Reklama

Chihuahua – wychowanie, charakter, zdrowie, cena

Facebook
Twitter
Chihuahua

Photo by Beat Jau on Unsplash

Chihuahua to pieski o żywiołowym meksykańskim temperamencie, który nie rozwinie się przez noszenie psa w damskiej torebce. Jaki charakter ma chihuahua?

Spis treści - kliknij

Pochodzenie psa chihuahua – historia rasy

Ojczyzną psów chihuahua jest Meksyk, a ich nazwa pochodzi od miasta leżącego na północy kraju – Chihuahua. Jena z teorii zakłada, że najmniejsze psy świata były przewodnikami zmarłych na drugą stronę, co oznacza, że psy te były składane w ofierze jako elementy pogrzebów rytualnych. Psy tej rasy nazywane były przez starożytnych Meksykanów Techichi. Nie wyklucza się także, że historia ta dotyczy także ludów Azteckich.

Charakterystyka psa rasy chihuahua

Wielkość w kłębie psa rasy chihuahua

Pies i suka: 16-20 cm

Waga psa rasy chihuahua

Pies i suka: 1,5 – 3 kg

Szata:

Sierść: krótka i długa. Chihuahua długowłosa ma sierść miękką, gładką lub falowaną.

Chihuahua krótkowłosa ma sierść gęstą, aksamitną i przylegającą do ciała.

Maść: wszystkie rodzaje umaszczeń poza marmurkowym

Ile lat żyje chihuahua?

Psy chihuahua żyją od 13 do 16 lat.

Kategoria wielkości: chihuahua to psy miniaturowe

Charakter psa rasy chihuahua

Chihuahua to krępej budowy piesek niewielkich rozmiarów, który bardzo mocno związuje się ze swoim opiekunem. Intensywne przywiązanie pieska bywa niekiedy problematyczne, gdy pozwolimy mu na zbyt wiele. Chihuahua nie jest psem niezależnym i z tego względu polega wyłącznie na opiekunie. Chihuahua potrafi jednak być uparty, jak niejeden duży pies. Rasa ta uwielbia się bawić, lecz ze względu na mały rozmiar psa trzeba na niego uważać zwłaszcza w zabawie z małymi dziećmi i większymi psami. W kontakcie z obcymi jest zdystansowany, a na zaufanie pieska chihuahua trzeba zasłużyć. Żywiołowy maluch jest w stanie zachować spokój w domu, ale musimy zapewnić mu aktywności fizyczne i umysłowe. Chihuahua może cierpieć na lęk separacyjny i nie powinien zostawać sama na wiele godzin. Rasa psów chihuahua nadaje się na przydomowy alarm, bo obszczeka każdego potencjalnego intruza, lecz niekoniecznie odstraszy posturą.

Charakter psa rasy chihuahua

Zdrowie rasy chihuahua

Zdrowie tych małych piesków niestety jest mocno nadwyrężone. Wiele z chorób dotykających chihuahua wynika właśnie z niewielkiego rozmiaru psa:

 • Chihuahua cierpi na choroby serca (zwyrodnienie zastawki, zwężenie zastawki tętnicy płucnej)
 • zaburzenia oddechowe (zwężenie chrząstek tchawicy, kichanie wsteczne)
 • Chihuahua cierpi na choroby oczu (zmętnienie rogówki, zwichnięcie soczewki, jaskra)
 • wrodzone zwichnięcie rzepki
 • wodogłowie
 • łysienie
 • choroby zębów (wypadanie zębów, kamień nazębny)
 • suczki chihuahua mają problemy podczas porodu

Żywienie rasy chihuahua

Chihuahua zadowoli się wysokiej jakości karmą suchą lub morką. Zalecane są karmy wysokobiałkowe bez dodatku zboża. Pamiętać należy, by krokiety były dostosowane do małego pyszczka chihuahua. Dorosłe, jak i szczenięta chihuahua jedzą niewiele, dlatego lepiej karmić je częściej (np. 3-4 razy dziennie). Warto podawać psu pasty odłączające, gdyż samodzielną pielęgnacją sierści dorównują kotom. Właściwa dieta może uchronić pieska przed niedoborami i wydłużyć jego życie nawet do 20 lat.

