Reklama

Tosa inu – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Tosa inu – cena, hodowla, opis rasy

Tosa inu to molos o odważnym sercu samuraja. W Polsce rasa ta wciąż jeszcze jest mało znano, dodatkowo wpisano ją na listę ras niebezpiecznych.

Spis treści - kliknij

Tosa inu – historia rasy

Współczesna tosa inu powstała w wyniku skojarzenia dużych ras psów europejskich z lokalnymi, mniejszymi, japońskim czworonogami. Japończycy, chcąc uzyskać psy większe o równym zacięciu bojowym, parowali psy z dogami niemieckimi, bernardynami czy bulterierami. Celowa hodowla miała wyrównać rasę pod względem wyglądu i charakteru. Popularność rasy przypada na XIX wiek, kiedy tosy inu były bardzo pożądane do walk psów oraz na lat 20 i 30 XX wieku. II wojna światowa zdziesiątkowała rasę, jednak po wojnie podjęto działania na rzecz jej odbudowy wraz z zachowaniem szlachetnych samurajskich cech: odwagi, sprawności fizycznej, obrony słabszych i bezgranicznej wierności.

Tosa inu w Polsce

W Polsce tosa inu jest rasą mało znana, a jej posiadanie jest obwarowane restrykcjami związanymi z hodowlą psa ras uznawanych za niebezpieczne. Pierwsze tosy inu pojawiły się w Polsce w latach 90, dokładnie w 1991 roku.

Jak wygląda tosa inu?

Tosa inu to pies mocnej budowy, o proporcjonalnej sylwetce. Tosa ma szeroką klatkę piersiową, dużą głowę ze stosunkowo małymi oczami i silną szczęką. Nos tosy wieńczy średniej wielkości kufę, jest duży, ciemny. Tułów jest muskularny z wyraźnym podgardlem. Uszy tosy inu są cienkie, wiszące i małe w proporcji do głowy. Ogon gruby, zwężający się ku końcowi.

Tosa inu – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy tosa inu

Pies: 60-80 cm

Suka: 55-70 cm

Tosa inu – waga

Pies: 50-90 kg

Suka: 40-80 kg

Szata tosa inu

Tosa inu ma sierść krótką, gęstą, przylegającą i twardą. Włos tosy inu jest szorstki.

Tosa inu może występować w wielu odmianach barwnych. Maść tosa inu jest: czerwona, czarna, pręgowana, płowa i apricot.

Kategoria wielkości tosa inu

Tosa inu to pies ras dużych.

Ile żyje tosa inu?

Tosa inu żyje około 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Tosa inu– charakter

Tosa inu ze względu na pierwotne przeznaczenie jako psa bojowego jest nieustraszony, wierny i zawsze gotowy do obrony rodziny. Tosa inu wykazuje duże pokłady czułość wobec rodziny i bardzo chętnie oddaje się wszelkim pieszczotom. W zabawach z dziećmi trzeba uważać, tosa inu jest psem lubiącym się bawić, ale ich gabaryty i siła mogą być przyczyną nieporadności psa, który przez przypadek może zrobić dziecku krzywdę. Tosa zdecydowanie jest psem cierpliwym i cichym. Dystans tosa okazuje jedynie obcym, jest czujna, by w razie konieczności stanąć w obronie rodziny i przez ten fakt nie ma słoności do ucieczek. Obcy przyjaźnie witani przez opiekuna, będą przyjaźnie witani także przez tosę. Wygląd tosy inu zawsze budzi respekt w intruzach, dlatego pies nie potrzebuje dodatkowo głośno szczekać. Tosa inu wymaga sporej przestrzeni życiowej, dom z ogrodem to konieczność, by pies mógł spełniać się w roli stróża.

Tosa inu – zdrowie

Najczęstszymi problemami zdrowotnymi tosy inu jest skręt lub rozszerzenie żołądka oraz problemy ze stawami- dysplazja bioder. Za młodyu tosa może cierpieć z powodu młodzieńczego zapalenia kości. Tosy inu nie wolno przeciążać zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, psy te nie nadają się do uprawiania sportów, ale lubią pływać i aportować. Codzienne, interesujące społecznie spacery i zabawy w ogrodzie zdecydowanie wystarczą, by pies zaspokoił swoje potrzeby ruchowe. Profilaktycznie można zakupić legowisko ortopedyczne, unikać wysiłku wchodzenia po schodach czy ustawić miski na wysokości pyska tosy, by nie musiała nadwyrężać stawów i kręgosłupa. Tosa inu jest odporna na zmienne warunki pogodowe i cieszy się dobrym zdrowiem. Brak ruchu w połączeniu z nadwyżką kaloryczną może przerodzić się w niekorzystną dla stawów otyłość u tosy.

Tosa inu – żywienie

Tosa inu to duży pies, który wymaga adekwatnych porcji wartościowego pokarmu. Mastify japońskie podobnie jak wszystkie inne duże psy mogą mieć tendencje do skrętu żołądka, dlatego pokarm psu serwujemy dwa razy dziennie, nigdy bezpośrednio po aktywności ani przed. Jeśli opiekun zauważy, że tosa inu zbyt szybko pochłania podany posiłek, warto zainwestować w spowalniacz do miski, by chronić psa przed konsekwencjami skrętu. Tosa zadowoli się gatunkowym pokarmem suchym dla ras olbrzymich lub suplementowanymi posiłkami przygotowanymi w domu. Obfitszy posiłek serwować tosie inu należy wieczorem.

