Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

TOSA INU – mastif japoński

Tosa inu – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-2515779/

Spis treści

Cześć! Planujesz zakup tosa inu? To świetny pomysł dla osób, które szukają zarówno oddanego towarzysza, jak i psa o niezachwianej woli i majestatycznym wyglądzie. Nim jednak zdecydujesz się przygarnąć tego potężnego czworonoga do swojego domu, istotne jest, abyś dokładnie poznał jego usposobienie, wymagania dietetyczne oraz potencjalne problemy zdrowotne, które mogą dotyczyć psów tej rasy. W naszym materiale znajdziesz także wskazówki dotyczące opieki, wychowania oraz omówienie korzyści i wyzwań płynących z posiadania tosa inu. Nie pomijamy również kwestii kosztów związanych z nabyciem szczenięcia.

Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią Ci podjęcie świadomej decyzji. Jeśli już jesteś szczęśliwym opiekunem tosa, gorąco zapraszamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. Twój punkt widzenia może być nieoceniony dla innych miłośników tej rasy i pomoże nam lepiej zrozumieć specyficzne potrzeby i charakter tych wspaniałych psów.

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Japonia

🐶 Numer wzorca FCI

260

➡ Waga

40-90 kg

❤ Długość życia

11 – 12 lat

💢 Charakter

Tosa inu ze względu na pierwotne przeznaczenie jako psa bojowego jest nieustraszony, wierny i zawsze gotowy do obrony rodziny.

Jak wygląda tosa inu?

Tosa inu to pies mocnej budowy o proporcjonalnej sylwetce. Czaszka psa jest szeroka, a stop bardzo mocny. Średniej długości kufa zakończona jest dużym, czarnym nosem. Oczy psa są małe, barwy ciemno brązowej, o pełnym godności wyrazie. Uszy stosunkowo małe i cienkie, osadzone wysoko po bokach głowy, wiszące blisko policzków.

Głowa trzymana jest na dobrze umięśnionej szyi. Tułów psa jest muskularny z wyraźnym podgardlem. Grzbiet jest mocny i prosty, a klatka piersiowa szeroka i głęboka. Lędźwie są szerokie i umięśnione, a zad trochę wysklepiony w najwyższej części. Ogon jest gruby i zwężający się ku końcowi. Chody psa są mocne i sprawne.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 60-80 cm

Suka: 55-70 cm

Waga

Pies: 60-90 kg

Suka: 50-80 kg

Szata

Sierść psa jest krótka, gęsta, przylegająca i twarda, a włos szorstki.

Maść tosa może być czerwona, czarna, pręgowana, płowa i morelowa. Niewielkie białe znaczenia na piersi i łapach są u psów dopuszczalne.

Charakter i usposobienie

Tosa inu ze względu na pierwotne przeznaczenie jako psa bojowego jest nieustraszony, wierny i zawsze gotowy do obrony rodziny. Pies tej rasy wykazuje duże pokłady czułość wobec rodziny i bardzo chętnie oddaje się wszelkim pieszczotom. W zabawach z dziećmi trzeba uważać, tosa jest psem lubiącym się bawić, ale jego rozmiar i siła mogą być przyczyną nieporadności psa, który przez przypadek może zrobić dziecku krzywdę.

Tosa zdecydowanie jest psem cierpliwym i cichym. Dystans okazuje jedynie obcym, jest czujny, by w razie konieczności stanąć w obronie rodziny – przez ten fakt nie ma słoności do ucieczek. Obcy przyjaźnie witani przez opiekuna, będą przyjaźnie witani także przez psa.

Wygląd psa zawsze budzi respekt u intruzów, dlatego nie potrzebuje on dodatkowo głośno szczekać. Wymaga sporej przestrzeni do życia – dom z ogrodem to konieczność, by pies mógł spełniać się w roli stróża.

Czy tosa inu jest agresywny?

Agresja lub wyraźna lękliwość są wadami dyskwalifikującymi psa tej rasy. Należy zauważyć, że żaden pies nie rodzi się agresywny. Jego skłonności mogą być natomiast pobudzone przez nieprawidłowe wychowanie. Z tego względu tosa inu znalazł się w Polsce na liście ras uznanych za agresywne.

Co to oznacza?

Opiekun, który chce kupić psa z tej listy ras bądź chce założyć hodowlę tosa musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek jaki składa opiekun musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania groźnego psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle groźnych psów?

  • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
  • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

W niektórych krajach wymagane są testy dla opiekuna i szkolenie psa. Dodatkowo za posiadanie groźnego psa z listy psów agresywnych trzeba zapłacić wyższy podatek (np. w Niemczech nawet 1500 euro/rok) czy też opłacać ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez psy mierzące od 40 cm w kłębie, a nawet nie wolno nabyć psów ras niebezpiecznych poza terenem kraju. Podatek za groźne psy w Polsce jest obowiązkowy.

We wniosku o zezwolenie na utrzymanie lub hodowlę groźnego psa trzeba podać:

  • rasę psa
  • płeć psa
  • oznakowanie psa (nr tatuażu)
  • numer czipa
  • numer rejestracyjny psa w Związku Kynologicznym (rodowód, metryka)
  • opis w jakich warunkach będzie żył pies

Czy tosa to zdrowa rasa?

Tosa inu nie powinien być przeciążany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Pies ten nie nadaje się do uprawiania sportów, ale lubi pływać i aportować. Codzienne, interesujące społecznie spacery i zabawy w ogrodzie zdecydowanie wystarczą, by zaspokoił swoje potrzeby ruchowe. Profilaktycznie można zakupić legowisko ortopedyczne, unikać wchodzenia po schodach czy ustawić miski na wysokości pyska, by pies nie musiał nadwyrężać stawów i kręgosłupa.

Tosa inu jest rasą odporną na zmienne warunki pogodowe i cieszy się dobrym zdrowiem. Brak ruchu w połączeniu z nadmiarem kalorii może jednak przerodzić się w otyłość u psa.

Typowe choroby rasy

  • Skręt żołądka
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Niedoczynność tarczycy
  • Młodzieńcze zapalenie kości

Jak karmić tosa inu?

Tosa inu to duży pies, który wymaga adekwatnych porcji wartościowego pokarmu. Mastify japońskie podobnie jak wszystkie inne duże psy mogą mieć tendencję do skrętu żołądka, dlatego pokarm nigdy nie powinien być podawany bezpośrednio po aktywności ani przed nią. Jeśli opiekun zauważy, że tosa zbyt szybko pochłania podany posiłek, warto zainwestować w spowalniacz do miski. Pies zadowoli się pokarmem suchym dla ras olbrzymich lub suplementowanymi posiłkami przygotowanymi w domu.

Pamiętaj, że karma dla psa powinna być dopasowana do jego wieku, poziomu aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak pielęgnować tosa inu?

Pielęgnacja tosa nie jest trudna. Wystarczy psa szczotkować raz w tygodniu gumową rękawicą lub twardą szczotką. Podczas linienia zabiegi wyczesywania należy zintensyfikować.

Kąpiele wykonuj przy zastosowaniu szamponu dla psów krótkowłosych raz na kwartał.

Bardzo ważne jest, by uszy mastifa japońskiego kontrolować częściej. Oklapnięta, słabiej wentylowana małżowina może częściej ulegać infekcjom, dlatego tak ważna jest regularna higiena uszu. Raz w tygodniu należy sprawdzać długość pazurów, kondycję oczu, skóry i zębów. Wskazane jest, by zęby szczotkować psy przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Wychowanie i szkolenie – podstawowe wskazówki dla opiekuna

Tosa inu powinien być zakupiony z renomowanej hodowli, gdzie właściciel dba o odpowiednią socjalizację zwierzęcia, zanim sprzeda psa do docelowego domu. Potencjał tosy jest duży i jeśli tylko nowy opiekun zadba o zbudowanie relacji opartej na zaufaniu, z pewnością zyska chętnego do pracy kompana. Psa tej rasy nie wolno zachęcać do zachowań agresywnych – szczucie psa może doprowadzić do utrwalenia złego wzorca zachowania, przez co tosa stanie się nieprzewidywalny i trudny do okiełznania. Ze szkoleniem psa nie należy zwlekać i zawsze opierać je na działaniach konsekwentnych, stanowczych, być przy tym cierpliwym i serdecznym.

Tosa inu nie wykazuje agresji bez powodu. Przestrzeni życiowej psa nie wolno ograniczać do terenu ogrodu, kontakt z człowiekiem jest dla niego niezwykle ważny, a urozmaicone, codzienne spacery poza jego terenem właściwie kształtują psychikę zwierzęcia. Bodźcowanie fizyczne, węchowe, spotkania z innymi ludźmi i zwierzętami są niezbędne dla zachowania zdrowia tosy inu. Zajęcia w psim przedszkolu są jak najbardziej wskazanie.

