Reklama
Reklama

Golden Retriever - cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Golden retriever w mieszkaniu

unsplash.com/photos/QCS2-ttPxH0

Golden retriever to dosłownie złoty pies: inteligentny, rodzinny o spokojnym usposobieniu. Golden retrievery lubią jednak potaplać się w kałużach.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie golden retriever

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

111

➡ Waga

24– 32 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Inteligentny, wierny, cierpliwy,

Golden retriever - historia rasy

Historia golden retrieverów rozpoczęła się w 1864 roku w posiadłości Brytyjczyka, sir Dudleya Marjoribanksa, który wszedł w posiadanie żółtego Wavy-Coated-Retrievera, który z takim umaszczeniem urodził się jako jedyny z miotu.

Marjoribanks rozpoczął hodowlę od skrzyżowania swojego żółtego psa o imieniu Nous z suczką Belle rasy tweed water spaniel. Dobór suczki tej rasy nie był przypadkowy, ponieważ głównym celem Marjoribanksa było wyhodowanie psa aportującego do polowań na ptactwo. W wyniku tego skrzyżowania urodziła się czwórka potomstwa: Ada, Cowslip, Crocus oraz Primrose. Przez kolejne 20 lat potomstwo Nousa i Belle krzyżowane było z tweed water spanielami, wavy coated retrieverami, seterami irlandzkimi oraz bloodhoundami dając początek nowej rasie psów – golden retriever.

Przeznaczenie rasy golden retriever

Zgodnie z pierwotnym założeniem golden retrievery, których dwuczłonowa nazwa pochodzi od koloru umaszczenia (golden – złoty) i rodzaju wykonywanej pracy (retrieve – aportować), towarzyszyły podczas polowań na dzikie ptactwo, szkolone były również do aportowania wodnego, w którym pomóc miały krzyżówki z rasami wodnymi (tweed water spaniel).

Golden retriever, ze względu na historię rasy to pies, który uwielbia aportować i potrzebuje dużo ruchu.

Uznanie rasy golden retriever

Rasa golden retriever po raz pierwszy pokazana została na wystawie w Crystal Palace w 1908 roku. W 1920 roku uznano nazwę rasy, a w 1931 roku rasa została oficjalnie zatwierdzona przez FCI.

Golden retriever w Polsce

Golden retriever pojawił się w Polsce dopiero w latach 80. XX wieku, jednak popularność goldeny zyskały dopiero w XXI wieku.

Jak wygląda golden retriever?

Golden retriever to pies harmonijny, zrównoważony, aktywny, mocny, zwarty i krzepki. Głowa golden retrievera jest wyważona; kufa szeroka i głęboka; nos najlepiej czarny; oczy ciemnobrązowe; uszy średniej wielkości. Ogon goldena jest osadzony i noszony na linii grzbietu. Kończy przednie i tyle proste.

Golden retriever - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie golden retrievera    

Psy: 56-61 cm

Suki: 51-56 cm

Golden retriever – waga    

Psy: 28-32 kg

Suki: 24-28 kg

Szata golden retrievera

Golden retriever ma gładki lub falisty włos z „piórami”, z gęstym wodoodpornym podszerstkiem.

Maść golden retrievera może przyjąć dowolny odcień złotego lub kremowego, dopuszczalne małe, białe znaczenie na przedpiersiu

Kategoria wielkości: golden retriever to pies średniej wielkości.

Ile żyje golden retriever?

Długość życia golden retrievera waha się od 12 do 14 lat.

Golden retriever po kąpieli

unsplash.com/photos/z9COl9GhMsA

Golden retriever - charakter

Golden retriever, to bardzo przyjacielska rasa psów, która szybko odnajduje się w ludzkiej rodzinie dając jej dużo radości, oczekując jednak bliskości. Psy tej rasy nie powinny przebywać w izolacji. Golden retrievery to psy życzliwe, przywiązujące się do właścicieli, cierpliwe przez co doskonale odnajdą się w towarzystwie mniejszych dzieci. Mimo to przekazywanie smyczy na spacerze dziecku byłoby bardzo nieodpowiedzialne. Psy tej rasy mają naturalny instynkt do wzmożonego ruchu. Są bardzo wytrzymałe, a aportowanie sprawia im wielką przyjemność.

Ze względu na swoje przyjacielskie usposobienie golden retrievery nie nadają się do stróżowania. W przypadku niechcianych gości na posesji prędzej pomogą im dostać się do domu, aniżeli powstrzymają. Z drugiej strony golden retriever sprawdzi się doskonale jako pies terapeutyczny oraz towarzyszący osobom niepełnosprawnym. Psy tej rasy pracują również jako zwierzęta tropiące oraz ratujące.

Dorosłe golden retrievery wymagają odpowiedniej dawki ruchu – przynajmniej dwóch godzinnych spacerów dziennie. Na spacerach można spodziewać się, że golden nie ominie żadnej kałuży czy stawu. Mimo to nie są to psy, które powinny żyć na zewnątrz lub w budzie – potrzebują bliskości swojej rodziny.

Golden retriever to rasa, która w klasyfikacjach etologów kognitywnych zdobyła bardzo wysokie trzecie miejsce pod względem inteligencji podczas pracy.

Golden retrievery dogadają się dobrze z kotami, jak i psami innych ras.

Golden retrievera - zdrowie

Golden retriever to jedna z tych ras, które posiadają skłonność do problemów ze stawami biodrowymi i łokciowymi. U golden retrieverów występować też mogą problemy z oczami (zaćma, jaskra, postępujący zanik siatkówki), choroby dermatologiczne (atopowe zapalenie skóry, rybia łuska) oraz skłonność do nowotworów (chłoniak, kostniakomięsak, mastocytoma).

