Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

BOLOŃCZYK

bolończyk pies

Photo by Matt Briney on Unsplash

Spis treści

Cześć! Rozważasz kupno bolończyka do swojej rodziny? Jest to doskonały wybór dla tych, którzy poszukują nie tylko uroczego, ale i oddanego przyjaciela. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu tego małego psa do swojego domu, koniecznie zapoznaj się z jego charakterystycznymi cechami, wymaganiami żywieniowymi oraz potencjalnymi problemami zdrowotnymi, które mogą dotyczyć tej rasy. W naszym artykule znajdziesz także praktyczne porady dotyczące opieki, wychowania oraz pozytywów i negatywów związanych z posiadaniem bolończyka. Nie omieszkamy również wspomnieć o przewidywanych kosztach zakupu szczeniaka.

Mamy nadzieję, że nasze informacje okażą się dla Ciebie pomocne w podjęciu świadomej decyzji. Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem bolończyka, zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami poniżej. Twoje opinie są niezwykle cenne dla innych miłośników tej rasy, pomagając lepiej zrozumieć ich unikalne potrzeby oraz osobowość tych czarujących, małych psów. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Włochy

🐶 Numer wzorca FCI

196

➡ Waga

2,5-4 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Bolończyk to mały biały piesek o łagodnym, spokojnym i posłusznym usposobieniu.

Jak wygląda bolończyk?

Bolończyk jest małym białym pieskiem o kwadratowej sylwetce, gdzie długość tułowia równa jest wysokości w kłębie. Średniej długości głowa osadzona jest na szyi mającej tę samą długość, jest to dokładnie 1/3 wysokości w kłębie. Jajowata czaszka pieska jest jedynie odrobinę dłuższa niż kufa. Bolończyk ma dość wyraźnie zaznaczony stop. Nos psa jest duży i wybarwiony wyłącznie na czarno, tak jak obramówka oczu i trzecie powieki. Szeroko otwarte, ale nie wypukłe oczy mają wielkość średnią lub dużą. Oczy psa mają kolor ciemnej orchy. Długie i wiszące uszy bolończyka są wysoko osadzone i sztywne u nasady w taki sposób, że uszy odstają nieco od głowy.

Biały piesek ma zwartą budowę, gdzie górna linia jest raczej prosta. Jedynie lędźwie nieznacznie się uwypuklają, przechodząc w szeroki zad. Ogon psa jest przedłużeniem linii zadu, a noszony jest zagięty nad grzbietem. Lekkie ciało noszone jest na prostych i równoległych nogach z owalnymi łapami z ciemnymi opuszkami i czarnymi pazurami.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 27 -30 cm

Suka: 25 -28 cm

Waga

Pies/suka: 2,5 -4 kg

Szata

Bolończyk ma włos długi, falisty, puszysty. Włos nie powinien tworzyć frędzli i leżeć całkowicie płasko.

Pies tej rasy może występować wyłącznie w maści białej. Nie dopuszcza się żadnych znaczeń czy odcieni bieli.

Charakter i usposobienie

Bolończyk to wspaniały pies, który jest całkowicie skupiony na rodzinie. Kocha bezwarunkowo, darząc wszystkich członków swojego stada takimi samymi uczuciami. Podczas spacerów maszeruje swobodnym, energicznym krokiem blisko rodziny, a wygląda przy tym bardzo elegancko z dumnie wzniesioną głową. Wobec obcych może wykazywać pewną dozę nieufności, ale nie może się ich lękać czy okazywać agresji.

Pies tej rasy lubi zabawę, jest inteligentny i wie, kiedy jest na nią czas. Jest to rasa bardzo spokojna pomimo żywego temperamentu. Jest psem posłusznym, łatwym w szkoleniu, ale także pomysłowym. Nie wymaga intensywnego wysiłku i bardzo łatwo zaspokoić jego potrzeby ruchowe. Piesek potrafi się dostosować do każdego otoczenia i emocji w nich panujących.

