Reklama

Pomeranian – szpic miniaturowy – cena, zdrowie psów, opis rasy

Facebook
Twitter
Charakterystyka rasy pomeranian

pixabay.com/images/id-5057133/

Szpic miniaturowy to inteligentna rasa psów, która potrafi postawić na swoim, dlatego szkolenie warto rozpocząć od szczeniaka. Jak opiekować się pomeranianem?

Spis treści - kliknij strzałkę

Szpic miniaturowy - historia i pochodzenie rasy

Pomeranian to jedna z najstarszych ras psów do użytku domowego.

Przodkami szpica miniaturowego były psy torfowe żyjące do epoki neolitu. Czyli w czasie związanym z procesem udamawiania zwierząt.

Pierwotnie szpice służyły człowiekowi do obrony domostw. Pomagały podczas polowań i stróżowały. Dziś niewiele z odmian szpica wykazuje pasję łowiecką swych przodków. Jednak ich zdolność do pilnowania domostwa pozostała.

Odmiana długowłosa szpica znana była w Niemczech już w XVII w.

Szpic miniaturowy - pies z pomeranii

Szpice żyjące w Europie występowały w różnych wielkościach i rodzajach umaszczenia. Średniej wielkości szpice hodowane były w Meklemburgii i na Pomorzu. Od pomorskiego rodowodu wzięła się nazwa pomeranian.

Szpice średnie dotarły do Anglii wraz z księżniczką meklemburską, która poślubiła przyszłego króla Jerzego III. Hodowcy z wysp radykalnie zmniejszyli rasę i tak powstał małych rozmiarów, puszysty piesek kulka – szpic miniaturowy.

Już w 1870 roku angielski Kennel Club uznał pomeraniana za odrębną rasę. Rok później szpic miniaturowy został pokazany na pierwszej wystawie. W 1898 roku Pomeranian Club of England opracował wzorzec rasy.

Prace nad kontynentalnym wzorcem pomeraniana

Równolegle prowadzono prace hodowlane na Starym Kontynencie. W 1899 roku założono Związek Szpiców Niemieckich, który dokonał podziału na szpice duże i małe.

Podział ten został później dopracowany i do dzisiaj zawiera 5 odmian:

 • szpic wilczy
 • szpic duży
 • szpic średni
 • szpic mały
 • szpic miniaturowy pomeranian

Wzorzec rasy dla szpiców różnych rozmiarów

Na przełomie lat 1895-1910 został opracowany kontynentalny wzorzec rasy, zatwierdzony przez FCI. Pod jednym numerem wzorca uwzględniono wszystkie 5 odmian szpica. Uznano, że budowa anatomiczna jest taka sama i nie ma powodu, by tworzyć osobne wzorce. FCI uznało, że nazwa pomeranian jest anglojęzyczna nazwą rasy szpic miniaturowy.

Szpic miniaturowy w Polsce

Pomeranian trafił do Polski już w połowie lat 80. XX wieku. Pierwsze hodowle, które sprowadziły szpice miniaturowe z Danii, USA i Anglii zaczęły się rozwijać na początku lat 90.

Jak wygląda szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy jest według wzorca rasy psem o pięknej szacie, która jest nastroszona dzięki obfitemu podszerstkowi. Kryza wokół szyi nadaje pomeranianowi dostojeństwa.

Głowa szpica jest średniej wielkości i ma kształt klina. Oczy psa są migdałowatego kształtu, uszy trójkątne i osadzone wysoko. Szyja średniej długości; grzbiet obficie owłosiony, krótki, prosty i mocny; klatka piersiowa głęboka; ogon osadzony wysoko i średniej długości.Pomeranian ma proste kończyny o mocnym kośćcu.

Charakterystyka rasy pomeranian

Wysokość w kłębie pomeraniana

Pies: 18-22 cm

Suka: 18-22 cm

Waga pomeraniana

Suka: 2-3 kg

Pies: 2-3 kg

Szata pomeraniana

Sierść szpica miniaturowego jest długa, gęsta o obfitym podszerstku, włos prosty, nieprzylegający.

