Reklama

Welsh corgi pembroke – czy corgi psiak królowej to idealny wybór dla Ciebie?

Facebook
Twitter
Welsh corgi to rasa psów, których przeznaczeniem było zaganianie bydła.

pixabay.com/images/id-6394502/

Corgi to pies o przyjaznym usposobieniu, czuły i oddany swej ludzkiej rodzinie. Corgi uwielbia zabawy, jest energiczny i świetnie odnajdzie się w domu z dziećmi.

Spis treści - kliknij strzałkę

Welsh corgi pembroke - pochodzenie i historia

Welsh corgi to rasa psów, których przeznaczeniem było zaganianie bydła. Psy corgi zajmowały się również pasieniem krów oraz ochroną zwierząt gospodarskich – gęsi i owiec – przed szkodnikami.

Z całą pewnością Corgi trafiły do Wielkiej Brytanii wraz z Celtami jeszcze przed naszą erą. Welsh corgi cardigan przetrwał w niezmienionej formie setki lat, żyjąc w hrabstwie Cardiganshire w północnej Walii. Psy tej rasy dotarły również do hrabstwa Pembrokeshire w południowej Walii, gdzie zostały skrzyżowane ze skandynawskimi szpicami pasterskimi. W ten sposób ukształtowała się odmiana Welsh corgi pembroke.

Pierwsze wzmianki o pembroke pochodzą z wydanego w 920 roku kodeksu praw, w którym ustanowiono odszkodowanie dla właściciela za zabicie tego psa. Historia rasy tego psa nabrała rozpędu dopiero w XIX wieku.

W XIX wieku corgi pojawiały się głównie na wystawach rolniczych. Zainteresowanie psami wzrosło w XX wieku, gdy w 1925 roku dokonano oceny psa zgodnie z regulaminem Kennel Clubu. Kilka lat później powstał klub welsh corgi. W 1934 roku Kennel Club dokonał formalnego podziału na rasę welsh corgi cardigan oraz welsh corgi pembroke. Wcześniej psy były traktowane jako jedna rasa.

Corgi pembroke stał się szczególnie popularny, gdy w 1933 roku psa otrzymała księżniczka Elżbieta. Corgi do dziś są psiakami królowej Elżbiety. Żyją w pałacu buckingham i towarzyszą królowej nawet, podczas oficjalnych wizyt przedstawicieli innych państw.

W wolnym tłumaczeniu nazwa corgi nawiązuje do niewielkiego wzrostu psa, gdzie „cor” oznacza karła, a „gi”- psa.

Pies corgi w Polsce

Pierwszy pies corgi trafił do Polski w 1979 roku z niemieckiej hodowli. Była to suczka Ynghariad Cherry Blossom , która wydała na świat pierwszy miot w 1980 roku w hodowli Lisiura.

Jak wygląda corgi?

Głowa corgiego jest lisia w kształcie.

Photo by fatty corgi on Unsplash

Corgi, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies krótkonogi, mocny, krępy oraz żywy i bystry. Głowa corgiego jest lisia w kształcie. Kufa lekko szpiczasta. Oczy psa są średniej wielkości, uszy również i dodatkowo stojące. Kończyny przednie oraz tylne są mocne i sprawne.

Welsh corgi pembroke - charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie corgiego

Pies: 25-30 cm

Suka: 25-30 cm

Corgi pembroke waga

Suka: 9-11kg

Pies: 10-12kg

Szata corgiego

Sierść psa jest półdługa, prosta, twarda i gęsta.

Korgi może występować w umaszczeniu jednolicie rudym, śniadym lub płowym i czarnym podpalanym. Pies może mieć białe znaczenia na łapach, piersi i szyi. Dopuszczalne są również niewielkie białe znaczenia na głowie i pysku.

Jak długo żyje corgi?

Długość życia psa rasy welsh corgi pembroke: 12-13 lat.

Kategoria wielkości psów korgi

Korgi to rasa psów średniej wielkości.

Charakter psa rasy corgi

Corgi to rasa o przyjaznym charakterze, czuła i oddana swej ludzkiej rodzinie. Ten pies do towarzystwa uwielbia zabawy, jest energiczny, dlatego też świetnie odnajdzie się w domu z dziećmi. Jeśli jego potrzeby ruchowe i  umysłowe nie będą w pełni zaspokojone, corgi nie będzie należał do grona psów spokojnych. Brak rozrywki, podczas nieobecności ludzi w domu będzie kompensował nadmierną szczekliwością i niszczeniem przedmiotów.

