Reklama

Moskiewski stróżujący – opis rasy

Facebook
Twitter
Moskiewski stróżujący – opis rasy

Moskiewski pies stróżujący to rasa o silnym instynkcie terytorialnym, która została stworzona do stróżowania. Nie jest to pies do mieszkania czy małego domu.

Spis treści - kliknij

Moskiewski stróżujący – historia rasy

Moskiewski stróżujący to rasa psów, która powstała po II Wojnie Światowej. W tym czasie, wraz z powracającą armią czerwoną do Związku Radzieckiego dotarły też rasy psów z Europy Zachodniej i Środkowej. W ramach programu prac nad wyhodowanie ras psów nadających się do pracy w służbach skrzyżowano owczarka kaukaskiego z bernardynem z domieszką czarnego teriera rosyjskiego, owczarka niemieckiego i charta rosyjskiego borzoja. W wyniku prac radzieckich kynologów w latach 80. XX wieku stworzono pierwszy wzorzec moskiewskiego psa stróżującego. Po opracowaniu wzorca w 1985 roku rasę przestano krzyżować.

Moskiewski stróżujący to połączenie inteligencji, budowy ciała oraz podatności na szkolenie bernardyna z odpornością na rosyjski klimat owczarka kaukaskiego.

Moskiewski stróżujący to rasa psa, która nie została uznana przez FCI.

Moskiewski stróżujący w Polsce

Moskiewski pies stróżujący nie jest popularną rasą w Polsce. Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt hodowli, w których można kupić moskiewskiego stróżującego.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Jak wygląda moskiewski stróżujący?

Moskiewski pies stróżujący to rasa mocno przypominająca bernardyna. To pies masywny, w typie molosa o silnie rozwiniętej muskulaturze ciała. Głowa moskiewskiego stróżującego jest szeroka o wyraźnym stopie. Ciało pokrywa gęsta, dwuwarstwowa sierść.

Moskiewski pies stróżujący – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rosyjskiego stróżującego

Psy i suki: 66-78 cm

Rosyjski stróżujący – waga

Psy: od 60 kg

Suki: od 45 kg

Szata owczarka moskiewskiego

Moskiewski stróżujący ma grubą warstwę podszerstka oraz prosty i długi włos okrywowy.

Rosyjski stróżujący występuje najczęściej w białym umaszczeniu z brązowymi łatami.

Kategoria wielkości: moskiewski stróżujący to rasa psów dużych / olbrzymich

Moskiewski stróżujący – długość życia

Moskiewskie stróżujące żyją średnio 10 lat.

Przeczytaj również o tej rasie

Moskiewski pies stróżujący – charakter

Moskiewskie stróżujące, to psy obronne z przeznaczeniem do stróżowania z silnie rozwiniętym instynktem terytorialnym. Pies tej rasy cechuje się inteligencją, odwagą oraz upartością. Jest to również jedna z ras uznanych w Polsce za agresywne, wymagająca specjalistycznego szkolenia. Psy te bardzo łatwo sprowokować do ataku, a wysoka aktywność i zwinność powoduje, że potencjalny intruz nie będzie miał szans w starciu z tym dużym psem.

Moskiewski stróżujący to pies bardzo niezależny, którego trudno będzie sobie podporządkować. Rasa ta nie nadaje się do życia w mieście. Psa nie należy zostawiać z małymi dziećmi sam na sam. Nie jest to również rasa, którą można byłoby polecić osobom starszym.

Moskiewski stróżujący

Moskiewski stróżujący – zdrowie

Moskiewskie stróżujące to bardzo zdrowe psy. Krzyżówki międzyrasowe doprowadziły w tym przypadku do wyeliminowania wielu problemów charakterystycznych dla rasy bernardyna. Dzięki grubej okrywie włosowej pies może żyć przez cały rok poza domem. Niestety, jak w przypadku większości ras olbrzymich moskiewski stróżujący może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, a nieumiejętne karmienie może skończyć się skrętem żołądka.

