Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PŁOCHACZ HOLENDERSKI

Płochacz holenderski jest bardzo mało znaną rasa nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Poza Holandią kooikerhondje jest rzadko spotykany.

pixabay.com/photos/dog-kooikerhondje-nature-water-3855173/

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad zakupem płochacza holenderskiego? Zanim jednak zdecydujesz się na tę niezwykłą rasę, koniecznie zapoznaj się z jej specyficznymi potrzebami, preferencjami żywieniowymi oraz potencjalnymi problemami zdrowotnymi, które mogą wystąpić u płochaczy holenderskich. W naszym artykule przybliżymy również porady dotyczące pielęgnacji, tresury oraz przedstawimy zalety i wady posiadania tego psa.

Mam nadzieję, że nasze informacje okażą się dla Ciebie pomocne i pozwolą podjąć przemyślaną decyzję. Jeżeli jesteś już szczęśliwym opiekunem płochacza holenderskiego, serdecznie zachęcamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w komentarzach. Twoja wiedza jest bezcenna dla innych miłośników tych psów i może przyczynić się do lepszego zrozumienia ich potrzeb i zachowań. Zapraszam do lektury!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Holandia

🐶 Numer wzorca FCI

314

➡ Waga

9-11 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Płochacz holenderski to pies aktywny, wylewny i zawsze chętny do pracy.

Jak wygląda płochacz holenderski?

Kooikerhondje jest harmonijnie zbudowanym psem o biało pomarańczowej maści, o niemal kwadratowej sylwetce. Na suchej i umięśnionej szyi osadzona jest proporcjonalna głowa psa. Linie głowy są czyste i miękkie. Lekko klinowatą kufę wieńczy zawsze czarny nos. Migdałowate oczy są wybarwione na ciemny brąz. Na głowie widać średnio duże uszy, które pies nosi blisko polików. Czarne dłuższe frędzle na końcówkach uszu są bardzo pożądane u psa i nazywane są „kolczykami”.

Krótki i mocny grzbiet płochacza holenderskiego kończą szerokie i mocne lędźwie. Lekko opadający zad psa wieńczy dobrze owłosiony ogon z pióropuszem i białym koniuszkiem. Ogon psa jest przedłużeniem linii grzbietu i noszony jest na linii grzbietu lub pionowo. Niemal kwadratowa sylwetka kooikerhondje dźwigana jest przez proste kończyny o mocnym kośćcu i małych owalnych łapach skierowanych frontalnie.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 38-43 cm

Suka: 36-41 cm

Waga

Pies/suka:  9-11 kg

Szata

Płochacz holenderski ma sierść średniej długości, miękką i przylegającą. Struktura włosa jest falista lub prosta z dobrym podszerstkiem. Na przednich nogach pióra, sięgające nadgarstka, na tylnych stosunkowo długie portki z miękkiego włosa; poniżej stawu skokowego włos krótki. Sierść na głowie, przednich stronach nóg i łapach powinna być krótka. Ogon z dostatecznie długim piórem, dłuższa sierść na szyi i klatce piersiowej.

Płochacz holenderski występuje wyłącznie w odmianie białej z pomarańczowo-czerwonymi znaczeniami. Niewielka ilość cętek na nogach jest dopuszczalna. Czarny pierścień na ogonie dopuszczalny, ale musi się on znajdować pomiędzy bielą końcówki a kolorem znaczeń. Strzałka na głowie obejmuje poliki i oczy.

Charakter i usposobienie

Płochacz holenderski jest towarzyskim, wesołym i uczuciowym psem, który ma spore potrzeby ruchowe. Uwielbia się bawić i jest do tego najlepszym możliwym kompanem. Pies jest szybki, a w pracy także czujny, cięty i pewny siebie. Pies lubi się uczyć i pracować, jest bystry i jeśli nie płoszy kaczek, powinien zajmować się tępieniem gryzoni. Dobrym domem dla płochacza holenderskiego będzie zatem wiejska farma lub stadnina z bliskim kontaktem zbiorników wodnych. Pies w takich miejscach zawsze będzie miał co robić, czy to w lesie, polu czy w obejściu.

Jeśli opiekun sprosta jego oczekiwaniom ruchowym i umysłowym, wtedy pies w domu zachowuje się spokojnie. Dla rodziny jest zawsze łagodnym, wylewnym i niehałaśliwym towarzyszem. Z natury jest psem przyjacielsko nastawionym do otoczenia, a dla opiekunów łatwym do układania.

Czy płochacz holenderski to zdrowa rasa?

Płochacz holenderski jest odporny i zdrowy, ale jak każdy pies powinien raz do roku powinien odwiedzić gabinet weterynaryjny w celach kontrolnych. Rasa jest przystosowana do chłodów, a w upały należy zadbać, by pies miał miejsce w cieniu i dostęp do świeżej, chłodnej wody. Kooikerhondje nie ma tendencji do tycia, zwłaszcza jeśli spełnione są jego potrzeby ruchowe.

Typowe choroby rasy

  • Zwichnięcie rzepki
  • Zaćma
  • Choroba von Willebranda

Jak karmić płochacza holenderskiego?

Płochacz holenderski powinien być żywiony wysokiej jakości karmą suchą lub mokrą. Unikaj podawania karm zbożowych. Wielkość posiłków powinna być dostosowana do aktywności psa, jego zdrowia i wieku. Płochacza możesz również karmić prawidłowo zbilansowaną i suplementowaną dietą BARF.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Jak pielęgnować płochacza holenderskiego?

