Reklama

Terier walijski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Terier walijski – cena, hodowla, opis rasy

Terier walijski to niedościgniony pies pracujący, dziś doceniony jako pies towarzyszący i wystawowy. Jest to pies niezależny, ale oddany względem opiekuna.

Spis treści - kliknij

Terier walijski – historia rasy

Terier walijski to rasa psów powstała w wyniku skrzyżowania staroangielskiego teriera i czarnego teriera podpalanego szorstkowłosego, które były do siebie bardzo podobne. Obie te rasy wymarły, a znane były już w XIII wieku. Celowa hodowla teriera walijskiego była ukierunkowana na użytkowość psa do polowania na lisy, borsuki, wydry, zające, ale także do deratyzacji. Uznanie rasy w 1886 roku sprawiło, że nie tylko zwracano uwagę na użytkowość w pracy, ale i wygląd, który nie był zbyt dystyngowany. Domieszka genów foksterierów szorstkowłosych dopełniła dzieła i dzięki temu zabiegowi terier walijski zyskał określony standard.

Terier walijski w Polsce

Terier walijski jest dostępny w naszym kraju, jednak nie jest szczególnie popularny i coraz trudniej o jego zakup.

Jak wygląda terier walijski?

Terier walijski to pies pracujący o mocnej, zwartej, ale i harmonijnej sylwetce. Kufa jest średniej długości, grzbiet krótki a pierś niezbyt szeroka. Oczy teriera walijskiego są małe w kształcie migdała. Uszy osadzone wysoko na niezbyt szerokiej czaszce, mają kształt litery V. Nogi teriera walijskiego są silne i proste. Ogon terier nosi wysoko, nie może być zawinięty nad grzbietem.

Terier walijski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy terier walijski

Pies/suka: 35 cm – 39 cm

Terier walijski – waga

Pies/suka: 9 – 10 cm

Szata teriera walijskiego

Terier walijski ma sierść długą, kręconą, twardą, gęstą z obfitym i miękkim podszerstkiem.

Terier walijski może występować w wielu odmianach barwnych. Maść teriera może być czarna podpalana i szaropłowa podpalana.

Kategoria wielkości teriera walijskiego

Terier walijski jest psem średniej wielkości.

Ile żyje terier walijski?

Terier walijskie żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Terier walijski – charakter

Terier walijski to pies o niezależnym, ale uczuciowym charakterze. By poskromić samowole psa, warto zapewnić mu odpowiednią dawkę ćwiczeń, sportu oraz zabaw. Brak stymulacji może być przyczyną złego znoszenia samotności, dewastowania otoczenia oraz częstszych ucieczek za atrakcyjnym zajęciem. Terier z Walii uwielbia zabawy i do wspólnych harców nie trzeba go namawiać. Swoimi zasobami energetycznymi obdzieliłby przynajmniej dwa psy, dlatego też nie można powiedzieć, by terier walijski był psem spokojnym. Terier niegdyś był niestrudzonym łowczym, polował na lisy, bobry czy koty, w związku z tym ma bardzo rozwinięty instynkt myśliwego. W chwili zagrożenia dla rodziny wykazuje dość silny instynkt obronny, nie ufa obcym. Średnie gabaryty wcale nie przeszkadzają terierowi walijskiemu podczas stróżowania w obejściu. Szczekaniem podniesie alarm, jeśli uzna, że jego bliscy są w niebezpieczeństwie.

Terier walijski – charakter

Autorstwa Shleiderbmx – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7048311

Terier walijski – zdrowie

Teriery walijskie to psy typowo wiejskie, które cieszą się dobrym zdrowiem, ale nie wolne od typowych dla rasy chorób. Najczęściej pojawiają się choroby oczu: wywinięcie, jaskra, zaćma, zespół suchego oka i przemieszczenie soczewki. Terier walijski może zmagać się z padaczką, alergiami skórnymi, zwichnięciem rzepki oraz niedoczynnością tarczycy. Welsh terier nie jest łakomczuchem, przez co nie ma tendencji do tycia. W czasie dużych chłodów i upałów trzeba zapewnić psu odpowiednie schronienie. Terier walijski uchodzi za psa, który zachowuje młodzieńczy wigor także w dojrzałym wieku.

Terier walijski – żywienie

Najlepszym wyborem żywieniowym dla teriera walijskiego będzie suplementowana dieta BARF urozmaicana warzywami. U niektórych osobników sprawdzi się też wysokiej jakości karma bezzbożowa.