Pielęgnacja rasy chihuahua

Pielęgnacja rasy chihuahua

Ze względu na niewielki rozmiar pieska chihuahua pielęgnacja nie powinna nastręczać nikomu trudności. U długowłosych chihuahua konieczne jest regularne wyczesywanie, a w okresie linienia należy robić to raz dziennie. Chihuahua jest czyściochem, podobnie jak koty i sam systematycznie dba o sierść. Obie odmiany wymagają kontroli i przemywania oczu (zapobieganie „śladom łez” w wyniku częstego łzawienia), czyszczenia uszu oraz sprawdzania stanu pazurów i zębów (wady zgryzu, przedwczesne wypadanie zębów). Jesienią i zimą zaleca się ubieranie chihuahua, gdyż nie są ona zbyt odporne na zimno. Asortyment ubranek dla chihuahua jest bardzo duży. W upały konieczny jest nieograniczony dostęp do chłodnej wody (małe psy tej rasy bardzo szybko mogą się odwodnić) oraz schronienie przed słońcem.

Szkolenie rasy chihuahua

Wychowanie pieska chihuahua należy rozpocząć jak najwcześniej, by pies nauczył się podstawowych zasad panujących w domu. Odradza się częstego noszenia psa na rękach, gdyż uniemożliwiamy mu kontakty z innymi psami i naukę wzajemnej komunikacji z osobnikami swojego gatunku. Dodatkowo postępując w ten sposób jeszcze bardziej uzależniamy go od siebie, co psu chihuahua wcale nie przeszkadza. Niestety w konsekwencji chihuahua może wyrosnąć na psa o awanturniczym usposobieniu lub nadto zlęknionego. Niezbędne jest także nauczenie psa chodzenia przy nodze, by w razie potrzeby w chwili zagrożenia móc kontrolować psa za pomocą smyczy i komend, a nie poprzez branie na ręce. Psy chihuahua lubią się uczyć, są bardzo zabawowe, dlatego warto to wykorzystać, zwłaszcza że uwielbiają być w centrum zainteresowania.

Szkolenie rasy chihuahua

Zalety i wady rasy chihuahua

Zalety rasy chihuahua

 • chihuahua jest wesoły, energiczny o średnim zapotrzebowaniu na ruch
 • jest to pies kompaktowy
 • jest czułym psem
 • chihuahua łatwo dostosowuje się do trybu życia opiekuna
 • chihuahua nadaje się na pierwszego psa
 • pies polecany osobom starszym i samotnym
 • jest tani w utrzymaniu

 

Wady rasy chihuahua

 • chihuahua może zostawać w domu sam, ale nie na długo
 • jest to pies uzależniony od człowieka
 • chihuahua jest uparty
 • to pies szczekliwy
 • chihuahua jest chorowity
 • chihuahua jest odważny i lekkomyślny w kontaktach z większymi zwierzętami
 • cena chihuahua jest wysoka

Ciekawostki o rasie chihuahua

 • Chihuahua to najmniejszy pies na świecie wg klasyfikacji z 2009 roku. Niestety hodowcy nastawieni na zysk kosztem zdrowia psa często dążą do dalszego miniaturyzowania rasy. Pojawiają się dorosłe osobniki ważące 0,5 kg (!), które nie są zgodne ze wzorcem rasy, podobnie jak chihuahua bezwłosa. Mini chihuahua jest narażona na bardzo poważne problemy zdrowotne, dlatego wybierajmy sprawdzone hodowle chihuahua.
 • Słynne właścicielki piesków rasy chihuahua to Paris Hilton, Madonna i Britney Spears.
 • Sierść chihuahua pozbawiona jest typowego psiego zapachu.

Cena psa rasy chihuahua z hodowli

Psy rasy chihuahua kosztują od 5000 zł do 6500 zł, a za najlepsze osobniki trzeba zapłacić powyżej 12000 zł.

Klasyfikacja FCI psa rasy chihuahua

Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 6: chihuahua

Numer wzorca: 218

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Chihuahua – charakter, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Chihuahua – charakter, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Description
Chihuahua to pieski o żywiołowym meksykańskim temperamencie, który nie rozwinie się przez noszenie psa w damskiej torebce. Jaki charakter ma chihuahua?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1050

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x