Reklama

Płochacz holenderski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Płochacz holenderski jest bardzo mało znaną rasa nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Poza Holandią kooikerhondje jest rzadko spotykany.

Płochacz holenderski to pies myśliwski, którego charakter sprawia, że pies ten nadaje się również do towarzystwa. Płochacz ma jednak swoje myśliwskie potrzeby.

Spis treści - kliknij

Płochacz holenderski – historia rasy

Psy bardzo podobne do płochacza holenderskiego były uwieczniane na obrazach w XVI i XVII w. Rasa przez zawirowania historyczne niemal wyginęła, a w czasie II wojny światowej, w 1942 roku baronowa Van Hardenbroek van Ammerstol podjęła się próby jej odtworzenia. Zleciła poszukiwania psów uwiecznionych na obrazach. Poszukiwania zakończyły się sukcesem na farmie, w prowincji Friesland. Suczka Tommy stała się założycielką rasy płochacza holenderskiego. FCI wpisało rasę do rejestru w 1971 roku. Głównym zadaniem psa było uczestnictwo w polowaniach na ptactwo wodne.

Płochacz holenderski w Polsce

Płochacz holenderski jest bardzo mało znaną rasa nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Poza Holandią kooikerhondje jest rzadko spotykany.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Jak wygląda płochacza holenderskiego?

Płochacz holenderski jest zbudowany harmonijnie. Porusza się z podniesioną głową. Ogon pies nosi na linii grzbietu lub wyżej. Uszy mają czarne „kolczyki” tzn. ich zakończenia są czarne, jest to bardzo pożądane. Płochacz holenderskie jest dłuższy niż wysoki. Głowa proporcjonalna do sylwetki. Oczy płochacza holenderskiego są w kształcie migdała, ciemnobrązowe, o wyrazie czujnym i przyjaznym. Uszy noszone blisko polików.

Płochacz holenderski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie płochacza holenderskiego

Pies: 38-43 cm

Suka: 36-41 cm

Płochacz holenderski – waga

Pies/suka:  9-11 kg

Szata płochacza holenderskiego

Płochacz holenderski ma sierść średniej długości, miękką, przylegającą. Struktura włosa jest falista lub prosta. 

Płochacz holenderski występuje wyłącznie w odmianie białej z pomarańczowo-czerwonymi znaczeniami. Dozwolony u płochacza holenderskiego jest czarny pierścień na ogonie.

Płochacz holenderski - kategoria wielkości

Płochacz holenderski to pies średniej wielkości.

Ile żyje płochacz holenderski?

Płochacz holenderski żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Płochacz holenderski – charakter

Płochacz holenderski jest towarzyskim, wesołym i uczuciowym psem, który ma spore potrzeby ruchowe. Uwielbia się bawić i jest do tego najlepszym możliwym kompanem. Jeśli opiekun sprosta jego oczekiwaniom ruchowym i umysłowym, wtedy pies w domu zachowuje się spokojnie. Wobec rodziny płochacz holenderski jest wierny, obcych może traktować z rezerwą, ale właściwe zapoznanie sprawia, że i wobec obcych jest przyjacielski.

Płochacz holenderski jest towarzyskim, wesołym i uczuciowym psem, który ma spore potrzeby ruchowe.

Płochacz holenderski – zdrowie

Płochacz holenderski jest odporny i zdrowy, ale jak każdy pies powinien raz do roku odwiedzić gabinet weterynaryjny w celach kontrolnych. Rasa jest przystosowana do chłodów, a w upały należy zadbać, by pies miał miejsce w cieniu i dostęp do świeżej, chłodnej wody. Kooikerhondje nie ma tendencji do tycia, zwłaszcza jeśli spełnione są jego potrzeby ruchowe. Rzadkością, ale mogącą się przydarzyć płochaczom holenderskim jest zwichnięcie rzepki, zaćma lub krwawienie samoistne tzw. choroba von Willebranda.

Płochacz holenderski – żywienie

Płochacz holenderski powinien być żywiony wysokiej jakości karmą suchą lub mokrą. Unikaj podawania karm zbożowych. Wielkość posiłków powinna być dostosowana do aktywności psa, jego zdrowia i wieku. Płochacza możesz również karmić prawidłowo zbilansowaną i suplementowaną dietą BARF.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Płochacz holenderski - pielęgnacja

Płochacz holenderski wymaga regularnego szczotkowania, które należy zintensyfikować podczas okresu linienia na wiosnę i jesień. Codzienne szczotkowanie pomoże szybko pozbyć się płochaczowi holenderskiemu martwego włosa i zapobiegnie powstaniu kołtunów. Wymiana okrywy u tej rasy jest umiarkowana. Standardem pielęgnacyjnym kooikerhondje powinna być regularna kontrola oczu, czystości uszu i zębów oraz monitorowanie przyrostu pazurów.

