Reklama

Owczarek australijski | Aussie | cena, hodowla, zdrowie

Facebook
Twitter
Australian shepherd - pochodzenie i historia

pixabay.com/images/id-7176981/

Owczarki australijskie to psy pasterskie, które nie cierpią nudy. Doskonale sprawdzą się jako psy uprawiające sport z opiekunem, który uwielbia aktywność.

Spis treści - kliknij strzałkę

Australian shepherd - pochodzenie i historia

Nazwa owczarka australijskiego jednoznacznie wskazuje na jego pochodzenie. Pies ten jednak wcale nie pochodzi z Australii. Australian Shepherd to rasa psów, która została ukształtowana w Stanach Zjednoczonych. Przymiotnik australijski odnosi się do psów pasterskich, które w XVIII wieku dotarły wraz z Baskami do Australii, a później do USA.

Przodkowie australijskiego psa pasterskiego

Aussie to jedna z trzech ras psów pasterskich, do której zaliczają się również australian cattle dog oraz australian kelpie. 

Przodkami owczarka australijskiego są najprawdopodobniej owczarki pirenejskie. Dotarły one do Australii w XVIII wieku wraz z baskijskimi pasterzami. W XIX wieku, wraz z australijską emigracją pasterzy i owiec owczarki te dotarły do USA. W Stanach Zjednoczonych uznano je za australijskie psy pasterskie i stąd wzięła się ich nazwa.

Aussie - dalsze prace hodowlane

Owczarki australijskie bardzo szybko zapracowały na miano psów inteligentnych i pracowitych. Zauroczeni rasą psów amerykanie dokonywali różnego rodzaju krzyżówek, m.in. z border collie, owczarkami szkockimi collie oraz smithfieldami. Zwiększyło to zdolności psów do pracy pasterskiej.

Australian shepherd po II wojnie światowej

Prawdziwy szczyt popularności na Aussie nastąpił dopiero po II wojnie światowej. Moda na Dziki Zachód doprowadziła do wzrostu popularności tych psów pasterskich. Szczególnie pomógł im Jay Sisler, który występował na rodeo w towarzystwie owczarków australijskich. Popularność tych zwierząt otworzyła im również drogę do udziału w wystawach psów rasowych.

Aussie w Polsce

Pierwszy australian shepherd został sprowadzony do Polski w 1995 roku. Cztery lata później ZKwP zarejestrowało pierwszą hodowlę tych psów. Z kolei w 2003 roku na świat przyszły pierwsze polskie szczeniaki Aussie.

Jak wygląda Aussie?

Australian shepherd, to według wzorca rasy, harmonijnie zbudowany pies, średniego wzrostu i kośćca. Aussie odznaczają się różnorodnością ubarwień. Psy niebieskie marmurkowe i czarne mają czarne nosy. Psy o umaszczeniu rudym marmurkowym i czekoladowym mają nosy czekoladowe. Oczy psów mogą być niebieskie, bursztynowe i w różnych odcieniach i kombinacjach tych barw, a także różnobarwne.
Głowa psów tej rasy jest mocna i sucha, proporcjonalna do tułowia. Oczy migdałowatego kształtu, a uszy trójkątne i średniej wielkości. Szyja jest średniej długości. Tułów równy, mocny i prosty. Klatka piersiowa głęboka. Ogon prosty.

Charakterystyka rasy australian shepherd

Wysokość w kłębie Aussie

Pies: 51-58 cm

Suka: 46-53 cm

Waga owczarka australijskiego

Suka: 19-26 kg

Pies: 25-34 kg

Szata australian shepherd

Sierść Aussie jest półdługa, gęsta, prosta lub falista, średnio twarda, dwuwarstwowa. Ilość podszerstka u psów tej rasy zależy od klimatu, w jakim żyją.

Aussie może występować w wielu odmianach umaszczenia:

 • owczarek australijski czarny
 • owczarek australijski red (czekoladowy, wątrobiany)
 • owczarek australijski blue merle
 • owczarek australijski red merle

 

Każda z tych odmian barwnych może również wystąpić w wielu wariantach kolorów np. owczarek australijski blue merle tan and white, czy red tricolor. Wszystkie kolory są oceniane tak samo.

Ile żyje australijski Aussie?

Długość życia australijskich Aussie wynosi od 13 do 15 lat.

Kategoria wielkości australian shepherd

Aussie to psy z pogranicza średnich i dużych ras.

