Reklama

Bolończyk – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
bolończyk pies

Photo by Matt Briney on Unsplash

Bolończyk to mały piesek, pochodzący z Wysp Kanaryjskich, który zaskarbił sobie serca Europejczyków. To rasa psów dla rodzin z dziećmi i osób starszych.

Spis treści - kliknij

Bolończyk – historia rasy

Bolończyk ro rasa psów, która dotarła do Włoch z Malty i Wysp Kanaryjskich. Największą popularnością ten mały piesek cieszył się wśród arystokracji w okresie Renesansu. W tym okresie bolończyk był jednym z najcenniejszych podarunków, jakie można było ofiarować szlachetnie urodzonym. Niestety w XVIII wieku bolończyka wyparł swoją popularnością pudel, aż na przełomie XIX i XX wieku rasa stanęła na krawędzi wymarcia. Na szczęście Włosi tak ukochali bolończyka, że nie pozwolono, by w ojczyźnie został zapomniany.

Jak wygląda bolończyk?

Bolończyk jest małym pieskiem. Jego tułów wpisuje się w kwadrat. Głowa psa jest owalna. Oczy duże, pełne miłości w ciemnym kolorze. Uszy bolończyka osadzone są wysoko, wiszące. Nogi proste, ogon noszony nad grzbietem. Włos na kufie jest krótszy niż na reszcie ciała.

Bolończyk – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie bolończyka

Pies: 27 cm-30 cm

Suka: 25 cm-30 cm

Bolończyk – waga

Pies/suka: 2-4 kg

Szata bolończyka

Bolończyk ma włos długi, falisty, puszysty. Włos nie powinien tworzyć frędzli i leżeć całkowicie płasko.

Bolończyk może występować wyłącznie w maści białej. Nie dopuszcza się żadnych znaczeń czy odcieni  bieli.

Bolończyk - kategoria wielkości

Bolończyk należy do psów ras małych.

Ile żyje bolończyk?

Bolończyk żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Bolończyk – charakter

Bolończyk to wspaniały psiak, który jest całkowicie skupiony na rodzinie. Kocha bezwarunkowo, darząc wszystkich członków swojego stada takimi samymi uczuciami. Bolończyk lubi zabawę, jest inteligentny i wie, kiedy jest na nią czas. Jest to rasa spokojna pomimo żywego temperamentu, potrafi się dostosować do każdego otoczenia i emocji w nich panujących. Rasa ta jest całkowicie pozbawiona instynktu łowieckiego czy niezależności, w końcu to typowy pies do towarzystwa. Wobec obcych bolończyk może wykazywać pewną dozę nieufności. Bolończyk potrafi żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi, wystarczy go właściwie przedstawić.

Bolończyk – zdrowie

Bolończyk źle znosi mrozy i upały, dlatego nie powinien być wystawiany na ekstremalne temperatury. Zimą dobrze jest zabezpieczyć psa w ubranko, a latem unikać zbyt długich spacerów w pełnym słońcu. Bolończyk jest podatny na udar cieplny, ze względu na białą maść. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi bolończyka są choroby układu ruchu: otyłość, zwichnięcie rzepki oraz choroba Legg-Calve-Perthesa.

Bolończyk – żywienie

Bolończyk nie jest wybitnym łasuchem, który jadłby bez przerwy, choć przekarmiany może utyć. Mały biały piesek zadowoli się karmą suchą o wartościowym składzie, odpowiedniej wielkości krokietów i serwowanej we właściwej proporcji do aktywności psa. Warto wspomagać włos psa preparatami odżywczymi.

Pielęgnacja rasy bolończyk

Bolończyk wymaga regularnego wyczesywania, co najmniej dwa razy w tygodniu oraz systematycznych wizyt u psiego fryzjera na strzyżenie. Ze względu na niewielkie gabaryty pielęgnacja trwa krótko i nie jest uciążliwy ani dla opiekuna, ani dla bolończyka. Jeśli okrywa zostanie zaniedbana, włos się skołtuni. Linienie psa nie jest obfite. Podczas pielęgnacji przejrzyj czystość uszu (u bolończyka są słabiej wentylowane, co może prowadzić do infekcji), oczu (zainwestuj w preparat przeciw rdzawym zaciekom wokół oczu) i zębów oraz kontroluj przyrost pazurów.

