Reklama

Whippet – chart angielski – opis rasy

Facebook
Twitter
Whippet – chart angielski – opis rasy

Whippet, czyli chart angielski to doskonały pies do towarzystwa dla każdego, pod warunkiem, że opiekun lubi aktywny tryb życia.

Spis treści - kliknij

Whippet – historia rasy

Whippet to angielska rasa psów wyhodowana w północnej Anglii oraz południowej Szkocji. Pierwsze wizerunki charta angielskiego pochodzą z obrazów Albrechta Durera i Gerarda Horenbouta z XVI wieku. Miano whippet użyte zostało po raz pierwszy na początku XVII wieku. Jednak dopiero w XIX wieku rozpoczęto planową hodowlę. Celem hodowców było uzyskanie idealnego psa wyścigowego, zbliżonego wyglądem do greyhounda, ale o mniejszych rozmiarach. By uzyskać whippeta krzyżowano ze sobą najprawdopodobniej charciki włoskie, greyhoundy i wysokonożne teriery. Whippet stał się w XIX wieku symbolem aspiracji klasy robotniczej, która z powodzenie była w stanie pozwolić sobie na tą rasę psa, do dzielenia sportów dla bardziej zamożnych – wyścigów chartów.

Rasa whippet została uznana przez angielski Kennel Club w 1890 rok, a w 1899 roku powstał Klub Whippeta. Rasa została wpisana do rejestru FCI 16 VI 19 65 roku pod numerem 162.

Whippet w Polsce

Pierwszy whippet sprowadzony został do Polski prawdopodobnie w roku wpisania rasy do rejestru FCI – 1965 z hodowli w Czechosłowacji.

Jak wygląda whippet

Chart angielki whippet to pies o harmonijnej budowie ciała. Głowa jest smukła; kufa zwęża się ku końcowi; szyja długa i muskularna; klatka piersiowa głęboka i pojemna. Kończy przednie oraz tylne whippeta są silne i proste; ogon długi, zwężający się bez pióra.

Whippet – charakterystyka rasy

Wysokość whippeta w kłębie

Pies: 46 cm

Suka: 44 cm

Whippet – waga

Pies: 9-16 kg

Suka: 9-16 kg

Szata charta angielskiego

Whippet występuje we wszystkich typach umaszczenia.

Sierść whippet ma krótką, przylegającą do ciała i lśniącą.

 

Kategoria wielkości: whippet to pies rasy średniej.

Ile żyje whippet?

Whippet żyje średnio od 12 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Whippet – charakter

Chart angielski to pies, który okazuje uczucia jedynie najbliższym, wobec obcych whippet będzie mocno zdystansowany. Charakter whippeta jest stonowany, to pies zrównoważony. Whippet nie stroni od zabawy w wieku szczenięcy, a z czasem dochodzi do złagodzenia popędu do zabawy. Jak każdy chart, tak i whippet nie jest psem kanapowym, jeżeli tylko znajdzie się na otwartej przestrzeni i zostanie spuszczony, chętnie pokaże ma co go stać. Jak na charta whippet dosyć dobrze dostosowuje się do zmieniających się warunków otoczenia. Sprawdzi się jako pies do mieszkania oraz w domu. Dobrze wyszkolony spokojnie zniesie kilka godzin samotności, jednak po dłuższym spoczynku niezbędny będzie przynajmniej 30 minutowy spacer na wybieganie. Whippet jest dosyć posłuszną rasą, szybko się uczy, więc trening posłuszeństwa powinien przyjść opiekunowi z łatwością. Nie jest to pies zbyt szczekliwy ani ze skłonnościami do ucieczek.

Chart angielski dobrze znosi życie pod jednym dachem z kotami oraz z innymi psami. Whippet nawiązuje szybkie i dobre relacje z dziećmi, może być również towarzyszem dla osób starszych, które lubią spacerować.

Whippet – charakter

Whippet – zdrowie

Whippet źle znosi niskie temperatury. Jesienią i zimą warto przygotować ubranko dla psa. Ze względu na cienką skórę whippet nie radzi sobie zbyt dobrze w upalne dni.  U niektórych psów może pojawić się również problem z kamieniem nazębnym. Choroby, które występują u chartów angielskich dziedzicznie to przede wszystkich:

 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Dysplazja stawów łokciowych
 • Zwichnięcia rzepki
 • Żaćma
 • Łysienie
 • Choroby serca

Whippet - żywienie

Chart angielski to pies, który nie ma tendencji do tycia. Jego wysoka aktywność powoduje, że whippet nigdy nie jest zbyt gruby. Whippeta można karmić suchą oraz mokrą karmą dla psów, a także dietą BARF. Warto wstrzymać się z podawaniem karmy na dwie godziny przed spacerem i dwie godziny po nim, by zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Whippet - pielęgnacja

Whippet nie jest zbyt wymagającym psem pod względem pielęgnacji. Wyczesanie sierści raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Kąpiele zaleca się tylko wtedy, kiedy pies jest już mocno zabrudzony. Raz w tygodniu należy sprawdzić stan oczu, uszu i zębów, które mimo wszystko należy myć każdego dnia.

Whippet - szkolenie

Whippet to doskonała rasa to treningu psich sportów: flyball, agility, frisbee, dogtrekking. Szczenięta charta angielskiego whippeta powinny być socjalizowane z innymi zwierzętami, jak najszybciej. Psie przedszkole jest również wskazane, ponieważ whippet może mieć skłonność do ignorowania poleceń opiekuna.

Zalety i wady rasy whippet

Zalety whippeta

 • Whippet to pies, który mocno przywiązuje się do opiekuna
 • Chart angielski nada się do życia w mieszkaniu
 • Whippety są inteligentne i szybko się uczą
 • Whippet to dobry materiał na mistrza psich sportów

 

Wady whippeta

 • Whippet źle znosi niskie i wysokie temperatury
 • Portafi ignorować polecenia, jeśli nie jest dobrze ułożony

Ciekawostki o chartach angielskich

 • Bastet Jivaro to pierwsza suka whippeta, która została sprowadzona do Polski w 1965 roku
 • Whippet to snapdog – pies sprężyna
 • Opiekun whippeta w Polsce musi, według prawa łowieckiego, uzyskać zgodę na posiadanie psa od Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta
 • Whippet potrafi biegać z prędkością do 65km/h
Whippet hodowla

Whippet hodowla

Kupując charta angielskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje whippet?

Cena whippeta z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

Imię dla whippeta

Ciekawe imię dla psa rasy whippet: Sprinter, Strzała, Błyskawica

Ciekawe imię dla suki rasy whippet: Asia, Ciri, Furia

Dla kogo whippet będzie idealny?

Whippet to pies, który doskonale dostosowuje się do warunków, w których przyjdzie mu żyć. Poradzi sobie w mieszkaniu, a jeszcze lepiej w domu. Dogada się z dziećmi i innymi zwierzętami. Dobrze znosi samotność jednak ma wrodzoną potrzebę do biegania. Psie sporty to doskonały sposób na ukierunkowanie energii charta angielskiego.

Klasyfikacja FCI rasy whippet

Grupa X: charty

Sekcja 3: charty krótkowłose

Numer wzorca: 162

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Whippet – chart angielski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Whippet – chart angielski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Whippet, czyli chart angielski to doskonały pies do towarzystwa dla każdego, pod warunkiem, że opiekun lubi aktywny tryb życia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 964

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x