Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK KAUKASKI - cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek kaukaski – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-6154868/

Poznaj owczarka kaukaskiego – psa o spokojnym charakterze, który mimo swoich imponujących rozmiarów, z radością uczestniczy w rodzinnych zabawach. Dowiedz się, jak wygląda jego codzienna pielęgnacja, jakie są typowe dla niego choroby i jak powinno wyglądać jego szkolenie. Zastanawiasz się, czy owczarek kaukaski to odpowiedni wybór dla Ciebie? Nasz artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając zarówno zalety, jak i wyzwania związane z posiadaniem tego olbrzymiego psa.

Spis treści

Podstawowe informacje o owczarku kaukaskim

🌅 Kraj pochodzenia

Rosja

🐶 Numer wzorca FCI

328

➡ Waga

45 – 65 kg

❤ Długość życia

9 – 11 lat

💢 Charakter

Owczarek kaukaski to z natury spokojny pies, który pomimo budzących respekt gabarytów bardzo chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach.

Pochodzenie i historia rasy

Owczarek kaukaski to rasa psów, której historia pochodzenia jest dość mglista ze względu na fakt, iż krajem, z którego pochodzą owczarki kaukaskie były Związek Radziecki, mocno ograniczający dostęp do wszelkiej wiedzy o hodowli psów. Obecnie jest trochę łatwiej, a kaukazy są bardziej powszechne, lecz i tak brakuje pełnej wiedzy na ich temat. Kaukascy pasterze tak skutecznie chronili swe zwierzęta przed obcą ingerencją, że swego czasu owczarki kaukaskie występowały tylko w rejonie gór Kaukazu oraz Uralu i nigdzie indziej o nich nie słyszano. Pierwsze udokumentowane wzmianki o dużych psach w typie molosa, towarzyszących armii władcy Armenii, Tigrana II, pochodzą z I wieku p.n.e.

Przeznaczenie owczarków kaukaskich

Owczarek kaukaski był psem pasterskim, a jego zadaniem była samodzielna ochrona trzody przed drapieżnikami. Dziś nadal kaukazy są cenione za tę umiejętność, odnajdując się w roli stróża terenu. Przypuszczalnie przodkiem owczarka kaukaskiego był mastif tybetański. Pierwsze osobniki trafiły do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) i służyły milicji i wojsku do patrolowania muru berlińskiego. Dopiero w latach 80. XX wieku ten górski pies pojawił się na światowych wystawach popularyzując się w szerszym gronie miłośników rasy.

Oficjalne uznanie rasy owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski został oficjalnie uznany przez FCI 23 sierpnia 1984 roku.

Owczarek kaukaski w Polsce

Owczarek kaukaski trafił do Polski z niemieckiej hodowli w latach 70. XX wieku. Nadal nie jest to popularna rasa psów w Polsce.

Jak wygląda owczarek kaukaski

Zgodnie ze wzorcem rasy owczarek kaukaski jest psem silnym, harmonijnie zbudowanym, o mocnym kośćcu i mięśniach. Na mocnej szyi osadzona jest masywna głowa, o kształcie klina z szeroką podstawą i płaskim czołem. U samców bardzo wyraźna jest kryza na szyi. Na głowie widać czarny nos o szerokim grzbiecie. Nos kaukaza nie wystaje poza krawędź kufy i bez względu na umaszczenie nie może być czekoladowy ani błękitny. Mocne umięśnienie pyska podkreślają dobrze rozwinięte poliki. Oczy owczarka kaukaskiego są owalne, średniej wielkości, szeroko i skośnie rozstawione. Oczy osłaniają dobrze przylegające, suche, czarne powieki. Kolor oczu od ciemnego brązu po orzechowy. Wysoko na głowie osadzone są trójkątne i wiszące uszy. Ich krawędź ściśle dotyka policzków, niegdyś były kopiowane. Tułów minimalnie dłuższy niż kłąb. Grzbiet psa jest prosty, mocny i szeroki. Szeroki zad wieńczy wysoko osadzony, szablasty lub zakręcony ogon. Masywne ciało noszone jest przez dobrze umięśnione i równoległe rozstawione nogi. Długość nóg stanowi połowę wysokości psa w kłębie. Łapy są duże, zwarte, okrągłe i dobrze wysklepione. Owczarek kaukaski zazwyczaj porusza się kłusem.

