero w latach 80 XX wieku ten górski pies pojawił się na światowych wystawach popularyzując się w szerszym gronie miłośników rasy.

Owczarek kaukaski w Polsce

Owczarek kaukaski trafił do Polski z niemieckiej hodowli w latach 70. XX wieku. Nadal nie jest to popularna rasa psów w Polsce.

Jak wygląda owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to harmonijnie zbudowany pies, o silnym kośćcu i umięśnieniu. Głowa owczarka kaukaskiego jest masywna; kufa szeroka i głęboka; oczy średniej wielkości, owalne; uszy średniej wielkości trójkątne. Tułów owczarka kaukaskiego jest dobrze rozwinięty; klatka piersiowa długa i szeroka; ogon wysoko osadzony, szablasty.

Charakterystyka psa rasy owczarek kaukaski

Wielkość w kłębie psa rasy owczarek kaukaski

Pies: 72-75 cm

Suka: 67-70 cm

Waga psa rasy owczarek kaukaski

Pies: 50-65 kg

Suka: 45-60kg

Szata owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski występuje we wszystkich odmianach barwnych: jednolite, łaciate lub srokate poza czarnym, błękitnym i wątrobianym z szarym nosem.

Sierść owczarka kaukaskiego może być krótka, długa lub półdługa, prosta, odstająca, gruba z gęstym podszerstkiem.

Kategoria wielkości: owczarek kaukaski to pies rasy dużej

Ile lat żyje owczarek kaukaski

Owczarki kaukaskie żyją od 9 do 11 lat.

Owczarek kaukaski – charakterystyka rasy

Owczarek kaukaski to z natury spokojny pies, który pomimo budzących respekt gabarytów bardzo chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach. Nie jest przy tym ociężały, lecz zawsze oczekuje zachęty by się włączyć w harce. Zabawki w zębach owczarka kaukaskiego nie zawsze mają ciężki żywot, ale muszą być wytrzymałe i dostosowane do wieku psa. Bezwzględnie zabawa dzieci z kaukazem nie może odbywać się bez nadzoru dorosłych, tak potężny pies mógłby im przypadkowo zrobić krzywdę, której wcale nie chce. Dzieci zawsze muszą znać granice, których nie wolno przekraczać w relacji z olbrzymem. Owczarek kaukaski nie należy do zbyt wylewnych uczuciowo psów, ale bliskość z rodziną jest jak najbardziej wskazana. Mimo, iż owczarek kaukaski jest psem obronnym to jest również wrażliwy i potrzebuje pozytywnych uczuć ze strony najbliższych. W zamian kaukaz zawsze będzie stawał w obronie opiekuna i całej rodziny, błyskawicznie reagując na zagrożenie i niepokojące go bodźce. Obcy na terenie owczarka kaukaskiego nie mogą liczyć na wyrozumiałe traktowanie – jeśli jesteś zagrożeniem to tak właśnie będziesz potraktowany.

Owczarek kaukaski - zdrowie

pixabay.com/images/id-6154872/

Owczarek kaukaski - zdrowie

Owczarek kaukaski cieszy się wyjątkowym zdrowiem. Ten górski czworonóg jest wytrzymały i nie straszna mu żadna pogoda. Niezbędne do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego olbrzyma są codzienne długie spacery, które zaspokoją także potrzeby kontaktu z osobnikami swojego gatunku. Opiekunowi nie wolno zaniedbywać tej formy aktywności kaukaza. Na dłuższe trasy pamiętaj by zabierać ze sobą wodę i w razie potrzeby umożliwić psu odpoczynek w cieniu. Dla zdrowia stawów owczarka kaukaskiego warto wyposażyć się w duże legowisko z pianki ortopedycznej. Do głównych dolegliwości zdrowotnych, które mogą dotknąć owczarka kaukaskiego należy: zaćma, dysplazja stawów, cukrzyca, nadwaga, choroby serca i nowotwory.

Owczarek kaukaski - żywienie

Duży pies dużo je i ta zasada jak najbardziej oddaje ilość jedzenia jaką trzeba dostarczyć rosłemu owczarkowi kaukaskiemu by rozwijał się prawidłowo. Kaukaz jest łakomczuchem i nie należy do grona kręcących nosem co do formy serwowanej karmy. Ten molos zadowoli się zarówno karmą suchą jak i posiłkami naturalnymi. Jakość pożywienia zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu, karma nieprawidłowo zbilansowana kalorycznie i odżywczo może skutkować pogorszeniem zdrowia psa. Przy owczarkach kaukaskich zaleca się konsultacje dietetyczną zwłaszcza przy serwowaniu posiłków BARF i za młodu kaukaza. Posiłki powinny być podzielone na dwie porcje, większy podaj wieczorem. Owczarek kaukaski to żarłok i nie stroni od każdej ilości jedzenia, ale absolutnie nie wolno go przekarmiać, gdyż może doznać wysoce śmiertelnego skrętu lub wywinięcia żołądka.

