Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CHIHUAHUA

Facebook
Twitter
Chihuahua

Photo by Beat Jau on Unsplash

Spis treści

Cześć! Jeśli rozważasz zakup chihuahua, to świetnie trafiłeś! W tym artykule zaprezentujemy, jak wygląda idealny przedstawiciel tej małej, lecz pełnej energii rasy zgodnie z oficjalnym wzorcem. Omówimy również charakterystyczne cechy temperamentu i osobowości chihuahua. Zdrowie tych psów jest kluczowe, więc przedstawimy typowe schorzenia dotykające psy tej rasy. Nie zabraknie także informacji o historii rasy, jej plusach i minusach, a także orientacyjnych cenach szczeniąt. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach po przeczytaniu artykułu.

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Meksyk

🐶 Numer wzorca FCI

218

➡ Waga

1,5-3 kg

❤ Długość życia

13-16 lat

💢 Charakter

Chihuahua to krępej budowy piesek niewielkich rozmiarów, który bardzo mocno związuje się ze swoim opiekunem.

Jak wygląda chihuahua?

Chihuahua, to zgodnie ze wzorcem rasy pies o zwartym ciele, o nieco większej długości niż wysokości w kłębie. Najbardziej pożądane są psy o niemal kwadratowym tułowie – szczególnie samce.

Czaszka psa jest wyraźnie zaokrąglona; głowa ma kształt jabłka z wyraźnie zaznaczonym i głębokim stopem oraz wypukłym czołem; kufa jest krótka i zwężająca się w kierunku nosa; nos dopuszczalny w każdy kolorze, umiarkowanie krótki i lekko zadarty do góry. Oczy chihuahua są duże i okrągłe, ale nie wyłupiaste; uszy stojące, szerokie u nasady i zwężające się ku końcom.

Tułów tego miniaturowego pieska jest zwarty i mocny; kłąb lekko zaznaczony; klatka piersiowa szeroka i głęboka; lędźwie mocno umięśnione; ogon osadzony wysoko, noszony nieco zagięty w kierunku lędźwi. Kończy proste a chody długie i sprężyste oraz energiczne i żwawe.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies i suka: 16-20 cm

Waga

Pies i suka: 1,5 – 3 kg

Szata

Skóra psów tej rasy jest gładka i elastyczna na całym ciele.

Chihuahua występują w dwóch wariantach szaty: krótkowłosej i długowłosej.

  • Chihuahua długowłosa – posiada delikatną, jedwabistą sierść, która może być prosta lub lekko falista. Podszerstek, jeśli występuje, nie jest zbyt gęsty. Dłuższa sierść tworzy pióra na uszach, szyi, tylnej części kończyn oraz na łapach i ogonie. Psy z nadmiernie długą i obfitą sierścią nie spełniają standardu rasy.
  • Chihuahua krótkowłosa – charakteryzuje się krótką, przylegającą sierścią, która pokrywa całe ciało. W rejonie gardła i podbrzusza sierść może być rzadsza. Sierść na szyi i ogonie jest nieco dłuższa, podczas gdy na pysku i uszach pozostaje krótka. Ogólnie sierść jest lśniąca i miękka w dotyku. Bezwłose chihuahua nie są zgodne ze standardem rasy.

 

Umaszczenie chihuahua może występować we wszystkich kolorach i kombinacja z wyjątkiem marmurkowego

Charakter psa rasy chihuahua

Photo by Herbert Goetsch on Unsplash

Charakter i usposobienie

Chihuahua to krępej budowy piesek niewielkich rozmiarów, który bardzo mocno związuje się ze swoim opiekunem. Intensywne przywiązanie pieska bywa niekiedy problematyczne, gdy pozwoli się mu na zbyt wiele. Jest psem niezależnym i z tego względu polega wyłącznie na opiekunie. Chihuahua potrafi jednak być uparty, jak niejeden duży pies.

Rasa ta uwielbia się bawić, lecz ze względu na mały rozmiar psa trzeba na niego uważać, zwłaszcza w zabawie z małymi dziećmi i większymi psami. W kontakcie z obcymi jest zdystansowany, a na zaufanie pieska chihuahua trzeba zasłużyć. Żywiołowy chihuahua jest w stanie zachować spokój w domu, ale należy zapewnić mu aktywności fizyczne i umysłowe. Chihuahua może cierpieć na lęk separacyjny i nie powinien zostawać sama na wiele godzin. Rasa psów chihuahua nadaje się na przydomowy alarm, bo obszczeka każdego potencjalnego intruza, lecz niekoniecznie odstraszy posturą.

Psy tej rasy raczej dogadają się z innymi rasami psów i kotów pod jednym dachem.

Czy chihuahua to zdrowa rasa?

Chihuahua nie należą do najzdrowszych psów. Ze względu na miniaturyzację psy te rodzą się zwykle przez cesarskie cięcie. Szczenięta mogą cierpieć na hipoglikemię. Należy również uważać na głowy piesków, ponieważ ciemiączko zrasta się u nich dłużej niż u innych ras psów. Zarówno psy krótkowłose, jak i długowłose powinny zimą wychodzić na spacery w ubrankach. Latem nie wolno wystawiać tych psów na aktywność na otwartym słońcu.

