Reklama

Foksterier szorstkowłosy – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Foksterier jest jedną z najstarszych angielskich rasa psów, w której żyłach płynie krew terierów, bulterierów, beagli czy greyhoundów, którymi zajęła się angielska sportowa kynologia.

Foksterier szorstkowłosy jest bardziej uparty niż foksterier krótkowłosy. Przy odpowiednim opiekunie pies ten może dać całej rodzinie dużo radości.

Spis treści - kliknij

Foksterier szorstkowłosy – historia rasy

Foksterier jest jedną z najstarszych angielskich rasa psów, w której żyłach płynie krew terierów, bulterierów, beagli czy greyhoundów, którymi zajęła się angielska sportowa kynologia.

Pierwsze wzmianki o foksterierach, biorących udział w polowaniach pochodzą z XVII wieku. Z roku 1700 pochodzi pierwszy obraz, na którym uwieczniono foksteriera. Celem hodowli było uzyskanie psa wykorzystywanego do polowań z pościgiem konnym, który mógłby wskazać, gdzie ukrył się lis.

Pierwszy klub foksteriera powstał w Anglii w 1867 roku, a już 10 lat później wystawiono w Westminsterze 125 foksterierów krótkowłosych i 50 szorstkowłosych. Ich popularność rosła aż do 1925 roku, kiedy w Kennel Clubie zanotowano 7156 rejestracji foksterierów szorstkowłosych i 2573 rejestracji foksterierów krótkowłosych. Od 1883 roku obydwie odmiany foksteriera oceniane są jako osobne rasy.

Foksterier szorstkowłosy w Polsce

Pierwsze foksteriery zaczęły być hodowane w Polsce już w 1922 roku, za sprawą Stefana Wiktora. Jednak szczyt popularności foksterierów szorstkowłosych przypadł w Polsce na lata 60. XX wieku.

Jak wygląda foksterier szorstkowłosy?

Foksterier szorstkowłosy to pies o żywym usposobieniu, który ma szybkie ruchy i reaguje bystro na bodźce. Głowa foksteriera szorstkowłosego jest prosta i wąska; linia czoła zniża się ku przodowi; grzbiet nosa pełny; oczy ciemne, umiarkowanie małe, okrągłe;  uszy małe, w kształcie litery V. Klatka piersiowa foksteriera jest głęboka; grzbiet krótki i poziomy; ogon wysoko osadzony, nie zakręcony; kończyny proste.

Foksterier szorstkowłosy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie foksteriera szorstkowłosego

Pies: 40 cm

Suka: 35 cm

Foksterier szorstkowłosy – waga

Pies: 7-9 kg

Suka: 6-8 kg

Szata foksteriera szorstkowłosego

Foksterier szorstkowłosy ma sztywny, szorstki i gęsty włos, ze skłonnością do skręcania się od podszerstek.

Umaszczenie foksteriera szorstkowłosego może być czerwone, wątrobiane, łupkowe, pręgowate, dobrzy, gdyby było z przewagą bieli.

Kategoria wielkości foksteriera szorstkowłosego

Foksterier szorstkowłosy to pies małej rasy.

Ile żyje foksterier szorstkowłosy?

Foksterier szorstkowłosy żyje od 10 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Foksterier szorstkowłosy – charakter

Foksterier szorstkowłosy to pies o silniejszym temperamencie niż foksterier krótkowłosy. Mimo to jest to rasa psów bardzo czuła wobec rodziny. Foksterier to niezwykle energiczny pies, który uwielbia zabawy. Jego ognisty temperament powoduje, że szorstkowłosy foksterier do psów salonowych z całą pewnością nie należy. To inteligentna rasa o silnym instynkcie łowcy, który powoduje, że pies na spacerach może pójść za tropem. Przeznaczenie psa powoduje, że jest on również dosyć niezależny.

Foksterier szorstkowłosy dobrze znosi samotność, pod warunkiem, że opiekun przed pozostawieniem psa zapewni mu dłuższy spacer. W przeciwnym razie pies może zacząć niszczyć przedmioty w domu i głośno wokalizować. Foksterier może być psem stróżującym.

Foksterier szorstkowłosy nie jest polecany na pierwszego psa w domu. O inne psy w domu może być zazdrosny, z kotami trudno będzie go zaprzyjaźnić. Foksterier nada się do domu z dziećmi, jak i do towarzystwa dla starszych osób.

Foksterier szorstkowłosy to pies o silniejszym temperamencie niż foksterier krótkowłosy.

