Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK PODHALAŃSKI

Owczarek podhalański – historia rasy

Kessy13 via Wikimedia Commons

Spis treści

Cześć! Rozważasz zakup owczarka podhalańskiego? Doskonale trafiłeś! W tym artykule skupimy się na cechach charakterystycznych tej rasy, zgodnie z oficjalnym wzorcem. Owczarek podhalański to pies o silnej woli i odwadze, więc ważne jest, abyś dobrze poznał jego charakter i osobowość. To klucz do znalezienia idealnego czworonożnego przyjaciela. Równie istotne jest zdrowie Twojego przyszłego psa, dlatego przedstawimy najczęstsze problemy zdrowotne występujące u tej rasy. Dowiesz się także o fascynującej historii owczarka podhalańskiego oraz jego zaletach i wyzwaniach, które mogą się pojawić, decydując się na jego zakup. Przygotowaliśmy również informacje o cenach szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się dla Ciebie pomocny i interesujący. Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami o owczarku podhalańskim w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Polska

🐶 Numer wzorca FCI

252

➡ Waga

45 – 65 kg

❤ Długość życia

10 – 14 lat

💢 Charakter

Owczarek podhalański to pies czuły, oddany, silnie związujący się z bliskimi.

Jak wygląda owczarek podhalański?

Zgodnie ze wzorcem rasy owczarek podhalański jest psem o imponującej postawie i pięknym wyglądzie. To pies o zwartej, mocnej budowie, po której od razu widać jego siłę i ruchliwość.

Głowa jest proporcjonalnej wielkości i sucha. Średniej wielkości nos zawsze jest czarny z rozwartymi nozdrzami. Krawędzie warg i oczu psa są ciemne. Oczy owczarka podhalańskiego są wyraziste, średniej wielkości, lekko skośne, w kolorze ciemnego brązu. Trójkątne uszy są średniej długości, dobrze owłosione i grube. Uszy psa są ruchliwe, a przednia krawędź dotyka głowy.

Szyja owczarka podhalańskiego jest średniej długości, muskularna, bez podgardla i z obfitą kryzą. Tułów jest długi i masywny; kłąb wyraźnie zaznaczony i szeroki; grzbiet jest prosty i szeroki, a zad lekko spadzisty.

Zad wieńczy niezbyt wysoko osadzony ogon, który jest lekko wygięty na końcu, ale nie zakręcony. Ciało owczarka podhalańskiego dźwigają muskularne nogi o mocnym, ale nie ciężkim kośćcu. Palce tworzą razem owalną pięść – owłosienie występuje między palcami. Opuszki są mocne, twarde i ciemne. Pazury są mocne, tępe i pożądane ciemne.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 65-70 cm

Suka: 60-65 cm

Waga

Pies: 50-65 kg

Suka: 45-60 kg

Szata owczarka podhalańskiego

Owczarek podhalański ma gęstą, obfitą, twardą, prostą lub falowaną sierść z gęstym podszerstkiem

Pies tej rasy ma wyłącznie jednolicie białe umaszczenie. Kremowy nalot jest niepożądany.

Charakter psa rasy owczarek podhalański

В’ячеслав Хворостяний, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Usposobienie i charakter

Owczarek podhalański to pies pasterski, przeznaczony do stróżowania, ale dzięki niezwykłemu charakterowi jest też wspaniałym towarzyszem rodzin z dziećmi. To pies czuły, oddany, silnie związujący się z bliskimi. Naturalny instynkt opiekuńczy sprawia, że pies roztoczy opiekę nad ludźmi, ale i wszystkimi zwierzętami, z którymi żyje. Dla owczarka podhalańskiego nie ma znaczenia płeć, wiek, wielkość, rasa czy jej brak. Podhalan lubi się bawić, choć nie należy do wyczynowców, to w aktywności na dworze nie przeszkadza mu śnieg i mróz.

