Reklama

Chart szkocki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Chart szkocki deerhound dotarł do Szkocji prawdopodobnie z kupcami fenickimi. Duże psy, wykorzystywane do pogoni za zwierzyną były obecne na tych terenach już w czasie rzymskich podbojów.

By Sisteskrik – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18254182

Chart szkocki to, jak na charty, bardzo delikatny i przyjazny, a także posłuszny i łatwy do ułożenia pies. Deerhound może pełnić rolę psa stróżującego.

Spis treści - kliknij strzałkę

Chart szkocki – historia rasy

Chart szkocki deerhound dotarł do Szkocji prawdopodobnie z kupcami fenickimi. Duże psy, wykorzystywane do pogoni za zwierzyną były obecne na tych terenach już w czasie rzymskich podbojów. Pierwsze pisane wzmianki o charcie szkockim pochodzą z 1528 roku z „History of Scotland”. W 1594 roku Jakub VI podarował deerhoundy królowi Danii. Szczyt popularności tej rasy psów przypada na XVII wiek, gdy popularne stały się polowania z nagonką.

Wraz z rozpadem systemu klanowego oraz zmianami, które zachodziły w gospodarowaniu ziemiami chart szkocki stał się w XVIII wieku mniej popularny.

W XIX wieku na fali rozbudzonej świadomości narodowej Szkotów również deerhound zaczął zyskiwać na popularności. Duży wkład w popularyzację chartów szkockich miał poeta Walter Scott, posiadacz suki Maidy. Zainteresowanie rasą wzrosło, kiedy chart szkockie pojawiły się na dworze królowej Wiktorii.

Pierwsze wystawienie chartów szkockich miało miejsce w 1860 roku w Birmingham. W 1870 roku założono księgę hodowlaną, w 1886 roku Klub Hodowców, a w 1892 roku zatwierdzono pierwszy wzorzec rasy.

Chart szkocki w Polsce

Pierwszego charta szkockiego sprowadziła do Polski w 1987 roku Ewa Staszyk do hodowli „of Baskerville”. Chart szkocki nie jest jednak w Polsce popularną rasą psów.

Jak wygląda chart szkocki?

Chart szkocki przypomina szorstkowłosego greyhounda, jednak większego i o mocniejszym kośćcu. Czaszka psa jest płaska, zwężą się w kierunku oczu; kufa zwęża się w kierunku nosa, nos lekko orli i czarny. Oczy psa są umiarkowanie okrągłe; uszy osadzone wysoko, w spoczynku załamane ku tyłowi. Szyja psa jest długa i mocna; tułów zbudowany jak u greyhounda, jednak większych rozmiarów; klatka piersiowa głęboka; ogon długi, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi; kończyny proste.

Chart szkocki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie charta szkockiego

Pies: maks. 76 cm

Suka: maks. 71 cm

Chart szkocki – waga

Pies: ok. 45 kg

Suka: ok. 36 kg

Szata charta szkockiego

Chart szkocki ma kosmaty włos, gęsty, przylegający do ciała, szorstki i sztywny w dotyku. Długość 8-10 cm. Na głowie, klatce piersiowej i brzuchu włos jest bardziej miękki.

Umaszczenie charta szkockiego może być ciemne szaroniebieskie, ciemniejsze i jaśniejsze odcienie szarości, pręgowane, żółte, piaskowe lub płowoczerwone z czarną maską z czarnymi uszami, końcówkami kończyn i ogona. Białe znaczenie na przedpiersiu, białe palce i mała biała plamka na końcu ogona są dopuszczalne.

Kategoria wielkości charta szkockiego

Deerhound to duża rasa psów.

Ile żyje chart szkocki?

Średnia długość życia charta szkockiego wynosi od 8 do 10 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Chart szkocki – charakter

Chart szkocki, według wzorca rasy, to pies łączący wyjątkowo szybkość, siłę i wytrwałość z łagodnym zachowaniem. Jest to pies delikatny i przyjazny, a także posłuszny i łatwy do ułożenia.

Chart szkocki lubi zabawy, wymaga jednak nie tylko wysiłku fizyczne, ale i umysłowego. Jak na charty nie jest psem mocno niezależnym, przyzwyczajany od szczeniaka będzie dobrze znosił nieobecność opiekuna. Nie jest to pies szczekliwy, nie ma też skłonności do niszczenia, potrzebuje jednak dużej dawki ruchu. Może być psem stróżującym. Dogada się w domu z innymi zwierzętami. Nada się jako pierwszy pies, również do domu z dziećmi.

Chart szkocki – zdrowie

Chart szkocki może być podatny na takie choroby, jak kardiomiopatia, kostniakomięsak czy skręt żołądka. Zwłaszcza w przypadku nowotworu kości rokowania są dla psa zwykle bardzo złe.

Chart szkocki – żywienie

Psy ze skłonnościami do skrętu żołądka nie powinny być karmiona na 2 godziny przed i po wysiłku. W przypadku charta szkockiego karmę najlepiej podzielić na 2-3 posiłki dziennie.

Pies pracujący powinien otrzymywać posiłki o wyższej kaloryczności np. gotową karmę dla psów pracujących. Deerhound może być również karmiony dietą BARF z odpowiednią suplementacją.

Chart szkocki – pielęgnacja

Chart szkocki nie jest trudny w pielęgnacji, psa wystarczy wyczesywać dwa razy w tygodniu i od czasu do czasu trymować, by podkreślić kształt sylwetki.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i zębów oraz łap.

Chart szkocki – szkolenie

Charty to samodzielne psy, które bywają uparte. Chart szkocki jest jednak pewnym wyjątkiem od reguły. Psy te są zdecydowanie bardziej posłuszne, skore do współpracy i otwarte na szkolenie.

Szkolenie należy rozpocząć od wczesnej socjalizacji, najlepiej już od 4. Tygodnia życia. Po drugiej serii szczepień pies może zostać zapisany do psiego przedszkola.

Chart szkocki może być również szkolony do startów w wyścigach psów.

Zalety i wady charta szkockiego

Zalety deerhounda

  • Chart szkocki może pracować jako pies stróżujący
  • psy tej rasy przywiązują się mocno do swoich opiekunów
  • jak na charty jest łatwy w ułożeniu

 

Wady deerhounda

  • chart szkocki może mieć skłonność do ruszenia za tropem

Ciekawostki o charcie szkockim

  • Chart szkocki miał swój wkład w odtworzenie rasy wilczarza irlandzkiego.
Cena charta szkockiego z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł.

By Manializa – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77870215

Chart szkocki hodowla

Kupując charta szkockiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Chart szkocki cena

Cena charta szkockiego z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł.

Imię dla charta szkockiego

Ciekawe imię dla psa charta szkockiego – Speedy, Fado, Hektor

Ciekawe imię dla suczki charta szkockiego – Astra, Zoja, Lea

Dla kogo chart szkocki będzie idealny?

Chart szkocki to jeden z większych chartów, który wymaga dużo ruchu. Idealnie pasował będzie do domu, w którym opiekun jest osobą uprawiającą sport biegowe. Charakter charta szkockiego powoduje, ze pies ten nada się do domu z dziećmi, w którym mieszkają już inne zwierzęta.

Klasyfikacja FCI rasy chart szkocki

Grupa X: charty

Sekcja 2: charty szorstkowłose

Numer wzorca: 164

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Chart szkocki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Chart szkocki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Chart szkocki to, jak na charty, bardzo delikatny i przyjazny, a także posłuszny i łatwy do ułożenia pies. Deerhound może pełnić rolę psa stróżującego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1051

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x