Szpic miniaturowy może występować w kilku odmianach barwnych:

 • szpic miniaturowy biały
 • szpic miniaturowy czarny
 • szpic miniaturowy brązowy
 • pomeranian pomarańczowy
 • pomeranian szary
 • szpice inne maści (więcej o tym we wzorcu rasy FCI)

Szpic miniaturowy biały

Pomeranian biały powinien mieć czysto białą sierść. Dopuszczalny jest lekki odcień żółtawy, który występuje często na uszach.

Szpic miniaturowy czarny

Pomeranian czarny musi mieć czarną sierść, podszerstek oraz czarną okrywę bez żadnych znaczeń.

Szpic miniaturowy brązowy

Czekoladowy pomeranian powinien mieć umaszczenie jednolicie brązowe w ciemnym odcieniu.

Pomeranian pomarańczowy

Szpic miniaturowy powinien być jednolicie umaszczony, dopuszczalne jest rozjaśnienie na klatce piersiowej, ogonie i portkach.

Pomeranian żyje średnio 13-15 lat.

Kategoria wielkości pomeraniana

Pomeranian jest psem miniaturowym.

Szpic miniaturowy charakter i usposobienie

Pomeranian to wiecznie uśmiechnięty, pogodny mały piesek, który łaknie bliskości z człowiekiem. Pomimo niewielkiego wzrostu pomeranian wykazuje cechy psów stróżujących. Pomeranian bacznie nasłuchuje otoczenia i z zaangażowaniem alarmuje o podejrzanych dźwiękach, dobiegających z zewnątrz. Pies z godnością potrafi bronić swojego zdania, ale daje opiekunowi możliwość pertraktacji.

Szpic miniaturowy jest psem przyjaźnie nastawionym do znanych mu domowników, lecz względem obcych zachowuje dystans.

Pomeraniana cechuje żywiołowy temperament, wszędzie go pełno, jest ciekawski i zawsze chętny do zabawy. Lubi pieszczoty na kolanach ukochanego opiekuna.To typowy pies do towarzystwa.

W kontaktach z innymi zwierzętami bywa beztroski, a nawet nierozsądny. Mimo życzliwego nastawienia do innych psów pomeranian powinien mieć kontakt z psami podobnych rozmiarów.

Relacje z dziećmi również nie są dla niego problemem. Dzieci powinny znać zasady zabawy z psem. Wtedy masz pewność, że małemu zwierzęciu nie stanie się krzywda.

Biały pomeranian

pixabay.com/images/id-1475468/

Pomeranian - zdrowie

Psy rasy szpic miniaturowy są ogólnie zdrowe.  Mogą pojawiać się u nich typowe dolegliwości spotykane u ras miniaturowych:

 • zwichnięcia rzepki
 • zapadająca się tchawica

 

Inne choroby, które mogą mieć psy tej rasy to:

 • hipoglikemia
 • niedoczynność tarczycy
 • problemy z sercem (szmery, powiększenie mięśnia

 

Rzadką chorobą jest Alopecia X. Jest to tajemnicza choroba, powodująca utratę sierści z niewyjaśnionych powodów.

By szpic nie nabawił się innej choroby zaleca się:

 • wprowadzenie zakazu skoków z wysokości
 • dbanie o ruch, aby wzmocnić mięśnie łap
 • stosowanie szelek zamiast obroży
 • unikanie gwałtownych szarpnięć na smyczy

Pomeranian - żywienie

Żywienie pomeraniana ze względu na rozmiar psa nie należy do kosztowych. Trafienie w jego gust smakowy może jednak nastręczyć problemów. Ten mały uparciuch z pewnością nie przełknie niczego, co mu nie smakuje.

Posiłki pomeraniana powinny być dostosowane do wieku, aktywności o kondycji zdrowotnej psa.

Dobra jakość pożywienia wpłynie pozytywnie na stan okrywy włosowej, dlatego przy diecie domowej należy pamiętać o suplementacji kwasów Omega-3. Właściwym wyborem dla szpica miniaturowego są również preparaty na stawy i kości.

Posiłki pomeraniana mogą mogą opierać się na komercyjnej mokrej karmie dla psa, suchej karmie dla psów miniaturowych, domowej diecie bądź surowej diecie BARF dla psów.

