Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Moskiewski stróżujący – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Moskiewski stróżujący – opis rasy

pixabay.com/images/id-3017899/

Moskiewski pies stróżujący to rasa o silnym instynkcie terytorialnym, która została stworzona do stróżowania. Nie jest to pies do mieszkania czy małego domu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Moskiewski stróżujący podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Rosja

🐶 Numer wzorca FCI

➡ Waga

Minimum 40 kg

❤ Długość życia

Ok. 10 lat

💢 Charakter

Moskiewskie stróżujące, to psy obronne z przeznaczeniem do stróżowania z silnie rozwiniętym instynktem terytorialnym. Pies tej rasy cechuje się inteligencją, odwagą oraz upartością.

Moskiewski stróżujący – pochodzenie i historia rasy

Moskiewski stróżujący to rasa psów, która powstała po II Wojnie Światowej. W tym czasie, wraz z powracającą armią czerwoną do Związku Radzieckiego dotarły też rasy psów z Europy Zachodniej i Środkowej. W ramach programu prac nad wyhodowanie ras psów nadających się do pracy w służbach skrzyżowano owczarka kaukaskiego z bernardynem z domieszką czarnego teriera rosyjskiego, owczarka niemieckiego i charta rosyjskiego borzoja.

Moskiewski stróżujący to połączenie inteligencji, budowy ciała oraz podatności na szkolenie bernardyna z odpornością na rosyjski klimat owczarka kaukaskiego.

Prace nad ustandaryzowaniem rasy moskiewskiego stróżującego

W wyniku prac radzieckich kynologów w latach 80. XX wieku stworzono pierwszy wzorzec moskiewskiego psa stróżującego. Po opracowaniu wzorca w 1985 roku rasę przestano krzyżować. We wzorcu wprowadzono jeszcze zmiany w 1992 roku, a obecnie funkcjonujący wzorzec został zatwierdzony w 1997 roku.

Moskiewski stróżujący to rasa psa, która nie została jeszcze uznana przez FCI.

Moskiewski stróżujący w Polsce

Moskiewski pies stróżujący nie jest popularną rasą w Polsce. Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt hodowli, w których można kupić moskiewskiego stróżującego.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Jak wygląda moskiewski stróżujący?

Moskiewski pies stróżujący to rasa mocno przypominająca bernardyna. To pies masywny, w typie molosa o silnie rozwiniętej muskulaturze ciała. Głowa moskiewskiego stróżującego jest szeroka o wyraźnym stopie. Ciało pokrywa gęsta, dwuwarstwowa sierść.

Moskiewski stróżujący – długość życia

Moskiewskie stróżujące żyją średnio 10 lat.

Kategoria wielkości moskiewskiego stróżującego

Moskiewski stróżujący to pies rasy olbrzymiej.

Moskiewski pies stróżujący – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rosyjskiego stróżującego

Psy i suki: 66-78 cm

Rosyjski stróżujący – waga

Psy: od 60 kg

Suki: od 45 kg

Szata owczarka moskiewskiego

Moskiewski stróżujący ma grubą warstwę podszerstka oraz prosty i długi włos okrywowy.

Rosyjski stróżujący występuje najczęściej w białym umaszczeniu z brązowymi łatami.

Moskiewski pies stróżujący – usposobienie i charakter

Moskiewskie stróżujące, to psy obronne z przeznaczeniem do stróżowania z silnie rozwiniętym instynktem terytorialnym. Pies tej rasy cechuje się inteligencją, odwagą oraz upartością. Jest to również jedna z ras uznanych w Polsce za agresywne, wymagająca specjalistycznego szkolenia. Psy te bardzo łatwo sprowokować do ataku, a wysoka aktywność i zwinność powoduje, że potencjalny intruz nie będzie miał szans w starciu z tym dużym psem.

Moskiewski stróżujący to pies bardzo niezależny, którego trudno będzie sobie podporządkować. Rasa ta nie nadaje się do życia w mieście. Psa nie należy zostawiać z małymi dziećmi sam na sam. Nie jest to również rasa, którą można byłoby polecić osobom starszym.

Moskiewski stróżujący

Edmontcz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Moskiewski stróżujący – pies z listy ras uznanych za agresywne, co warto wiedzieć przez zakupem

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21.08.1997 r.), na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 28.04. 2008 r.) w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Groźne psy zostały ujęte na liście, która obejmuje 11 ras – w tym moskiewskiego stróżującego. Hodowla lub utrzymanie psów ras niebezpiecznych może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Posiadanie w Polsce agresywnego psa w związku z rozporządzeniem wiąże się z kilkoma obwarowaniami, a ich spełnienie jest wymagane, by stać się opiekunem niebezpiecznego zwierzęcia.

Opiekun psa z tej listy musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek jaki składa opiekun musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle psów ras uznany za agresywne?

  • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
  • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

 

Brak zezwolenia na posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Moskiewski stróżujący – zdrowie

Moskiewskie stróżujące to bardzo zdrowe psy. Krzyżówki międzyrasowe doprowadziły w tym przypadku do wyeliminowania wielu problemów charakterystycznych dla bernardyna. Dzięki grubej okrywie włosowej pies może żyć przez cały rok poza domem. Niestety, jak w przypadku większości ras olbrzymich moskiewski stróżujący może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, a nieumiejętne karmienie może skończyć się skrętem żołądka.