Typowe choroby rasy

Zdrowie tych małych piesków niestety jest mocno nadwyrężone. Wiele z chorób dotykających chihuahua wynika właśnie z niewielkiego rozmiaru psa:

  • Chihuahua cierpi na choroby serca (zwyrodnienie zastawki, zwężenie zastawki tętnicy płucnej)
  • zaburzenia oddechowe (zwężenie chrząstek tchawicy, kichanie wsteczne)
  • Chihuahua cierpi na choroby oczu (zmętnienie rogówki, zwichnięcie soczewki, jaskra)
  • wrodzone zwichnięcie rzepki
  • wodogłowie
  • łysienie
  • choroby zębów (wypadanie zębów, kamień nazębny)
  • suczki chihuahua mają problemy podczas porodu
  • chihuahua mogą mieć przepuklinę pępkową
  • Wnętrostwo
  • Padaczka miokloniczna

Dobre praktyki w ochronie zdrowia chihuahua

Odpowiedzialny hodowca piesków chihuahua powinien zlecać kontrolne badania ortopedyczne, kardiologiczne oraz okulistyczne. Psy do rozrodu powinny podlegać badaniom genetycznym w celu wykluczenia PRA, NCL oraz choroby Lafory.

Jak karmić chihuahua?

Chihuahua zadowoli się wysokiej jakości karmą suchą lub morką. Zalecane są karmy wysokobiałkowe bez dodatku zboża. Pamiętać należy, by krokiety były dostosowane do małego pyszczka chihuahua. Dorosłe, jak i szczenięta chihuahua jedzą niewiele, dlatego lepiej karmić je częściej (np. 3-4 razy dziennie). Warto podawać psu pasty odłączające, gdyż samodzielną pielęgnacją sierści dorównują kotom. Właściwa dieta może uchronić pieska przed niedoborami i wydłużyć jego życie nawet do 16-18 lat.

Jak pielęgnować chihuahua?

Ze względu na niewielki rozmiar pieska chihuahua pielęgnacja nie powinna nastręczać nikomu trudności. U długowłosych chihuahua konieczne jest regularne wyczesywanie, a w okresie linienia należy robić to raz dziennie. Chihuahua jest czyściochem, podobnie jak koty i sam systematycznie dba o sierść. Obie odmiany wymagają kontroli i przemywania oczu (zapobieganie „śladom łez” w wyniku częstego łzawienia), czyszczenia uszu oraz sprawdzania stanu pazurów i zębów (wady zgryzu, przedwczesne wypadanie zębów). Jesienią i zimą zaleca się ubieranie chihuahua, gdyż nie są ona zbyt odporne na zimno. Asortyment ubranek dla chihuahua jest bardzo duży. W upały konieczny jest nieograniczony dostęp do chłodnej wody (małe psy tej rasy bardzo szybko mogą się odwodnić) oraz schronienie przed słońcem.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Wychowanie chihuahua należy rozpocząć jak najwcześniej, by pies nauczył się podstawowych zasad panujących w domu. Odradza się częstego noszenia psa na rękach, gdyż uniemożliwia się mu kontakty z innymi psami i naukę wzajemnej komunikacji z osobnikami swojego gatunku. Dodatkowo postępując w ten sposób jeszcze bardziej uzależniamy go od siebie, co cziłała wcale nie przeszkadza. Niestety w konsekwencji pies może wyrosnąć na awanturnika lub nadto zlęknionego. Niezbędne jest także nauczenie psa chodzenia przy nodze, by w razie potrzeby w chwili zagrożenia móc kontrolować psa za pomocą smyczy i komend, a nie poprzez branie na ręce. Psy chihuahua lubią się uczyć, lubią zabawy, dlatego warto to wykorzystać, zwłaszcza że uwielbiają być w centrum zainteresowania.

Pielęgnacja rasy chihuahua

Photo by wkn from Pexels: https://www.pexels.com/photo/brown-chihuahua-puppy-lying-on-brown-textile-1933464/

Historia rasy

Ojczyzną chihuahua jest Meksyk, a ich nazwa pochodzi od miasta leżącego na północy kraju – Chihuahua. Jena z teorii zakłada, że najmniejsze psy świata były przewodnikami zmarłych na drugą stronę, co oznacza, że psy te były składane w ofierze jako elementy pogrzebów rytualnych. Psy tej rasy nazywane były przez starożytnych Meksykanów Techichi. Nie wyklucza się także, że historia ta dotyczy także ludów Azteckich. Z dużym prawdopodobieństwem malowidła psów, znalezione w grobowcu władcy Azteków – Montezumy, przedstawiają właśnie psa chihuahua.

Chihuahua powstały najprawdopodobniej ze skrzyżowania techichi z bezwłosymi psami azjatyckimi. Do dzisiaj zresztą występują psy w dwóch odmianach długości włosa. Niestety historie dotyczące tego, która była pierwotna wzajemnie się wykluczają.