Welsh corgi pembroke potrzebuje towarzystwa i dobrze, gdy w domu są inne zwierzęta (psy lub koty), z którymi szybko się zaprzyjaźni. Właściwie przeprowadzona socjalizacja zwierząt wpłynie korzystnie na ukształtowanie zrównoważonego charakteru corgiego.

Piesek tej rasy chętnie współpracują z człowiekiem i oddają się tej interakcji bez reszty. Welsh corgi pembroke są bardzo pojętne i łapią w mig wszelkie zasady, dlatego ich szkolenie należy do przyjemności. Choć wygląd psa na to nie wskazuje, pembroke nadaje się na domowy alarm – szczekaniem poinformuje o zbliżającym się obcym.

Charakter psa rasy corgi

pixabay.com/images/id-4415649/

Welsh corgi pembroke - zdrowie

Psy welsh corgi pembroke ze względu na wydłużony grzbiet miewają problemy z kręgosłupem. Częstym problemem ze zdrowiem jest u nich mielopatia zwyrodnieniowa. Pies ten nie powinien nadwyrężać pleców skokami, częstym wchodzeniem i schodzeniem ze schodów. Dobrze dla jego zdrowia, gdyby mógł żyć w domu jednopoziomowym.

W wyniku nadwagi corgi częściej zmagają się z dysplazją stawów biodrowych, które obciążają, dźwigając zbędny ciężar ciała na krótkich łapkach.

Koniecznością jest zbilansowana dieta i odpowiednia dawka ruchu, która zaspokoi potrzeby psa i odciąży układ ruchu.

Podczas upałów należy wybierać się na spacery wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, by uniknąć udaru cieplnego. Corgi to pies odporny na zmienne warunki atmosferyczne, choć komfortowo czuje się w chłodniejszych porach roku.

Zaćma i postępująca atrofia siatkówki to również problemy tej rasy. W wieku młodzieńczym może pojawić się u psa tymczasowa kulawizna (wynik achondroplastyki kośćca), która powinna zaniknąć z wiekiem.

Welsh corgi pembroke - żywienie

Welsh corgi pembroke to mały łasuch i przez ten fakt w szybkim tempie może nabawić się otyłości. Łakomstwo corgiego warto wykorzystać podczas treningu posłuszeństwa, lecz i tu należy pamiętać, by przysmaki dla psa odliczyć od wartości kalorycznej posiłków całego dnia.

Karma dla psa może być sucha lub mokra. Kupując suchą karmę dla psa zwróć uwagę na jej skład. Im mniej węglowodanów, tym lepiej. Karma powinna zapewniać kaloryczność dopasowaną do potrzeb psa. Warto porozmawiać o tym z psim dietetykiem. Corgi pembroke może być również karmiony dietą BARF oraz gotowanymi w domu posiłkami, zgodnie z przepisem od psiego dietetyka.

Stałe pory żywienia i dobrej jakości karma dla psa dostosowana do wieku i stanu zdrowia, to wszystko, czego potrzeba corgiemu, by zachował dobre zdrowie.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pielęgnacja rasy welsh corgi pembroke

Pielęgnacja psa rasy corgi jest bardzo prosta. Szczotkowanie sierści powinno odbywać się 1-2 razy w tygodniu, a w okresie linienia szczotkowanie zintensyfikować. Oczy corgiego narażone na zaćmę i atrofię warto systematycznie sprawdzać, by w porę wdrożyć leczenie. Diagnoza na wczesnym etapie może znacząco wpłynąć na uchronienie psa przed całkowitą utratą wzroku. Sprawdzanie kondycji zębów, uszu i sierści należą do standardowych czynności, które należy prowadzić regularnie.

Wychowanie psa corgiego

Wychowanie psa tej rasy nie powinno być problemem. Szybko uczący się pies, to marzenie każdego opiekuna, a welsh corgi pembroke właśnie taki jest. Corgi lubi towarzystwo człowieka, któremu jest oddany i entuzjastycznie podchodzi do wspólnie spędzanego czasu.

Szkolenie corgiego musi odbywać się bardzo konsekwentnie. Welsh corgi pembroke jest inteligentny i w mig wykorzysta niejasne zasady.  Nieuzasadnione karcenia zmieniają corgiego w prawdziwego uparciucha. Jest to pies pamiętliwy, dlatego szkolenie powinno bazować na zaufaniu i wzmocnieniach pozytywnych. Szczególną troskę przykładaj do procesu socjalizacji corgiego. Niewłaściwa sprawi, że młody piesek stanie się nieśmiały, a nawet agresywny, co w dalszym etapie jego rozwoju może być trudne w korekcie.