Moskiewski stróżujący – żywienie

Moskiewski pies stróżujący nie jest zbyt wybredny. Należy jednak pamiętać, że rasy olbrzymie, które rosnąc zbyt szybko mogą mieć problemy ze stawami, dlatego w okresie wzrostu poza wysokooenergetyczną karmą należy podawać psu suplementy na stawy np. chondroitynę i glukozaminę. Tak duży pies, jak moskiewski stróżujący powinien być karmiony dietą BARF bądź suchą karmą dla psa. Mokra karma komercyjna nie będzie ekonomiczna.

Moskiewski stróżujący – pielęgnacja

Pielęgnacja moskiewskiego stróżującego nie jest wcale trudna. Jeżeli pies przebywa cały rok poza domem, to w zasadzie można go wyczesać 2-3 razy w miesiącu. Jeżeli owczarek moskiewski miałby mieszkać z opiekunem pod jednym dachem, to w tedy warto wyczesywać psa raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie.

Psa moskiewskiego stróżującego należy kąpać tylko wtedy, gdy będzie widocznie zabrudzony.

Moskiewski stróżujący – szkolenie

Ze względu na wysoki poziom niezależności, a także silny instynkt terytorialny i uparty charakter psy tej rasy powinny być poddawane ciągłemu szkoleniu od psiego przedszkole przez całą dorosłość. Bezwzględnie należy prawidłowo zsocjalizować szczenię moskiewskiego stróżującego z innymi zwierzętami domowymi.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Zalety i wady moskiewskich stróżujących

Zalety rosyjskiego stróżującego

  • Moskiewski stróżujący to idealna rasa psów do ochrony terenów
  • Psy te są bardzo samodzielnie i nie wymagają specjalnej troski – poza szkoleniem
  • Stróż moskiewski jest bardzo zdrową rasą psów

 

Wady psa rosyjskiego stróżującego

  • Moskiewski stróżujący to bardzo niezależna rasa psów
  • W Polsce moskiewski stróżujący znajduje się na liście psów agresywnych
  • To rasa psów, która potrzebuje dużo i wysokiej jakości karmy

Moskiewski stróżujący – ciekawostki

  • Rosyjska Federacja Kynologiczna cały czas stara się, by moskiewski pies stróżujący został wpisany do rejestru ras FCI
  • Oficjalna nazwa rasy to moskiewski stróżujący, chociaż niektórzy nazywają psy tej rasy inaczej: rosyjski stróżujący, owczarek moskiewski
Moskiewski stróżujący cena

Moskiewski stróżujący cena

Cena moskiewskiego psa stróżującego z hodowli to ok. 2500 zł.

Moskiewski stróżujący hodowla

Kupując rosyjskiego stróżującego z hodowli musisz wiedzieć, że nie otrzymać metryki, wobec tego pies nie będzie miał również rodowodu. Mimo wszystko upewnij się, że psy żyją w odpowiednich warunkach, poproś o możliwość zobaczenia matki szczeniąt.

Imię dla moskiewskiego stróżującego

Ciekawe imię dla psa moskiewskiego: Bary, Ballou, Ares

Ciekawe imię dla suczki moskiewskiego: Bella, Fiona, Benia

Dla kogo moskiewski stróżujący będzie idealny?

Moskiewski stróżujący to rasa pracująca, która powinna żyć w swoim naturalnym środowisku, na dużych przestrzeniach, pilnują obejścia. Nie jest to pies do mieszkania.

Klasyfikacja FCI rasy moskiewski stróżujący

FCI nie uznało jeszcze rasy moskiewski stróżujący.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Moskiewski stróżujący – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Moskiewski stróżujący – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Moskiewski pies stróżujący to rasa o silnym instynkcie terytorialnym, która została stworzona do stróżowania. Nie jest to pies do mieszkania czy małego domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1613

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesława
Wiesława
1 miesiąc temu

Wszystko co wyżej napisane to prawda . Mój ma obecnie 12 lat. Może nie jest zbyt agresywny , raczej nie toleruje obcych na swoim terenie. W młodości przeskakiwał płoty jak koń wyścigowy. Zeskok z balonu ( 2 metry wysokości ) to dla niego fraszka. Obecnie jest już wolniejszy . Jest bardzo kochany. Lubi w prawdzie robić swoje , ale po krótkim czasie podchodzi i robi to , o co się go prosi. Jeść tez nie zjada dużo. Wspaniała rasa , ale musi być dla niego duże podwórko.

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x