Podhalan jest psem lojalnym, ale na równi cecha ta stoi z niezależnością. To rasa wymagająca wczesnego i konsekwentnego szkolenia, pozbawionego agresji czy presji. Inteligencja sprawia, że przy odpowiedniej osobie szybko się uczą i stają się strażnikami rodziny i domostwa. Podhalany nie mogą być agresywne czy bojaźliwe wobec intruzów. Postawą i właściwą oceną sytuacji są skuteczne w przepędzaniu obcych. Umiejętność stróżowania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i nie wymaga szkolenia.

Pies tej rasy wymaga dużej przestrzeni, gdzie będzie mógł wykonywać swoją pracę. Może żyć całorocznie na dworze, ale nie może być izolowany od rodziny, a jego potrzeby spacerów poza domem muszą być realizowane dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Czy owczarek podhalański to zdrowa rasa?

Owczarki podhalańskie są odporne na warunki pogodowe, zwłaszcza chłody, które nie są przeciwwskazaniem do życia na dworze. Bujny podszerstek zapewnia tym psom odpowiednią ochronę przed zimnem i wilgocią. Latem owczarek podhalański musi mieć zapewnione zacienione miejsce, w którym będzie odpoczał od słońca. Łakomstwo polskiego owczarka może doprowadzić do otyłości, lecz tylko wtedy, gdy nie zapewnisz psu odpowiedniej ilości ruchu w postaci spacerów lub przesadzisz z ilością „psich łakoci”.

Typowe choroby rasy

Jak karmić owczarka podhalańskiego?

Idealną formą żywienia owczarka podhalańskiego jest dieta BARF lub podawanie posiłków przygotowanych w domu i suplementowanych preparatami na stawy. Warto w przypadku dużych psów podawać dwa posiłki dziennie, nigdy bezpośrednio przed lub po aktywności. Owczarki podhalańskie nie pogardzą przekąskami, lecz z nimi nie przesadzaj. Polski owczarek podhalański to łakomczuch i lepiej stosować smakołyki jako nagrodę podczas szkolenia.

Dieta psa powinna być dostosowana do jego wieku, aktywności oraz ewentualnych chorób.

Jak pielęgnować owczarka podhalańskiego?

Pielęgnacja owczarka podhalańskiego jest bardzo prosta. Jego długi włos wymaga systematycznego wyczesywania 1-2 razy w tygodniu za pomocą włosianej szczotki o szczecinie tak długiej, by dosięgnęła do skóry. W okresie wymiany okrywy szczotkowanie powinno być przeprowadzane codziennie. Psa nie wolna szczotkować na sucho. Przed szczotkowanie włos należy spryskać odżywką.

Kąpiele nie są owczarkowi niezbędne, chyba że pies bardzo się wybrudził. Jeśli już planujesz wykąpać psa podhalańskiego to nie powinno się to odbywać częściej niż raz na pół roku. Przed kąpielą należy rozczesać włos, w przeciwnym razie supły nie dadzą się już rozplątać.

Standardem pielęgnacyjnym owczarka podhalańskiego musi być przegląd stanu oczu, zębów i pazurów oraz regularnych kontroli weterynaryjnych (szczepienia, odrobaczenia). Nie należy pomijać sprawdzania sierści psa pod kątem pasożytów zewnętrznych.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Pod względem wychowawczym owczarki podhalańskie są bardzo wymagające i potrzebują doświadczonego opiekuna. Istotną zaletą psów podhalańskich jest ich lojalność, która niestety idzie w parze z niezależnością. Szczeniaki owczarka podhalańskiego są niezależne, ale wczesne szkolenie sprawi, że pies nauczony komend będzie zawsze stał na straży bezpieczeństwa rodziny, nawet gdy pozornie oddaje się swoim sprawom. Nie należy psa zmuszać do niczego, gdyż gwałtowność ze strony człowieka może odebrać jako atak. Polski owczarek podhalański nie jest agresywny nawet wobec intruzów. Obcym nie ufa i dzięki silnie ukształtowanemu instynktowi obronnemu bez strachu potrafi właściwie zlustrować zagrożenie i je skutecznie przepędzić z terenu, którego pilnuje. Zaniedbanie w nauce komend, socjalizacji czy nauce samotnego zostawania w domu może spowodować wiele problemów z zachowaniem, zwłaszcza gdy pies osiągnie ostateczną wagę. Stróżowania nie trzeba owczarka podhalańskiego uczyć, jest to tak naturalne u tych psów, że nie wymaga szlifów.