Charakterystyka rasy

Wielkość w kłębie psa rasy owczarek kaukaski

Pies: 72-75 cm

Suka: 67-70 cm

Waga psa rasy owczarek kaukaski

Pies: 50-65 kg

Suka: 45-60kg

Szata owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski występuje we wszystkich odmianach barwnych: jednolite, łaciate lub srokate poza czarnym, błękitnym i wątrobianym z szarym nosem.

Sierść owczarka kaukaskiego może być krótka, długa lub półdługa, prosta, odstająca, gruba z gęstym podszerstkiem.

Kategoria wielkości owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski to pies rasy olbrzymiej.

Ile lat żyje owczarek kaukaski

Owczarki kaukaskie żyją od 9 do 11 lat.

Charakter i usposobienie

Owczarek kaukaski to z natury spokojny pies, który pomimo budzących respekt gabarytów bardzo chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach. Nie jest przy tym ociężały, lecz zawsze oczekuje zachęty by się włączyć w harce. Zabawki w zębach owczarka kaukaskiego nie zawsze mają ciężki żywot, ale muszą być wytrzymałe i dostosowane do wieku psa. Bezwzględnie zabawa dzieci z kaukazem nie może odbywać się bez nadzoru dorosłych, tak potężny pies mógłby im przypadkowo zrobić krzywdę, której wcale nie chce. Dzieci zawsze muszą znać granice, których nie wolno przekraczać w relacji z olbrzymem. Owczarek kaukaski nie należy do zbyt wylewnych uczuciowo psów, ale bliskość z rodziną jest jak najbardziej wskazana. Mimo, iż owczarek kaukaski jest psem obronnym to jest również wrażliwy i potrzebuje pozytywnych uczuć ze strony najbliższych. W zamian kaukaz zawsze będzie stawał w obronie opiekuna i całej rodziny, błyskawicznie reagując na zagrożenie i niepokojące go bodźce. Obcy na terenie owczarka kaukaskiego nie mogą liczyć na wyrozumiałe traktowanie – jeśli jesteś zagrożeniem to tak właśnie będziesz potraktowany.

Owczarek kaukaski - zdrowie

pixabay.com/images/id-6154872/

Zdrowie

Owczarek kaukaski cieszy się wyjątkowym zdrowiem. Ten górski czworonóg jest wytrzymały i nie straszna mu żadna pogoda. Niezbędne do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego olbrzyma są codzienne długie spacery, które zaspokoją także potrzeby kontaktu z osobnikami swojego gatunku. Opiekunowi nie wolno zaniedbywać tej formy aktywności kaukaza. Na dłuższe trasy pamiętaj by zabierać ze sobą wodę i w razie potrzeby umożliwić psu odpoczynek w cieniu. Dla zdrowia stawów owczarka kaukaskiego warto wyposażyć się w duże legowisko z pianki ortopedycznej.

Typowe choroby owczarka kaukaskiego

  • Dysplazja
  • Skręt żołądka
  • Zaćma
  • Cukrzyca
  • Nadwaga
  • Choroby serca
  • Nowotwory

Czym karmić owczarka kaukaskiego?

Duży pies dużo je i ta zasada jak najbardziej oddaje ilość jedzenia jaką trzeba dostarczyć rosłemu owczarkowi kaukaskiemu by rozwijał się prawidłowo. Kaukaz jest łakomczuchem i nie należy do grona kręcących nosem co do formy serwowanej karmy. Ten molos zadowoli się zarówno karmą suchą jak i posiłkami naturalnymi. Jakość pożywienia zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu, karma nieprawidłowo zbilansowana kalorycznie i odżywczo może skutkować pogorszeniem zdrowia psa. Przy owczarkach kaukaskich zaleca się konsultacje dietetyczną zwłaszcza przy serwowaniu posiłków BARF i za młodu kaukaza. Posiłki powinny być podzielone na dwie porcje, większy podaj wieczorem. Owczarek kaukaski to żarłok i nie stroni od każdej ilości jedzenia, ale absolutnie nie wolno go przekarmiać, gdyż może doznać wysoce śmiertelnego skrętu lub wywinięcia żołądka.

