Reklama

Owczarek francuski briard – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek francuski briard – cena, hodowla, opis rasy

Owczarek francuski briard to spokojny pies, jednak  nie dla każdego. Briard wymaga opiekuna, który ma doświadczenie w pracy z psem pasterskim.

Spis treści - kliknij

Owczarek francuski briard – historia rasy

Owczarek francuski briard powstał najprawdopodobniej poprzez skrzyżowanie francuskiego psa pasterskiego  chien-Berger de Francais z barbetem – przodkiem dzisiejszego pudla. Psy w typie briarda znane były już za czasów Karola Wielkiego. Pierwszy opis tej rasy psów pochodzi z kroniki Aubry`ego de Trois-Fontaines. Po rewolucji francuskiej, psy te pracowały przede wszystkim na pastwiskach, zaganiając owce. Bardziej dokładny opis rasy Berger di Brie pochodzi z 1809 roku, z „Księgi rolniczej” księdza Abbe Roziera.

Po raz pierwszy owczarek briard pojawił się na wystawie w 1863 roku w Paryżu. W 1897 roku opracowano wzorzec rasy dla owczarka francuskiego briarda, a w 1900 roku powstał we Francji Klub Hodowców Psów Owczarskich. Około 1910 roku powstał Klub Hodowców Briardów. W 1925 roku zmodyfikowano wzorze rasy, a dwa lata później Klub Briarda powstał również w USA.

Owczarek francuski briard został wpisany na listę ras FCI w 1964 roku.

Owczarek briard w Polsce

Pierwszy owczarek briard trafił do Polski w 1979 roku, a pierwsze szczeniaki briarda urodziły się w 1983 roku.

Jak wygląda owczarek francuski briard?

Briard to krzepki i zwinny pies o proporcjonalnej budowie ciała. Głowa briarda jest mocna i długa; nos duży i zawsze czarny; kufa zakończona kanciasto; oczy owalne, a uszy osadzone wysoko, raczej krótkiej długości. Owczarek francuski briard ma prosty grzbiet; długą i szeroką klatkę piersiową; ogon noszony nisko; kończyny umięśnione i proste.

Owczarek francuski briard – charakterystyka rasy

Wysokość owczarka francuskiego w kłębie

Pies: 62-68 cm

Suka: 56-64 cm

Owczarek francuski briard – waga

Pies: 30-40 kg

Suka: 25-35 kg

Szata owczarka briarda

Owczarek francuski briard ma długi, sprężysty i suchy włos, z niezbyt obfitym podszerstkiem.

Umaszczenie owczarka briarda może mieć różne jednolite odmiany. W przypadku maści dwubarwnej drugi kolor powinien być inny, a nie w formie przejaśnieni koloru podstawowego.

Kategoria wielkości owczarka briarda

Owczarek francuski briard to pies dużej rasy.

Ile żyje owczarek francuski briard?

Długość życia briarda wynosi od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek francuski briard – charakter

Owczarek francuski to bardzo czuły pies, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. To pies, który jest dosyć spokojny, chociaż lubi energiczne zabawy. Jak przystało na psa pasterskiego briard to bardzo inteligentna rasa. Nie jest to pies w pełni niezależny, do prawidłowego rozwoju owczarek francuski potrzebuje towarzystwa człowieka.

Briard dobrze znosi rozłąkę z opiekunem, jest dosyć posłuszny, ale potrzebuje szkolenia od szczeniaka. To pies dosyć szczekliwy, nie wykazuje skłonności do ucieczek, doskonale nada się na psa stróżującego.

Owczarek francuski briard potrzebuje sporo ruchu, jest to pies, który może uprawiać sporty. Nie jest to idealna rasa do mieszkania w bloku. Briard dogada się z innymi psami i kotami. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi, do domu z dużym podwórkiem.

Owczarek francuski to bardzo czuły pies, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna.

Owczarek francuski briard – zdrowie

Owczarek francuski briard, jak inne stare rasy psów pasterskich charakteryzuje się dosyć dobrym zdrowiem. Dzięki swojej szacie briard jest odporny na zimno, latem należy jednak zapewnić mu schronienie przed upałem. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych briardów wskazuje się dysplazje stawów biodrowych oraz skłonność do skrętu żołądka.

Owczarek francuski briard – żywienie

Briard nie jest psem łakomczuchem. Psy tej rasy mogą być karmione suchą karmą dla psa (komercyjną) czy też dietą BARF. W przypadku dużych ras psów karmienie mokrą karmą dla psa (komercyjną) raczej nie będzie opłacalne. W okresie szczenięcym warto suplementować szczeniaka briarda na stawy.

Owczarek francuski briard – pielęgnacja

Owczarek francuski briard ma szatę, która może się kołtunić, dlatego wskazane jest codzienne szczotkowanie briarda, by zachować włos we wzorowej kondycji. Psy te mają dosyć mało podszerstka, dlatego w okresie linienia briard nie będzie aż tak bardzo gubił sierści.

Wśród innych zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać o cotygodniowej kontroli oczu i uszu, które są okryte dłuższym włosem. Zęby należałoby myć raz dziennie.

Owczarek francuski briard – szkolenie

Briard to owczarek – rasa o silnym temperamencie, która wymaga od opiekuna podstawowej wiedzy z zakresy nauki posłuszeństwa. Owczarka francuskiego warto zapisać od szczeniaka do psiego przedszkola. Nauka posłuszeństwa u tych psów trwa przez całe życie. Warto połączyć ja z uprawianiem psich sportów.

Zalety i wady owczarka francuskiego

Zalety briarda

  • Owczarek francuski briard to rasa, która mocno przywiązuje się do opiekuna
  • Briard jest psem zrównoważonym i spokojnym
  • Owczarek francuski nada się do pracy jako pies stróżujący

 

Wady briarda

  • Briard to dosyć szczekliwa rasa psów
  • Owczarek francuski wymaga systematycznego szczotkowania sierści – raz dziennie
  • Psy tej rasy wymagają opiekuna z umiejętnością nauki posłuszeństwa psa

Owczarek francuski briard – ciekawostki

  • Wejście do katedry w Montidier zdobi rzeźba – głowa owczarka francuskiego briarda, którą ufundował baron Alberich von Montidier, na część psa, który uratował jego syna
  • Owczarek francuski briard pracuje w służbach jako pies do poszukiwań ludzi pod gruzami
Cena briarda z hodowli waha się od 4000 do 7000 zł.

Owczarek francuski briard hodowla

Kupując briarda warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek francuski briard cena

Cena briarda z hodowli waha się od 4000 do 7000 zł.

Imię dla owczarka francuskiego

Ciekawe imię dla psa briarda: Max, Aron, Bafi

Ciekawe imię dla suczki briarda: Lucy, Becki, Nora

Dla kogo owczarek francuski briard będzie idealny?

Owczarek francuski briard to pies czuły, przywiązujący się do opiekuna, jednak dobre relacje wymagają prawidłowego wychowania psa, z którym poradzi sobie raczej osoba, która ma już doświadczenie w szkoleniu psa. Briard nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu. To pies, który potrzebuje przestrzeni i codziennej porcji ruchu. Toleruje inne zwierzęta i nada się do domu z dziećmi.

Klasyfikacja FCI owczarka francuskiego briarda

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 113

Redakcja 

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Owczarek francuski briard – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek francuski briard – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek francuski briard to spokojny pies, jednak nie dla każdego. Briard wymaga opiekuna, który ma doświadczenie w pracy z psem pasterskim.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1098

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x