Reklama

Amstaff - american staffordshire terrier

Facebook
Twitter
American staffordshire terrier

Dog photo created by jcomp – www.freepik.com

Amstaff to bardzo oddana rasa psów, która niesłusznie naznaczona została przez incydenty spowodowane przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Jaki naprawdę jest amstaff?

Spis treści - kliknij strzałkę

Amstaff - historia rasy

Amstaff, a konkretnie american staffordshire terrier to rasa psów, których protoplastami były angielskie terriery, które w XVIII wieku krzyżowano z buldogami. Efektem tej mieszanki jest m.in. american staffordshire terrier – pies stworzony dla rozrywki pospołu (walk z bydłem i psami). Amstaffy trafiły do USA w drugiej połowie XIX wieku, gdzie podlegały dalszym hodowlanym zmianom na potrzeby walk psów. Umięśniona sylwetka, zadziorność i zwinniejsze ciało sprawiły, że psy tej rasy stały się idealnymi zwierzętami do walk. Popularność rasy nie zmalała również w XX wieku, co zachęciło hodowców do zarejestrowania rasy i wprowadzenia jej w obejścia domostw jako psów obronnych. Rejestracji rasy pod nazwą american staffordshire terrier dokonano w 1936 roku.

Amerykański staffordshire terier ze względu na zawadiacki i radosny charakter ceniony jest nie tylko jako pies towarzyszący, ale również jako pies ratunkowy, terapeutyczny i socjalizacyjny.

Amstaff w Polsce

Pierwsze amerykańskie staffordshire teriery pojawiły się w Polsce w latach 90. XX wieku w hodowli Lidii Lewandowskiej. Obecnie rasa ta cieszy się w Polsce sporą popularnością.

Jak wygląda amstaff?

Amstaff to pies dobrze zbudowany, który sprawia wrażenie silnego. Głowa psa jest średniej wielkości; kufa i mózgoczaszka są w całości głębokie; trufla zawsze czarna; oczy okrągłe i szeroko osadzone; uszy również wysoko osadzone. Szyja american staffordshire terriera jest mocna i lekko łukowata; klatka piersiowa głęboka; ogon krótki, nisko osadzony; kończyny proste.

Amstaff - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie amstaffa

Psy: 46-48 cm

Suki: 43-46 cm

Amstaff – waga

Psy: 28-40 kg

Suki: 25-38 kg

Szata amstaffa

American staffordshire terrier ma krótki, przylegający, twardy i lśniący włos.

Umaszczenie amstaffa może być jednolite, łaciate, pręgowane (czarne, białe, czekoladowe, popielate jest niepożądana). Popularny w Polsce jest amstaff blue.

Kategoria wielkości amstaffa

Amstaff to pies rasy dużej.

Amstaffy żyją średnio od 10 do 12 lat.

American staffordshire terrier - charakter

Charakter psa rasy american staffordshire terrier zależy do wychowania i to ono determinuje cechy zwierzęcia. Wbrew utartym stereotypom pies ten, przy odpowiednim szkoleniu, wyrośnie na lojalnego, kochającego zabawę i bliskość towarzysza. Marzysz o pierwszym czworonożnym przyjacielu? Ten pies niestety nie jest dla ciebie. Nowicjusz mógłby sobie z tym temperamentnym psem nie poradzić ze względu na wymagającą pracy i czasu konsekwentną socjalizację. American staffordshire terrier potrzebuje przywódcy, za którym będzie mógł kroczyć. Osoby newrowe, agresywne czy wręcz przeciwnie – uległe i nie lubiące aktywności nie będą właściwymi opiekunami dla amstaffa. Psy te uwielbiają zabawy, dzięki którym mogą rozładowywać drzemiące w nich pokłady energii. Świetnie sprawdzą się tu psie sporty takie, jak: weight pulling, frisbee, jogging czy high jump.

Amstaff - zdrowie

Amstaffy na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Czasem mogą pojawić się u nich nietolerancje pokarmowe, które w prosty sposób można wyeliminować regulacją diety. Niektóre osobniki rasy american staffordshire terrier mogą cierpieć na dysplazję (zarówno stawu biodrowego, jak i łokciowego) czy problemy z niewydolnością serca (zwężenie zastawki tętnicy płucnej i podzastawkowe zwężenie ujścia aorty). Biało umaszczone psy wykazują tendencję do głuchoty, dlatego jest ono niepożądane w hodowli. Intensywna aktywność i duże zapotrzebowanie kaloryczne mogą mieć przykre konsekwencje w postaci otyłości.