Pielęgnacja owczarka kaukaskiego

Owczarki kaukaskie dysponują grubą warstwą ochronną i trzeba się liczyć z tym by zachować jej właściwości ochronne wymaga ona systematycznej pielęgnacji. Kaukaz linieje obficie na wiosnę i jesienią wtedy trzeba codziennie poświęcić czas by jak najszybciej pozbyć się starej okrywy, ale i pobudzić krążenie krwi. Im dłuższy włos posiada owczarek kaukaski (owczarek kaukaski typu górskiego – długa sierść i owczarek kaukaski typu pośredniego – sierść półdługa) tym rytuał wyczesywania musi być częstszy, do kilku razy w tygodniu. Sierść kaukaza dzięki temu zachowa czystość i estetyczny wygląd. Rytuał wyczesywania może mieć także wartość emocjonalną dla psa i opiekuna- pielęgnacja futra wzmocni wasze więzi. Do wszelkich zabiegów higienicznych należy przyzwyczajać kaukaza za młodu, potem będzie bardzo trudno go opanować już nie tylko ze względu na wielkość, ale i niechęć współpracy.  Zawsze podczas pielęgnacji monitoruj długość pazurów, czystość zębów, uszu i stan oczu.

Owczarek kaukaski - szkolenie

Owczarek kaukaski wymaga szkolenia pod okiem specjalisty. Ten duży górski pies musi przede wszystkim być nauczony prawidłowego chodzenia na smyczy, komend posłuszeństwa oraz opiekun powinien położyć nacisk na wczesną, intensywną socjalizację. Szczeniak owczarka kaukaskiego bardzo szybko urośnie i zwlekanie z nauką może mieć bardzo przykre konsekwencje. Wskazane jest by szkolenie niezależnego kaukaza prowadzić konsekwentnie w oparciu o pozytywne metody i być regularne. Owczarka kaukaskiego należy traktować po partnersku inaczej pies nie odda przewodnictwa w stadzie. Ulubione przysmaki owczarka kaukaskiego będą skuteczną zachętą do kierowanych działań wychowawczych. Stróżowania nie trzeba kaukaza uczyć, ale prawidłowa socjalizacja psa z ludźmi i zwierzętami ma za zadanie nauczyć go właściwego zachowania poza terenem, którego pilnuje. Podczas aranżowania spotkań z owczarkiem kaukaskim należy zachować czujność i dbać o bezpieczeństwo innych zwierząt (zakładaj kaganiec fizjologiczny), gdyż owczarek dysponuje olbrzymią siłą fizyczną, a sprowokowany może zaatakować przy użyciu mocnych szczęk.

Zalety i wady owczarka kaukaskiego

Zalety

  • Idealny stróż i obrońca.
  • Łatwo dostosowuje się do trybu życia opiekuna.
  • Może żyć u boku osób samotnych, rodzin z dziećmi czy par nie posiadających dzieci.
  • Może żyć na dworze, ale nie może być izolowany od otoczenia.
  • Nie jest psem hałaśliwym.

Wady

  • Może stać się agresywny, jeśli nie jest odpowiednio prowadzony.
  • Wymaga doświadczonego opiekuna, nie polecany na pierwszego psa.
  • Źle znosi warunki miejskie, potrzebuje sporej przestrzeni i swobody.
  • Nie toleruje obcych na swoim terenie, sprowokowany może zaatakować.
  • Zachowuje wysoki poziom nieufności wobec obcych.
  • Niezależny, wymaga szkolenia pod okiem specjalisty.
  • Wymaga sporej dawki ruchu, poza terenem którego strzeże.

Ciekawostki o owczarku kaukaskim

  • W Polsce owczarek kaukaski znajduje się na liście ras psów agresywnych, dlatego na posiadanie psa tej rasy trzeba mieć pozwolenie.
  • W miocie owczarka kaukaskiego standardem jest dwucyfrowa liczba potomków. Normalnością jest co najmniej 15 szczeniaków kaukaza.
  • Pierwotnie owczarkom kaukaskim kopiowano uszy, a nawet usuwano małożownię uszną by podczas ochrony stada wilki i niedźwiedzie nie mogły mi ich kaleczyć. Dziś proceder ten jest w Polsce zakazany, a w przypadku tych psów byłby zupełnie zbyteczny. Obecnie owczarek kaukaski dogląda terenu i nie pilnuje już zwierząt gospodarskich.