Poznań również tę rasę psa

Pielęgnacja rasy owczarek kaukaski

Owczarki kaukaskie dysponują grubą warstwą ochronną i trzeba się liczyć z tym by zachować jej właściwości ochronne wymaga ona systematycznej pielęgnacji. Kaukaz linieje obficie na wiosnę i jesienią wtedy trzeba codziennie poświęcić czas by jak najszybciej pozbyć się starej okrywy, ale i pobudzić krążenie krwi. Im dłuższy włos posiada owczarek kaukaski (owczarek kaukaski typu górskiego – długa sierść i owczarek kaukaski typu pośredniego – sierść półdługa) tym rytuał wyczesywania musi być częstszy, do kilku razy w tygodniu. Sierść kaukaza dzięki temu zachowa czystość i estetyczny wygląd. Rytuał wyczesywania może mieć także wartość emocjonalną dla psa i opiekuna- pielęgnacja futra wzmocni wasze więzi. Do wszelkich zabiegów higienicznych należy przyzwyczajać kaukaza za młodu, potem będzie bardzo trudno go opanować już nie tylko ze względu na wielkość, ale i niechęć współpracy.  Zawsze podczas pielęgnacji monitoruj długość pazurów, czystość zębów, uszu i stan oczu.

Szkolenie rasy owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski wymaga szkolenia pod okiem specjalisty. Ten duży górski pies musi przede wszystkim być nauczony prawidłowego chodzenia na smyczy, komend posłuszeństwa oraz opiekun powinien położyć nacisk na wczesną, intensywną socjalizację. Szczeniak owczarka kaukaskiego bardzo szybko urośnie i zwlekanie z nauką może mieć bardzo przykre konsekwencje. Wskazane jest by szkolenie niezależnego kaukaza prowadzić konsekwentnie w oparciu o pozytywne metody i być regularne. Owczarka kaukaskiego należy traktować po partnersku inaczej pies nie odda przewodnictwa w stadzie. Ulubione przysmaki owczarka kaukaskiego będą skuteczną zachętą do kierowanych działań wychowawczych. Stróżowania nie trzeba kaukaza uczyć, ale prawidłowa socjalizacja psa z ludźmi i zwierzętami ma za zadanie nauczyć go właściwego zachowania poza terenem, którego pilnuje. Podczas aranżowania spotkań z owczarkiem kaukaskim należy zachować czujność i dbać o bezpieczeństwo innych zwierząt (zakładaj kaganiec fizjologiczny), gdyż owczarek dysponuje olbrzymią siłą fizyczną, a sprowokowany może zaatakować przy użyciu mocnych szczęk.

Zalety i wady rasy owczarek kaukaski

Zalety rasy owczarek kaukaski

 • owczarek kaukaski to idealny stróż i obrońca
 • kaukaz łatwo dostosowuje się do trybu życia opiekuna
 • psy te mogą żyć u boku osób samotnych, rodzin z dziećmi czy par nie posiadających dzieci
 • owczarek kaukaski może żyć na dworze, ale nie może być izolowany od otoczenia
 • kaukaz nie jest psem hałaśliwym

 

Wady rasy owczarek kaukaski

 • nieumiejętnie prowadzony owczarek kaukaski może stać się agresywny
 • owczarek kaukaski wymaga doświadczonego opiekuna, nie polecany na pierwszego psa
 • rasa ta źle znoszą warunki miejskie, do życia potrzebują sporej przestrzeni i swobody
 • kaukaz nie toleruje obcych na swoim terenie, sprowokowany może zaatakować
 • owczarek kaukaski zachowuje wysoki poziom nieufności wobec obcych
 • te górskie psy są niezależne i wymagają szkolenia pod okiem specjalisty
 • kaukaz wymaga sporej dawki ruchu, poza terenem którego strzeże

Ciekawostki o rasie owczarek kaukaski

 • W Polsce owczarek kaukaski znajduje się na liście ras niebezpiecznych, na którego posiadanie trzeba mieć pozwolenie.
 • W miocie owczarka kaukaskiego standardem jest dwucyfrowa liczba potomków. Normalnością jest co najmniej 15 szczeniaków kaukaza.
 • Pierwotnie owczarkom kaukaskim kopiowano uszy, a nawet usuwano małożownię uszną by podczas ochrony stada wilki i niedźwiedzie nie mogły mi ich kaleczyć. Dziś proceder ten jest w Polsce zakazany, a w przypadku tych psów byłby zupełnie zbyteczny. Obecnie owczarek kaukaski dogląda terenu i nie pilnuje już zwierząt gospodarskich.

Owczarek kaukaski hodowla

Kupując owczarka kaukaskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Cena psa rasy owczarek kaukaski z hodowli

Cena owczarka kaukaskiego zależy przede wszystkim od pochodzenia, wieku psa i płci. Za owczarka kaukaskiego trzeba zapłacić od 3 do 4 tys. zł.

Imię dla owczarka kaukaskiego

Ciekawe imię dla psa owczarka kaukaskiego: Bary, Max, Roki

Ciekawe imię dla suki owczarka kaukaskiego: Lady, Emma, Becky

Dla kogo owczarek kaukaski będzie idealny?

Owczarek kaukaski to pies, który sprawdzi się przede wszystkim jako pies stróżujący albo pracujący w służbach mundurowych.

Klasyfikacja FCI owczarka kaukaskiego

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.2: psy górskie

Numer wzorca: 328

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek kaukaski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek kaukaski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek kaukaski to siła, odwaga, krzepkość i niezależność. Piękny czy bestia? Jaki naprawdę jest owczarek kaukaski?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1065

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x