Reklama

Buldog angielski – wychowanie, charakter, zdrowie, cena, opis rasy

Facebook
Twitter
Historia tej rasy psów sięga czasów starożytnych, a za przodka współczesnego buldoga angielskiego uważa się mastifa.

pixabay.com/images/id-5572170/

Wiecznie naburmuszony wyraz pyska sprawia, że buldog angielski stwarza wrażenie groźnego i nieprzystępnego. Czy buldog angielski jest taki naprawdę?

Spis treści - kliknij strzałkę

Buldog angielski - pochodzenie i historia rasy

Historia tej rasy psów sięga czasów starożytnych, a za przodka współczesnego buldoga angielskiego uważa się molosy. Siła, zawziętość i wysoki próg bólu sprawiły, że buldogi wykorzystywano do polowań na większą zwierzynę oraz jako psy bojowe. Przodkowie buldogów angielskich sprowadzeni zostali na wyspy brytyjskie na statkach fenickich w VI w. p.n.e. Los psów niestety nie zmienił się, a celowa hodowla buldogów służyła głównie do walk psów spopularyzowanych w XIII w. Poza walkami psów szczególną popularnością cieszyło się szczucie byków.

Zmiana przeznaczenia buldogów angielskich

Zmiana przeznaczenia buldogów angielskich nastąpiła dopiero w 1835 roku, kiedy walki psów zostały oficjalnie zakazane. Od tej chwili popularność buldoga angielskiego znacznie spadła. Miłośnicy rasy odbudowali jednak hodowlę, zmieniając jej dotychczasowy kierunek. Buldogi angielskie z psa bojowego zmieniły się w łagodne i spokojne psy towarzyszącego.

Buldogi angielskie jako psy do towarzystwa

Bill George był jednym z pierwszych hodowców, który w sposób celowy zaczął rozmnażać buldogi angielskie jako psy towarzyszące. W 1860 roku pierwsze buldogi zostały pokazane na wystawie w Birmingham, gdzie utworzono dla nich odrębną klasę. W 1875 roku powołano Klub buldoga angielskiego, a w 1876 roku powstał pierwszy wzorzec rasy.  W 1891 roku założono London Bulldog Society, a rasa tych psów uznana została za rasę narodową Wielkiej Brytanii.

Buldog angielski w Polsce

Pierwsze buldogi angielskie sprowadzono na tereny dawnego Królestwa Polskie już w XIX wieku. W czasach najnowszych pierwsze psy hodowlane zostały sprowadzone do Polski w latach 70. XX wieku przez Jana Gajewskiego.

Jak wygląda buldog angielski?

Zgodnie ze wzorcem rasy buldog to pies o przysadzistej posturze, krótkich nogach i mocno rozbudowanym tułowiu. Głowa buldoga jest krótka, czoło płaskie i lekko pomarszczone. Kufa psa jest krótka, szeroka i głęboka; nos duży i szeroki; oczy nisko osadzone, okrągłe i średniej wielkości; uszy osadzone wysoko, w kształcie płatka róży, załamujące się do tyłu.

Szyja psa jest średniej długości, gruba i mocna; grzbiet krótki i mocny; klatka piersiowa pojemna i głęboka. Ogon psów jest osadzony nisko, średniej długości.

Buldog angielski - charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie buldoga angielskiego

Pies: 30- 40 cm

Suka: 30- 40 cm

Buldog angielski – waga

Pies: 23-27 kg

Suka: 20-23 kg

Szata buldoga angielskiego

Sierść buldoga angielskiego jest krótka, przylegająca, delikatna, gładka, zwarta i bez podszerstka.

Buldog angielski występuje w umaszczeniu jednolitym z maską na białym tle. Maska może być czerwona, płowa, pręgowana, łaciata.

Ile lat żyje buldog angielski?

Buldogi angielskie żyją od 8 do 10 lat.

Kategoria wielkości buldoga angielskiego

Buldogi angielskie to psy średniej wielkości.

Buldog angielski - charakter i usposobienie

Buldog angielski to niezwykle oddany i rodzinny pies, który w chwili zagrożenia będzie bronił bliskich bez zastanowienia.

Przez swą krępą budowę buldogi angielskie nie nadają się do uprawiania sportów, lecz mimo to lubią oddawać się beztroskiej zabawie. Z intensywną aktywnością i długotrwałym wysiłkiem zdecydowanie trzeba uważać.

Uwadze przyszłych opiekunów nie powinien umknąć fakt, że psy te źle z noszą samotność. Buldogom angielskim do dobrego samopoczucia i równowagi potrzeba bliskości człowieka.