Odpowiednie żywienie i suplementacja, to gwarancja zdrowej i puszystej sierści pomeraniana.

Pomeranian - pielęgnacja

Pielęgnacja pomeraniana nie jest skomplikowana, leczy wymaga regularności. Gęsta szata tych psów musi być wyczesywana codziennie, gdyż ulega skołtunieniu. Nie można wyczesywać psa zbyt gwałtownie. Sierść utraci przez to objętość, która jest jednocześnie ozdobą i ochroną.

Kąpiele tych psów należy stosować nie częściej niż raz w miesiącu i wykonywać zabieg z użyciem kosmetyków poprawiających wygląd sierści. Konieczne jest dokładne osuszenie sierści pomeraniana, by zapobiec zapaleniu skóry tzw. hot-spot i odparzeń, najczęściej występujących latem.

Psa tej rasy absolutnie nie wolno golić! Profesjonalne strzyżenie w zupełności wystarczy. Nadmierne przystrzyżenie może odebrać psu na zawsze efektowną objętość. Pazury należy monitorować i przycinać w razie potrzeby co ok. 14 dni. Oczy, uszy i zęby należy sprawdzać raz w tygodniu.

Szkolenie pomeraniana

Pochodzenie rasy pomeranian

pixabay.com/images/id-3619020/

Pomeranian jest bystry, inteligentny i szybko się uczy, dlatego nie warto marnować zasobów tkwiących w tym uroczym psie. Szkolenie psa musi być prowadzone konsekwentnie i cierpliwie, gdyż szpic potrafi sprytnie wykorzystywać wszelkie odstępstwa od zasad, które poczyni opiekun. Niewłaściwe prowadzenie może doprowadzić nawet do agresji, którą pomeranian będzie stosował jako drogę o osiągnięcia celu. Szkolenie od szczenięctwa jest wskazane i z pewnością okaże się korzystne zarówno dla samego psa, jak i rodziny. Szpic miniaturowy uwielbia zwracać na siebie uwagę wszelkiego rodzaju sztuczkami, których chętnie się uczy.

Zalety i wady rasy pomeranian

Zalety pomeraniana

 • pomeranian jest oddany człowiekowi
 • to pies łagodny, serdeczny i życzliwy wobec wszystkich domowników ludzkich i zwierzęcych
 • pies pomeranian łatwo adaptuje się do każdych warunków lokalowych
 • szpic pomeranian jest dumny, niezależny i bywa uparty
 • pies ten jest aktywny, ale nie wymaga długich spacerów
 • mini pomeranian nadaje się dla osób starszych
 • pomeranian może uprawiać psie sporty  (np. agility, taniec z psem, rally-o, obedience)

Wady pomeraniana

 • pomeranian źle znosi samotność
 • pies tej rasy jest szczekliwy
 • pomeranian jest delikatnej budowy i należy się z nim obchodzić ostrożnie
 • piesek boo nie nadaje się dla osób zapracowanych
 • jest to pies ciekawski, zaczepny
 • nie nadaje się do domu z malutkimi dziećmi
 • pomeranian linieje dosyć intensywnie

Ciekawostki o szpicach miniaturowych

 • Najsłynniejszy szpic miniaturowy to piesek o imieniu Boo, który miał własny profil na Facebooku polajkowany przez 16 mln osób! Szpic miniaturowy Boo stał się sławny po tym, jak piosenkarka Kesha w 2010 roku obwieściła światu, że ma nowego chłopaka…, a był to właśnie Boo. Piesek Boo zmarł we śnie w 2019 roku po 13 szczęśliwych latach życia.
 • Czarny szpic miniaturowy był jednym z trzech psów ocalałych z katastrofy statku wycieczkowego Titanic w 1912 roku. Jego właścicielką była 24-letnia Margaret Hays.
 • Nazwa pomeranian, to łacińska nazwa polskiego Pomorza, regionu, gdzie szpice niemieckie cieszyły się największą popularnością. Szpice miniaturowe często nazywane są psami Pomorza.
 • Pomeranian teacup to alternatywna nazwa dla szpica miniaturowego
 • Czarny szpic miniaturowy był jednym trzech psów ocalałych z katastrofy statku wycieczkowego Titanic w 1912 roku. Jego właścicielką była 24-letnia Margaret Hays.
 • Nazwa pomeranian, to łacińska nazwa polskiego Pomorza, regionu, gdzie szpice niemieckie cieszyły się największą popularnością. Szpice miniaturowe często nazywane są psami pomorza lub z Pomorza.

