Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK PORTUGALSKI

OWCZAREK PORTUGALSKI

By Jmanur – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=102950422

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad zakupem owczarka portugalskiego? Doskonale się składa! W tym tekście skoncentrujemy się na charakterystycznych cechach tej rasy, zgodnie z oficjalnym standardem. Owczarek portugalski to niezwykle energiczny i bystry pies, dlatego kluczowe jest, aby dokładnie zapoznać się z jego temperamentem i osobowością. Nie możemy również zapomnieć o zdrowiu Twojego przyszłego pupila, więc przedstawimy typowe dolegliwości zdrowotne spotykane u tej rasy. Poznasz również ciekawe tło historyczne psów tej rasy, ich atuty oraz potencjalne wyzwania, które mogą się pojawić, decydując się na przyjęcie owczarka portugalskiego do domu. Przygotowaliśmy również orientacyjne ceny szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasze informacje okażą się dla Ciebie cenne i zachęcą do dalszego poznawania tej wyjątkowej rasy. Zapraszamy do wymiany doświadczeń i opinii o owczarku portugalskim w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Portugalia

🐶 Numer wzorca FCI

93

➡ Waga

17– 27 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Owczarek portugalski to niezawodny stróż i

opiekun stada, bardzo inteligentny.

Jak wygląd owczarek portugalski?

Owczarek portugalski jest psem o wydłużonej sylwetce. Szeroka i mocna głowa psa osadzona jest na średniej długości szyi, która harmonijnie łączy ją z tułowiem. Stop psa jest wyraźny. Owczarek ma zawsze ciemniejszy nos niż barwa sierści, a najbardziej pożądany jest nos czarny o cylindrycznym kształcie, lekko zwężający się ku końcowi o lekkim garbie z dużymi nozdrzami. Barwa nosa zawsze pasuje do koloru powiek. Krótka kufa psa praktycznie się nie zwęża, zachowując prostą linię profilu lub nieco wypukłą. Cienkie, lecz mocne wargi psa kryją mocne i kompletne uzębienie. Oczy owczarka są średniej wielkości, okrągłe i są wybarwione zawsze ciemniej niż maść psa. Wiszące uszy psa mają kształt trójkąta, osadzone są wysoko i mierzą około 10 cm długości.

Tułów u rasy jest prosty lub nieznacznie opadający. Kłąb psa jest wyraźny. Dobrze umięśniony zad wieńczy ostro zakończony mniej lub bardziej zawinięty na końcówce ogon. Ogon pasterza jest wysoko osadzony, sięga stawu skokowego, a w ruchu szablasto wzniesiony. Ciało psa dźwigają mocne, pionowe, równoległe kończyny z okrągła, niepłaską łapą i długimi, zwartymi, dobrze wysklepionymi palcami. Pazury psa są długie, czarne lub ciemniejsze od barwy sierści, opuszki grube i mocne. Wilcze pazury u rasy mogą występować pojedynczo lub podwójnie.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 45 – 55 cm

Suka:  42- 52 cm

Waga

Pies/suka: 17 – 27 kg

Szata

Owczarek portugalski ma sierść długą, lekko falistą, nieco szorstką, kozią, nie wełnistą, gęstą i jednakową na całym ciele, bez podszerstka.

Pies tej rasy występuje w maści żółtej, szarej, płowej, kasztanowej i wilczastej w różnych odcieniach oraz czarnej z mniej lub bardziej widocznym podpalaniem. Mała biała plamka na piersi jest akceptowalna, lecz nie mogą występować łaty.

Owczarek portugalski hodowla

By Jmanur – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=102971254

Charakter i usposobienie

Owczarek portugalski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem energicznym i czujnym podczas pracy, zarówno w nocy, jak i w dzień. Pies słynie ze swej zdolności do odnajdywania zaginionych sztuk stada oraz utrzymywania gromady zwierząt w zwartej grupie. Swoją pracę wykonuje z radością i wielkim zaangażowaniem. Pies jest niezawodny, szybko dostrzega niebezpieczeństwo i ostrzega w porę przed drapieżnikami. Owczarek ten jest bardzo inteligentny i nie bez powodu nazywany jest psią małpą. Zwierzę swoje zadania wykonuje z dużą dozą pomysłowości, jest sprytny i bystry.

Pies tej rasy nawiązuje się relacje z przewodnikiem i stadem, z którym pracuje. Ze względu na wykonywaną pracę nie jest psem ufnym wobec obcych. Nigdy nie jest jednak wobec nich agresywny. Owczarek portugalski to pies zrównoważony, nie powinien więc okazywać nerwowości ani lęku.

Rasa ta może być użytkowana jako pies stróżujący lub sportowy i choć wzorzec nie wymaga prób pracy, to z pewnością sobie z nimi poradzi. Owczarek ten jest wytrzymały, dobrze przystosował się do zmian temperatury i zdolny jest do pokonywania znacznych odległości. Zazwyczaj pies porusza się lekkim kłusem, a kiedy trzeba i wymaga tego zadanie, przechodzi płynnie w galop. Rasa ta lubi zabawy w wodzie.

Czy owczarek portugalski to zdrowa rasa?         

Owczarek portugalski to pies doskonale przystosowana do zmian temperatury, wytrzymały, silny i zdolny do niestrudzonego wysiłku. Nie wolno jednak go przeciążać i narażać na ekstremalne warunki pogodowe. Pies nie ma podszerstka, dlatego zimą warto doposażyć go w odpowiednią odzież ochronną. Wszelką aktywność sportową należy planować adekwatnie do pogody, dlatego latem powinny być to wczesne godziny lub zmierzch i zawsze z zapasem świeżej wody. Gdy owczarek pracuje jako stróż, zawsze powinien mieć zapewnione miejsce do odpoczynku w cieniu z nieograniczonym dostępem do wody. Ze względu na przynależność do grupy psów pasterskich warto badać psa pod kątem dysplazji stawów wszystkich typów.

Typowe choroby rasy

  • Dysplazja stawów biodrowych

Jak karmić owczarka portugalskiego?

Owczarek portugalski nie wybrzydza przy misce. Pies zadowoli się dobrej jakości kamą bytową lub posiłkami przygotowywanymi w domu. Dietę domową warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, który uzupełni pokarm w niezbędne witaminy i minerały. Unikaj podawania psu karm zbożowych, a w przypadku psów pracujących i sportowców wspieraj ich stawy odpowiednimi suplementami diety.

Pamiętaj, by dopasować dietę psa do jego wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak pielęgnować owczarka portugalskiego?

Owczarek portugalski powinien być czesany 2-3 razy w tygodniu za pomocą szczotki o miękkim włosiu. W okresie linienia należy tę czynność wykonywać każdego dnia. Kąpiele powinny być wykonywane tylko wtedy, gdy pies będzie już mocno zabrudzony. Przed kąpielą owczarka należy wyczesać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i nigdy na sucho. Dzięki długiej i szorstkiej sierści włos nie będzie się filcował po kąpieli. Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i stanu pazurów. Zęby psa warto myć raz dziennie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Owczarek portugalski jako rasa psa do opieki na stadem jest bardzo samodzielny. W jego naturze jest
podejmowanie decyzji zgodnie ze swoim przekonaniem. Między innymi z tego względu szczenięta owczarka portugalskiego powinny zostać zapisane do psiego przedszkola, jak tylko przejdą obowiązkowe szczepienia. Pies powinien być dalej szkolony z zasad posłuszeństwa. Doskonałym rozwiązaniem będzie połączenie
treningu posłuszeństwa z nauką psich sportów. Pies ten jest bardzo mądry i potrafi rozwiązywać zadane problemy w sposób niezwykle kreatywny. Rasa ta może uprawiać wiele psich sportów np. agility. Już samo spojrzenie zdradza wysoką inteligencję psa, a w połączeniu z łagodnym charakterem i chęcią do pracy to kandydat na doskonałego ucznia.