Szkolenie bolończyka

Bolończyk to bystry pies. Uczy się szybko i można go nauczyć dosłownie wszystkiego. Nie jest psem trudnym w wychowaniu, wystarczy stosowanie pozytywnych metod, największą nagrodą jest wspólnie spędzony czas z najbliższymi. Trzeba pamiętać, że każdy nawet mały pies potrzebuje szkolenia. Bolończyka uczy się łatwo i przyjemnie, należy do grona psów posłusznych. Mały biały piesek nie jest łakomy, ale zawsze chętnie poczęstuje się smakołykiem za dobrze wykonane zadanie. Psa należy od samego początku socjalizować, również w psim przedszkolu, by mógł nauczyć się psich komunikatów. Zachowania unikowe opiekunów nie są wskazane, nie traktujmy psa jak maskotki, ani zwierzęcia, które trzeba chronić przed światem „bo jest mały”. Bolończyk potrzebuje kontaktu ze współbraćmi.

Bolończyk to wspaniały psiak, który jest całkowicie skupiony na rodzinie.

Zalety i wady bolończyka

Zalety rasy bolończyk

 • bolończyk mocno związuje się z opiekunem i rodziną, jest lojalny i oddany
 • bolończyk jest posłuszny, spokojny, radosny
 • bolończyk nadaje się dla początkujących opiekunów
 • bolończyk przyzwyczajony do samotności, dobrze ją znosi
 • bolończyk nie ma skłonności do ucieczek
 • bolończyk może żyć zarówno w mieście, jak i na wsi (nie może być psem podwórkowym)
 • bolończyk to pies umiarkowanie aktywny (dłuższe wycieczki jak najbardziej, ale w rowerowym koszyku)
 • bolończyk mało linieje

 

Wady rasy bolończyk

 • bolończyk jest szczekliwy, gdy coś go zaniepokoi
 • bolończyk wymaga regularnego wyczesywania i strzyżenia
 • bolończyk jest psem wrażliwym (tęskni za opiekunem nawet, gdy ma zapewnioną opiekę)

Ciekawostki o rasie bolończyk

 • Bolończyk był ukochanym psem księcia Cosimo di Medici, Filipa II Hiszpańskiego oraz carycy Katarzyny II.
 • Bolończyka można podziwiać na szesnastowiecznym obrazie Johna Woottona „Tańczące psy” oraz Jana van Eycka na płótnie z XIII wieku zatytułowanym „Zaślubiny Arnolfinich”.
 • Bolończyk kolorowy to rosyjska rasa opisana w 1997 roku. Bolończyk rosyjski może mieć maść czarną, brązową, czekoladową, lecz białej już nie. Rasa ta nie jest uznana przez FCI.
Cena bolończyka waha się od 2,5 do 3,5 tys. zł.

Bolończyk hodowla

Kupując bolończyka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić naszą czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak bolończyka wydany do nowego domu powinien być zaszczepiony i odrobaczony.

Ile kosztuje bolończyk?

Cena bolończyka waha się od 2,5 do 3,5 tys. zł.

Imię dla psa rasy bolończyk

Ciekawe imię dla psa bolończyka:  Pako, Lolek, Dante

Ciekawe imię dla suczki bolończyka: Śnieżka, Siena, Vita

Dla kogo bolończyk będzie idealny?

Bolończyk nadaje się dla rodzin z dziećmi, z którymi lubi spędzać czas. Dzieci powinny być nauczone szacunku do psa, by wspólne zabawy odbywały się w bezpieczny sposób. Bolończyk nada się także dla osób starszych, przy których piesek dobrze się odnajdzie, gdyż nie jest psem bardzo aktywnym. Piesek ten nie nadaje się dla osób zapracowanych, często podróżujących czy prowadzących aktywny tryb życia.

Klasyfikacja FCI rasy bolończyk

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1: biszony i rasy pokrewne

Numer wzorca: 196

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Bolończyk – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bolończyk – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bolończyk to mały piesek, pochodzący z Wysp Kanaryjskich, który zaskarbił sobie serca Europejczyków. To rasa psów dla rodzin z dziećmi i osób starszych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 731

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x