Reklama
Reklama

Mokra karma dla psa

Mokre karmy dla psów cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej właścicieli zwierząt, świadomych ich potrzeb, poszukuje dobrej mokrej karmy dla psa, która będzie zaspakajała potrzeby żywieniowe nawet najbardziej wymagających psów. Stosowanie mokrych karm dla psów ma wiele zalet, o których warto wiedzieć.

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Mokra karma dla psa jako źródło wody

Niewątpliwą zaletą mokrych karm dla psów jest ich wysoka wilgotność. Warto wiedzieć, że wilgotność mokrej karmy dla psów sięga nawet 80%, co oznacza, że karma dostarcza nie tylko energii, ale również nawadnia organizm psa. Karmiąc psa mokrą karmą należy pamiętać, że zapotrzebowanie psa na wodę z miski będzie na pewno mniejsze. Przeciętne zapotrzebowanie psa na wodę wynosi 50 ml / kg masy ciała. Można przyjąć, że każde 100 gramów karmy zawiera około 80 ml wody, której spożycie pomniejsza całkowite dzienne zapotrzebowanie psa na wodę.

Mokra karma dla psich seniorów

Bardzo często starsze psy nie chcą jeść suchej karmy, ale za to bardzo chętnie przyjmują mokrą psią karmę. Dodatkową wartością mokrych karm dla psów jest ich wysoka smakowitość i aromatyczność. Starsze psy, których zmysły nie są już tak wyostrzone, jak u psów juniorów odczuwają większą przyjemność, podczas jedzenia mokrej karmy. Trzeba również wziąć pod uwagę, że psy starsze i geriatryczne mają bardzo często problemy z zębami i nie są w stanie jeść suchej karmy dla psów. I w tym przypadku mokra karma będzie lepszym wyborem, ponieważ pies nie będzie czuł dyskomfortu w psyku, podczas jej jedzenia.

Ile mokrej karmy powinien jeść pies?

Odpowiedź na pytanie, ile mokrej karmy podawać psu nie jest prosta. Wielkość porcji zależy od zapotrzebowania energetycznego psa, a to zależy od kilku czynników. Inną ilość karmy będą jadły szczenięta w okresie wzrostu, z kolei mniejszą ilość karmy będziemy podawać psom starszym i geriatrycznym tej samej rasy. Dodatkowo, jeśli pies jest pracujący, to on również będzie potrzebował zjeść więcej mokrej karmy.

Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że mokra karma zawiera dużą ilość wody, dlatego w tej samej masie, w porównaniu do karmy suchej kaloryczność będzie niższa. To oznacza, że pies będzie musiał zjeść więcej gramów karmy mokrej, by zostało zaspokojone jego dzienne zapotrzebowanie energetyczny w porównaniu do karmy suchej.

Powinieneś jeszcze pamiętać, że różne karmy mokre mają różne składy. Dwie puszki mokrej karmy dla psa o masie np. 400 gramów, mogą mieć zupełnie inną kaloryczność, dlatego zawsze przed podaniem przeczytaj dokładnie etykietę, gdzie znajduje się precyzyjne wyjaśnienie producenta, ile mokrej karmy powinien jeść pies.

Jaka karma mokra będzie najlepsza dla psa?

Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, dlatego na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów mokrych karm dla psów. Decydują się na wybór karmy powinieneś wziąć pod uwagę kilka podstawowych zmiennych: w jakim wieku jest pies, jaką ma wagę, czy jest psem pracującym, czy cierpi na jakieś problemy zdrowotne. Jeżeli dopowiesz sobie na te pytania, to poszukiwania najlepszej karmy dla psa będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Mokra karma dla psa w zależności od wieku

Poszukując karmy dla psa zwróć uwagę na to, że producenci przygotowuję karmy dostosowane do wieku psa. W sklepie zoologicznym znajdziesz mokre karmy dla szczeniąt, karmy mokre dla juniorów, mokre karmy dla psów dorosłych oraz wilgotne karmy dla psich seniorów i psów geriatrycznych. Przy wyborze karmy dopasuj jej przeznaczenie do wieku swojego psa. Nie powinno się podawać karmy dla seniorów szczeniętom, ponieważ mają one zupełnie inne zapotrzebowanie na energię.

Karma mokra dla psa dostosowana do rasy

Niektóre firmy decydują się na przygotowywanie specjalnych karm dostosowanych do specyficznych potrzeb danej rasy. Jeżeli jesteś opiekunem buldożka, to możesz poszukać mokrej karmy dla buldoga francuskiego itd.

Czy pies może jeść tylko mokrą karmę?

Oczywiście! Jeżeli kupujesz pełnoporcjową mokrą karmę dla psa, to oznacza, że jest to karma zbilansowana i podając psu ilość mokrej karmy opisaną na etykiecie, dostarczysz mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie ma zatem żadnych przeszkód, by pies jadł tylko mokrą karmę.

Czy można mieszać karmę mokrą dla psa z karmą suchą dla psa?

Jeżeli pies potrzebuje innych smaków w ciągu dnia, to nie ma żadnych przeciwskazań, by podawać mu karmę mokrą oraz suchą. Należy tylko oszacować z lekarzem weterynarii albo dietetykiem, jakie jest dziennie zapotrzebowanie psa na energię i dopasować ilość suchej i mokrej karmy. Gramaturowo mokrej karmy będzie w jednej porcji zdecydowanie więcej niż karmy suchej, ponieważ inna jest ich kaloryczność. Dla ułatwienia można wprowadzić schemat żywienia, w którym pies otrzyma rano jedną porcję mokrej karmy, a drugi posiłek, albo dwa kolejne, jeżeli pies je trzy razy dziennie będą serwowane z karmy suchej.

