Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Terier walijski – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Terier walijski – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/photos/welsh-terrier-dog-terrier-5278568/

Terier walijski to niedościgniony pies pracujący, dziś doceniony jako pies towarzyszący i wystawowy. Jest to pies niezależny, ale oddany względem opiekuna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o terierze walijskim

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

78

➡ Waga

9 – 10 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Przywiązany, posłuszny, łatwy do prowadzenia. Usposobienie wesołe, pełen temperamentu, rzadko bojaźliwy.

Terier walijski – pochodzenie i historia rasy

Terier walijski to rasa psów, która powstała w wyniku skrzyżowania staroangielskiego teriera i czarnego teriera podpalanego szorstkowłosego, które były do siebie bardzo podobne. Obie te rasy wymarły, a znane były już w XIII wieku. Pochodzenia teriera walijskiego można doszukiwać się w czasach napływu Celtów na Wyspy Brytyjskie z kontynentalnej Europy. Migracja ta była sprowokowana inwazją Rzymian.

Użytkowość i wygląd teriera walijskiego

Celowa hodowla teriera walijskiego była ukierunkowana na użytkowość psa do polowania na lisy, borsuki, wydry, zające, ale także do deratyzacji. Uznanie rasy w 1886 roku sprawiło, że nie tylko zwracano uwagę na użytkowość w pracy, ale i wygląd, który nie był zbyt dystyngowany, lecz typowo roboczy. Domieszka genów foksterierów szorstkowłosych dopełniła dzieła i dzięki temu zabiegowi terier walijski zyskał określony standard.

Uznanie rasy teriera walijskiego

Terier walijski został oficjalnie uznany przez FCI 23 października 1954 roku.

Terier walijski w Polsce

Terier walijski jest dostępny w naszym kraju, jednak nie jest szczególnie popularny i coraz trudniej o jego zakup.

Jak wygląda terier walijski?

Terier walijski to pies o zwartej i proporcjonalnej budowie. Na średniej długości szyi jest osadzona płaska głowa ze słabo zaznaczonym stopem. Kufa średniej długości z wyłącznie czarnym nosem. Oczy psa są małe i ciemne. Uszy osadzone są dość wysoko i średnio szeroko. Uszy, tak jak oczy są małe i mają kształt litery V oraz ustawione są ku przodowi, przylegają do polików. Grzbiet teriera walijskiego jest krótki z głęboką i dobrze ożebrowaną klatka oraz mocnymi lędźwiami. Zad wieńczy dobrze osadzony i pasujący do całości ogon. Ciało dźwigają mocne nogi, zakończone małymi, okrągłymi kocimi łapami.

Jak wygląda terier walijski?

By Томасина – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30285931

Terier walijski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie teriera walijskiego

Pies/suka: 35 cm – 39 cm

Terier walijski – waga

Pies/suka: 9 – 9,5 kg

Szata teriera walijskiego

Terier walijski ma sierść długą, kręconą, twardą, gęstą z obfitym i miękkim podszerstkiem.

Terier walijski może występować w wielu odmianach barwnych. Maść teriera może być czarna podpalana i szaropłowa podpalana.

Kategoria wielkości teriera walijskiego

Terier walijski jest psem średniej wielkości.

Ile żyje terier walijski?

Terier walijskie żyje od 12 do 14 lat.

Terier walijski – usposobienie i charakter

Terier walijski to pies o niezależnym, ale uczuciowym charakterze. By poskromić samowolę psa, warto zapewnić mu odpowiednią dawkę ćwiczeń sportowych oraz zabaw. Brak stymulacji może być przyczyną złego znoszenia samotności, dewastowania otoczenia oraz częstszych ucieczek za atrakcyjnym zajęciem.

Terier z Walii uwielbia zabawy i do wspólnych harców nie trzeba go namawiać. Swoimi zasobami energii obdzieliłby przynajmniej dwa psy, dlatego też nie można powiedzieć, by terier walijski był psem spokojnym. Terier niegdyś był niestrudzonym łowczym, polował na lisy, bobry czy koty, w związku z tym ma bardzo rozwinięty instynkt myśliwego. W chwili zagrożenia dla rodziny wykazuje dość silny instynkt obronny, nie ufa obcym. Średnie gabaryty wcale nie przeszkadzają terierowi walijskiemu podczas stróżowania w obejściu. Szczekaniem podniesie alarm, jeśli uzna, że jego bliscy są w niebezpieczeństwie.

Terier walijski – charakter

Autorstwa Shleiderbmx – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7048311

Terier walijski – zdrowie

Teriery walijskie to psy typowo wiejskie, które cieszą się dobrym zdrowiem, ale nie wolne od typowych dla rasy chorób. W czasie dużych chłodów i upałów trzeba zapewnić psu odpowiednie schronienie. Terier walijski uchodzi za psa, który zachowuje młodzieńczy wigor także w dojrzałym wieku.