Uznanie rasy

Pieski chihuahua stały się popularne w krajach zachodu dzięki Amerykanom i Brytyjczykom, którzy sprowadzili je z Meksyku. Pierwsze chihuahua zaprezentowano na wystawie w USA już w 1884 roku jednak pod nazwą terrier chihuahua. W 1904 roku utworzono pierwsze wpisy w księdze hodowlanej, a w 1923 roku założono pierwszy amerykański klub psów tej rasy.

W Anglii miniaturowe pieski chihuahua znane są już od 1860 roku, jednak ich popularność zaczęło rosnąć w latach 50. XX wieku, gdy założono pierwszy klub tej rasy.

FCI wpisało rasę na listę uznanych przez tę organizację 4 grudnia 1959 roku.

Chihuaua zostały zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy na wystawie 1986 roku. Począwszy od lat 2000. miniaturowe chihuahua stały się w naszym kraju bardzo popularne, głównie za sprawą mocy zza Oceanu.

Zalety i wady chihuahua

Zalety

  • Jest wesoły, energiczny o średnim zapotrzebowaniu na ruch.
  • To pies kompaktowy.
  • Jest czułym psem.
  • Łatwo dostosowuje się do trybu życia opiekuna.
  • Nadaje się na pierwszego psa.
  • Może być dobrym kompanem dla osób starszych.

Wady

  • Może cierpieć na lęk separacyjny.
  • Jest to rasa, która bywa uparta.
  • To szczekliwy pies.
  • Podatna na bardzo wiele chorób.
  • Odważny i lekkomyślny w kontaktach z większymi zwierzętami.

Ciekawostki o rasie chihuahua

  • Chihuahua to najmniejszy pies na świecie wg klasyfikacji z 2009 roku. Niestety hodowcy nastawieni na zysk kosztem zdrowia psa często dążą do dalszego miniaturyzowania rasy. Mini chihuahua jest narażona na bardzo poważne problemy zdrowotne, dlatego wybierajmy sprawdzone hodowle chihuahua.
  • Bezwłosa chihuahua nie jest zgodna ze wzorcem rasy.
  • Słynne właścicielki chihuahua to Paris Hilton, Madonna i Britney Spears.
  • Sierść psów tej rasy pozbawiona jest typowego psiego zapachu.
Szkolenie rasy chihuahua

pixabay.com/images/id-2781252/

Hodowla chihuahua

Kupując szczenięta chihuahua z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyje rodzeństwo oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje chihuahua z dobrej hodowli?

Psy chihuahua z dobrej hodowli kosztują od 4000 zł do 6000 zł, a za najlepsze osobniki trzeba zapłacić powyżej 12000 zł. Wysoka cena tych małych piesków zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowe i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla chihuahua?

Imię dla psa: Atom, Kiler, Wirus, taco, Fidel

Imię dla suczki: Mini, Lusia, Pixi , Diasy, Bella

Dla kogo chihuahua będzie idealny?

Chihuahua to doskonały pies na pierwszego czworonoga w rodzinie z dziećmi. Należy jednak uważać, by dzieci nie zrobiły przypadkiem krzywdy miniaturowemu chihuahua. Psy tej rasy są dosyć chorowite, dlatego trzeba liczyć się z wydatkami na lekarza weterynarii. 

FAQ na temat chihuahua

Ile lat żyje chihuahua?

Psy chihuahua żyją od 13 do 16 lat.

Ile kosztuje mały chihuahua?

Szczeniaka chihuahua można kupić z hodowli już za 2500-3000 zł. Jednak najlepsze psy z renomowanych hodowli kosztują nawet powyżej 10000 zł.

Czy chihuahua jest dobry dla dzieci?

Ze względu na swój niewielki rozmiar, chihuahua są delikatne i mogą być łatwo zranione przez nieostrożne dzieci. Dlatego zaleca się, aby dzieci były nauczone, jak delikatnie obchodzić się z psem i rozumieć jego potrzeby.

Ile razy dziennie wychodzić z chihuahua?

Podobnie, jak w przypadku większości psów miniaturowy chihuahua powinien wychodzić na 3 spacery.

Czy chihuahua lubi koty?

Chihuahua to pies o dosyć mocnym temperamencie, jak na swoje miniaturowe rozmiary. Socjalizowany z kotem od szczeniaka na pewno się z nim dogada.

Czy chihuahua może zostać sam w domu?

Tak, ale nie na cały dzień. Te małe pieski bardzo mocno przywiązują się do swojego opiekuna i często zapadają na lęk separacyjny, gdy muszą zostawać bez opiekuna na wiele godzin.

Czy chihuahua trzeba ubierać?

Tak, ze względu na niewielką ilość podszerstka psy tej rasy powinny wychodzić jesienią i zima na spacery w ubrankach.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/218.pdf

fci.be/en/nomenclature/CHIHUAHUA-218.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
CHIHUAHUA – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
CHIHUAHUA – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chihuahua to pieski o żywiołowym meksykańskim temperamencie, który nie rozwinie się przez noszenie psa w damskiej torebce. Jaki charakter ma chihuahua?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x