Golden retrievery mają również skłonność do tycia, na spacerach nie stronią od zjadania odpadków, dlatego trzeba je pilnować.

Najczęstsze choroby golden retrieverów

 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Dysplazja stawów łokciowych
 • Postępujący zanik siatkówki
 • choroba von Willebranda
 • rybia łuska
 • Atopowe zapalenie skóry
 • niedoczynność tarczycy
 • rak tarczycy
 • białaczka
 • czerniak jamy ustnej
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa
 • padaczka idiopatyczna

Golden retriever - żywienie

Golden retrievery są bardzo łakome na jedzenie. Potrafią zjeść dużo i podjadać znalezione na spacerze resztki, dlatego lepiej nie dokarmiać ich smakołykami pomiędzy spacerami. Co innego, podczas zabaw treningowych. Biorąc pod uwagę skłonności chorobowe tej rasy warto uwzględnić w codziennej diecie suplementy, wspierające prawidłową kondycję stawów. W okresie linienia warto skorzystać z suplementów wspierających kondycję okrywy włosowej. Porcje jedzenia dla golden retrievera warto podzielić na trzy mniejsze posiłki w podwyższonej misce, dzięki której pies nie będzie łykał powietrza.

Golden retriever - pielęgnacja

Golden retriever to rasa psów, która linieje dwa razy w roku, na wiosnę oraz jesienią. Ich włosy nie są trudne w pielęgnacji, ale wymagają regularnego szczotkowania (raz w tygodniu). W zależności od aktywności na spacerach poplątane włosy goldena należałoby wyczesywać po każdym spacerze. W okresie linienia wyczesywanie powinno odbywać się każdego dnia za pomocą szczotek pudlówek i grzebieni.

Golden retrievery należy w zależności od potrzeby używając do tego szamponów dedykowanych tej rasie (dla psów długowłosych) bądź szamponów hipoalergicznych. Wobec tego, że goldeny są psami z włosem po kąpieli warto skorzystać z odżywki.

Baczną uwagę zwrócić należy na pielęgnację opadających uszu golden retrievera, w których mogą występować infekcje. Kontrolujemy również długość pazurów oraz stan uzębienia.

Pielęgnację zębów przeprowadzać możesz np. za pomocą naturalnych gryzaków z poroża jelenia.

Golden retriever - szkolenie

Golden retriever szkolenie

pixabay.com/images/id-2203212/

Szkolenie golden retrievera warto zacząć bardzo wcześnie, w ciągu pierwszych 20 tygodnia życia mózg psa powinien być mocno stymulowany, by rozwinąć naturalne zdolności tej rasy. Golden retrievery, to psy myśliwskie, dlatego podczas ich wychowania mogą pojawić się problemy z ciągnięciem na smyczy. W tym celu już od szczenięcego okresu należy przeprowadzać u tych psów treningi posłuszeństwa. 

Psy tej rasy doskonale sprawdza się w sportach agility i trekkingu.

Zalety i wady rasy golden retriever

Zalety golden retrieverów

 • golden retriever to bardzo inteligentny pies
 • psy tej rasy są łagodne w relacjach z ludźmi i innymi zwierzętami
 • goldeny są dosyć łatwe w pielęgnacji
 • goolden retriever to idealny partner w uprawianiu sportów biegowych

Wady golden retrieverów

 • psy tej rasy są podatne na wiele chorób
 • golden retrievery mają skłonność do tycia
 • goldeny linieją dosyć obficie

Ciekawostki o golden retrieverach

 • U golden retrieverów istnieje ryzyko złamania ogona po wyjściu z wody, dlatego trzeba go dobrze wysuszyć.
 • Golden retrievery posiadają pomiędzy palcami błonę pławną, która pozwala im nie tylko świetnie pływać, ale również nurkować.
 • Golden retrievery są w stanie wyczuć zbliżający się atak padaczki u człowieka i ostrzec swojego opiekuna.
Golden retriever w wodzie

Zdjęcie autorstwa Roberto Nickson z Pexels

Decydując się na zakup golden retrievera z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Golden retriever cena

Cena golden retrievera w hodowli może wynosić od 2500 do 6000 zł.

Imię dla golden retrievera

Ciekawe imię dla psa golden retrievera: Lucky, Water, Happy

Ciekawe imię dla suczki golden retrievera: Dora, Kira, Aria

Dla kogo golden retriever będzie idealny?

Golden retriever to pies, który doskonale sprawdzi się w domu z dziećmi oraz u boku osoby, która lubi uprawiać sporty biegowe.

Klasyfikacja FCI rasy golden retriever

Grupa 8: Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 1: Aportery

Numer wzorca: 111

Pytania czytelników

Ile kosztuje szczeniak golden retrievera?

Szczeniaki goldenretrievera z hodowli ZKwP kosztują zwykle od 2500 do 6000 zł.

Czy golden retriever nadaje się do mieszkania w bloku?

Golden retriever to pies, który może żyć w mniejszym mieszkaniu. Pies tej rasy wymaga jednak dużej dawki ruchu, podczas której będzie mógł rozładować nadmiar energii.

Czy golden retriever szczeka?

Golden retriever nie jest zbyt szczekliwą rasą psów.

Jak często kąpać golden retrievera?

Golden retriever może być kąpany nie częściej niż raz na 3 miesiące, chyba że pies lubi kąpiele w błocie. Pamiętaj jednak, by używać szamponów dedykowanych dla psów.

 

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/111.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Golden retriever 🐶 cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Golden retriever 🐶 cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Golden retriever to dosłownie złoty pies: inteligentny, rodzinny o spokojnym usposobieniu. Golden retrievery lubią jednak potaplać się w kałużach.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1951

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x