Owczarek kaukaski hodowla

Kupując owczarka kaukaskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek kaukaski cena

Cena owczarka kaukaskiego zależy przede wszystkim od pochodzenia, wieku psa i płci. Za owczarka kaukaskiego trzeba zapłacić od 3 do 4 tys. zł.

Imię dla owczarka kaukaskiego

Dla Psa

  1. Borys – mocne, tradycyjne imię, pasujące do majestatycznej postury owczarka kaukaskiego.
  2. Miszka – sympatyczne i przyjazne, idealne dla psa o łagodnym charakterze.
  3. Igor – imię o silnym brzmieniu, podkreślające odwagę i siłę rasy.
  4. Kazan – inspirowane rosyjskimi korzeniami rasy, oddaje ich potężną naturę.
  5. Szarik – popularne i kochane, świetnie pasuje do przyjacielskiego psa.

Dla Suki

  1. Nadia – delikatne i kobiece, idealne dla eleganckiej suki.
  2. Zara – krótkie i wyraziste, pasuje do silnej i niezależnej osobowości.
  3. Mila – słodkie i przyjazne, świetnie oddaje łagodną naturę suki.
  4. Sasza – uniwersalne, pasujące zarówno do psa, jak i suki, ale z kobiecym akcentem.
  5. Katia – tradycyjne, ale zawsze modne, podkreśla piękno i dostojność suki.

Dla kogo owczarek kaukaski będzie idealny?

Owczarek kaukaski to pies, który sprawdzi się przede wszystkim jako pies stróżujący albo pracujący w służbach mundurowych.

Klasyfikacja FCI owczarka kaukaskiego

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.2: psy górskie

Numer wzorca: 328

FAQ na temat owczarka kaukaskiego

Czy owczarek kaukaski jest niebezpieczny?

Tak. Owczarek kaukaski ma silny instynkt terytorialny i gdy oddaje się stróżowaniu, to dla osób chcących wkroczyć na jego teren staje się poważnym zagrożeniem. To pies niezwykle czujny i każdy intruz jest traktowany jak wróg. Niewłaściwie wychowany, traktowany, prowokowany kaukaz stanie się psem niebezpiecznym i nieprzewidywalnym. Sygnałem ostrzegawczym przy pobudzeniu u owczarków kaukaskich może być wzniesienie ogona powyżej grzbietu (w spoczynku zwisa on, sięgając stawu skokowego). Każdy owczarek kaukaski wykazujący zaburzenia zachowania, w tym agresję czy lękliwość nie może być wykorzystywany w dalszej hodowli. Cechy te są wadą najwyższej ragi, powodując jego dyskwalifikację podczas oceny. 

Czy owczarek kaukaski lubi dzieci?

Owczarek kaukaski lubi dzieci, jednak obie strony muszą być nauczone prawidłowych relacji. Relacji tych powinien nauczyć dorosły, który odpowiada za bezpieczeństwo psa i dzieci. Tak duży pies nie powinien być pozostawiany bez nadzoru w obecności dzieci.

Czy owczarka kaukaskiego można strzyc?

Strzyżenie nie jest potrzebne owczarkom kaukaskim. Do zabiegów pielęgnacyjnych okrywy wystarczy regularne wyczesywanie szczotką o długiej szczecinie, która zagłębi się w gęstej okrywie, aż po samą nasadę podszerstka.

Redakcja

Źródła

zkwp.pl/wzorce/328.pdf

fci.be/en/nomenclature/CAUCASIAN-SHEPHERD-DOG-328.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK KAUKASKI - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK KAUKASKI - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek kaukaski był psem pasterskim, a jego zadaniem była samodzielna ochrona trzody przed drapieżnikami. Dziś nadal kaukazy są cenione za tę umiejętność.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adek
adek
11 miesięcy temu

Ciekawe imię polskie dla niego ?! ZENEK! Mówię poważnie..

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x