Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SHIH TZU - cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter

Zastanawiasz się, czy shih tzu to pies dla ciebie? No to świetnie trafiłeś! W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podajemy konkretne fakty o tej uroczej rasie. Shih tzu, znane również jako „lwie psy”, to małe, ale pełne charakteru pieski, które idealnie wpasowują się w życie rodzinne. 

W artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o shih tzu, od ich historii i charakterystyki, przez zdrowie i pielęgnację, aż po wskazówki dotyczące hodowli. Dowiesz się również, jakie są typowe choroby tej rasy i jak ich unikać. A jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje shih tzu z hodowli, również znajdziesz tu odpowiedź.

Jeśli planujesz wprowadzić shih tzu do swojej rodziny, czytaj dalej i dowiedz się, czy to pies, który naprawdę do ciebie pasuje. Zapraszam do lektury!

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o shih tzu

🌅 Kraj pochodzenia

Tybet, patronat Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

208

➡ Waga

 4,5-7,5 kg, nie niższa niż 4,5kg!

❤ Długość życia

10 – 16 lat

💢 Charakter

Krzepki, czuły, czujny, niezależny

Historia rasy shih tzu

Shih tzu to rasa psów, która wywodzi się z Tybetu i oznacza dosłownie lwiego psa. Początkowo shih tzu były psami stróżującymi w klasztorach tybetańskich mnichów. Dzięki swej niezwykłej urodzie i dystynkcji wkroczyły dumnie na dwór chiński, gdzie były hodowane przez kolejne stulecia jako ekskluzywne zwierzęta towarzyszące.

Shih tzu w Europe

Lwi pies na rynek europejski trafił dopiero w XX wieku, kiedy to Chińczycy zgodzili się podzielić swoim czworonożnym skarbem. Pierwsze shih tzu wysłano do Europu dopiero w 1931 roku. Na wyspach brytyjskich, dzięki tamtejszym hodowcom, shih tzu przetrwały niechlubny okres w historii rodzimego kraju. Niestety chińskie hodowle lwich psów w okresie komunizmu zostały uznane za bezużyteczne i ostatecznie wyplenione niemalże do zera.

Shih tzu jako odrębna rasa

W Wielkiej Brytanii shih tzu stały się samodzielną rasą w 1934 roku. Odrębną księgę rodowodową otrzymały 6 lat później. Prawa do championatu shih tzu zyskały w ciągu kolejnej dekady, w 1949 roku.

Shih tzu w Polsce

Shih tzu pojawił się w Polsce dopiero w 1981 roku, była to suczka Pierinas Izolda, sprowadzona przez Małgorzatę Zieleniewską.

Jak wygląda shih tzu?

Shih tzu to temperamenty pies o twarzy przypominającej chryzantemę. Głowa shih tzu jest okrągła i szeroka; kufa krótka i szeroka; nos czarny lub wątrobiany; oczy duże i ciemne, okrągłe i szeroko rozstawione; uszy duże, zwisające. Shih tzu ma prosty grzbiet; szeroką i głęboką klatkę piersiową; ogon mocno owłosiony i noszony wysoko ponad grzbietem.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie shih tzu      

  • Psy: 23- 27 cm
  • Suki: 23-27 cm

 

Shih tzu – waga   

  • Psy: 4,5-8 kg, nie niższa niż 4,5kg!
  • Suki: 4,5-8 kg, nie niższa niż 4,5kg!

 

Szata shih tzu

Shih tzu ma włos układający się na głowie na kształt chryzantemy. Włos na ciele jest jedwabisty i długi.

Maść shih tzu może być czarna, biała, tricolor oraz biszkoptowa.

Kategoria wielkości shih tzu

Shih tzu to psy małej rasy.

Shih tzu żyje od 10 do 16 lat.

Shih tzu na spacerze

Usposobienie i charakter

Shih tzu to pies o suwerennym charakterze, co sprzyja umiejętności samodzielnej organizacji czasu przez psa. Shih tzu uwielbiają drzemki, które są najlepszą rozrywką, podczas nieobecności właściciela. Dobrze znoszą krótkotrwałą samotność, pozostawione same raczej rzadko niszczą sprzęty domowe. Ich naturalny, aktywny i przyjazny stosunek do świata wiąże się z ciągłą gotowością do zabawy, dlatego shih tzu to rasa, która dogada się dobrze zarówno z innymi rasami, jak i ludźmi w różnym wieku.

Lwie psy należą do czworonogów, które uwielbiają pieszczoty, wypoczynek na kolanach swojego właściciela i ciągłą jego bliskość. Warto przy tym pamiętać, iż pieski przywiązują się do całej rodziny, nawiązując ze swym ludzkim stadem silną więź emocjonalną.

Rasa ta lubi się uczyć nowych rzeczy, z entuzjazmem uczestniczy w spacerach, lecz z ich długością nie należy przesadzać.

Shih tzu wykazuje dużą odporność fizyczną, a prowadząc aktywny tryb życia, będzie cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją przez lata.

Zdrowie

Do częstych problemów zdrowotnych shih tzu należy wypadanie gałki ocznej, rozszczep podniebienia u szczeniąt, alergie pokarmowe, zapalenia rogówki czy dwurzędowość rzęs. Psy tej rasy mogą też cierpieć na niedrożność kanalików łzowych czy zespół oddechów psów krótkoczaszkowych.

Częste choroby wśród shih tzu

  • Wypadanie gałki ocznej
  • Rozszczep podniebienia u szczeniąt
  • Zapalenie rogówki
  • Dwurzędowość rzęs
  • Niedrożność kanalików łzowych
  • Zespół oddechów psów krótkoczaszkowych
  • Alergie pokarmowe

Czym karmić shih tzu?