Typowe choroby terierów walijskich

  • Pierwotna jaskra
  • Zwichnięcie soczewki
  • Zaćma
  • Zespół suchego oka
  • Wywinięcie powieki

Terier walijski – żywienie

Dieta teriera walijskiego powinna zostać dostosowana to trybu życia psa. Jeśli jest to pies pracujący, z pewnością będzie wymagał bardziej kalorycznych posiłków, może być to karma sucha, mokra lub suplementowana dieta BARF. Zawsze warto inwestować w karmę wysokiej jakość, gdzie mięso jest głównym składnikiem o najwyższym procentowym udziale. Jakość pokarmu dla teriera walijskiego to gwarancja dobrego zdrowia, siły i zbilansowanych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Pies zawsze powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody.

Terier walijski - pielęgnacja

Pielęgnacja teriera walijskiego jest bardzo prosta. Pies wymaga jedynie wyczesywania 2-3 razy w tygodniu i depilacji u groomera. Teriera walijskiego się nie strzyże, gdyż strzyżenie zmienia strukturę i barwę okrywy. Wizyty w salonie są koniecznością, ale nie są zbyt częste, wystarczy udać się na nie raz na kwartał. 

Terier walijski - szkolenie

Podczas szkolenia teriera walijskiego od razu widać, że pies nie ma problemu z przyswajaniem poleceń, jest inteligentny. Postępy są szybko widoczne, gdy opiekun traktuje życzliwie, konsekwentnie, ale też nie zanudza teriera walijskiego monotonnym powtarzaniem tych samych ćwiczeń. Rasa ta w mig rozumie czego wymagamy i nie ma dla niego sensu zanudzać psa wielokrotnym powtarzaniem danej czynności, którą już opanował. Przyzwyczajanie szczeniaka teriera walijskiego do nowych sytuacji, ludzi i zwierząt może być pomocne w nawiązywaniu właściwych relacji ze współbraćmi, inaczej terier walijski będzie dążył do swar. Praca z terierem walijskim powinna odbywać się na dobrze zabezpieczonym terenie, gdyż pies z pewnością uda na blauke za ciekawym tropem.

Zalety i wady rasy terier walijski

Zalety teriera walijskiego

  • terier walijski jest wesołym i energicznym psem
  • welsh terier nie jest hałaśliwy bez powodu
  • rasa ta nigdy nie okazuje agresji bez wyraźnej przyczyny
  • terier walijskie jest psem nieustraszonym, odważnym i może pełnić funkcje stróża alarmującego

Wady teriera walijskiego

  • terier walijski źle znosi samotność, znudzony niszczy otoczenie i może uciekać
  • welsh terier jest psem bardzo aktywnym, wymaga od opiekuna czasu i inwencji w stymulacji psychofizycznej, bez niej pies będzie nieszczęśliwy
  • terier walijskie raczej powinien pozostać jedynakiem
  • welsh terier przez upór i indywidualizm nie jest polecany na pierwszego psa

Ciekawostki o rasie terier walijski

  • Szczenięta teriera walijskiego rodzą się czarne, podpalanie uwidacznia się z wiekiem. Dorosły terier walijski ma maść czaprakową. Białe znaczenia są niedopuszczane.
  • Rasa teriera walijskiego jest zagrożona wymarciem. Brytyjski Kennel Club oszacował, że szczeniąt teriera walijskiego rodzi się każdego roku coraz mniej, zaledwie trzysta.

Terier walijski hodowla

Kupując teriera walijskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Biały terier walijski nie występuje we wzorcu, dlatego jeśli trafimy na takie ogłoszenie sprzedażowe, lepiej omijać je szerokim łukiem.

Ile kosztuje terier walijski?

Średnia cena za teriera walijskiego to 2500 zł. Renomowana hodowla teriera walijskiego wyceni psa na 3000 zł. Im starszy pies, tym niższa będzie jego cena.

Imię dla teriera walijskiego

Ciekawe imię dla psa teriera walijskiego: Łobuz, Nodi, Joy

Ciekawe imię dla suczki teriera walijskiego: Doli, Api, Iskra

Dla kogo terier walijski będzie idealny?

Terier walijski będzie idealnym towarzyszem ludzi młodych i aktywnych mieszkających na wsi lub na terenach podmiejskich. Opiekun teriera walijskiego powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu psów, który zbuduje zaufanie na bazie pozytywnych więzi. Dom z dziećmi jest akceptowalny, jednak bardzo energiczny terier walijski nie powinien zostawać z nimi sam, a najmłodsi domownicy powinni być nauczeni poszanowania przestrzeni psa.

Klasyfikacja FCI rasy terier walijski

Grupa III: Teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Numer wzorca: 78

Pytania czytelników

Czy terier walijski jest agresywny?

Nie, terier walijski nie może być psem agresywnym. Wszelkie zaburzenia zachowania w tym agresja są uznawane za wadę najwyższego rzędu, co oznacza, że pies nie może być reproduktorem.

Czy terier walijski nadaje się do bloku?

Niestety nie. Terier walijski najlepiej czuje się na wsi lub na terenach podmiejskich, gdzie może być użytkowany jako pies stróżujący i gdzie łatwiej zapewnić atrakcyjne aktywności poza domem dla tak wymagającego psa.

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Tomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

https://www.zkwp.pl/wzorce/78.pdf

https://www.fci.be/en/nomenclature/WELSH-TERRIER-78.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Terier walijski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier walijski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Terier walijski to niedościgniony pies pracujący, dziś doceniony jako pies towarzyszący i wystawowy. Jest to pies niezależny, ale oddany względem opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x