Foksterier szorstkowłosy – zdrowie

Foksterier szorstkowłosy to rasa, która żyje nawet do 14 lat. Foksteriery mają jednak skłonność do zapadania na wiele chorób. Wśród nich wyróżnia się: rozszerzenie przełyku, problemy z uchem środkowym (zespół przedsionkowy), ataksja móżdżkowa, choroby skóry (atopowe zapalenie skóry, rak), zespół Fallota, padaczka oraz problemy ze wzrokiem. Są to dolegliwości poszczególnych osobników, których nie należy upatrywać u wszystkich przedstawicieli rasy. Foksterier szorstkowłosy dobrze znosi chłód i upały. Zawsze w upały zabieraj ze sobą wodę i dbaj, by foksterier nie nadwyrężał się w bezpośrednim słońcu.

Foksterier szorstkowłosy – żywienie

Foksterier szorstkowłosy ma bardzo dobry apetyt. Psa należy karmić suchą lub mokrą karmą dla psów aktywnych, która właściwie zaspokoi zapotrzebowanie na wartości odżywcze i jest odpowiednio kaloryczna. Foksteriera możesz karmić również dietą BARF. Zalecane są dwie porcje w ciągu dnia, które można podawać w formie zabawy węchowej. Jeśli pogoda nie sprzyja ukrywaniu pokarmu w ogrodzie, to warto wybrać matę węchową, zabawki na inteligencję lub wkład do miski, który spowolni konsumpcję. Foksterier szorstkowłosy jest łakomy, dlatego posiłek podaj przed intensywnym wysiłkiem fizycznym lub bezpośrednio po odpoczynku.

Foksterier szorstkowłosy – pielęgnacja

Pielęgnacja foksteriera szorstkowłosego jest trudniejsza od odmiany krótkowłosej, ogólnie jednak jest prosta. Teriera szorstkowłosego należy wyczesywać 2-3 razy w tygodniu, a dwa 2-3 razy do roku wykonać trymowanie.

Poza pielęgnacją sierści warto raz w tygodniu wykonać przegląd oczu, uszu i zębów u psa. By zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej warto podawać psu naturalne gryzaki np. gryzaki z poroża jelenia.

Foksterier szorstkowłosy – szkolenie

Wychowanie foksteriera szorstkowłosego może nie być łatwe. Te małe pieski mają silny instynkt łowiecki oraz temperament. Z drugiej strony to bardzo inteligentne i bystre psy, które zachęcisz do wykonywania poleceń za pomocą odpowiedniej motywacji oraz urozmaiconych sesji treningowych.

Szkolenie psa należy zacząć już w wieku szczenięcym od socjalizacji, a następnie wizyty w psim przedszkolu. Dorosłego foksteriera szorstkowłosego należy szkolić tylko za pomocą metod pozytywnego wzmocnienia. 

• Foksterier szorstkowłosy jest zawsze gotowy do zabawy

Zalety i wady foksteriera szorstkowłosego

Zalety foksteriera

  • Foksterier szorstkowłosy jest zawsze gotowy do zabawy
  • To pies, który przywiązuje się do swojej rodziny
  • Foksterier szorstkowłosy nie wymaga bardzo skomplikowanej pielęgnacji

 

Wady foksteriera

  • Foksterier szorstkowłosy ma silny instynkt łowiecki
  • Pies na spacerze może ruszyć za tropem
  • Foksterier szorstkowłosy ma skłonność do zapadania na wiele chorób

Ciekawostki o foksterierach szorstkowłosych

  • Foksterier szorstkowłosy został uwieczniony w 1969 roku na znaczku pocztowym o nominale 40 gr z serii Rasy psów.
  • Foksteriera szorstkowłosego o imieniu Polly miał Karol Darwin.

Foksterier szorstkowłosy hodowla

Kupując foksteriera szortkowłosego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Foksterier szorstkowłosy cena

Cena foksteriera szorstkowłosego z hodowli waha się od 700 do 1800 zł.

Imię dla foksteriera szorstkowłosego

Ciekawe imię dla psa foksteriera szorstkowłosego: Spidi, Norek, Tajfun

Ciekawe imię dla suczki foksteriera szorstkowłosego: Polly, Astra, Baśka

Dla kogo foksterier szorstkowłosy będzie idealny?

Foksterier szorstkowłosy to pies o silnym instynkcie łowieckim, temperamenty oraz uparty. Nie jest to idealne zwierzę na pierwszego psa w domu. Jeżeli opiekun ma doświadczenie w szkoleniu takiego typu psa foksterier może okazać się doskonałym przyjacielem dla całej rodziny. Pies ten wymaga jednak poświęcenia mu czasu na aktywności fizyczne i intelektualne. Nie jest to pies kanapowy.

Klasyfikacja FCI rasy foksterier szorstkowłosy

Grupa III: teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Numer wzorca: 169

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Foksterier szorstkowłosy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Foksterier szorstkowłosy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Foksterier szorstkowłosy jest bardziej uparty niż foksterier krótkowłosy. Przy odpowiednim opiekunie pies ten może dać całej rodzinie dużo radości.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 867

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x