Najczęstsze choroby amstaffów

 • dwurzędowość rzęs
 • zwyrodnienie kory mózgu
 • zwichnięcia rzepki
 • niedoczynność tarczycy
 • zaćma
 • postępująca głuchota

Amstaff - żywienie

Żywienie amstaffa należy dostosować do aktywności i potrzeb psa. American staffordshire terrier nie jest wybredny, każdy rodzaj karmy będzie dla niego dobry (sucha, mokra), włącznie z dietą BARF. Jego silne szczęki poradzą sobie z tuszkami zwierzęcymi bez problemu. Dokarmianie między posiłkami nie jest wskazane. Dietę czworonoga warto wzbogacić o suplementy chroniące układ kostny i narządy ruchu: glukozaminę, kolagen, chondroitynę, MSM oraz HMB na wsparcie mięśni.

Amstaff - pielęgnacja

Pielęgnacja amstaffa jest wyjątkowo prosta. Wystarczy raz w tygodniu wyczesywać psa. Masaż szczotką jest wyjątkowo przyjemny dla pupila, a właściciel może liczyć na znikome pojawienie się sierści w domu.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu, zębów i łap.

American staffordshire terrier

Amstaff - szkolenie

Amstaff wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego szkolenia. Treningi należy zacząć już w okresie szczenięcym. Zaniedbania w wychowaniu mogą prowadzić do niszczycielskich zachowań i agresji. Szczeniak właściwie prowadzony, socjalizowany, bez stosowania metod awersyjnych ma szansę stać się niebywale spokojnym i godnym zaufania towarzyszem rodziny. Wbrew pozorom psychika amstaffów jest bardzo wrażliwa, a podczas szkolenia psy te wysoce cenią sobie nagrody socjalne, które stanowią wyższą wartość niż ulubione przysmaki. 

Zalety i wady rasy american staffordshire terrier

Zalety amstaffa

 • amstaff jest łatwy w pielęgnacji
 • american staffordshire terrier idealne do uprawiania psich sportów
 • to psy lojalne wobec opiekuna
 • amstaffy są bystre i gotowe do nauki
 • amstaffy nie są zbyt hałaśliwe

 

Wady amstaffa

 • niewłaściwe wychowany amstaff może być agresywny
 • podczas długiej rozłąki z opiekunem amstaffy mogą niszczyć wyposażenie domu
 • brak podszerstka u amstaffa sprawia, że psy tej rasy wymagają okrycia wierzchniego w okresie zimowym

Ciekawostki o amstaffach

Amstaffy bywają mylone z staffordshire bull terrierami. Amstaff wystąpił mi.n. w serialu dla dzieci “Klan urwisów” ukazując zupełnie inną naturę tych psów. Francuzi korzystali z usług amstaffów, podczas I Wojny Światowej. Najsłynniejszy amstaff wabił się Stubby. Dzięki swojej ofiarności i odwadze, podczas działań wojennych stał się są maskotką 102 Pułku Piechoty Stanów Zjednoczonych oraz był najczęściej odznaczanym psem biorącym udział w walkach zbrojnych (nadano mu stopień sierżanta).

Cena amerykańskiego staffordshire teriera z hodowli waha się od 2500 do 3500 zł.

Amstaff hodowla

Kupując amstaffa z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Amstaff z hodowli - cena

Cena amerykańskiego staffordshire teriera z hodowli waha się od 2500 do 3500 zł.

Imię dla amstaffa

Ciekawe imię dla psa amstaffa: Zeus, Tyson, Hulk

Ciekawe imię dla suczki amstaffa: Iskra, Giga, Gracja

Dla kogo amstaff będzie idealny?

Amstaff może być dobrym psem do towarzystwa, pod warunkiem, że trafi w ręce przewodnika, który posiada doświadczenie w układaniu psów, jest cierpliwy i potrafi zdobyć zaufanie psa. American staffordshire terrier po prawidłowej socjalizacji i nauce posłuszeństwa nada się dla rodziny z dziećmi.

Klasyfikacja FCI

Grupa 3: Teriery

Sekcja 3: teriery w typie bull

Numer wzorca: 286

 

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Amstaff - american staffordshire terrier | Zoonews.pl
Article Name
Amstaff - american staffordshire terrier | Zoonews.pl
Description
Amstaff to bardzo oddana rasa psów, która niesłusznie naznaczona została przez incydenty spowodowane przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Jaki naprawdę jest amstaff?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1371

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x