Od najwcześniejszych lat opieraj wychowanie psa na nauce posłuszeństwa. Corgi to ciekawski pies, który z chęcią uda się na samotne wycieczki, nie reagując na wołania opiekuna. Zaganianie wszystkiego co się rusza, to odzew silnego instynktu, któremu pies nie zawsze jest w stanie się oprzeć. Wdrożone zasady i zapewnienie aktywność psu poza domem z pewnością zmniejszą jego skłonność do ucieczek.

Zalety i wady rasy welsh corgi pembroke

Zalety corgiego

  • piesek corgi jest łatwy w ułożeniu przy konsekwentnym opiekunie (doskonała pamięć i chęć współpracy)
  • pembroke jest pozbawiony strachu – to bardzo odważna rasa psów
  • pembroke nadaje się na pierwszego psa
  • Pies corgi to idealny towarzysz dla dynamicznej rodziny z dziećmi

Wady corgiego

  • nuda i brak towarzystwa powodują szczekliwość i tendencje niszczycielskie u corgiego
  • pembroke nie lubi bezczynności, lecz nie powinien uprawiać psich sportów wymagających skakania
  • pies pembroke nie nadaje się dla domatorów

Ciekawostki o rasie corgi

  • Corgi cardigan posiada piękny lisi ogon, a rasa corgi pembroke ma jedynie krótki ogonek. Corgi cardigan ma także większe uszy niż corgi pembroke. Do roku 1934 pembroki i cardigany sklasyfikowane były jako jedna rasa, którą często parowano ze sobą. Od tego momentu nie wolno tego robić.
  • Corgi to ukochana rasa psów angielskiej królowej Elżbiety II. W lutym 2021 roku do grona pupili dołączył corgi Fergus i dorgi Muick.
  • Dorgi to krzyżówka jamnika i corgiego.

Corgi hodowla

Corgi cena

Photo by Peter Pryharski on Unsplash

Kupując welsh corgi z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta corgi oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem ze szczeniakiem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Corgi cena

Ile kosztuje welsh corgi z hodowli? Cena hodowlanego corgi to wydatek od 4000 zł do 5000 zł.

Imię dla psa rasy corgi

Ciekawe imię dla psa corgi: Norek, Wally, Cardiff
Ciekawe imię dla suczki corgi: Queen, Daisy, Sara

Dla kogo pies corgi będzie idealny?

Psy rasy corgi będą idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i aktywnych singli, którzy będą mogli poświęcić psu swój czas. Corgi potrzebuje codzienne sporo ruchu i zabawy – najlepiej poprzez trening. Ciągła nauka posłuszeństwa tego psa jest konieczna.

Klasyfikacja FCI

Grupa 1: owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Numer wzorca: 39

Pytania czytelników

Czy corgi lubią dzieci?

Corgi to bardzo przyjazna i opiekuńcza rasa psów, która nada się do domu z dziećmi.

Ile żyje corgi?

Corgi żyje średnio 12-13 lat.

Czy corgi gubi sierść?

Tak, pies corgi linieje przez cały rok z nasileniem wiosną i jesienią.

Czym czesać corgi?

Do pielęgnacji sierści psa nada się twarda włosiana szczotka i metalowy grzebień o średniej gęstości.

Czy corgi to zdrowa rasa?

Ogólnie corgi to zdrowa rasa, pod warunkiem, że opiekun zadba o zdrowie stawów i kręgosłupa. Zatem zdrowie psa zależy od ostrożności opiekuna.

Ile waży dorosły corgi?

Waga dorosłego psa rasy corgi nie powinna przekraczać 12 kg.

Czy corgi ma włos?

Tak, corgi ma dwuwarstwową okrywę, składającą się z włosa i podszerstka.

Czy corgi mają ogony?

Pembroke ma krótki ogon.

Jakiego psa ma królowa angielska?

Psiak królowej Elżbiety to właśnie corgi.

Ile corgi miała królowa Elżbieta II?

Królowa Elżbieta II miała ponad 30 psów corgi. Do 2015 roku królowa była również hodowczynią psów tej rasy.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Welsh corgi pembroke | cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Welsh corgi pembroke | cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Corgi to pies o przyjaznym usposobieniu, czuły i oddany swej ludzkiej rodzinie. Corgi uwielbia zabawy, jest energiczny i świetnie odnajdzie się w domu z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1154

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x