Reklama

Jamnik szorstkowłosy – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Jamnik szorstkowłosy – cena, hodowla, opis rasy

Jamnik szorstkowłosy to energiczny i niezależny potomek terierów, który nadaje się dla osób aktywnych.

Spis treści - kliknij

Jamnik szorstkowłosy – historia rasy

Jamniki wywodzą się od psów gończych, tak zwanych Dachsbracke, czyli psów gończych na borsuki, pracujących na ziemi i pod nią. Psy te licznie występowały w Niemczech już w średniowieczu, lecz dopiero w 1878 roku zostały pokazane szerszej publiczność na wystawie w Berlinie. Zaledwie rok później opracowano wzorzec rasy jamnika szorstkowłosego, a w 1895 roku rozszerzono klasyfikację na trzy typy okrywy i trzy kategorie wielkości.

Jamnik szorstkowłosy w Polsce

Jamnik szorstkowłosy pojawił się w Polsce w latach 30 XX. wieku. Obecnie jest to całkiem popularna rasa psów.

Jak wygląda jamnik szorstkowłosy?

Jamnik szorstkowłosy ma wydłużoną głowę, na której wysoko osadzone są długie uszy. Oczy są okrągłe, osadzone z boku głowy, zawsze ciemne o bystrym spojrzeniu. Szyja jamnika szorstkowłosego jest dość długa, bez podgardla. Kończyny mocne, krótkie, ale dobrze umięśnione. Ogon jamnika szorstkowłosego u nasady jest gruby i zwęża się ku końcowi. Jamnik wstępuje w trzech rozmiarach:

 • jamnik standard
 • Jamnik miniaturowy
 • jamnik króliczy

 

oraz w trzech odmianach włosa:

 • jamnik krótkowłosy
 • jamnik szorstkowłosy
 • jamnik długowłosy

 

Nos i pazury powinny być czarne. Prześwit pod psem powinien wynosić 33% wysokości w kłębie.

Jamnik szorstkowłosy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie jamnika szorstkowłosego

Pies/suka: 17-25 cm

Jamnik szorstkowłosy – waga

Pies/suka: 3-9 kg

Szata jamnika szorstkowłosego

Jamnik szorstkowłosy ma sierść szorstką, przylegającą, twardą z miękkim i gęstym podszerstkiem. Na pysku wyraźna broda i krzaczaste brwi. Włos na uszach krótszy niż na ciele.

Jamnik szorstkowłosy może występować w kilku odmianach (jednolite, dwukolorowe i marmurkowe): rude, rdzawe, czarne podpalane i czekoladowe podpalane.

Kategoria wielkości jamnika szorstkowłosego

Jamnik szorstkowłosy należy do ras małych.

Ile żyje jamnik szorstkowłosy?

Jamnik szorstkowłosy żyje od 12 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Jamnik szorstkowłosy – charakter

Jamnik szorstkowłosy to pies energiczny, w końcu został skrzyżowany z terierami. Po terierach dziedziczy też niezależność. Uwielbia się bawić i warto zapewnić mu rozrywkę, by mógł regulować nadmiar energii, właściwie ją pożytkując. Jamnik szorstkowłosy ma doskonały węch, więc zabawa w tropienie to dla niego świetna rozrywka. Nie jest to rasa spokojna, lecz właściwa dawka aktywności sprawia, że i on potrzebuje czasem odpocząć. Odwaga to kolejna mocna cecha jamnika szorstkowłosego i jest ceniona zwłaszcza wśród myśliwych. Rasa ta uczucia zostawia wyłącznie dla najbliższych, obcych traktuje z nieufnością, a gdy wkroczą na jego teren, obszczeka ich sowicie. Jamnik szorstkowłosy lubi przebywać na dworze nawet, gdy jest chłodno, lecz doceni także ciepło domowego ogniska.

Jamnik szorstkowłosy to pies energiczny, w końcu został skrzyżowany z terierami. Po terierach dziedziczy też niezależność.

Jamnik szorstkowłosy – zdrowie

Jamnik szorstkowłosy należy do psów cieszących się dobrym zdrowiem, lecz przez wydłużoną sylwetkę, osadzoną na krótkich nóżkach może mieć problemy z kręgosłupem w tym zwyrodnienia kręgosłupa, bóle grzbietu oraz dyskopatie. Ryzyko nadwagi jest znaczne i jest przyczyną  nadmienionego bólu pleców. Poza tym jamnik może zachorować na raka, choroby serca czy choroby neurologiczne. Jamnik szorstkowłosy nie ma problemu z wędrówką, nawet gdy na dworze jest chłodniej, ważniejsze jest, by było ciekawie. Podczas upałów jamnik szorstkowłosy powinien mieć zapewnione chłodne miejsce do odpoczynku i zapas świeżej wody, a jego zwiększona aktywność odbywała się wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Jamnik szorstkowłosy – żywienie

Jak każdy pies również i jamnik szorstkowłosy potrzebuje dobrej jakości pożywienia, bez względu na jego rodzaj, porcji w ciągu dnia powinno być kilka. Jamnik to łakomczuch, choć na takiego nie wygląda, więc trzeba być ostrożnym  z przysmakami i wliczać je do dziennej dawki kalorii, gdyż ich nadmiar szybko odbije się na sylwetce i obciąży krótkie nogi i kręgosłup psa. Wielkość porcji dla jamnika szorstkowłosego musi być spójna z jego poziomem aktywności, stanem zdrowia i wiekiem psa. Unikaj karm zbożowych.

Jamnik szorstkowłosy - pielęgnacja

Pielęgnacja jamnika szorstkowłosego wymaga regularności. Raz na pół roku trzeba psa strzyc u groomera i systematycznie wyczesywać, zwłaszcza gdy wracamy z lasu, z którego pies mógł przynieść nie tylko drobne liście, ale i pasożyty zewnętrzne. W śnieżne i mroźne zimy zaleca się ubranko ochronne, a po powrocie ze spaceru dokładne osuszenie czworonoga. Z kąpielami jamnika szorstkowłosego też nie należy przesadzać, róbmy to tylko wtedy, gdy pies naprawdę tego potrzebuje, nie częściej niż raz na kwartał. Jamnik szorstkowłosy wymaga trymowania, przynajmniej 2 razy do roku. Raz w tygodniu sprawdź czystość uszu, stan oczu oraz skróć pazury, jeśli tego wymagają. Szczotkowania wymagają też zęby jamnika szorstkowłosego, gdyż mają one skłonność do odkładania się kamienia nazębnego.

Jamnik szorstkowłosy - szkolenie

Jamnik szorstkowłosy to inteligentny pies, który uczy się szybko także tego, co nie do końca odpowiada opiekunowi. Jest to pies z charakterem i nie omieszka wykorzystać naszych słabości przeciwko nam. Dlatego opiekun musi być stanowczy, konsekwentny i bazować w szkoleniu na wzmocnieniu pozytywnym. Wychowanie jamnika szorstkowłosego nie należy do najłatwiejszych. Zaniedbanie szkolenia, niedobór ruchu oraz samotność doprowadzi jamnika szorstkowłosego do wyładowania energii poza domem, pies ma skłonność do ucieczek, a ogrodzenie ogrodu mu w tym nie przeszkodzi. Socjalizacja to bardzo ważny aspekt życia jamnika szorstkowłosego – trzeba zapoznawać psa z różnymi sytuacjami i psim towarzystwem, by zrozumiał od małego, że jego natarczywość nie każdemu pasuje. Jamnik szorstkowłosy dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, które go szanują. Pies jest wobec „małych ludzi” bardziej wyrozumiały i nie wykazuje agresji. Jamnik szorstkowłosy ma w sobie odwagę nawet wobec większego przeciwnika i będzie się bronił. Bardzo przydatne może okazać się psie przedszkole, które jest dobrym wstępem do dalszych działań wychowawczych. Jamnik szorstkowłosy nigdy nie będzie w 100% posłuszny.

Jamnik szorstkowłosy to inteligentny pies, który uczy się szybko także tego, co nie do końca odpowiada opiekunowi.

Zalety i wady rasy jamnik szorstkowłosy

Zalety rasy jamnik szorstkowłosy

 • jamnik szorstkowłosy łatwo dostosowuje się do życia zarówno w mieście, jak i na wsi
 • jamnik szorstkowłosy jest bardzo inteligentnym psem
 • jamnik szorstkowłosy jest wesoły, ciekawski i pełen wigoru
 • jamnik szorstkowłosy lubi aportować, węszyć, biegać (nie przy rowerze) i pływać
 • jamnik szorstkowłosy dogada się z innymi zwierzętami, ale muszą być wychowywane razem

 

Wady rasy jamnik szorstkowłosy

 • jamnik szorstkowłosy to pewny siebie, nieustępliwy indywidualista, wścibski i zawzięty
 • jamnik szorstkowłosy ma silny instynkt myśliwski
 • jamnik szorstkowłosy potrzebuje dużo ruchu i ciekawych zajęć
 • jamnik szorstkowłosy nie nadaje się na pierwszego psa, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych i starszych
 • jamnik szorstkowłosy jest szczekliwy

Ciekawostki o rasie jamnik szorstkowłosy

 • Jamnik to pierwsza w historii igrzysk olimpijskich (Monachium 1972 rok) maskotka.

Jamnik szorstkowłosy hodowla

Kupując jamnika szorstkowłosego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Szczeniak jamnika szorstkowłosego powinien mieć ukończony 8 tydzień życia zanim zostanie odsunięty od matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak jamnika szorstkowłosego przed wydaniem do nowego domu powinien być zaszczepiony i odrobaczony.

Jamnik szorstkowłosy cena

Jamnik szorstkowłosy kosztuje od 2 do 3,5 tys. złotych. Cena zależy od wielu, płci i pochodzenia jamnika.

Imię dla psa rasy jamnik szorstkowłosy

Ciekawe imię dla samca jamnika szorstkowłosego: Nelson, Długi, Pasztet

Ciekawe imię dla suczki jamnika szorstkowłosego: Salami, Jura, Kira

Dla kogo jamnik szorstkowłosy będzie idealny?

Jamnik szorstkowłosy nadaje się dla osób aktywnych, które poznały rasę oraz jej wymagania. Opiekun powinien cechować się cierpliwym i nieugiętym charakterem oraz doświadczeniem w wychowaniu psa. Dobrze, gdyby jamnik mógł mieszkać na parterze lub w domu jednopoziomowym – wchodzenie po schodach może odcisnąć piętno na kręgosłupie psa.

Klasyfikacja FCI rasy jamnik szorstkowłosy

Grupa IV: jamniki

Sekcja 1: jamniki

Numer wzorca: 148

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Jamnik szorstkowłosy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Jamnik szorstkowłosy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Jamnik szorstkowłosy to energiczny i niezależny potomek terierów, który nadaje się dla osób aktywnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1301

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x