Rasa ta jest całkowicie pozbawiona instynktu łowieckiego czy niezależności, w końcu to typowy pies do towarzystwa. Łagodny bolończyk potrafi żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi, wystarczy go właściwie przedstawić.

Czy bolończyk to zdrowa rasa?

Bolończyk źle znosi mrozy i upały, dlatego nie powinien być wystawiany na ekstremalne temperatury. Zimą dobrze jest zabezpieczyć psa w ubranko, a latem unikać zbyt długich spacerów w pełnym słońcu. Pies jest podatny na udar cieplny, ze względu na białą maść.

Typowe choroby rasy

  • zwichnięcie rzepki
  • choroba Legg-Calve-Perthesa
  • white shaker syndrom
  • cukrzyca
  • dysplazja stawów biodrowych
  • postępujący zanik siatkówki
  • zapalenie ucha zewnętrznego

Jak karmić bolończyka?

Bolończyk nie jest wybitnym łasuchem, który jadłby bez przerwy, choć przekarmiany może utyć. Mały biały piesek zadowoli się karmą suchą o wartościowym składzie, odpowiedniej wielkości krokietów i podawanej we właściwej proporcji do aktywności psa. Mokra karma również będzie dobrym wyborem, tym bardziej, że jest zwykle bardziej smakowita.

Pamiętaj, by karmić psa pokarmami dopasowanymi do wieku zwierzęciu, jego poziomu aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak pielęgnować bolończyka?

Bolończyk nie linieje. Od drugiego miesiąca życia psa należy szczotkować przynajmniej dwa razy w tygodniu, by nie dopuścić do filcowania włosa. Każde szczotkowani należy rozpocząć od ewentualnego rozplątania supłów sierści. Włos należy szczotkować po uprzednim jego zwilżeniu odżywką w aerozolu. Po wyczesaniu należy przeczesać sierść grzebieniem.

Podczas pielęgnacji przejrzyj czystość uszu (u bolończyka są słabiej wentylowane, co może prowadzić do infekcji), oczu (zainwestuj w preparat przeciw rdzawym zaciekom wokół oczu) i codziennie szczotkuj zęby oraz kontroluj przyrost pazurów.

Wychowanie i szkolenie – podstawowe wskazówki dla opiekuna

Bolończyk to bystry pies. Uczy się szybko i można go nauczyć dosłownie wszystkiego. Nie jest psem trudnym w wychowaniu, wystarczy stosowanie pozytywnych metod, największą nagrodą jest wspólnie spędzony czas z najbliższymi. Trzeba pamiętać, że każdy, nawet mały pies, potrzebuje szkolenia. Bolończyka uczy się łatwo i przyjemnie, należy do grona psów posłusznych. Mały biały piesek zawsze chętnie poczęstuje się smakołykiem za dobrze wykonane zadanie. Psa należy od samego początku socjalizować, najlepiej w psim przedszkolu.

Bolończyk to wspaniały psiak, który jest całkowicie skupiony na rodzinie.

pixabay.com/photos/dog-hairy-white-maltese-view-805759/

Zalety i wady bolończyka

Zalety

  • Mocno związuje się z opiekunem i rodziną, jest lojalny i oddany.
  • Jest posłuszny, spokojny, radosny.
  • Nadaje się dla początkujących opiekunów.
  • Przyzwyczajony do samotności, dobrze ją znosi.
  • Nie ma skłonności do ucieczek.
  • Może żyć zarówno w mieście, jak i na wsi.
  • To pies umiarkowanie aktywny.
  • Nie linieje.

Wady

  • Jest szczekliwy, gdy coś go zaniepokoi.
  • Wymaga regularnego wyczesywania i strzyżenia.
  • Jest psem wrażliwym (tęskni za opiekunem nawet, gdy ma zapewnioną opiekę).