Australian Shepherd – wychowanie, charakter, zdrowie

pixabay.com/images/id-5773294/

Charakter owczarka australijskiego

Australian shepherd to inteligentny pies o wesołym usposobieniu. Potrzebuje starannej socjalizacji i prowadzenia. Brak stymulacji psycho-ruchowej psa uprzykrzy życie opiekunowi, zarówno w domu, jak i poza nim.

Aussie nie jest polecany osobom niedoświadczonym i zapracowanym. Pies pierwotnie przeznaczony do wypasu owiec potrzebuje dużej dawki aktywności. Świetnie odnajdzie się uprawiając regularnie psie sporty np. agility czy posłuszeństwo sportowe.

Owczarek australijskie jest bardzo podatny na szkolenie i chętnie podejmuje współpracę z człowiekiem. Jest wrażliwy na jego polecenia. Nauka przez zabawę to wszystko czego mu trzeba do szczęścia.

Jako pies pasterski nie ma tendencji do ucieczek, gdyż jego zadaniem jest być blisko stada. Kanapowcem nigdy nie będzie. Australijski Aussie jest dynamiczny, a nuda doprowadzi go do frustracji, którą rozładuje niszcząc wszystko czego dosięgną jego zęby.

Owczarek australijski - zdrowie

Aussie na ogół jest zdrowy i odporny na wysiłek. Niestety mogą pojawiać się u tej rasy schorzenia genetyczne, dotykające przede wszystkim oczu.
Najczęstszą choroba dziedziczną jest zaćma, która może aktywować się na każdym etapie rozwoju owczarka australijskiego. Kolejną wrodzoną choroba jest anomalia oczu collie (CEA), której efektem jest niedowidzenie, krwotoki wewnętrzne gałki ocznej, a nawet ślepota. Zdarza się, że psy tej rasy mogą cierpieć z powodu dysplazji stawów, padaczki czy nowotworów.
Ze względu na bardzo aktywny tryb życia nierzadko doskwierają im kontuzje przeciążeniowe. 1/3 populacji owczarków australijskich rodzi się z mutacją genu MDR1. Mutacja sprawia, że podanie niektórych leków może trwale uszkodzić komórki nerwowe i prowadzić do śmierci. Wskazane jest przeprowadzenie badań genetycznych w celu wykrycia mutacji tego genu.

Owczarek australijski - żywienie

Psy aktywne, takie jak Aussie potrzebują odpowiedniej ilość energii. Dlatego poleca się podawanie karmy wysokiej jakość lub właściwie suplementową dietę BARF.
Dla psów tej rasy można gotować domowe pokarmy według przepisu psiego dietetyka.
Karmy powinny być dopasowane do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.
Rasa ta nie przejdzie obojętnie wobec smakołyków, które właściwie motywują podczas szkoleń. Powinny one być stosowane z umiarem, ze względu na nieposkromiony apetyt Aussie.

Szkolenie owczarka australijskiego

pixabay.com/images/id-4960444/

Pielęgnacja owczarka australijskiego

Pielęgnacja tej rasy psów jest bardzo prosta. Sierść należy wyczesywać raz w tygodniu. Standardowa kontrola stanu uszu, oczu i pazurów również powinna odbywać się raz w tygodniu. Kąpiele psa wykonuj, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

W okresie linienia, czyli na wiosnę i jesienią wyczesywanie należy przeprowadzać każdego dnia, by przyspieszyć pozbywaniu się martwego włosa.

Szkolenie owczarka australijskiego

Szkolenie psów tej rasy wymaga czasu i najlepiej zacząć je jak najwcześniej. Najlepiej zacząć od psiego przedszkola. Następnie przejść do zaawansowanej nauki posłuszeństwa.Psy te doskonale sprawdzą się w psich sportach. Z tego powodu szkolenie zwierząt można połączyć z nauką wybranej dyscypliny sportowej. .

Szkolenie owczarka australijskiego musi być konsekwentne i bazować na obopólnym zaufaniu. Opiekun powinien zadbać, by nauka była dostosowana do wrażliwości psa i przede wszystkim oparta na wzmocnieniach pozytywnych.

Owczarki australijskie są inteligentne dzięki czemu uczą się chętnie i szybko. Hałaśliwość tego psa ujawnia się, gdy jest znudzony, podekscytowany lub gdy nie dostanie tego, czego chce. Wszystkie potencjalne problemy, począwszy od dewastacji domu, nadmiernej wokalizacji czy instynktu zaganiania wszystkich i wszystkiego można opanować szkoleniem. Codzienne bodźcowanie węchowe, ruchowe, społeczne i fizyczne zapewnią psu zrównoważony rozwój.