Najlepsza mokra karma dla psa

Jeżeli kochasz swojego psa, jak dziecko, to nie żałuj mu na karmę. Najlepsza karma dla psa to taka, w której jest dużo mięsa wysokiej jakości. Im krótszy skład mokrej karmy dla psa, tym lepiej – tutaj działa zasada taka sama, jak w żywieniu ludzi.

Mokra karma dla psa tylko z puszki?

Otóż nie tylko! W sklepach zoologicznych spotkasz mokre karmy dla psów w saszetkach oraz produkty o konsystencji pasztetu – są to mokre karmy dla psów w tackach.

Konsystencja mokrej karmy dla psa

Poza sposobem podania, o którym pisaliśmy wyżej producenci karm tworzą również produkty o różnych konsystencjach, by za pomocą faktury karmy sprawić, by było ona jeszcze bardziej interesująca dla psa. Na rynku dostępne są:

 • Musy z kawałkami mięsa
 • Mokre karmy z mięsem w galarecie
 • Mokre karmy z mięsem w sosie
 • Mokre karmy w formie mielonki
 • Mokre karmy pasztety

Dlaczego mokra karma dla psa jest taka dobra?

Wysokiej jakości karmy mokre dla psów zawierają zdecydowanie więcej mięsa oraz mniej węglowodanów w porównaniu z karmami suchymi.

Mokre karmy weterynaryjne

W przypadku mokrych karm dla psów producenci przygotowali również karmy mokre dla psów borykających się z konkretnymi problemami zdrowotnymi. W dobrych sklepach zoologicznych dostępna będzie:

 • Mokra karma dla psów alergików
 • Mokra karma bez zbóż
 • Mokra karma hipoalergiczna
 • Mokra karma dla psów po sterylizacji
 • Mokra karma dla psów nerkowych
 • Mokra karma dla psów z chorą wątrobą
 • Mokra karma dla psa z cukrzycą
 • Mokra karma dla psów z wrażliwym żołądkiem

Etykieta w mokrej karmie dla psów

Przed zakupem karmy mokrej dla psa koniecznie zajrzyj na etykietę. Postaraj się zapamiętać kilka najważniejszych kwestii, które producent jest zobowiązany podać na etykiecie:

Opisy deklarowanych składników mogą być wyrażone za pomocą jednego z pięciu sformułowań:

 • Deklaracja „o smaku…” oznacza, że w karmie znajduje się powyżej 0%, a poniżej 4% deklarowanego składnika (np. o smaku kurczaka)
 • Deklaracja „z…” oznacza, że w karmie znajduje się co najmniej 4% deklarowanego składnika (np. karma z kurczakiem)
 • Deklaracja „bogaty w…” oznacza, że w karmie znajduje się co najmniej 14% deklarowanego składnika (np. karma bogata w kurczaka)
 • Deklaracja „danie…” oznacza, że w karmie znajduje się co najmniej 26% deklarowanego składnika (np. danie z kurczaka)
 • Deklaracja „wyłącznie…” oznacza, że w karmie znajduje się 100% deklarowanego składnika, co uniemożliwia przygotowanie zbilansowanego pożywienia.

W informacjach ogólnych powinna pojawić się informacja czy karma jest pełnoporcjowa/kompletna (zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe) czy uzupełniająca (musi być podawana z innym produktem). Wraz z określeniem kompletności musi być również podany gatunek zwierzęcia, dla którego przeznaczona jest karma np. Pełnoporcjowa mokra karma dla psów.

Skład surowcowy przedstawia informacje o wykorzystanych do wytworzenia karmy surowcach. Informacja o surowcach przedstawiona jest w porządku malejącym. Pierwszy składnik to ten, którego użyto w recepturze najwięcej.

Producenci mokrych karm dla psów mają tutaj pewną swobodę, ponieważ mogą na etykiecie podawać nazwy surowców np. wątroba, korpusy drobiowe – co jest znacznie bardziej przejrzyste bądź mogą opisywać składniki po nazwach kategorii np. mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego. Ta druga opcja pozwala producentom dobierać surowce w taki sposób, by nie podwyższać ceny ostatecznego produktu (wybierając tańszy zamiennik surowca) – tego typu receptury to tzw. receptury otwarte.

Jaki powinien być skład mokrej karmy dla psa

Dobrej jakości mokra karma dla psów powinna składać się w 90% z mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego oraz w 10% z produktów roślinnych. Najlepsze mokre karmy dla psów to takie w których znajduje się samo mięso i sos własny.

Jakiej marki karma mokra dla psa będzie najlepsza?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele marek mokrych karm dla psów, np. Brit karma mokra dla psa, Mokra karma dla psów Dolina Noteci, Mokra karma dla psów fitmin for life, mokra karma dla psów w saszetkach petner, mokra karma dla psów alergików natural trail insects czy mokra karma dla psów icepaw.

Czy mokre karmy dla psów mają jakieś wady?

Mokre karmy dla psów mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jeżeli należy wskazać jakąś wadę najlepszych mokrych karm dla psów, to będzie to tylko i wyłącznie ich cena. Żywienie psa mokrą karmą może być kilkukrotnie droższe w ciągu miesiąca niż za pomocą karmy suchej. Wynika to z niższej kaloryczności karm mokrych, których pies musi zjeść więcej oraz z użycia surowców najwyższej jakości, często tej samej klasy, co żywność dla ludzi.

Summary
Mokra karma dla psa | Zoonews.pl
Article Name
Mokra karma dla psa | Zoonews.pl
Description
Mokre karmy dla psów cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej właścicieli zwierząt, świadomych ich potrzeb, poszukuje dobrej mokrej karmy dla psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl