Reklama

Owczarek podhalański – wychowanie, zdrowie, cena

Facebook
Twitter
Owczarek podhalański – historia rasy

Kessy13 via Wikimedia Commons

Owczarek podhalański to jeden z symboli polskich gór. Niezwykle czuły pies o wyjątkowych pokładach cierpliwości wobec najmniejszych członków ludzko-zwierzęcej rodziny.

Spis treści - kliknij

Owczarek podhalański – historia rasy

Historia owczarka podhalańskiego sięga XIII wieku, kiedy to na tereny Europy dotarły ludy trudniące się wypasem bydła i owiec. Najprawdopodobniej przodkiem podhalana były mastify tybetańske, czuwacze słowackie i kuvasze węgierskie. Selekcja psów pod kątem pożądanych cech: siły, odwagi, czujności oraz białej maści sprawiły, że ta rasa psów stała się bardzo popularna i ceniona na terenach górskich. Biała maść owczarka podhalańskiego miała umożliwić psu wtopienie się w tło wełny owczej, ale i odróżnić go od drapieżców. Owczarki polskie stały się niezawodnymi psami stróżującymi (pilnujące dobytku i inwentarza). W 1938 roku kynolodzy opracowali wzorzec rasy, a miało to miejsce po pierwszej wystawie owczarka podhalańskiego. II wojna światowa wstrzymała prace nad hodowlą zorganizowaną, a górale chcąc uchronić psy od wyginięcia prowadzili rozród psa podhalańskiego bardzo chaotycznie. Dalsze wytyczne hodowlane określił lekarz weterynarii Henryk Dereziński w 1954 roku. Rasę FCI oficjalnie uznało w 1967 roku.

Jak wygląda owczarek podhalański

Owczarek podhalański to pies o mocnej, zwartej budowie ciała. Głowa owczarka podhalańskiego jest proporcjonalnej do ciała wielkości; kufa równa długości czaszki, lekko zwężająca się; oczy średniej wielkości, osadzone lekko skośnie; uszy średniej długości, trójkątne; tułów długi i masywny; ogon osadzony poniżej linii grzbietu. Kończy przednie muskularne, proste; kończyny tylne również proste.

Charakterystyka psa rasy owczarek podhalański

Wielkość w kłębie psa rasy owczarek podhalański

Pies: 65-70 cm

Suka: 60-65 cm

 

Owczarek podhalański – waga

Pies: 30-40 kg

Suka: 30-40 kg

 

Szata owczarka podhalańskiego

Owczarek podhalański ma gęstą, obfitą, twardą, prostą lub falowaną sierść z gęstym podszerstkiem

Owczarek podhalański ma wyłącznie białe umaszczenie.

 

Kategoria wielkości: owczarek podhalański to pies dużej rasy

Ile lat żyje owczarek podhalański?

Owczarek podhalański żyje średnio od 10 do 14 lat.

Charakter psa rasy owczarek podhalański

Charakter psa rasy owczarek podhalański

Owczarek podhalański to olbrzym o bardzo czułym sercu. Silnie związuje się z rodziną i jest jej bardzo oddany. Uwielbia spędzać czas z dziećmi, wobec których jest niezwykle łagodny i cierpliwy. Nie należy zapominać, że jest to duży pies, a niewłaściwie traktowany będzie się bronił – dzieci powinny być nauczone relacji z psem, lecz nigdy nie powinny pozostawać z nim bez nadzoru, mimo jego anielskiej cierpliwości. Pies podhalański nie należy do wyczynowców, ale lubi się bawić. Zabawa powinna być średnio intensywna, a sam owczarek, gdy uzna, że ma dość, zwyczajnie oddala się na spoczynek. Owczarek podhalański dogada się ze wszystkimi zwierzętami dorastającymi razem z nim i obdarzy je „parasolem ochronnym” bez względu na rasę.

Owczarek podhalański – zdrowie rasy

Owczarki podhalańskie są odporne na warunki pogodowe, zwłaszcza chłody, które nie są przeciwwskazaniem do życia na dworze. Bujny podszerstek zapewnia tym psom odpowiednią ochronę przed zimnem i wilgocią. Latem owczarek podhalański musi mieć zapewnione zacienione miejsce, w którym będzie odpoczał od słońca. Łakomstwo polskiego owczarka może doprowadzić do otyłości, lecz tylko wtedy, gdy nie zapewnisz psu odpowiedniej ilości ruchu w postaci spacerów lub przesadzisz z ilością „psich łakoci”. Do typowych chorób z którymi zmagają się duże rasy psów w tym podhalanów zalicza się:

Owczarek podhalański - żywienie

Idealną formą żywienia owczarka podhalańskiego jest dieta BARF lub serwowanie posiłków przygotowanych w domu i suplementowanych preparatami na stawy. Warto w przypadku dużych psów podawać dwa posiłki dziennie, nigdy bezpośrednio przed lub po aktywności. Owczarki podhalańskie nie pogardzą przekąskami, lecz z nimi nie przesadzaj. Polski owczarek podhalański to łakomczuch i lepiej stosować smakołyki jako nagrodę podczas szkolenia.

