Reklama

Cavapoo – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Cavapoo to hybrydowa rasa psów powstała ze sparowania rasy pudel miniaturowy lub średni z rasą cavalier king charles spaniel.
Photo by Mia Anderson on Unsplash

Cavapoo to pies hybryda, mieszanka pudla miniaturowego z king charles spanielem. Czego można spodziewać się po takim połączeniu?  

Spis treści - kliknij

Cavapoo – historia rasy

Cavapoo to hybrydowa rasa psów powstała ze sparowania rasy pudel miniaturowy lub średni z rasą cavalier king charles spaniel. Celem hodowców było pozyskanie psa o hipoalergicznej sierści, niewielkich rozmiarów oraz pięknej prezencji wizualnej. Tak właśnie powstał cavapoo, a było to po raz pierwszy w latach 90. XX wieku w Australii, z której trend na cavapoo trafił także do Stanów Zjednoczonych, gdzie pies stał się równie popularny, co w rodzimym kraju. Cavapoo to niejednolita rasa, trudno określić zarówno rodzaj sierści, jaką będzie miał szczeniak, jak i charakter psa, wszystko zależy od transferu genów, które albo będą bardziej ujawniały cechy pudla, albo spaniela.

Cavapoo w Polsce

Cavapoo w Polsce jest niemal rasą nieznaną. Osoby zainteresowane zakupem psa muszą szukać hodowli zagranicznych.

Jak wygląda cavapoo?

Cavapoo nie ma jednolitego wyglądu. Cavapoo może być mały lub średniej wielkości, szczupły lub bardziej zbudowany, a jego sierść może być albo kręcona jak u pudla, albo długa i falowana, jak u spaniela. Uszy psa zawsze są wiszące i okalają głowę psa. Kufa może być dłuższa lub spłaszczona.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

krople dla psa na kleszcze

Cavapoo – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy cavapoo

Pies/suka: 22-35 cm

Cavapoo – waga

Pies/suka: 3-11 kg

Szata cavapoo

Cavapoo ma sierść gęstą, miękką, kędzierzawą lub falistą.

Cavapoo może występować we wszystkich odmianach ubarwienia swych rodziców.

Cavapoo - kategoria wielkości

Cavapoo to pies klasyfikowany w gronie psów małych. Jego wielkość i waga zależna jest od doboru odmiany pudla. Najczęściej wybiera się pudla miniaturowego.

Ile żyje cavapoo?

Cavapoo żyje od 10 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Cavapoo – charakter

Cavapoo to wspaniały pies rodzinny, lubiący brylować w towarzystwie zarówno ludzkim, jak i zwierzęcym. Jest bardzo przyjaznym, wesołym pieskiem, który nie ma problemu z nawiązywaniem znajomości z innymi zwierzętami domowymi. Cavadoodle nadaje się na przyjaciela rodzin z dziećmi, które nauczone są właściwego kontaktu ze zwierzęciem. Jego żywiołowy charakter i mały rozmiar może być przyczyną nieszczęśliwego wypadku, dlatego całkiem małe dzieci nie powinny zostawać z psem same. Pies musi mieć miejsce, do którego dzieci nie będą mieć dostępu, a gdzie cavapoo spokojnie odpocznie. Cavapoo nie jest jednak typowym psem ozdobnym, który pół dnia spędzi na kanapie. Jest to pies aktywny, szukający wyzwań fizycznych i intelektualnych, stanowiących dla niego źródło radości i rozwoju.

Cavadoodle nadaje się na przyjaciela rodzin z dziećmi, które nauczone są właściwego kontaktu ze zwierzęciem.
Photo by Charlie Green on Unsplash

Cavapoo – zdrowie

Cavapoo to rasa dość młoda i nie ma jeszcze typowych chorób, które dotyczą rasy. Obecnie wiadomo, że najczęściej pojawia się zwichnięcie rzepki, wady serca czy problemy z oczami (rdzawe ślady). Dolegliwości, jakich możemy się dodatkowo spodziewać, najprawdopodobniej cavapoo będzie dziedziczyć po rodzicach, czyli pudlu i king charles spanielu. Wśród nich jest zaćma czy padaczka oraz problemy skórne, wynikające z zaniedbań pielęgnacyjnych okrywy, choroby zębów czy infekcje słabiej wentylowanych uszu.

Cavapoo – żywienie

Cavapoo to pies, który potrzebuje zbilansowanej diety, zapewniającej wszystkie składniki odżywcze. Najlepsza dla niego będzie dobrej jakości karma sucha, której krokiety mają niewielki rozmiar i ułatwią psu gryzienie. Cavapoo nie należy do ras o szczególnych wymaganiach żywieniowych, lecz wszystko zależy od konkretnego osobnika. Porcje powinny być podzielone na dwa posiłki, podawane rano i wieczorem, nigdy bezpośrednio po aktywność czy przed jej rozpoczęciem.