Terier walijski - pielęgnacja

Pielęgnacja teriera walijskiego jest bardzo prosta. Pies wymaga jedynie wyczesywania 2-3 razy w tygodniu i depilacji u groomera. Teriera walijskiego się nie strzyże, gdyż strzyżenie zmienia strukturę i barwę okrywy. Wizyty w salonie są koniecznością, ale nie są zbyt częste, wystarczy udać się na nie raz na kwartał. 

Terier walijski - szkolenie

Podczas szkolenia teriera walijskiego od razu widać, że pies nie ma problemu z przyswajaniem poleceń, jest inteligentny. Postępy są szybko widoczne, gdy opiekun traktuje życzliwie, konsekwentnie, ale też nie zanudza teriera walijskiego monotonnym powtarzaniem tych samych ćwiczeń. Rasa ta w mig rozumie czego wymagamy i nie ma dla niego sensu zanudzać psa wielokrotnym powtarzaniem danej czynności, którą już opanował. Przyzwyczajanie szczeniaka teriera walijskiego do nowych sytuacji, ludzi i zwierząt może być pomocne w nawiązywaniu właściwych relacji ze współbraćmi, inaczej terier walijski będzie dążył do swar. Praca z terierem walijskim powinna odbywać się na dobrze zabezpieczonym terenie, gdyż pies z pewnością uda na blauke za ciekawym tropem.

Zalety i wady rasy terier walijski

Zalety teriera walijskiego

 • terier walijski wesołym i energicznym psem
 • welsh terier nie jest hałaśliwy bez powodu
 • rasa ta nigdy nie okazuje agresji bez wyraźnej przyczyny
 • terier walijskie jest psem nieustraszonym, odważnym i może pełnić funkcje stróża alarmującego
 • pies nie linieje

 

Wady teriera walijskiego

 • terier walijski źle znosi samotność, znudzony niszczy otoczenie i może uciekać
 • welsh terier jest psem bardzo aktywnym, wymaga od opiekuna czasu i inwencji w stymulacji psych-fizycznej, bez tego pies będzie nieszczęśliwy
 • pies ten nie czuje się dobrze mieszkając w blokowisku
 • terier walijskie raczej powinien pozostać jedynakiem
 • welsh terier przez upór i indywidualizm nie polecany jest na pierwszego psa

Ciekawostki o rasie terier walijski

 • Szczenięta teriera walijskiego rodzą się czarne, podpalanie uwidacznia się z wiekiem. Dorosły terier walijski ma maść czaprakową. Białe znaczenia są niedopuszczane.
 • Rasa teriera walijskiego jest zagrożona wymarciem. Brytyjski Kennel Club oszacował, że szczeniąt teriera walijskiego rodzi się każdego roku coraz mniej, zaledwie trzysta.

Terier walijski hodowla

Kupując teriera walijskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Biały terier walijski nie występuje we wzorcu, dlatego jeśli trafimy na takie ogłoszenie sprzedażowe, lepiej omijać je szerokim łukiem.

Ile kosztuje terier walijski?

Średnia cena za teriera walijskiego to 2500 zł. Renomowana hodowla teriera walijskiego wyceni psa na 3000 zł. Im starszy pies, tym niższa będzie jego cena.

Imię dla teriera walijskiego

Ciekawe imię dla psa teriera walijskiego: Łobuz, Nodi, Joy

Ciekawe imię dla suczki teriera walijskiego: Doli, Api, Iskra

Dla kogo terier walijski będzie idealny?

Terier walijski będzie idealnym towarzyszem ludzi młodych i aktywnych mieszkających na wsi lub na terenach podmiejskich. Opiekun teriera walijskiego powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu psów, który zbuduje zaufanie na bazie pozytywnych więzi. Dom z dziećmi jest akceptowalny, jednak bardzo energiczny terier walijski nie powinien zostawać z nimi sam, a najmłodsi domownicy powinni być nauczeni poszanowania przestrzeni psa.

Klasyfikacja FCI rasy terier walijski

Grupa III: Teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Numer wzorca: 78

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Terier walijski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier walijski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Terier walijski to niedościgniony pies pracujący, dziś doceniony jako pies towarzyszący i wystawowy. Jest to pies niezależny, ale oddany względem opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 2373

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x