Zalety i wady owczarków australijskich

Zalety Aussie

 • Aussie chętnie współpracuje z opiekunem, podatny na szkolenie
 • to idealny psi sportowiec (agility, treibball, dogdancing, canicross), skory do zabaw
 • Aussie są łatwe w pielęgnacji
 • rasa tych psów mocno przywiązuje się do rodziny

Wady australian shepherd

 • Aussie potrzebuje sporej dawki aktywności, jej brak może powodować reaktywność
 • pies tej rasy nie nadaje się dla osób starszych i zapracowanych
 • Australian shepherd potrzebuje doświadczonego i dynamicznego opiekuna
 • psy te są szczekliwe, źle znoszą samotność
 • rasa tych psów jest nieufna (zwłaszcza wobec obcych)

Ciekawostki o owczarkach australijskich

 • Owczarki australijskie wbrew pozorom źle odnajdują się w tłumie. Owczarki zaganiając niesforne stado pomagają sobie szczekaniem i podgryzaniem w pęcinę czy nos. Niepoddany szkoleniu pies, a zmuszony przebywać w tłumie może stosować tę metodę na pieszych, rowerzystach czy samochodach.
 • Owczarki australijskie o imieniu Shorty i Stub wystąpiły w filmach Walta Disneya: „Stub, the Best Cowdog in the West”(1974 r.) i „Run, Appaloosa, Run” (1966 r.)
Wychowanie owczarka australijskiego

pixabay.com/images/id-6138156/

Owczarek australijski hodowla

Kupując owczarka australijskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta Aussie oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Owczarek australijski cena

Cena owczarka australijskiego może się wahać od 3000 do 4000 zł.

Imię dla australian shepherd

Ciekawe imię dla psa Aussie: Chuck, Buddy, Strzałka
Ciekawe imię dla suczki Aussie: Tina, Cloey, Piękna

Dla kogo australian shepherd będzie idealny?

Typ amerykański australijskiego psa pasterskiego to rasa dla osób aktywnych, które nie będą zostawiały psa w samotności na wiele godzin. Aussie nadaje się do domu z dziećmi, na którymi roztoczy pasterską opiekę.

Klasyfikacja FCI

Grupa 1: owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Numer wzorca: 342

Pytania czytelników

Jak duże są owczarki australijskie?

Aussie to psy dużych rozmiarów, które ważą nawet do 30 kg.

Czy owczarek australijski jest groźny?

Nie, Aussie to psy bardzo rodzinne i opiekuńcze. Mogą być jednak nieufne wobec obcych, ale nie groźne.

Czym różnie się owczarek australijski od border collie?

Psy te mają podobne charaktery i temperament. Różnice widoczne są w umaszczeniu oraz wielkości. Aussie są nieco większe i cięższe niż border collie.

Czy owczarek australijski może mieszkać na dworze?

Tak, Aussie mogą mieszkać na dworze przez cały rok. Należy im jednak zapewnić dobrze izolowany od zimna i gorąca kolej zewnętrzny.

Czy owczarek australijski może mieszkać w bloku?

Aussie może mieszkać w bloku, jednak pies ten będzie potrzebował trzech spacerów z dużą dawką ruchu i zabawy.

Czy owczarek australijski ma ogon?

Tak, owczarki mają naturalnie długie i proste ogony. W niektórych krajach dopuszcza się ich kopiowanie. Niektóre szczenięta rodzą się naturalnie z ogonem szczątkowym – co jest wadą genetyczną.

Skąd pochodzi owczarek australijski?

Australian shepherd wbrew swojej nazwie pochodzi z USA.

Czy owczarek australijski ma włosy?

Tak, Aussie mają włos okrywowy. Jest on średniej długości i może być prosty albo falowany.

Ile żyją owczarki australijskie?

Australian shepherd żyją zwykle między 13 a 15 lat.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek australijski | Aussie | cena, hodowla, zdrowie | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek australijski | Aussie | cena, hodowla, zdrowie | Zoonews.pl
Description
Owczarki australijskie to psy pasterskie, które nie cierpią nudy. Doskonale sprawdzą się jako psy uprawiające sport z opiekunem, który uwielbia aktywność.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1224

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x