Płochacz holenderski - szkolenie

Pozytywne szkolenie płochacza holenderskiego to jedyna i skuteczna droga do ułożenia psa. To pies inteligentny, lojalny i lubiący współpracę z człowiekiem. Płochacz holenderski, aby żył w zgodzie z innym psem musi być do tego przygotowany poprzez właściwie prowadzoną socjalizację. Pies tej rasy jest bystry, szybki i pewny siebie, a jego szkolenie nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji i łagodności. Pozytywne usposobienie psa sprawia, że uczy się szybko i zawsze z zapałem podchodzi do pracy. Płochacz holenderski jest bardzo energiczny i jako pies wodny świetnie sprawdza się podczas polowań na ptactwo. Poza sezonem jego umiejętności wykorzystuje się do tępienie gryzoni.

Zalety i wady płochacza holenderskiego

Zalety płochacza holenderskiego

 • płochacz holenderski jest wierny, łagodny, towarzyski, wesoły i czuły
 • kooikerhondje z łatwością się uczy, nie wykazuje się niezależnością
 • płochacz holenderski nie jest szczekliwy
 • płochacz holenderski powinien uprawiać sport (caniecrros, agility, tropienie użytkowe) lub być uczestnikiem polowań co jest szczególnie zalecane

 

Wady płochacza holenderskiego

 • płochacz holenderski wymaga sporej dawki ruchu i zajęć umysłowych, to typowy pies pracujący
 • kooikerhondje nie lubi zostawać sam
 • nuda może skłonić płochacza holenderskiego do wędrówek za tropem
 • płochacz przez silny instynkt myśliwski nie może żyć pod jednym dachem z kotem, chomikiem i innymi małymi zwierzętami domowymi
 • kooikerhondje jest rasą bardzo rzadką, a tym samym trudną do zdobycia

Ciekawostki o rasie płochacz holenderski

 • Polowania w Holandii odbywały się z broni. Płochacz holenderski nie poluje na kaczki. Jego zadaniem było ich wabienie i zachęcenia kaczek do zejścia do rowów wodnych lub rur zakończonych klatkami. Kaczki zabijano w celach konsumenckich, dziś wabienie z płochaczem częściej ma inny cel – obrączkowanie do badań ornitologicznych.
 • Nazwa psa kooikerhondje nawiązuje do kooien, czyli holenderskiej nazwy wabików na kaczki.
Cena płochacza holenderskiego z hodowli to około 4 tysiące złotych.

Płochacz holenderski - hodowla

Kupując płochacza holenderskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Pies powinien mieć co najmniej siedem tygodni przed odstawieniem od matki.  Kooikerhondje musi być socjalizowany już w hodowli dlatego, jeśli szczenięta są separowane od rodzeństwa lub – co gorsza – od matki to powinno nas zaniepokoić podwójnie. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Dobry hodowca udzieli kupującemu wszelkich informacji dotyczących dalszej opieki nad szczeniakiem płochacza holenderskiego.

Płochacz holenderski cena

Cena płochacza holenderskiego z hodowli to około 4 tysiące złotych.

Imię dla psa rasy płochacz holenderski

Ciekawe imię dla samca płochacza holenderskiego: Bingo, Wigor, Rudy

Ciekawe imię dla suczki płochacza holenderskiego: Luka, Kita, Ruda

Dla kogo płochacz holenderski będzie idealny?

Płochacz holenderski będzie idealny dla osób bądź rodzin aktywnych, które dysponują czasem na wspólne, codzienne aktywności. Dom z dziećmi jest pożądany, ale tylko ze starszymi. Kooikerhondje nie lubi nieporadnego traktowania, gwałtowności i krzyków.

Klasyfikacja FCI rasy płochacz holenderski

Grupa VIII: aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 3: psy wodne

Numer wzorca: 314

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Płochacz holenderski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Płochacz holenderski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Płochacz holenderski to pies myśliwski, którego charakter sprawia, że pies ten nadaje się również do towarzystwa. Płochacz ma jednak swoje myśliwskie potrzeby.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1231

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x