Ciekawostki o owczarku podhalańskim

  • Owczarki podhalańskie żyjące w polskich Tatrach i Bieszczadach często noszą metalowe lub kolczaste obroże. Ich głównym celem jest ochrona gardła psów przed taktycznym atakiem wilków właśnie w obszar szyi.
  • Owczarek podhalański to jedna z pięciu polskich ras psów zarejestrowanych przez FCI (chart polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i pies gończy polski).
Ciekawostki o rasie owczarek podhalański

I, Lilly M, via Wikimedia Commons

Historia rasy

Historia owczarka podhalańskiego sięga XIII wieku, kiedy na tereny Europy dotarły ludy trudniące się wypasem bydła i owiec. Najprawdopodobniej przodkami owczarka podhalańskiego były mastify tybetańske, czuwacze słowackie i kuvasze węgierskie. Selekcja psów pod kątem pożądanych cech: siły, odwagi, czujności oraz białej maści sprawiły, że to właśnie ta rasa psów stała się bardzo popularna i ceniona na terenach górskich. Biała maść owczarka podhalańskiego miała umożliwić psu wtopienie się w tło wełny owczej, ale i odróżnienie go od drapieżców. Owczarki polskie stały się niezawodnymi psami stróżującymi, pilnując dobytku i inwentarza.

Rozwój rasy

W 1938 roku kynolodzy opracowali wzorzec rasy, a miało to miejsce po pierwszej wystawie owczarka podhalańskiego w Zakopanem. II wojna światowa wstrzymała prace nad hodowlą zorganizowaną, a górale chcąc uchronić psy od wyginięcia prowadzili rozród psa podhalańskiego bardzo chaotycznie. Dalsze wytyczne hodowlane określił lekarz weterynarii Henryk Dereziński w 1954 roku.

Rasę owczarka podhalańskiego FCI oficjalnie uznało 10 maja 1963 roku.

Pierwszym owczarkiem podhalańskim z udokumentowanym rodowodem była suka Surma z hodowli Kordegarda. W Polsce rasa ta jest częściej spotykana w górach niż w innych obszarach kraju.

Zalety i wady owczarka podhalańskiego

Zalety

  • Jest to pies zrównoważony i spokojny.
  • Niezwykle czujny i odważny.
  • Zaradny pies z silnym instynktem opiekuńczym.
  • Uwielbia dzieci.
  • Średnio aktywny, może żyć w stadzie współbraci.

Wady

  • Jest psem niezależnym.
  • Wymaga odpowiedniego szkolenia z posłuszeństwa.
  • Nie nadaje się do życia w mieście.

Hodowla

Kupując owczarka podhalańskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje owczarek podhalański?

Cena owczarka podhalańskiego waha się od 4000 do 6000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla owczarka podhalańskiego?

Imię dla psa: Baca, Bąbel, Baryła

Imię dla suczki: Baja, Gaja, Śnieżka

Dla kogo owczarek podhalański będzie idealny?

Owczarek podhalański to pies, który najlepiej sprawdzi się na dużych otwartych przestrzeniach, gdzie będzie mógł wykonywać pracę, do której rasa ta została stworzona.

FAQ na temat owczarka podhalańskiego

Ile lat żyje owczarek podhalański?

Owczarek podhalański żyje średnio od 10 do 14 lat.

Czy owczarek podhalański może być agresywny?

Pies tej rasy nie powinien wykazywać agresji i lękliwości.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/230.pdf

fci.be/en/nomenclature/TATRA-SHEPHERD-DOG-252.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK PODHALAŃSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK PODHALAŃSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek podhalański to jeden z symboli polskich gór. Zastanawiasz się nad zakupem tego psa? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł przed podjęciem decyzji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ur mother
ur mother
1 rok temu

piękny

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x