Shih tzu przy posiłkach nie są zbyt wybredne. Zdarzają się u nich alergie pokarmowe, lecz nie występują one często. Jako nagrodę podczas treningu zastosować możesz małe krokiety suchej karmy.

Należy bacznie zwracać uwagę na ilość oraz kaloryczność dodatkowych przysmaków, by nie przekarmiać shih tzu. Dodatkowe przekąski powinny być uwzględnione w całej dziennej racji pokarmowej psa.

Wielkość ziaren karmy suchej powinna być dostosowana do wielkości szczęki małogabarytowego psa.

Cena shih tzu z hodowli to kwota 3000-4000 zł.

Pielęgnacja

Pielęgnacja shih tzu (zwłaszcza wystawowych) wymaga od opiekuna psa dużych starań, które będą miały na celu w głównej mierze zapobiegnięcie tzw. skołtunieniu się włosów. Sprawą priorytetową w pielęgnacji ras długowłosych jest wyczesywanie. Zabieg ten musi być wykonywany obowiązkowo codziennie. Pamiętać należy, że włos powinien być czesany od spodniej warstwy, w innym przypadku czesząc naszego shih tzu powierzchownie możemy doprowadzić do sfilcowania włosów znajdujących się nieco bliżej skóry.

Kąpiele wymagają dodatkowych produktów ułatwiających wyczesywanie (odżywki), mających właściwości nawilżające okrywę włosową. Wielu posiadaczy shih tzu strzyże je „na krótko”, co bardzo ułatwia życie…właścicielowi 😊

Podczas pielęgnacji nie należy zapominać o uszach i przestrzeniach między palcami, w których pojawiają się włosy. Pozostawione mogą doprowadzić do problemów w poruszaniu się psa.

Shih tzu - szkolenie

Shih tzu uchodzi za psa wiernego i pojętnego, jednak cechuje go również niezależność i upór. Do wychowania psa tej rasy potrzebna jest spora dawka cierpliwość i spokoju. Suwerenny shih tzu nie zawsze będzie dobrowolnie poddawał się szkoleniu.

Lwi pies z natury jest bardzo bystry i bezbłędnie odkrywa, które zachowania poruszają czułą strunę w sercu właściciela, a manipulację wykorzysta w wyłudzaniu swoich ulubionych przysmaków.

Spryciarz to drugie imię tego czworonoga.

Zalety i wady rasy

Zalety shih tzu

  • shih tzu jest całkowicie zorientowany na ludzi
  • shih tzu to dobry wybór na pierwszego psa w domu
  • psy tej rasy nadają się do domu z dziećmi
  • psy tej rasy są inteligentne, odważne (nie są bojaźliwe), lojalne i uczuciowe
  • to idealny towarzysz na całe życie

Wady shih tzu

  • Shih tzu wymagają odpowiednio dobranej i intensywnej pielęgnacji
  • nieprzyzwyczajone do samotności shih tzu mogą doskwierać sąsiadom
  • shih tzu mają kilka schorzeń wrodzonych wynikających z budowy głowy

Ciekawostki o shih tzu

Były ukochanymi towarzyszami na dworach cesarzy Chin i tak też były traktowane. Mieszkały w Pałacu Cesarskim i miały własne kwatery oraz swoją własną służbę. Nazwa rasy w dosłownym tłumaczeniu oznacza lwiego psa.

Shih tzu hodowla

Kupując shih tzu z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta lwiego psa oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Shih tzu cena

Cena shih tzu z hodowli to kwota 3000-4000 zł.

Imię dla shih tzu

Ciekawe imię dla psa shih tzu: Tobi, Karmel, Tybet

Ciekawe imię dla suczki shih tzu: Mia, Lola, Stella

Dla kogo shih tzu będzie idealny?

Shih tzu to mały piesek z charakterem, który jest dosyć niezależny. Jest to jednocześnie pies rodzinny, który silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Shih tzu nada się dla rodzin z dziećmi, jak i do towarzystwa dla osób starszych.

Klasyfikacja FCI rasy shih tzu

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 5: rasy tybetańskie

Nr wzorca: 208

Pytania czytelników

Czy to prawda, że shih tzu wypadają oczy?

Niestety tak. Shih tzu to rasy krótkoczaszkowe, które podczas uderzenia/upadku/wysiłku może dojść do wypadnięcia gałki ocznej.

Czy shih tzu długo śpi?

Tak, shih tzu potrafi przespać cały czas, kiedy pozostaje sam w domu lub nie ma konstruktywnego zajęcia, a o które warto zadać przed wyjściem z domu do pracy.

Co najbardziej lubią shih tzu?

Shih tzu lubi się bawić i spacerować, jest towarzyski i chętnie spędza czas z opiekunami.

Czy shih tzu jest inteligentny?

Shih tzu to inteligentny pies, który jest bardzo pojętnym uczniem. Warto wykorzystać jego inteligencję podczas wspólnych zabaw, nauki zostawania w domu czy na etapie wczesnej socjalizacji.

Redakcja

Bibliografia

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

zkwp.pl/wzorce/208.pdf

fci.be/en/nomenclature/SHIH-TZU-208.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Shih tzu - wychowanie, charakter, zdrowie
Article Name
Shih tzu - wychowanie, charakter, zdrowie
Description
Shih tzu to doskonała rasa do wyboru, jako pierwszy pies w domu. Niezależne i uparte, a jednocześnie bardzo bystre i rodzinne psy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x