Psy te nie mają problemu z nawiązywaniem relacji z obcymi, przebywającymi w domu, lecz potrzebują czasu, by zbudować je na zaufaniu.

Stosunek buldoga angielskiego wobec innych zwierząt może nie być wzorowy, ale wszystko tak naprawdę zależy od socjalizacji. Kontakty z psami powinny być częste, by złagodzić gwałtowność, jaką cechują się buldogi angielskie. Buldog chętnie pogoni obcego kota. Jednak dla swojego domownika będzie łagodny. 

Stosunek buldoga angielskiego wobec innych zwierząt może nie być wzorowy, ale wszystko tak naprawdę zależy od socjalizacji.

pixabay.com/images/id-5572860/

Buldog angielski - zdrowie

Buldog angielski to pies rasy brachycefalicznej. Krótka kufa utrudnia mu oddychanie, co jest szczególnie niebezpieczne w upalne dni. Latem należy psu zapewni schronienie przed słońcem, dostęp do chłodnej wody i matę chłodzącą.

Najczęściej pojawiające się choroby u buldogów angielskich

 • wypadanie gruczołu trzeciej powieki
 • entropium i ektropium
 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • wypadanie rzepki
 • młodzieńcze zapalenie kości
 • ubytek przegrody międzykomorowej
 • zwężenie tętnic płucnych
 • zwężenie tchawicy
 • rozszczep podniebienia
 • kamica nerkowa
 • zapalenie rogówki
 • zapalenie spojówki
 • chłoniak skóry
 • zespół brachycefaliczny
 • głuchota
 • wodogłowie
 • alergie pokarmowe
 • alergie skórne

Dobre praktyki w ochronie zdrowia buldoga angielskiego

Dobry hodowca wraz ze szczeniakami dostarczy potwierdzenie badań RTG na dysplazje.

Buldog angielski - żywienie

Buldogi angielskie mają tendencję do tycia. Niska skłonność do wysiłku, raczej leżący tryb życia i duże łaknienie powodują, że rasa tych psów często ma nadwagę. Warto, z pomocą dietetyka, wyliczyć dzienne zapotrzebowanie psa na kalorie i dostarczać ich tyle, ile faktycznie potrzebuje pies.

Szczenięta buldoga warto karmić od pierwszych chwil w nowym domu karmą hipoalergiczną.

Buldog to pies z bardzo dobrym apetytem – sucha karma dla psa, karma mokra, dieta BARF oraz posiłki przygotowywane samodzielnie chętnie zostaną zjedzone przez psa.

Buldog angielski - pielęgnacja

Pielęgnacja buldoga angielskiego nie jest trudna. Raz w tygodniu wystarczy przeczesać sierść psa. W okresie linienie czynność tę należy wykonywać codziennie.

Szczególną uwagę należy kierować na mocno pofałdowaną skórę i delikatne oczy psa, które są podatne na wiele dolegliwości. Im więcej fałd, tym częściej powinny być przemywane, by zapobiegać odparzeniom i stanom zapalnym. 

Raz w tygodniu sprawdź stan uszu, pazurów, przestrzeni międzypalcowych, zębów oraz kontroluj gruczoły okołoodbytowe.

Jeśli kąpiesz buldoga angielskiego niezmiernie ważne jest osuszenie wszystkich fałd skórnych, by uniknąć infekcji i podrażnień.

Buldog angielski - szkolenie

Buldogi angielskie do prawidłowego rozwoju potrzebują od człowieka uwagi i czułości. Są one potrzebne podczas szkolenia, które powinno rozpocząć się zaraz po aklimatyzacji psa w nowym domu.

Buldogi to psy inteligentne i uparte zarazem. Wychowanie szczeniąt powinno odbywać się z żelazną konsekwencją, ale łagodnie.

Buldog angielski szybko się nudzi. Długie i monotonne zajęcia mogą nie przynieść zakładanych efektów. Komendy dla psa trzeba powtarzać regularnie, ale krótko, zawsze odnosząc się do zwierzęcia spokojnym tonem głosu.

Zaniedbanie na płaszczyźnie społecznej (socjalizacja z innymi psami, nauka zostawania w domu) i umysłowej (nauka chodzenia na smyczy, stosowanie zabaw edukacyjnych i węchowych) może sprawić, że pies stanie się porywczy, zacznie niszczyć dom, a utrzymanie go w ryzach stanie się problemem przy każdym wyjściu na spacer.