Zalety i wady owczarka portugalskiego

Zalety

  • Jest rasą zdrową, wytrzymałą i odporną.
  • Uwielbia pracę, jest psem aktywnym.
  • To dobry pasterz, stróż i towarzysz rodziny.

Wady

  • Bywa uparty i wymaga systematycznego szkolenia.
  • Wymaga codziennych zajęć ruchowych i intelektualnych, dlatego nie nadaje się dla domatorów i osób starszych.
  • Z racji potrzeb ruchowych i umiejętności, które należy pielęgnować, by pies zachował zdrowie fizyczne i psychiczne, powinien mieszkać raczej na wsi.

Ciekawostki o owczarku portugalskim

  • Nazwa rasy ma swoje górskie konotacje. W języku portugalskim nazwa rasy Cão da serra de Aires oznacza psa górskiego z Aires, czyli niewysokich górskich rejonów, będących przedłużeniem pasma górskiego z najwyższym szczytem kontynentalnej Portugalii – Estrella (1991 m n.p.m).

Historia rasy

Owczarek portugalski pochodzi z historycznej prowincji Portugali. Rejon Alentejo, o którym mowa, obejmuje niemal 1/3 kraju. Górski teren ukształtował gospodarkę i potrzeby mieszkańców oraz kudłatego psa, lubiącego pracować na powietrzu. Możliwe, że owczarek portugalski jest spokrewniony z owczarkiem z Pirenejów i Katalonii, ale nie ma zbyt wielu dowodów na to powiązanie.

Owczarek portugalski doskonale odnalazł się w rozległej prowincji nie tylko ze względu na naturalny wygląd, lecz także przystosowanie do panującego klimatu i umiejętności pokonywania znacznych odległości, których wymagała jego praca. Rasa wykorzystywana była do pasienia i pilnowania stad owiec, koni, bydła, kóz oraz świń. Dziś ten pies pasterski nadal wykorzystuje swoje naturalne zdolności, jako pies sportowy oraz stróżujący, dlatego często wybierany jest na psa towarzyszącego. 

Owczarek portugalski został oficjalnie uznany  przez Clube Português de Canicultura w 1932 r., a przez FCI 16 listopada 1954 roku.

Rasa ta nie jest powszechnie znana w Europie, częściej niż w Polsce spotkać go można w rodzimej Portugali i Francji. Pierwszą suką sprowadzoną do Polski z Finlandii była Arielka. 

Hodowla

Owczarek portugalski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki owczarka portugalskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca owczarka musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na podstawie której można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun.

Ile kosztuje owczarek portugalski?

Cena owczarka portugalskiego uzależniona jest od płci, pochodzenia oraz wieku. Średni koszt zakupu psa waha się między 3500 a 4000 zł, niestety psa zazwyczaj trzeba sprowadzać z zagranicy, co generuje dodatkowe koszty.

Jakie imię dla owczarka portugalskiego?

Imię dla psa

  • Rico, Miguel, Pedro

Imię dla suczki

  • Ariel, Era, Goya

Dla kogo owczarek portugalski będzie idealny?

Owczarek portugalski będzie dobrym towarzyszem osób aktywnych, które zapewnią mu stymulujące środowisko oraz możliwość uprawiania sportu czy stróżowania w przydomowym ogrodzie. Rasa nie powinna być izolowana od rodziny, ani nie należy zostawiać jej na długie godziny w samotności, gdyż może to skutkować ucieczkami, niszczeniem otoczenia czy zaburzeniami charakteru.

FAQ na temat owczarka portugalskiego

Jak długo żyje owczarek portugalski?

Owczarek portugalski żyje od 12 do 14 lat.

Źródła

www.zkwp.pl/wzorce/93.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/PORTUGUESE-SHEEPDOG-93.html

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK PORTUGALSKI – cena, charakter, opis rasy
Article Name
OWCZAREK PORTUGALSKI – cena, charakter, opis rasy
Description
Owczarek portugalski to rodzima rasa Portugali, nazywana przez miejscowych psem-małpą – cão macaco –ze względu na błyskotliwość i rzeczowość w działaniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x