Pomeranian hodowla

Kupując pomeraniana z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczeniaki pomeraniana oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych psów, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Szpic miniaturowy cena

Cena pomeraniana z hodowli waha się od 4000 zł do 8000zł. Cena szpica miniaturowego po utytułowanych rodzicach może wynieść nawet 10000 zł.

Imię dla pomeraniana

Ciekawe imię dla suczki pomeraniana: Laila, Zoey, Katy

Ciekawe imię dla psa pomeraniana: Boo, Lolo, Pixel

Dla kogo pomeranian będzie idealny?

Przyszły posiadacz psa tej rasy powinien wiedzieć, że szpic miniaturowy nie znosi samotności. To typowy pies rodzinny. Niekoniecznie kanapowiec. Szpice to aktywne psy, które potrzebują ruchu. Pomeranian nada się do domu z nieco starszymi dziećmi, a także do mniejszych mieszkań. Szpic miniaturowy dogada się z psami i kotami pod jednym dachem.

Klasyfikacja FCI

Grupa 5: Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 4: szpice europejskie

Numer wzorca: 97

Pytania czytelników

Ile kosztują małe szpice miniaturowe?

Cena pomeranianów nie jest niska. Szpice miniaturowe kosztują zwykle od 4000 do 8000 zł.

Co je szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy je wysokiej jakości karmę suchą, jak i karmę mokrą. Dieta pomeraniana może opierać się na jedzeniu przygotowym w domu bądź BARFie.

Czy szpic miniaturowy nadaje się dla dzieci?

Pomeranian to miniaturowy i delikatny piesek, który nie nadaje się dla bardzo małych dzieci. Nieświadomie, podczas zabawy mogą one wyrządzić psu krzywdę. Pomeranian będzie dobrym towarzyszem dla starszego dziecka, które będzie potrafiło się nim odpowiednio zaopiekować.

Jak szybko rośnie szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy osiąga wagę dorosłego psa między 6. a 12. miesiącem życia.

Ile kosztuje szpic karłowaty?

Szpic karłowaty to po prostu pomeranian. Kosztuje od 4000 do 8000 zł z hodowli zarejestrowanej w ZKwP.

Na co chorują szpice miniaturowe?

Częstymi chorobami szpiców miniaturowych są dermatoza, łysienie x, kruchość skóry, padaczka, wodogłowie, zapadnięcie tchawicy, karłowatość przysadkowa.

Skąd jest szpic miniaturowy?

Szpice miniaturowe zostały wyhodowane w Anglii.

Czy szpic miniaturowy jest agresywny?

Szpic miniaturka może być agresywny. W końcu płynie w jego żyłach krew psów myśliwskich i obrońców domostw. Dlatego nawet pomeranian powinien być poddany szkoleniu posłuszeństwa w wieku szczenięcym.

Ile szczeniaków może mieć szpic miniaturowy?

Suczka szpica miniaturowego może urodzić nawet do 10 szczeniaków w jednym miocie.

Jak długo żyje szpic miniaturowy?

Pomeranian żyje nawet do 15-16 lat.

Jak często kąpać szpica miniaturowego?

Pomeraniana wystarczy kąpać raz w miesiącu. Zbyt częste kąpiele również nie są wskazane, gdyż zmywają sebum – naturalną warstwę ochronną skóry psa.

Ile waży szpic miniaturowy?

Waga szpica miniaturowego to zaledwie 1-3 kg.

Ile kosztuje szpic miniaturowy biały?

Cena szpica miniaturowego białego waha się od 5000 do nawet 15000 zł.

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Pomeranian – szpic miniaturowy – cena, zdrowie psów, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pomeranian – szpic miniaturowy – cena, zdrowie psów, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Szpic miniaturowy to inteligentna rasa psów, która potrafi postawić na swoim, dlatego szkolenie warto rozpocząć od szczeniaka. Jak opiekować się pomeranianem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1476

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x