Zalety i wady tosa inu

Zalety

  • Nadaje się na psa stróżującego i do towarzystwa.
  • Jest oddany rodzinie.
  • Dobrze znosi samotność i nie jest hałaśliwy.
  • Wymaga umiarkowanych aktywności.
  • Jest łatwy w pielęgnacji.

Wady

  • Wymaga doświadczonego opiekuna i starannego szkolenia.
  • Powinien mieszkać w domu z dużym ogrodem.

Ciekawostki o tosa

  • W Polsce tosa inu jest wpisany na listę ras uznawanych za agresywne. Jego posiadanie wymaga zgody lokalnych władz.
  • Hodowla tosa inu zakazana jest m.in. w: Norwegii, Danii, Austrii, Turcji, Malezji, Wielkiej Brytanii, na Cyprze czy Nowej Zelandii.
  • W Japonii walki psów nie są zakazane, istnieje tam Centrum Walk Tosa. Psie walki sumo są dla Japończyków dziedzictwem narodowym i podlegają konkretnym zasadom, psy nie walczą na śmierć i życie. Walczący tosa inu ma za zadanie położyć przeciwnika, bez gryzienia czy ujadania. Walki psów tosa inu w Japonii mają charakter sportowy. Zwycięzca otrzymuje tytuł mistrza: yokozuma.
  • Nazwa rasy pochodzi od miasta Tosa, leżącego na japońskiej wyspie Shikoku. Region ten słynął z hodowli ras, których przeznaczeniem była walka. Inu oznacza psa.
tosa inu

pickpik.com/dog-white-happy-winter-background-breed-128063

Historia rasy

Historia walk psów ma w Japonii długą tradycję. Po otwarciu granic w połowie XIX wieku do Japonii zaczęły trafiać ciężkie, europejskie psy bojowe, z którymi japońskie szpice nie miały szans w walkach.

Współczesne tosa inu powstały w wyniku skojarzenia dużych ras europejskich z lokalnymi, mniejszymi, japońskim czworonogami. Japończycy, chcąc uzyskać psy większe o równym zacięciu bojowym, parowali je z mastiffami, dogami niemieckimi, bernardynami czy buldogami.

Celowa hodowla miała wyrównać rasę pod względem wyglądu i charakteru. 

II wojna światowa przyczyniła się do zahamowania prac hodowlanych. Wiele psów zginęło, a tylko niektóre udało się ochronić w specjalnym ośrodku na północy Japonii. Po wojnie podjęto działania na rzecz odbudowy rasy wraz z zachowaniem szlachetnych samurajskich cech: odwagi, sprawności fizycznej, obrony słabszych i bezgranicznej wierności.

Niektóre psy tej rasy trafiły z Japonii do USA, gdzie obecnie zajmują się przede wszystkim stróżowaniem w domostwach.

Tosa inu został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 1 kwietnia 1964 roku.

W Polsce jest rasą mało znaną, a jej posiadanie jest obwarowane restrykcjami związanymi z hodowlą psów ras uznawanych za agresywne. Pierwszy tosa inu pojawił się w Polsce dokładnie w 1991 roku za sprawą Małgorzaty i Dariusza Skorków.

Hodowla

Kupując tosa inu z hodowli, trzeba postarać się o pozwolenie na jego posiadanie w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania nabywcy. Warto upewnić się, czy hodowca dba o swoje zwierzęta tj. w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu oraz udzielić wszelkich informacji dotyczących karmienia czy pielęgnacji psa. Zakup każdego psa, a szczególnie rasy uznawanej za agresywną musi być wyborem świadomym i odpowiedzialnym.

Ile kosztuje tosa inu?

Cena tosa inu z hodowla waha się od 3000 do 4500 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla tosa inu?

Imie dla psa

  • Hiro, Ami, Keiko

Imię dla suczki

  • Tosia, Mika, Juko

Dla kogo tosa inu będzie idealny?

Tosa inu może być psem zarówno stróżującym na posesji, jak i do towarzystwa dla rodziny. W każdym przypadku powinien jednak znaleźć się pod opieką człowieka, który posiada odpowiednią wiedzę i praktykę w układaniu psa takiej rasy.

FAQ na temat tosa

Ile żyje tosa inu?

Tosa inu żyje około 12 lat.

Źródła

zkwp.pl/wzorce/260.pdf

fci.be/en/nomenclature/TOSA-260.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
TOSA INU – mastif japoński – cena, charakter, opis rasy
Article Name
TOSA INU – mastif japoński – cena, charakter, opis rasy
Description
Tosa inu to japońska rasa psów do walk, która w Polsce jest wciąż mało znana? Planujesz go kupić? Koniecznie przeczytaj, jakie ma wymagania.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x