Ciekawostki o bolończyku

  • Bolończyk był ukochanym psem księcia Cosimo di Medici, Filipa II Hiszpańskiego oraz carycy Katarzyny II.
  • Bolończyka można podziwiać na szesnastowiecznym obrazie Johna Woottona „Tańczące psy” oraz Jana van Eycka na płótnie z XIII wieku zatytułowanym „Zaślubiny Arnolfinich”.
  • Bolończyk kolorowy to rosyjska rasa opisana w 1997 roku. Bolończyk rosyjski może mieć maść czarną, brązową, czekoladową, lecz białej już nie. Rasa ta nie jest uznana przez FCI.
Cena bolończyka waha się od 2,5 do 3,5 tys. zł.

pixabay.com/photos/bolognese-pets-dog-animal-five-965369/

Historia rasy

Bolończyk to rasa psów, która dotarła do Włoch z Malty i Wysp Kanaryjskich. Największą popularnością ten mały piesek cieszył się wśród arystokracji w okresie Renesansu. W tym okresie był jednym z najcenniejszych podarunków, jakie można było ofiarować szlachetnie urodzonym.

Współcześnie jest często mylony z maltańczykiem, ze względu na bardzo podobny wygląd, ale psy te łączy nie tylko wygląd, także krew dawnego przodka. Bolończyk i maltańczyk pochodzi od małego psa „canes malitenses”, o którym pisał grecki filozof Arystoteles.

Bolończyk był bardzo popularnym motywem, uwiecznianym na płótnach Goi, Tycjana, Pietera Breughela Starszego czy Jana van Eycka. Niestety w XVIII wieku wyparł go swoją popularnością pudel, aż na przełomie XIX i XX wieku rasa stanęła na krawędzi wymarcia. Na szczęście Włosi tak ukochali bolończyka, że nie pozwolono, by w ojczyźnie został zapomniany.

FCI wpisało bolończyka na listę uznanych przez organizację ras 5 marca 1956 roku.

Bolończyk nie jest tak popularną rasą co maltańczyk, dlatego ciężej jest go zakupić na terenie Polski, ale nie jest to niemożliwe. 

Hodowla

Kupując bolończyka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić naszą czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak bolończyka wydany do nowego domu powinien być zaszczepiony i odrobaczony.

Ile kosztuje bolończyk?

Cena bolończyka waha się od 3000 do 5000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla bolończyka?

Imię dla psa 

  • Pako, Lolek, Dante

Imię dla suczki

  • Śnieżka, Siena, Vita

Dla kogo bolończyk będzie idealny?

Bolończyk nadaje się dla rodzin z dziećmi, z którymi lubi spędzać czas. Dzieci powinny być nauczone szacunku do psa, by wspólne zabawy odbywały się w bezpieczny sposób. Bolończyk nada się także dla osób starszych, przy których piesek dobrze się odnajdzie, gdyż nie jest psem bardzo aktywnym. Piesek ten nie nadaje się dla osób zapracowanych, często podróżujących czy prowadzących aktywny tryb życia.

FAQ na temat bolończyka

Ile żyje bolończyk?

Bolończyk żyje od 12 do 14 lat.

Czym różni się maltańczyk od bolończyka?

Maltańczyki, o długiej, jedwabistej sierści, są energiczne, inteligentne i bardzo przywiązane do swoich właścicieli, wymagające regularnej pielęgnacji, podczas gdy bolończyki mają bardziej puszystą sierść z lekkimi falowaniami, są spokojniejsze, zrównoważone i łatwiejsze w utrzymaniu. Wybór między nimi zależy od preferencji właściciela odnośnie do temperamentu psa i wymagań pielęgnacyjnych.

Źródła

zkwp.pl/wzorce/196.pdf

fci.be/en/nomenclature/BOLOGNESE-196.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
BOLOŃCZYK – cena, charakter, opis rasy
Article Name
BOLOŃCZYK – cena, charakter, opis rasy
Description
Bolończyk to mały piesek, pochodzący z Wysp Kanaryjskich, który zaskarbił sobie serca Europejczyków. To rasa psów dla rodzin z dziećmi i osób starszych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x