Zalety i wady rasy buldog angielski

Zalety buldoga angielskiego

 • buldog angielski jest czuły
 • jest to pies wierny i odważny
 • dog angielski jest spokojny i łagodny
 • buldog angielski nie jest szczekliwy
 • buldogi nadają się na pierwszego psa oraz dla osób starszych
 • buldog angielski świetnie dogaduje się z dziećmi

Wady rasy buldog angielski

 • buldog angielski to bardzo chorowita rasa psów
 • psy tej rasy chrapią i się ślinią
 • dog angielski źle znosi samotność i zamknięcie (nie powinno się go trzymać w kojcu)
 • psy tej rasy są uparte
 • buldog angielski to łakomczuch
 • rasa ta wymaga konsekwentnego szkolenia
 • buldog angielski nie może żyć na dworze
Cena buldoga angielskiego sięga od 4 do 8 tys. zł.

pixabay.com/images/id-5422018/

Ciekawostki o buldogu angielskim

 • Buldog angielski o imieniu Dodo był pupilem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchila.
 • Najsławniejszym polskim psim aktorem rasy buldog angielski był pies Pershing, a dokładniej suczka, towarzysząca aktorom serialu „13 posterunek”. Jego właścicielem serialowym był Władysław Słoik (nieżyjący już Marek Perepeczko).
 • Przedrostek w nazwie rasy „bull” ściśle związany jest z pierwotnym przeznaczeniem rasy – buldogi angielskie były psami, których przeznaczeniem były krwawe walki z bykami i między sobą.

Buldog angielski hodowla

Kupując buldoga angielskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę spanieli ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Buldog angielski cena

Cena buldoga angielskiego waha się od 4 do 8 tys. zł. Szczenięta po utytułowanych rodzinach mogą kosztować nawet 10 tys. zł.

Imię dla buldoga angielskiego

Ciekawe imię dla psa buldoga angielskiego: Pershing, Charlie, Harry

Ciekawe imię dla suczki buldoga angielskiego: Lola, Bunia, Coco

Dla kogo buldog angielski będzie idealny?

Buldogi angielskie to psy dla osób z zasobnym portfelem. Jest to jedna z bardziej chorowitych ras, na co zapracowali sami hodowcy. Problemy zdrowotne są słabą stroną tej rasy. Pomijając kwestie finansowe buldogi angielskie to wspaniała rasa psów do towarzystwa, która doskonale nada się do domu z dziećmi. Warto jednak mieć podstawową wiedzę z zakresu szkolenia psa, by ten nie wszedł opiekunowi na głowę.

Klasyfikacja FCI buldoga angielskiego

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.1: Molosy typu mastifa

Numer wzorca: 149

Pytania czytelników

Na co choruje buldog angielski?

Psy tej rasy mają słabe zdrowie. Często miewają problemy z alergiami pokarmowymi i skórnymi; dysplazje; choroby oczu i układu krążenia, a także problemy z oddychaniem. To tylko część z chorób, jakie zdarzają się buldogom angielskim.

Ile kosztuje buldog angielski?

Średnia cena za szczeniaka buldoga angielskiego waha się od 4000 do 8000 zł. Pies z renomowanej hodowli na ogół kosztuje więcej.

Co powinien jeść buldog angielski?

Buldog angielski powinien jeść karmę dopasowaną do wieku, aktywności i ewentualnych chorób. Psy tej rasy lubią jeść, dlatego zarówno sucha, jak i mokra karma dla psa zniknie z miski bardzo szybko.

Jak długo żyje pies buldog angielski?

Buldogi angielski nie są psami długowiecznymi. Żyją zwykle od 8 do 10 lat.

Ile ruchu potrzebuje buldog angielski?

Buldogi angielskie to psy kanapowe. Ich aktywność przy dużej intensywności jest zwykle krótka. Dla psów tej rasy wystarczą zwykle trzy 30. minutowe spacery dziennie.

Czym czesać buldoga angielskiego?

Do pielęgnacji rasy buldog angielski wystarczy gumowa rękawica, albo szczotką z miękkiego włosia.

Jaki szampon dla buldoga angielskiego?

Jeżeli musisz wykąpać swojego  buldoga skorzystaj z szamponu dla psów o krótkiej sierści – najlepiej hipoalergicznego.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Buldog angielski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Buldog angielski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Wiecznie naburmuszony wyraz pyska sprawia, że buldog angielski stwarza wrażenie groźnego i nieprzystępnego. Czy buldog angielski jest taki naprawdę?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 934

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x