Płochacz holenderski wymaga regularnego szczotkowania, które należy zintensyfikować podczas okresu linienia wiosną i jesienią. Codzienne szczotkowanie pomoże szybko pozbyć się martwego włosa i zapobiegnie powstaniu kołtunów. Wymiana okrywy u tej rasy jest umiarkowana. Podczas wyczesywania należy się skupić na portkach, szyi i klatce piersiowej, gdzie włos jest dłuższy. Przed zabiegiem warto użyć odżywki antystatyczniej. Standardem pielęgnacyjnym kooikerhondje powinna być regularna kontrola oczu, czystości uszu, gruczołów okołoodbytowych oraz monitorowanie przyrostu pazurów. Zęby psu należy szczotkować codziennie po ostatnim posiłku.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Pozytywne szkolenie płochacza holenderskiego to jedyna i skuteczna droga do ułożenia psa. To pies inteligentny, lojalny i lubiący współpracę z człowiekiem. Aby żył w zgodzie z innym psem musi być do tego przygotowany poprzez właściwie prowadzoną socjalizację. Pies tej rasy jest bystry, szybki i pewny siebie, a jego szkolenie nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji i łagodności. Pozytywne usposobienie psa sprawia, że uczy się szybko i zawsze z zapałem podchodzi do pracy. Kooikerhondje jest bardzo energiczny i jako pies wodny świetnie sprawdza się podczas polowań na ptactwo. Poza sezonem jego umiejętności wykorzystuje się do tępienie gryzoni.

Zalety i wady płochacza holenderskiego

Zalety

  • Jest wierny, łagodny, towarzyski, wesoły i czuły.
  • Z łatwością się uczy, nie wykazuje się niezależnością.
  • Nie jest szczekliwy.
  • Powinien uprawiać sport lub być uczestnikiem polowań.

Wady

  • Wymaga sporej dawki ruchu i zajęć umysłowych, to typowy pies pracujący.
  • Nie lubi zostawać sam.
  • Nuda może skłonić psa do wędrówek za tropem.
  • Przez silny instynkt myśliwski nie może żyć pod jednym dachem z kotem, chomikiem i innymi małymi zwierzętami domowymi.
  • Jest rasą bardzo rzadką, a tym samym trudną do zdobycia.

Ciekawostki o płochaczu holenderskim

  • Zadaniem płochacza holenderskiego było wabienie i zachęcanie kaczek do zejścia do rowów wodnych lub rur zakończonych klatkami. Kaczki zabijano w celach konsumpcyjnych. Dziś wabienie z płochaczem częściej ma inny cel – obrączkowanie ptaków.
  • Nazwa kooikerhondje nawiązuje do kooien, czyli holenderskiej nazwy wabików na kaczki.
Cena płochacza holenderskiego z hodowli to około 4 tysiące złotych.

pixabay.com/photos/puppy-kooikerhondje-kooiker-dog-753587/

Historia rasy

Psy bardzo podobne do płochacza holenderskiego były uwieczniane na obrazach w XVI i XVII w. Rasa przez zawirowania historyczne niemal wyginęła, a w czasie II wojny światowej, w 1942 roku baronowa Van Hardenbroek van Ammerstol podjęła się próby jej odtworzenia. Zleciła poszukiwania psów uwiecznionych na obrazach. Poszukiwania zakończyły się sukcesem na farmie, w prowincji Friesland (Fryzji). Suczka Tommy stała się założycielką hodowlaną płochacza holenderskiego.

Głównym zadaniem płochacza holenderskiego był udział w polowaniach na ptactwo wodne. Pierwotnie rasa ta miała wabić kaczki swoim wesołym zachowaniem w wodzie. Kaczki zainteresowane psem wpadały w pułapkę i trafiały na stół. Obecnie płochacz holenderski nadal wypłasza kaczki, lecz ostatecznie mają one być jedynie zaobrączkowane, a nie zjedzone.

FCI wpisało rasę do rejestru w 1971 roku, a oficjalnie uznało 31 stycznia 1990 roku.

Płochacz holenderski jest bardzo mało znaną rasa nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Poza Holandią kooikerhondje jest rzadko spotykany.

Hodowla

Kupując płochacza holenderskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Pies powinien mieć co najmniej siedem tygodni przed odstawieniem od matki.  Kooikerhondje musi być socjalizowany już w hodowli. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Dobry hodowca udzieli kupującemu wszelkich informacji dotyczących dalszej opieki nad szczeniakiem płochacza holenderskiego.

Ile kosztuje płochacz holenderski?

Cena płochacza holenderskiego z hodowli to około 4000 zł.

Jakie imię dla płochacza holenderskiego?

Imię dla psa

  • Bingo, Wigor, Rudy

Imię dla suczki

  • Luka, Kita, Ruda

Dla kogo płochacz holenderski będzie idealny?

Płochacz holenderski będzie idealny dla singli bądź aktywnych rodzin, którzy dysponują czasem na wspólne, codzienne aktywności. Dom ze starszymi dziećmi jest pożądany. Kooikerhondje nie lubi nieporadnego traktowania, gwałtowności i krzyków młodszych dzieci.

FAQ na temat płochacza holenderskiego

Ile żyje płochacz holenderski?

Płochacz holenderski żyje od 12 do 14 lat.

Źródła

https://www.zkwp.pl/wzorce/314.pdf

https://www.fci.be/en/nomenclature/NEDERLANDSE-KOOIKERHONDJE-314.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
PŁOCHACZ HOLENDERSKI – kooikerhondje – opis rasy
Article Name
PŁOCHACZ HOLENDERSKI – kooikerhondje – opis rasy
Description
Płochacz holenderski to pies myśliwski, który nadaje się również do towarzystwa. Płochacz ma jed-nak swoje myśliwskie potrzeby.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x