Cavapoo - pielęgnacja

Cavapoo jako hybryda dwóch ras z dłuższą sierścią wymaga starannej pielęgnacji. Psa należy wyczesywać co drugi dzień i dbać o to, by po każdym spacerze usunąć z włosa wszystko to, co psu „udało się” przynieść ze spaceru. Czesanie cavapoo jest koniecznością, bo włos ma skłonność do kołtunienia pod szelkami i w pachwinach. Uszy cavadoodl również wymagają regularnego przeglądu z powodu słabszej wentylacji, ale i włosów rosnących wewnątrz małżowiny, na której zbiera się woskowina. Włos z uszu zaleca się usuwać lub przycinać tak, jak resztę okrywy. Cavapoo wymaga także strzyżenia, im dłuższa okrywa, tym częściej będzie trzeba odwiedzać groomera. Cavadle praktycznie nie linieje. Standardem pielęgnacyjnym u cavapoo jest też przegląd zębów, gdyż u ras miniaturowych częściej zbiera się kamień nazębny. Warto skontrolować także długość pazurów i przyciąć je w razie konieczności lub powierzyć to zadania weterynarzowi lub groomerowi. Osobniki z płaską kufa są wrażliwsze na upały, dlatego należy być ostrożnym w serwowaniu im intensywnej aktywności w ciepłe dni.

Cavapoo - szkolenie

Cavapoo to rasa inteligentna, która szybko się uczy, a dodatkowo ich nastawienie na człowieka i kontakt z nim ułatwia opiekunom pracę. Jako pojętny uczeń jest idealnym kandydatem do nauki psich sztuczek. Sesje powinny być krótkie, gdyż psiak ma tendencję do rozpraszania się. Opiekun musi pamiętać, że nawet mały pies potrzebuje wprowadzenia zasad, inaczej życie z nim może stać się uciążliwe, zwłaszcza jeśli pies nie ma zabezpieczonych podstawowych potrzeb i nie poznał granic, które trzeba wdrażać z chwilą pojawienia się cavapoo w domu.

Cavapoo może mieć problem z samodzielnym pozostawaniem w domu, trzeba więc ćwiczyć z psem samodzielność w tej kwestii, inaczej u cavadoodl rozwinie się silny lęk separacyjny. Warto zabezpieczyć psa w zajęcia, które zajmą go na czas naszej nieobecności: zabawki na inteligencję, maty węchowe i wcześniejsze dłuższe, ciekawe spacery czy trening sportowy.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

krople dla psa na kleszcze

Zalety i wady rasy cavapoo

Zalety rasy cavapoo

  • cavapoo jest przyjaznym psem rodzinnym
  • cavapoo jest łagodny, czuły i wierny
  • cavapoo lubi się uczyć, jest psem aktywnym i może uprawiać agility
  • cavapoo jest psem towarzyskim, wyszkolony może być psem terapeutycznym

 

Wady rasy cavapoo

  • cavapoo może mieć problem z zostawaniem sam w domu
  • pielęgnacja cavapoo jest wymagająca

Ciekawostki o rasie cavapoo

  • Cavapoo inaczej nazywany jest cavadoodle lub
  • Cavoodle o imieniu Bella stała się gwiazdą polskiego Internetu, po tym, jak w swoim domu pokazali ją Anna i Robert Lewandowscy
Cena Cavapoo z hodowli waha się od 5 do 12 tys. złotych.
Photo by Mia Anderson on Unsplash

Cavapoo hodowla

Kupując psa rasy cavapoo z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Szczeniak cavapoo nie powinien opuszczać matki i rodzeństwa wcześniej niż przed ukończeniem 8 tygodnia życia. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę do wyrobienia rodowodu, jednak w przypadku cavapoo tak się nie stanie. Cavadoodle nie jest psem rasowym, lecz mieszańcem, którego FCI i ZkwP nie uznają. Niestety brak nadzoru nad hodowcami sprawia, że kupno cavapoo zwiększa ryzyko niepewności co do dbałości o zdrowie i opiekę nad rodzicami i miotami. Szczeniak cavapoo przed wydaniem do nowego domu powinien być zaszczepiony i odrobaczony, a rodzice cavapoo powinni być przebadani pod kątem chorób genetycznych typowych dla obu ras.

Cavapoo cena

Cena Cavapoo z hodowli waha się od 5 do 12 tys. złotych. Do kwoty zakupu cavapoo trzeba doliczyć jeszcze koszty transportu szczeniaka z hodowli, gdyż w Polsce cavapoo nie są dostępne.

Imię dla psa rasy cavapoo

Ciekawe imię dla psa cavapoo: Cavior, Smyk, Tobi

Ciekawe imię dla suczki cavapoo: Cola, Miła, Dżini

Dla kogo cavapoo będzie idealny?

Cavapoo to dobry wybór dla rodzin z dziećmi mieszkających w mieście. Opiekunowie powinni wygospodarować codziennie porcję czasu na zabawy z cavapoo. Nie jest to pies dla osób zapracowanych i nieaktywnych. 

Klasyfikacja FCI rasy cavapoo

Rasa cavapoo nie jest uznana przez FCI.

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Cavapoo – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Cavapoo – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Cavapoo to pies hybryda, mieszanka pudla miniaturowego z king charles spanielem. Czego można spodziewać się po takim połączeniu?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2085

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x