Pielęgnacja rasy tosa inu

Pielęgnacja dużej tosy inu nie jest trudna. Wystarczy psa szczotkować raz w tygodniu gumową rękawicą lub twardą szczotką. Podczas linienia zabiegi wyczesywania należy zintensyfikować. Bardzo ważne jest, by uszy mastifa japońskiego kontrolować częściej. Oklapnięta, słabiej wentylowana małżowina może częściej ulegać infekcjom, dlatego tak ważna jest regularna higiena uszu. Standardowo sprawdzać należy długość pazurów, kondycję oczu, skóry i zębów.

Szkolenie tosa inu

Tosa inu powinna być zakupiona z renomowanej hodowli, gdzie właściciel dba o właściwą socjalizację zwierzęcia, zanim sprzeda psa do domu docelowego. Potencjał tosy inu jest duży i jeśli tylko nowy opiekun zadba o zbudowanie relacji opartej na zaufaniu, z pewnością zyska chętnego do pracy kompana. Tosy inu nie wolno zachęcać do zachowań agresywnych, szczucie psa może doprowadzić do utrwalenia złego wzorca zachowania, przez co tosa inu stanie się nieprzewidywalna i trudna do okiełznania. Ze szkoleniem psa nie należy zwlekać i zawsze opierać je na działaniach konsekwentnych, stanowczych, być przy tym cierpliwym i serdecznym. Tosa inu nie wykazuje agresji bez powodu. Przestrzeni życiowej psa nie wolno ograniczać do terenu ogrodu, kontakt z człowiekiem jest dla niego niezwykle ważny, a urozmaicone, codzienne spacery poza jego terenem właściwie kształtują psychikę tosy inu. Bodźcowanie fizyczne, węchowe i socjalizacyjne z innymi ludźmi i zwierzętami jest niezbędne dla zachowania zdrowia psycho-fizycznego tosy inu. Zajęcia w psim przedszkolu są jak najbardziej wskazanie.

Zalety i wady rasy tosa inu

Zalety rasy tosa inu

 • tosa inu właściwie prowadzona i zsocjalizowana jest przyjazna, łagodna i cicha
 • mastif japoński nadaje się na psa stróżującego i do towarzystwa
 • pies z Tosa jest oddana rodzinie
 • tosa inu dobrze znosi samotność i nie jest hałaśliwa
 • mastif japoński wymaga umiarkowanych aktywności
 • tosa inu jest łatwa w pielęgnacji

 

Wady rasy tosa inu

 • mastif japoński wymaga doświadczonego opiekuna i starannego szkolenia
 • tosa inu powinna mieszkać w domu z ogrodem

Ciekawostki o rasie tosa inu

 • W Polsce tosa inu jest wpisana na listę ras uznawanych za niebezpieczne. Jej posiadanie wymaga zgody lokalnych władz przed zakupem psa.
 • Hodowla tos zakazana jest m.in. w: Norwegii, Danii, Austrii, Turcji, Malezji, Wielkiej Brytanii, na Cyprze czy Nowej Zelandii.
 • W Japonii walki psów nie są zakazane, istnieje tam Centrum Walk Tosa. Psie walki sumo są dla Japończyków dziedzictwem narodowym i podlegają konkretnym zasadom, psy nie walczą na śmierć i życie. Walcząca tosa inu ma za zadanie położyć przeciwnika, bez gryzienia czy ujadania. Walki psów tosa inu w Japonii mają charakter sportowy. Zwycięzca otrzymywał tytuł mistrza: yokozuma.
 • Nazwa rasy pochodzi od miasta Tosa leżącego na japońskiej wyspie Shikoku. Region ten słynął z hodowli ras, których przeznaczeniem była walka. Inu oznacza psa.
tosa inu

Tosa inu hodowla

W Polsce kupując psa tosa inu z hodowli, trzeba postarać się o pozwolenie na jej posiadanie we właściwym urzędzie gminy. Warto upewnić się, czy hodowca dba o swoje zwierzęta tj. w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić naszą czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu oraz udzielić wszelkich informacji dotyczących karmienia czy pielęgnacji psa. Zakup każdego psa, a szczególnie ras uznawanego za niebezpieczne musi być wyborem świadomym i odpowiedzialnym.

Tosa inu cena

Zakup tosy inu wiąze się nie tylko z kosztami samego psa, lecz także opłaceniem wymaganych zgód na jej posiadanie. Cena tosy inu z zarejestrowanej hodowli to kwota rzędu 2,5 do 3,5 tys. złotych.

Imię dla psa rasy tosa inu

Ciekawe imię dla psa tosa inu: Hiro, Ami, Keiko

Ciekawe imię dla suczki tosa inu: Tosia, Mika, Juko

Dla kogo tosa inu będzie idealny?

Tosa inu będzie dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, gdzie odpowiedzialny dorosły zapewni psu właściwy rozwój społeczny i emocjonalny poprzez regularne, zrównoważone szkolenie. Tosa inu w takim domu odwdzięczy się przyjaznym i spokojnym usposobieniem oraz zadba o bezpieczeństwo rodziny i mienia stróżując w przydomowym ogrodzie.

Klasyfikacja FCI rasy tosa inu

Grupa II Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.1 molosy typu mastifa

Numer wzorca: 260

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Tosa inu – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Tosa inu – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Tosa inu to molos o odważnym sercu samuraja. W Polsce rasa ta wciąż jeszcze jest mało znano, dodatkowo wpisano ją na listę ras niebezpiecznych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1010

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x