Moskiewski stróżujący – żywienie

Moskiewski pies stróżujący nie jest zbyt wybredny. Należy jednak pamiętać, że rasy olbrzymie, które rosnąc zbyt szybko mogą mieć problemy ze stawami, dlatego w okresie wzrostu, poza wysokooenergetyczną karmą, należy podawać psu suplementy na stawy np. chondroitynę i glukozaminę. Tak duży pies, jak moskiewski stróżujący, powinien być karmiony dietą BARF bądź suchą karmą dla psa. Mokra karma komercyjna nie będzie ekonomiczna.

Moskiewski stróżujący – pielęgnacja

Pielęgnacja moskiewskiego stróżującego nie jest wcale trudna. Jeżeli pies przebywa cały rok poza domem, to w zasadzie można go wyczesać 2-3 razy w miesiącu. Jeżeli owczarek moskiewski miałby mieszkać z opiekunem pod jednym dachem, to w tedy warto wyczesywać psa raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie.

Psa moskiewskiego stróżującego należy kąpać tylko wtedy, gdy będzie widocznie zabrudzony.

Moskiewski stróżujący – szkolenie

Ze względu na wysoki poziom niezależności, a także silny instynkt terytorialny i uparty charakter psy tej rasy powinny być poddawane ciągłemu szkoleniu od psiego przedszkole przez całą dorosłość. Bezwzględnie należy prawidłowo zsocjalizować szczenię moskiewskiego stróżującego z innymi zwierzętami domowymi.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Zalety i wady moskiewskich stróżujących

Zalety rosyjskiego stróżującego

  • Moskiewski stróżujący to idealna rasa psów do ochrony terenów
  • Psy te są bardzo samodzielnie i nie wymagają specjalnej troski – poza szkoleniem
  • Stróż moskiewski jest bardzo zdrową rasą psów

Wady psa rosyjskiego stróżującego

  • Moskiewski stróżujący to bardzo niezależna rasa psów
  • W Polsce moskiewski stróżujący znajduje się na liście psów agresywnych
  • To rasa psów, która jest kosztowna w utrzymaniu

Moskiewski stróżujący – ciekawostki

  • Rosyjska Federacja Kynologiczna cały czas stara się, by moskiewski pies stróżujący został wpisany do rejestru ras FCI.
  • Oficjalna nazwa rasy to moskiewski stróżujący, chociaż niektórzy nazywają psy tej rasy inaczej: rosyjski stróżujący, owczarek moskiewski.
Moskiewski stróżujący cena

pixabay.com/images/id-4902731/

Moskiewski stróżujący cena

Cena moskiewskiego psa stróżującego z hodowli to ok. 2500 zł.

Moskiewski stróżujący hodowla

Kupując rosyjskiego stróżującego z hodowli musisz wiedzieć, że nie otrzymasz metryki, wobec tego pies nie będzie miał również rodowodu. Mimo wszystko upewnij się, że psy żyją w odpowiednich warunkach, poproś o możliwość zobaczenia matki szczeniąt, sprawdź historię suki i reproduktora.

Imię dla moskiewskiego stróżującego

Ciekawe imię dla psa moskiewskiego: Bary, Ballou, Ares

Ciekawe imię dla suczki moskiewskiego: Bella, Fiona, Benia

Dla kogo moskiewski stróżujący będzie idealny?

Moskiewski stróżujący to rasa pracująca, która powinna żyć w swoim naturalnym środowisku, na dużych przestrzeniach, pilnują obejścia. Nie jest to pies do mieszkania.

Klasyfikacja FCI rasy moskiewski stróżujący

FCI nie uznało jeszcze rasy moskiewski stróżujący.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
 Moskiewski stróżujący – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Moskiewski stróżujący – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Moskiewski pies stróżujący to rasa o silnym instynkcie terytorialnym, która została stworzona do stróżowania. Nie jest to pies do mieszkania czy małego domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesława
Wiesława
1 rok temu

Wszystko co wyżej napisane to prawda . Mój ma obecnie 12 lat. Może nie jest zbyt agresywny , raczej nie toleruje obcych na swoim terenie. W młodości przeskakiwał płoty jak koń wyścigowy. Zeskok z balonu ( 2 metry wysokości ) to dla niego fraszka. Obecnie jest już wolniejszy . Jest bardzo kochany. Lubi w prawdzie robić swoje , ale po krótkim czasie podchodzi i robi to , o co się go prosi. Jeść tez nie zjada dużo. Wspaniała rasa , ale musi być dla niego duże podwórko.

Bartosz
Bartosz
21 dni temu

Witam.
Piszecie że z uwagi na fakt iż rasa nie jest w FCI przy zakupie nie dostanę metryki ani rodowodu, a te dokumenty są wymagane przy zgłoszeniu psa w urzędzie. Jak mam w tym wypadku dostać zgodę na takiego psa?
Proszę o odp.

3
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x