Owczarek podhalański - pielęgnacja

Pielęgnacja polskiego owczarka jest bardzo prosta. Jego długi włos wymaga systematycznego wyczesywania, a w okresie wymiany okrywy musi być przeprowadzana codziennie. Kąpiele nie są owczarkowi niezbędne, chyba że pies bardzo się wybrudził. Jeśli już planujesz wykąpać psa podhalańskiego to nie powinno się to odbywać częściej niż raz na pół roku. Standardem pielęgnacyjnym owczarka podhalańskiego musi być przegląd stanu oczu, zębów i pazurów oraz regularnych kontroli weterynaryjnych (szczepienia, odrobaczenia). Nie należy pomijać sprawdzania sierści psa pod kątem pasożytów zewnętrznych.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek podhalański - szkolenie

Pod względem wychowawczym owczarki podhalańskie są bardzo wymagające i potrzebują do tego osoby doświadczonej. Istotną zaletą psów podhalańskich jest ich lojalność, która niestety idzie w parze z niezależnością. Szczeniaki owczarka podhalańskiego są niezależne, ale wczesne szkolenie sprawi, że pies nauczony komend będzie zawsze stał na straży bezpieczeństwa rodziny, nawet gdy pozornie oddaje się swoim sprawom. Nie należy psa zmuszać do niczego, a gwałtowność ze strony człowieka może odebrać jako atak. Polski owczarek podhalański nie jest agresywny nawet wobec intruzów. Obcym nie ufa i dzięki silnie ukształtowanemu instynktowi obronnemu bez strachu potrafi właściwie zlustrować zagrożenie i je skutecznie przepędzić z terenu, którego pilnuje. Zaniedbanie w nauce komend, socjalizacji czy nauce samotnego zostawania w domu może spowodować wiele problemów z zachowaniem, zwłaszcza gdy pies osiągnie ostateczną wagę. Stróżowania nie trzeba owczarka podhalańskiego uczyć, jest to tak naturalne u tych psów, że nie wymaga szlifów.

Ciekawostki o rasie owczarek podhalański

I, Lilly M, via Wikimedia Commons

Zalety i wady rasy owczarek podhalański

Zalety rasy owczarek podhalański

 • owczarek podhalański jest to pies zrównoważony i spokojny
 • podhalan jest niezwykle czujny i odważny
 • to pies zaradny
 • owczarek podhalański ma silny instynkt opiekuńczy
 • polski owczarek uwielbia dzieci
 • psy te są średnio aktywne
 • owczarek podhalański może żyć w stadzie współbraci

 

Wady rasy owczarek podhalański

 • owczarek podhalański jest psem niezależnym
 • psy te wymagają odpowiedniego szkolenia, tylko dla doświadczonych
 • podhalan nie nadaje się do życia w mieście, w mieszkaniu (potrzebuje przestrzeni, idealnie, gdy żyje na zewnątrz, na wsi)
 • owczarek podhalański nie jest polecany dla osób starszych

Ciekawostki o rasie owczarek podhalański

 • Owczarki podhalańskie żyjące w polskich Tatrach i Bieszczadach często noszą metalowe lub kolczaste obroże. Ich głównym celem jest ochrona gardła psów przed taktycznym atakiem wilków właśnie w obszar szyi.
 • Owczarek podhalański to jedna z pięciu polskich ras psów zarejestrowanych przez FCI (chart polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i pies gończy polski).

Owczarek podhalański hodowla

Kupując owczarka podhalańskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje owczarek podhalański z hodowli

Cena owczarka podhalańskiego waha się od 5000 do 6000 zł.

Imię dla owczarka podhalańskiego

Ciekawe imię dla psa owczarka podhalańskiego: Baca, Bąbel, Baryła

Ciekawe imię dla suki owczarka podhalańskiego: Baja, Gaja, Śnieżka

Dla kogo owczarek podhalański będzie idealny?

Owczarek podhalański to pies, który najlepiej sprawdzi się na dużych otwartych przestrzeniach, gdzie będzie mógł wykonywać pracę, do której rasa ta została stworzona.

Klasyfikacja FCI owczarka podhalanskiego

Grupa I: Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Numer wzorca: 252

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek podhalański – wychowanie, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek podhalański – wychowanie, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Description
Owczarek podhalański to jeden z symboli polskich gór. Niezwykle czuły pies o wyjątkowych pokładach cierpliwości wobec najmniejszych członków ludzko-zwierzęcej rodziny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1268

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x